Srpen 2012

Recenze - Chvíle před koncem

31. srpna 2012 v 9:00 | Snow Fairy |  Recenze

Chvíle před koncem

Autor: Lauren Oliver
Žánr: Román, Drama
Díl: -
Originální název: Befora I Fall
Počet stran: 384
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili?
Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona - od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života.
Místo toho se ukáže, že je to den poslední…Život není vždy spravedlivý a osud není vždy příznivý. Ale osud každého člověka je přesně dán a snažit se jej přemoci pouhou silou vůle je jako chcít vrátit čas. Nemožné.
Samatha Kingstonová je obyčejná dívka, ale zároveň má něco, co ostatní nemají. Ve škole zastává místo, které je na nejvyšším možném vrcholu středoškolské popularity a celý její život je jako vystřižený ze stránek módního časopisu a časopisu o nejlehčím životě. O jejím klukovi sní každá holka ve škole, protože snít je to jediné, co si ostatní holky kromě Sam mohou dovolit. Ovšem její den je přesně vyměřen a jeho datum je tak trochu v rozporu s jejím dosavadním, sladkým životem.
V jednom jediném dni se toho stane až příliš mnoho, a proto je tak těžké tomu všemu uvěřit.
Jeden den a všechno skončí. Všechna sláva. Všachna přízeň. Všechen lesk. Prostě se rozpustí a rozplynou ve vzduchu, který ostatní lidé dýchají společně se Sam.
Její kamarádky a Sam byly vždy populární, teda Sam vždy populární nebyla, ale měla neskutečné štěstí, které ji přivedlo až sem. Lindsey, Ally, Elody a Sam jsou nejlepší kamarádky, které si říkají všechny přípustné věci, co se jim jen stanou. V postatě se od sebe nehnou na krok. A přesto jim Sam nic říct nemůže.
Když jednou totiž umřete je tak trochu složité to vysvětlit těm, kteří nadále žijí, i bez vás. Kteří mají život i doposud jako ze škatulky. Sam má jenom jeden den a i to je málo, protože i jeden den může být plný zvratů, které nikdy nemohou skončit dobře...

Kniha Lauren Oliverové, Chvíle před koncem, je příběhem, v němž je jasně patrná notná dávka melancholie spojená s příběhem až přehanně pozitivních dívek.
Střední škola představuje místo, kde se vám otevřou nejedny dvěře, jimiž můžete prožít ty nejhorší a nejpotupnější chvíle svého života, ovšem je to i období, kdy se z malého dítěte a neviditelného společenského vyděděnce můžete dostat do širšího okruhu těch, jejichž společenskou vrstvu vidí lidé, jako možnost stát se jiným, viditelnějším. Ať tak, či onak, jednou všechny slasti a strasti z tohoto období skončí. Je jenom otázka času, kdy.
Příběh, který nám vypráví mladá Sam Kingstonová je jejím osobním utrpením a beznadějnou snahou změnit vše špatné, co po sobě nechala. Protože její život byl v jeden okamžik utnut a Sam se ocitá v časové bublině. Vrací se do stejného dne, do dne, kdy zemřela.
Jelikož je kniha sestavená pouze ze sedmi kapitol, kdy každá odpovídá jednomu Saminu návratu do jejího osudného dne, měla jsem chvílemi pocit, že kniha je trochu nudná. Sam prožívala stejný den, jenom s tím rozdílem, že se odehrával jinak. Celých sedm dní, kdy se Sam vrací zpět do života, prožívá velmi podobný scénář svého konce.
Sam na mě ze začátku příběhu působila protivně a až přespříliš namyšleně. Ovšem už po první kapitole a autonehodě se její osobnost začala měnit. Pak si konečně začala uvědomovat, co všechno udělala špatně a jak moc to některým lidem v jejím okolí ublíživalo. Zkušenost jako smrt už člověka naučí lecos a Sam si uvědomí, co je v životě opravdu důležité, přičemž se snaží napravit své tehdejší chyby, dokud má ještě alespoň minimum času.

