Recenze - Chvíle před koncem

31. srpna 2012 v 9:00 | Snow Fairy |  Recenze

Chvíle před koncem

Autor: Lauren Oliver
Žánr: Román, Drama
Díl: -
Originální název: Befora I Fall
Počet stran: 384
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili?
Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona - od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života.
Místo toho se ukáže, že je to den poslední…Život není vždy spravedlivý a osud není vždy příznivý. Ale osud každého člověka je přesně dán a snažit se jej přemoci pouhou silou vůle je jako chcít vrátit čas. Nemožné.
Samatha Kingstonová je obyčejná dívka, ale zároveň má něco, co ostatní nemají. Ve škole zastává místo, které je na nejvyšším možném vrcholu středoškolské popularity a celý její život je jako vystřižený ze stránek módního časopisu a časopisu o nejlehčím životě. O jejím klukovi sní každá holka ve škole, protože snít je to jediné, co si ostatní holky kromě Sam mohou dovolit. Ovšem její den je přesně vyměřen a jeho datum je tak trochu v rozporu s jejím dosavadním, sladkým životem.
V jednom jediném dni se toho stane až příliš mnoho, a proto je tak těžké tomu všemu uvěřit.
Jeden den a všechno skončí. Všechna sláva. Všachna přízeň. Všechen lesk. Prostě se rozpustí a rozplynou ve vzduchu, který ostatní lidé dýchají společně se Sam.
Její kamarádky a Sam byly vždy populární, teda Sam vždy populární nebyla, ale měla neskutečné štěstí, které ji přivedlo až sem. Lindsey, Ally, Elody a Sam jsou nejlepší kamarádky, které si říkají všechny přípustné věci, co se jim jen stanou. V postatě se od sebe nehnou na krok. A přesto jim Sam nic říct nemůže.
Když jednou totiž umřete je tak trochu složité to vysvětlit těm, kteří nadále žijí, i bez vás. Kteří mají život i doposud jako ze škatulky. Sam má jenom jeden den a i to je málo, protože i jeden den může být plný zvratů, které nikdy nemohou skončit dobře...

Kniha Lauren Oliverové, Chvíle před koncem, je příběhem, v němž je jasně patrná notná dávka melancholie spojená s příběhem až přehanně pozitivních dívek.
Střední škola představuje místo, kde se vám otevřou nejedny dvěře, jimiž můžete prožít ty nejhorší a nejpotupnější chvíle svého života, ovšem je to i období, kdy se z malého dítěte a neviditelného společenského vyděděnce můžete dostat do širšího okruhu těch, jejichž společenskou vrstvu vidí lidé, jako možnost stát se jiným, viditelnějším. Ať tak, či onak, jednou všechny slasti a strasti z tohoto období skončí. Je jenom otázka času, kdy.
Příběh, který nám vypráví mladá Sam Kingstonová je jejím osobním utrpením a beznadějnou snahou změnit vše špatné, co po sobě nechala. Protože její život byl v jeden okamžik utnut a Sam se ocitá v časové bublině. Vrací se do stejného dne, do dne, kdy zemřela.
Jelikož je kniha sestavená pouze ze sedmi kapitol, kdy každá odpovídá jednomu Saminu návratu do jejího osudného dne, měla jsem chvílemi pocit, že kniha je trochu nudná. Sam prožívala stejný den, jenom s tím rozdílem, že se odehrával jinak. Celých sedm dní, kdy se Sam vrací zpět do života, prožívá velmi podobný scénář svého konce.
Sam na mě ze začátku příběhu působila protivně a až přespříliš namyšleně. Ovšem už po první kapitole a autonehodě se její osobnost začala měnit. Pak si konečně začala uvědomovat, co všechno udělala špatně a jak moc to některým lidem v jejím okolí ublíživalo. Zkušenost jako smrt už člověka naučí lecos a Sam si uvědomí, co je v životě opravdu důležité, přičemž se snaží napravit své tehdejší chyby, dokud má ještě alespoň minimum času.