Zpracování knihy bylo pojato opravdu velmi zvláštně, ale i na všechny Saminy cesty do stejného dne jsem si po nějaké době čtení zvykla a s každým dalším dnem se ze Sam stala holka se smyslem pro spravedlnost, jíž by chtěla alespoň z části odčinit své špatnosti, které lidem způsobila za svého prostopášného života. Jak jsem se již zmiňovala výše, když jsem se se Sam vracela do jejího dne, začínala jsem se občas trochu nudit. Ale co mě opravdu hodně překvapilo i rozesmutnilo, byl samotný konec knihy. Je to ten druh konce knihy, kdy na vás dopadne drtivá pravda z níž poněkud mrazí a co se nedá srovnávat s happyendem.
Během čtení se čtenář do Saminy situace dokáže docela dobře vžít, ale i přesto nemá nejmenší tušení, jaké to je umřít a opakovaně se vracet a prožívat tu šílenou jízdu do pekel. Proto autorka celý příběh pojala i trochu fylozoficky. V průběhu knihy byly položeny otázky, na které je těžké odpovědět. Sam nám pověděla, jak se cítila ve své chvíli před koncem, ale zbytek toho všeho je mnohem, mnohem složitější a nepředstavitelnější. Ten zbytek, na který budeme muset všichni přijít sami.
Příběh čtyř nejlepších kamarádek, které rády vymetají večírky a řeší záležitosti svého života byl i za nudných chvil opravdu povedený a překvapivý, u něhož se nedá nezamylset nad spravedlností, či nespravedlností života.
Koho zajímá, jak tato zápletka vlastně vyvrcholí, pak se není čemu bránit. Mohu jenom doporučit přečíst a zjistit pravdu...

Bylo nebylo (13)

30. srpna 2012 v 8:31 | Snow Fairy |  Bylo nebylo...
-Meme z dílky Kath.
-Čtvrteční meme, jehož cílem je zveřejnit první větu z knihy, kterou čtete.

Název: Modrá krev (Modrá krev 1)
Autor: Melissa de la Cruz
První Věta:
- "Jedno sto a dva lidé připluli v listopadu 1620 na Myfloweru, jen necelá polovina se však dožila založení kolonie Plymouth následujícího roku."

Knihy, které mě zaujaly (18)

29. srpna 2012 v 8:57 | Snow Fairy |  My Books
Knihy, které mě zaujaly

The Selection (The Selection 1) - Kiera Cass - GoodReads| The Unbecoming of Mara Dyer (Mara Dyer) - Michelle Hodkin - GoodReads

Rozhovor s Jodi Meadows

28. srpna 2012 v 8:38 | Snow Fairy |  Interviews

Interview s Jodi Meadows


Knižní sérii s nádhernými obálkami a názvem prvního dílu Incarnate, jste už jistě viděli všichni. Myslím, že nejsem jediná, kdo se naprosto zamiloval právě do těch obálek. Druhý díl ji má taktéž překrásnou, to je potom rozhodování, která je krásnější opravdu hodně těžké.
Od obálek už stačí málo k přečtení knihy a pokud nemáte moc velkou bariéru v podobě nedostatečného anglického jazyka, tak se do knihy můžete pustit okamžitě.
Ale co dělá a jak se má samotná autorka této knihy? Sjěďte maličko dolů a možná se to dozvíte. :)))

Informace o knize:

Incarnate

Autor: Jodi Meadows
Žánr: Fantasy, Romantika
Díl: 1.
Datum vydání v EN : 31. ledna 2012
Datum vydání v ČR: -
Počet stran: 382
Nakladatelství: HarperCollins
Anotace (překlad):
Již několik tisíc let se duše v Rozsahu převtělují znovu a znovu, udržují si svojí vzpomínky a zkušenosti z předešlých životů. Když se Ana narodila, jiná duše pro vždy zmizela a nikdo neví proč. Všichni, i Anina matka, si myslí, že Ana nemá žádnou duši a že je znamením špatných věcí, které přijdou, a proto ji drží daleko od společnosti. Ana po svém útěku cestuje do města Srdce, aby zjistila, jestli i ona má možnost se po smrti převtělit, ale obyvatele města mají obavy, co by pro ně její přítomnost znamenala. Když draci a sylph nečekaně útočí na město, je to Anina vina? Jen Sam věří, že Anina duše je nová, dobrá a stojí za to. Když se Sam postaví na její stranu, vztah mezi nimi najednou rozkvétá. Ale může Sam milovat někoho, kdo žije jen jednou? A dovolí Anini nepřátele, aby byly spolu? Ana musí odhalit chybu, která jí dala možnost života někoho jiného. Ohrozí její snaha navždy mír v Srdci a reinkarnaci ostatních duší?
Jodi Meadows skvěle proplétá hluboký milostný příběh, fantasy a nebezpečí v mimořádném příběhu.

Informace o knize:

Asunder


Autor: Jodi Meadows
Žánr: Fantasy, Romantika
Díl: 2.
Datum vydání v EN: 29. ledna 2013
Datum vydání v ČR: -
Počet stran: 416
Nakladatelství: HarperCollins
Anotace (překlad):
DARKSOULS
Ana byla vždycky jediná. Roztrhaná na kousky. Stranou. Ale po Templedark, kdy bylo mnoho obyvatel Srdce ztraceno navždy, si někteří myslím, že je Ana zodpovědná za zavržené a znovuzrozené, kteří mohou být narozeni na jejich území.

STÍNY
Mnozí se Aniny přítomnosti obávají, je pro ně neustálou připomínkou nezastavitelné změny a neznámého. Když se syplfa začně chovat jinak a lid se k ní projevuje násilně, musí se Ana naučit stát nejen za sebou, ale taky za ty, kteří se o sebe postarat nedokáží.

LÁSKA
Aně bylo řečeno, že ti, kteří nemají duši, necítí lásku. Ale co ti, kteří duši mají? Ana chce víc než cokoli jiného žít a milovat jako rovnocenný občan Srdce, i když Sam vyzná své nejhlubší city, zdá se nemožné překonat následky odmítnutí.


Recenze - Crescendo

27. srpna 2012 v 9:00 | Snow Fairy |  Recenze

Crescendo

Autor: Becca Fitzpatrick
Žánr: Fantasy, Andělé,
Díl: 2.
Originální název: Crescendo
Počet stran: 412
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Egmont
Anotace:
Nořin život má stále daleko k dokonalosti, ale aspoň získala strážného anděla. Patch je tajemný, nádherný, magneticky přitažlivý, ale navzdory tomu, jakou roli má hrát v Nořině životě, se chová všelijak, jen ne andělsky. Je ještě vyhýbavější než dřív a k tomu se zdá, že tráví stále víc a víc času s Nořinou úhlavní sokyní Marcií Millarovou. Nebýt Patchova nepochopitelného jednání, Nora by Scotta Parnella, starého rodinného přítele, který se přestěhoval zpátky do města, sotva vzala na vědomí. Jenže Noru ke Scottovi začne cosi přitahovat - navzdory pocitům, které ji varují, že Scott před ní zřejmě skrývá nějaké tajemství. Noru navíc celou dobu pronásledují obrazy jejího zavražděného otce. Začne se zajímat, zda její původ nemá něco společného s jeho smrtí, a následkem toho jí hrozí stále větší a větší nebezpečí. Nora se zoufale snaží zjistit, co se vlastně v minulosti stalo, ale možná že některé události je lepší nechat spát, protože pravda může zničit vše - a všechny, kterým Nora věří a které má ráda.

Nora a Patch spolu začali chodit. Vzájemná přitažlivost je silnější než hrozba visící ve vzduchu. Avšak stačí málo, aby se z nezničitelného vztahu staly trosky. Nora je z Patchova chování natolik zmatená, že se snaží přesvědčit sama sebe o tom, že na Patchovi závislá není a k životu ho nepotřebuje. Ale člověk si nevydrží nalhávat dlouho a Nořinou mornální i psychickou podporou je nejlepší kamarádka Vee, která má vždy nějakou hlášku, s níž se snaží Noru rozveselit a přivést ji na jiné myšlenky, co nejdál od Patche. Ale i Vee má své starosti a nejsou to vždy ty tížívosti.
A navíc se do Nořina života vrátil její kamarád z dětství, Scott Parnell. Co stojí za Scotovou záhadnou osobou zadluženého rebela? Ať je to, co chce, rozhodně to není nic dobrého. A Nora se stále trápí kvůli Patchovu chování, už si u něj není jistá vůbec ničím a nejvíc ji dopaluje, že svou pozornost znenadání přesunul na osobu, která je Nořinu srdci nejdál. K Marcii Milarové.
Co to všechno značí? A co znamenají stíny, které Noru tak vehementně pronásledují a promlouvají k ní hlasem osoby, která sice již před nějakou odešla, ale stále na ni vzpomíná?
Vyřešit všechny problémy a ještě si uchovat bezpečí je tak těžké. A je ještě těžší, když i myslet na toho, na koho by jste neměli, ale vaše hlava i srdce jinak nedají, není ani trochu bezpečné.