Zpracování knihy bylo pojato opravdu velmi zvláštně, ale i na všechny Saminy cesty do stejného dne jsem si po nějaké době čtení zvykla a s každým dalším dnem se ze Sam stala holka se smyslem pro spravedlnost, jíž by chtěla alespoň z části odčinit své špatnosti, které lidem způsobila za svého prostopášného života. Jak jsem se již zmiňovala výše, když jsem se se Sam vracela do jejího dne, začínala jsem se občas trochu nudit. Ale co mě opravdu hodně překvapilo i rozesmutnilo, byl samotný konec knihy. Je to ten druh konce knihy, kdy na vás dopadne drtivá pravda z níž poněkud mrazí a co se nedá srovnávat s happyendem.
Během čtení se čtenář do Saminy situace dokáže docela dobře vžít, ale i přesto nemá nejmenší tušení, jaké to je umřít a opakovaně se vracet a prožívat tu šílenou jízdu do pekel. Proto autorka celý příběh pojala i trochu fylozoficky. V průběhu knihy byly položeny otázky, na které je těžké odpovědět. Sam nám pověděla, jak se cítila ve své chvíli před koncem, ale zbytek toho všeho je mnohem, mnohem složitější a nepředstavitelnější. Ten zbytek, na který budeme muset všichni přijít sami.
Příběh čtyř nejlepších kamarádek, které rády vymetají večírky a řeší záležitosti svého života byl i za nudných chvil opravdu povedený a překvapivý, u něhož se nedá nezamylset nad spravedlností, či nespravedlností života.
Koho zajímá, jak tato zápletka vlastně vyvrcholí, pak se není čemu bránit. Mohu jenom doporučit přečíst a zjistit pravdu...

Moje Hodnocení:
8/10
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 31. srpna 2012 v 20:00 | Reagovat

Tuto knížku jsem četla a jak píšeš, když jsem se do toho stejného dne vracela pořád dokola! Tak jsem se začínala nudit, ale postupem času jsem chápala smysl toho, že se vrací a opravuje svoje chyby.
Ale i přesto, že všechno napravila, ji už život nevrátilo .... což mě trochu mrzelo :/
Protože konec byl dost emotivní :) a musím se přiznat, že mi bylo hrozně líto, že nakonec musela umřít! :(

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 31. srpna 2012 v 20:54 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že máme stejný názor na vracení se do stejného dne, ale jak říkáš, ten konec mě dost rozesmutnil a možná by se mi i víc libilo, kdyby byl příznivější, ale i tak jak to bylo se z toho nakonec vyklubal docela povedený příběh :)))) Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a že na ni máme podobný názor :)))

3 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 1. září 2012 v 14:44 | Reagovat

Tak už jsem psala na facebooku - jsem za tuto recenzi moc ráda. Knížku se chystám číst a moc se na ni těším :-)

[1]: SPOILER!! :DD

4 MelesleG MelesleG | E-mail | 29. prosince 2012 v 14:01 | Reagovat

Připomíná mi to Ještě než umřu. Taky krásná kniha. Jen konec byl takový... mišmašový.
Po přečtení prvního dílu Padesát odstínů jsem se vrhla na další knihu a to jest tato. Jsem asi ještě v první kapitole a dost se obávám toho vracení se do toho jednoho a samého dne. Ale to zvládnu :D
No uvidím ;)

5 vabowime vabowime | 15. ledna 2013 v 20:03 | Reagovat

Páni, celkem zajímavé téma, asi se po knížce podívám.

6 Alice Alice | Web | 26. ledna 2013 v 21:01 | Reagovat

Moc pěkná recenze. :))
Knihu jsem nedávno četla a moc se mi líbila. Sam na mě zpočátku opravdu nepůsobila příliš kladně, ale nakonec jsem si ji docela oblíbila.
Ten konec mě ale strašně mrzel.. :'((

7 Mei-riefel Mei-riefel | E-mail | Web | 22. září 2013 v 17:01 | Reagovat

Knihu jsem četla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!