Crescendo je název druhého dílu série Zavržený, kterou Becca Fitzpatricková pojala ve velkém andělském stylu. Ovšem není vždy nejlepší chtít moc, potom je snadné se potkat se zklamáním. Ale když to tak řeknu, druhý díl této série mě nijak drtivě nezklamal. Občas se sice kvalita prala s kvantitou, ale v závěru měl příběh hodně do sebe.
Když jsem zjistila, že do andělského příběhu lásky zasáhne další postava mužného týpka, čekala jsem, že jeho role v příběhu bude silná a intenzivní, taky se mi toho vzápětí dostalo a potenciál Scotta Parnella nebyl vůbec malý. Scott, Nořin přítel z dětství, se kterým zažívala většinou blití způsobující situace, je více než záhadnou postavičkou na andělském hracím poli. Ovšem, že je Scottova účast v příběhu po čertech (nebo po andělech?) zapeklitá a nepředvídatelná.
Co se týká Patche a Nory, tak si většinu svých vlastností zachovali, ale u Nory jsem si chvíli tak jistá v kramflecích nebyla.
Právě u Nory totiž v tomto díle nastal zlom, který je možná určitou návnadou, ale mě se dvakrát nezamlouval. Z Nory, která vždy věděla, co dělat i v té nejkrušnější situaci, se v Crescendu mění v holku, která neví, kde jí hlava stojí a její srdce se chová jako na horské dráze. Vzhledem k okolnostem je Nořino chvování i pochopitelné, ale čeho je moc, toho je příliš. Ale i když se nám hlavní hrdinka poněkud uzavřela a odmítala si připustit, že co se děje není vždy její vina, nakonec se ze své chvilkové role raněné laně začala pozvolna dostávat do svého obvyklého stavu. Do kůže holky, která co si zamane, tomu na kloub přijde, ať to stojí, co to stojí.
Za to sexy hlavní hrdina si svou náturu zachovával obstojně po celou knihu. Chvíle zborcených emocí a totálního emočního vysílení jsou pro Patche neznámé chvíle a slova jako strach nebo beznaděj v jeho slovníku nenajdete. Patch se pro mě s tímto dílem stává opravdu tvrdým oříškem. Nikdy jsem si nebyla úplně jistá, co doopravdy cítí a jaký je jeho pravý úmysl, což je samozřejmě jenom dobře pro záhadnou roušky Patchovy osobnosti, ale já jsem z toho byla značně frustrovaná.
Nořina nejlepší kamarádka Vee je neskutečně charismatická a vtipná osoba, která v příběhu zastává opravdu skvělé místo. A taky docela podstatné.

Začátek druhého dílu navazuje na události prvního. O prvním dílu by se dalo mluvit v superlativech, a byť se úroveň dílu druhého snažila dosáhnout stejné nebo ještě lepší bilance, než Zavržený, dosah Crescenda byl o něco níž a stejné úrovně už bohužel nedosáhl. Ale rozhodně to nemyslím tak, že druhý díl je tak moc zavrženíhodný, že se nedá ani číst. To vůbec ne, právě naopak. Becca Fitzpatrick moc dobře ví, co napsat, aby se potenciální nudě čtenář vyhnul. Její styl je těžce nekonvenční a jednoduchý, avšak napětí je to, co brázdí stránky knihy, to je potom uspávající nuda pasé. Ale i tak knize chybělo něco, co měl onen první díl. Možná, že kouzlo prvního dílu tkví v tom, že se čtenář s příběhem i postavami teprve sbližoval a seznamoval s vyčnívající situací. Akce se dostavila skoro až na konci knihy, přičemž bych jí přivítala více. Ale vlny napětí obstojně vyrovnávaly občasný nedostatek akce. Ovšem i když se oná akce objevila až na konci knihy, tak ještě než jsem knihu dočetla úplně, akce udělala své.
Já jsem si tuto sérii opravdu hodně oblíbila a styl autorčina psaní i celkový nápad mi rozhodně není lhostejný. I tato kniha měla své kouzlo, které udávalo své vlastní tempo a o nic méně poutavě zaujalo čtenářskou mysl.
Jestli to mám nějak zhodnotit, tak i přes o chloupek nižší úroveň mě tato série chytila a dosud mě nepustila. Teď jsem jenom opravdu neskutečně zvědavá, co se bude odehrávat ve třetím díle s názvem Ticho, aby mě tak přiravil na, doufám že, devalbující a nezapomenutelné Finale.

Inspiration (9)

26. srpna 2012 v 16:20 | Snow Fairy |  Inspiration

Inspiration

-Meme od Nikki Finn.Kdo ji neprožije, nepochopí. Lásku ke knihám.


Protože právě knihy nám dávají možnost se vznášet...


A některé knihy nám dají ještě mnohem, mnohem víc...

On My Wishlist (23)

25. srpna 2012 v 8:39 | Snow Fairy |  On My Wishlist
Meme z dílny Book Chick City.
-Cílem je každou SOBOTU zveřejnit knihy,které bychom si chtěli pořídit.Mohou to být novější,starší i knihy,které ještě

Nebezpečně Krásný - Melissa Marr - GoodReads | Remembrance - Michelle Madow - GoodReads

Diskuze - Padesát odstínů šedé

24. srpna 2012 v 9:28 | Snow Fairy |  Discussion

Padesát Odstínů Šedé - Fifty Shades of Grey - E. L. James

Autor: E. L. James
Žánr: Román
Díl: 1.
Originální název: Fifty Shades of Grey
Datum vydání v EN: 26. března 2011
Datum vydání v ČR: 15. října. 2012
Počet stran EN/ČR: 380/512
Nakladatelství EN/ČR: Random House Large Print Publishing/XYZ
Anotace:
Děj knížky není tím, co by ji "vystřelilo" na vrchol žebříčků prodejnosti. Anastasia Steeleová je jedenadvacetiletá studentka, jež netouží po trvalém partnerském vztahu. Má nápadníky, ale žádný z nich se jí nezdá být tím "pravým". Je panna, což v jedenadvaceti letech není úplně obvyklé, ale tím spíš si je nejistá budoucím partnerem. A asi ani nechápe, proč by ji měl zajímat sex. Jenže v ten moment se na scéně objevuje Christian Grey: o šest let starší, nechutně bohatý byznysmen, který zbohatl - jak jinak v jedenadvacátém století - než v telekomunikacích.
Grey je svým způsobem "upírem", byť pouze v přeneseném slova smyslu. Syn prostitutky vychovaný bohatými nevlastními rodiči má rozervanou duši, a především nedokáže navázat běžný vztah. Kompenzuje to bizarním sexem. Že mu Anastasia není lhostejná, dokazuje tím, že ji sám před sebou varuje.


Zdá se vám to jako poněkud překvapivé téma? Mě tak trochu taky, ale v poslední době jsem si přečetla velmi rozporuplné názory na tuto sérii. Má jak své příznivce, tak své velmi vehementní odpůrce. Já jsem byla na začátku, když jsem zjistila, že bude vycházet první díl této série i u nás, a to už docela brzo (15. 10. 2012), nadšená a říkala jsem si, že tuto knihu si prostě přečtu. Ale pak se dostavila hloubavá nálada a už jsem tak nadšená nebyla. Mohla za to jak, podle mě trochu přemrštěná cena, ale taky ony názory. A od té doby mi běží hlavou: "Co když to bude tak špatná kniha, že budu mít výčitky svědomí za utracenou sumu peněz za tuto knihu?" nebo "Co když je to takový brak, že to nestojí ani za půjčení z knihovny?" ale zároveň mi poletuje hlavou: "Co když je to tak dobrá kniha, že si od ní nebudu moci odskočit ani záchod? A jak moc té erotiky tam bude? Protože jestli jí tam bude moc, tak opravdu už nevím..."
Můj konečný verdikt tedy zní asi takhle: Počkám si na další ohlasy po publikování u nás a potom uvidím, co s tím udělám. Teprve potom se rozhodnu. Ale nepopírám, že mě celá tato série neláká, protože ona mě láká opravdu hodně, ale zároveň, jak jste se mohli z mého předchozího výlevu pocitů, mě tak trochu děší.

A jaký máte na tuto knihu názor vy? Budete si ji kupovat? Budete tuto knihu vůbec číst? Stojí vám za pohled a potom taky za přečtení?

Fifty Shades Darker (Fifty Shades of Grey 2) | Fifty Shades Freed (Fifty Shades if Grey 3)

PS: Co říkáte na obálky knih z této série. Líbí se vám nebo na vás působí odpudivě?

Bylo nebylo (12)

23. srpna 2012 v 9:56 | Snow Fairy |  Bylo nebylo...
-Meme z dílky Kath.
-Čtvrteční meme, jehož cílem je zveřejnit první větu z knihy, kterou čtete.


Název: Crescendo (Zavržený 2)
Autor: Becca Fitzpatrick

První Věta:
- "Prsty hlohu škrábaly na okenní tabulku za Harrisonem Greyem, který si založil roh stránky, protože v tomhle rámusu se nedalo číst."

Recenze - Loď mezi hvězdami

22. srpna 2012 v 8:06 | Snow Fairy |  Recenze

Loď mezi hvězdami

Autor: Beth Revis
Žánr: Sci - fi
Díl: 1.
Originální název: Across the universe
Počet stran: 360
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Sedmnáctiletá Amy se přidala ke svým rodičům coby "zmrazený pasažér" na vesmírné lodi Universum a čekala, že se probere na nové planetě o tři sta let později. Nemohla tušit, že její spánek skončí o padesát let dříve a ona se octne ve zcela novém světě mezi hvězdami, ve světě, který si žije podle vlastních pravidel.
Amy si brzy uvědomí, že její probuzení nezpůsobilo jen selhání počítače. Někdo z pár tisíců obyvatel vesmírné lodi se ji pokusil zabít. A pokud rychle něco nepodnikne, její rodiče budou další na řadě. Proto teď musí co nejrychleji rozluštit skrytá tajemství Universa. Ale na jejím seznamu podezřelých figuruje i jediný člověk, na kterém jí záleží: Syn, budoucí vůdce lodi a láska, která přišla znenadání.Dá se to považovat za vesmírou expedici. Lidé se vydávají na obrovské vesmírné lodi s lidskou posádkou prozkoumat novou planetu, kde by se mohly začít pěstovat nové suroviny a celkoý výsledek této expedice by byl výborný způsob, jak přijít k peněžním ziskům. Ale vesmírná loď Universum skrývá své vlastní tajemství, ještě před Epidemií byla loď docela a v podstatě obyčejná gigantická vesmírná loď, která se chystá vzlétnou do vesmíru. Na opravdu hodně dlouhou dobu. Na tři sta a jeden rok. To je opravdu hodně dlouhá doba na to, aby velmi důležití a potřební lidé přežili celou výpravu, aniž by zemřeli věkem. Proto byly potřební zmrazeni, aby cestu přečkali jako zmrazení pasažéři. Kryo boxy na tři sta a jeden rok zakonzervují lidské schránky, aby se po přistání na nové planetě mohli znovu oživit a konat to, co jim bylo určeno na začátku výpravy.
Amy však není genetička jako její máma a není ani příslušník vojenské armády jako její táta. Ale nechtěla svou rodinu opustit na tak dlouhou dobu, a proto se dobrovolně rozhodla, že se nechá zmarzit společně se svými rodiči. To ještě ovšem nevěděla, jaké to bude, až ji úplně pohřbí do její nové skleněné a ledově studené rakve plné modré tekutiny. Nic necítit je v takovém případě požehnání. Neví, jak dlouho je už zavřená. Neví, jak dlouho budeš ještě její trápení v kryo boxu trvat. Neví ani, co se bude dít potom. Zdalipak v pořádku přiletí na novou planetu, kde by mohla se svou rodinou započnou nový život.
Ale stane se věc, kterou by nikdo nečekal, a Amy už vůbec ne. Někdo ji probudil o padesát let dříve, než byl původní plán. A největší záhadou je, kdo to mohl udělat...
Syn je na vesmírné lodi Universum jako budoucí nástupce Otce, který má po smrti současného Otce, převzít jeho místo. Ale dohlížet na fungování celé lodi stojí značné usílí a Syn není takový, jak by si současný Otec představoval svého nástupce.
A pak je tady ta dívka se slunečníny vlasy, která vypadá tak poklidně a přesto smutně, když je neustále zavřená a zamrzlá ve své rakvi.
Ale nikdo neví, kdy nastane bod zlomu ani jak moc všechno ovlivní...

Beth Revis se v podání knihy Loď mezi hvězdami docela předvedla. Jenom jsem si občas nebyla úplně jistá, jestli se mi kniha tak moc líbí nebo mi na ní něco tak moc vadí. Ale co se týká sci - fi žánru, je tato kniha opravdu povedená.
Poměrně dlouhou dobu jsem měla z knihy rozporuplné pocity, které se ovšem postupem času začaly roplývat. Kniha se od možná trochu vláčnějšího začátku začala rozjíždět a nabírat na obrátkách, což mám u knih opravdu moc ráda.
Od prvopočátečního seznamování se s celým dějem a zápletkou se dostáváme s velmi dobrým spádem do dalších částí knihy, které už nejsou tak normální a nevinné, jako samotný pojem vesmírná loď plující nekonečným vesmírem za svým cílem, který je tak blízko a přitom tak daleko.
Na začátku je jenom pár kryo boxů a rodina, která se chystá vyletět do vesmíru. Až s postupem knihy se dostáváme přes nejrůznější hrůzná zjištění. Od začáteční nespravedlnosti, přes nemravné a zvrhlé Období, kdy se lidé chovají jako zvířata, až po, na první pohled, nerozluštitelné útoky na zmražené lidi v kryo boxech.
To, co se zdá jako normální se v uzavřeneném prostoru Universa mění v neskutečně těžký boj o vlastní přežití, jenom abyste nepřšli úplně o rozum.
Originalita z celého příběhu, který nám Beth Revis popisuje, jenom srší a i když by se mohlo zdát, že kniha s sebou ponese z velké části románový základ, tak se dá říct, že romantiky bylo v příběhu poněkud málo. Proto je žánrové zařazení více než výstižné. Odvážné sci - fi, které bere dech od úst a nechá vás se spolu s hlavními hrdiny, nalodit na dlouhou cestu vesmírem.
Ale jestli je to "úža" procházka hvězdným sadem nebo nebezpečná, diskriminující výprava, zůstává záhadou...

Jelikož je kniha psána střídavě z pohledu obou hlavních hrdinů, Amy a Syna, měla jsem možnost vidět věci tak, jak je vidím tyto dvě postavy. Pasáže, které jsem si četla z pohledu Amy byly poněkud proměnlivé. Jednou byla Amy vyrovnaná, byť zvláštní osoba na lodi, ale věděla, že jinak než to všechno přijmout, jak to leží a běží, to nejde. Ale párkrát jsem přistihla sebe samu, jak nevěřícně a udiveně kulím oči nad situací vyvstávající na mě ze stránek. Beznaděj smíšená s hysterií a přesto odvahou, kterou většina lidí z lodi za staletí letu dávno ztratili. Bylo mi Amy i hodně líto, protože se jí staly i tak nepříjemné věci, že mi z nich běhal mráz pozádech.
Kapitoly z pohledu Syna byly více zaměřeny na situaci na Universu. Jak to v tomto monoetnickém společenství chodí, jak moc je důležité, aby lidé poslouchali svého Otce, který na ně z Velitelského můstku dohlíží. Byly to takové ty praktické věci, které se budoucí Otec musí naučit, než nastoupí na místo současného Otce. Avšak i Syn prožíval emocionální afekty, které byly zaměřeny na nepřekonatelnou touhu, jenž není dovolena.
Ovšem se nenechte zmást. Jestliže si představujete Otce a Syna jako takovou šťastnou rodinu, jste tak nějak na omylu. I když ani krvavé boje mezi těmito dvěmi postavami čekat nemusíte, není to tak, jak by se mohlo zdát.
Tahle kniha není výhradně jen pro fanoušky sci- fi žánru, protože dokáže zasáhnout mnohem větší okruh čtenářů svým dějem, který je opravdu fascinující a hrozivý zároveň. Navíc když má kniha krátké a smysluplné kapitoly, jako tahle, jde čtení jedna báseň.
Get your own free Blogoversary button!