Anketa - Která z knih povinné četby se vám nejvíce líbí a která vás nejvíce zaujala?

4. září 2012 v 14:25 | Snow Fairy |  Ankety
Která z knih povinné četby vás nejvíce zaujala?

Povinná četba? Většinou se nad ní ošíváme a hledáme důvody, jak se jí vyhnou. Ale existují i některé knihy, které by bylo záhodno si přečíst? Pár návrhů bych měla, ale knih na povinnou četbu je neskutečně mnoho, proto sem dám jenom některé tituly.
Ale teď už ke knihám. Zaujala vás některá natolik, že by jste si ji chtěli přečíst?


Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska.

Chrám matky boží v Paříži - Victor Hugo

Slavný román Victora Huga se odehrává ve středověké Paříži v době vlády francouzského krále Ludvíka XI. Dominantou je pařížská katedrála Notre Dame (Chrám Matky Boží), s níž jsou spojeny životní osudy hlavních postav, hrbatého zvoníka Quasimoda, cikánské tanečnice Esmeraldy a kněze Frolla.
V roce 1956 natočil filmové zpracování tohoto slavného příběhu Jean Dellanoy s Ginou Lollobrigidou a Anthonym Quinnem v hlavních rolích.

Babička - Božena Němcová

Nejznámější prózu B. Němcové jistě netřeba blíže představovat - patří k nejčtenějším českým knihám. Poprvé vyšla v roce 1855 a od té doby byla publikována ve více než třech stovkách českých vydání a v mnoha zahraničních překladech. Své vzpomínky na dětství, prožité v ratibořickém údolí s babičkou Magdalénou Novotnou, autorka přetavila do částečně idealizované, ale přesto realistické podoby.

Romeo a Julie - William Shakespeare

Romeo a Julie, jedna z nejslavnějších a nejčastěji uváděných Shakespearových her, je symbolickým příběhem neutuchající lásky. Adaptace slavného dramatu představí mladým čtenářům toto klasické dílo v podobě komiksu, v němž znovu ožije tragický příběh mladých milenců z italské Verony ve třináctém století. Nenávist, která panuje mezi rody Monteků a Kapuletů, není ve Veroně žádným tajemstvím. Navzdory tomu však k sobě Romeo Montek a Julie Kapuletová zahoří láskou. Potyčky mezi příslušníky obou znesvářených rodů vedou k nucenému odchodu Romea do vyhnanství a řada nešťastných náhod a nedorozumění spěje k nevyhnutelnému tragickému konci obou milenců.

Kytice - Karel Jaromír Erben

Nejznámější sbírka baladických básní, kterou Karel Jaromír Erben začal psát již jako student. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačují dějově dramatickým spádem, zatímco prostředí je vykresleno stručně, popisně... Osudová dramata následovaná často až neúměrně krutým trestem inspirovala v roce 2000 režiséra F. A. Brabce k natočení filmu oceněného mimo jiné čtyřmi Českými lvy.

Pýcha a předsudek - Jane Austen

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama
Jane Austenová (1775-1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila - asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.

A jaké máte návrhy vy? Kterou knihu z povinné četby by jste všem doporučili?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 cecilka cecilka | Web | 4. září 2012 v 14:40 | Reagovat

Ono to je docela složité. Dala jsem hlas Quo Vadis, protože jsem ji nedočetla. Ne kvůli tomu, že by byla špatná, to ne, jen nebyl čas. Ale jednou ji dočtu.

Od Huga jsem četla Devadesát tři a moc se mi to líbilo. A není to ani nijak moc dlouhé.

Babičku jsem nedočetla, protože nesnáším postavu babičky. Jako ženská je vážně příšerná. Nejvíce se mi líbilo povídání o Viktorce, pak jsem to vzdala.

Shakespeara moc nemusím, četla jsem od něho pouze Othela a někdy v budoucnu si chci přečíst Hamleta.

Kytice je úžasná! Tu si někdy čtu, když mám básnickou náladu. Ta se prostě neočte. :)

Většinu knih od Austenové mám přečtenou. A Pýcha a předsudek mám moc ráda jako film.

2 GiraffeAndy GiraffeAndy | E-mail | Web | 4. září 2012 v 15:47 | Reagovat

Já dala hlas knize Pýcha a předsudek, protože je to jediná kniha z povinné četby, kterou jsem četla dobrovolně. Opravdu se mi líbila a bavile mě a dost možná si ji přečtu někdy znova. Jinak z výše zmiňovaných jsem četla už jen Quo Vadis a musím říct, že mi to trvalo asi půl roku. :D Samozřejmě jsem mezitím přečetla kupu jiných knih. Nemůžu říct, že by kniha byla špatná. Je určitě výborná, ale mě prostě moc klasické knihy nebaví. Možná časem člověk změní názor, ale nějak se do těch knížek většinou nedokážu začíst a čtu je jen z donucení. Jako malá jsem četla od Henryka Sienkiewicze Pouští a pralesem a strašně moc se mi to líbilo, ale Quo Vadis pro mě bylo asi moc těžké čtení. Ale i tak můžu říct, že je to kniha, kterou si budete pamatovat. Je tam hodně dobře vykresleno to období, jak tenkrát lidé žili a i postavy jsou dost zajímavé. Jen je to prostě dost obsáhlý a dlouhý román, který má spoustu pro mě osobně nudnějších pasáží. Nějak se mi do povinné četby nikdy moc nechce. :D

3 laurdes laurdes | Web | 4. září 2012 v 15:48 | Reagovat

Pýcha a předsudek je můj favorit. Akorát mě mrzí, že právě tato knížka byla odstraněna ze seznamu knih k maturitě u nás na gympl. Vím, že kdyby tam byla, tak že si ji vytáhnu ;) a také vím, že bych odmaturovala z češtiny za jedna podtrž, protože o takovém skvostu se mluví úplně samo.. :)

4 briannag briannag | Web | 4. září 2012 v 15:57 | Reagovat

Kytice!!! Pýchu a předsudek jsem nečetla, viděla jsem film a moc se mi líbil. Babičku jsem se pokoušela číst několikrát, ale pro přílišný odpor se nikdy dílo nezdařilo... :-) Ta knížka je naprosto hrozná a babička protivná!Film jsem viděla párkrát jako dítě a nelíbil se mi ani jeden...

5 Katie Katie | Web | 4. září 2012 v 16:20 | Reagovat

Já miluju knihu Pýcha a předsudek. Chrám matky boží v Paříži si plánuju přečíst. Babička se mi nikdy nelíbila, kytici jsem vždy tak nějak projela kvůli recitační soutěži. A Romeo a Julie bych si taktéž ráda přečetla. :)

6 Nesis Nesis | Web | 4. září 2012 v 16:38 | Reagovat

Na slovensku väčšina z toho povinná nie je, máme iné... asi až na chrám matky božej...
Ale keby som vyberala z našich, tak Salingerove - kto chytá v žite... Ta kniha je geniálna... Milujem Holdena, jeho pohnútky, konanie, asi najlepšia pubertálna kniha, čo zachytila skutočné myslenie mladého...

A z týchto, kto pýchu a predsudok, i keď bohužiaľ som nečítala Quo Vadis, takže by aj to mohlo pekne zmeniť moje priority... No Austien je famózna.

7 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 4. září 2012 v 19:01 | Reagovat

Tak rozhodně ti doporučím Jane Austen. Nemusí to být ani Pýcha a předsudek, Austen píše jednoduše dobře :) Mám strašně ráda všechny její knížky.  
Z toho zbytku určitě sáhni po Shakespearovi, tím nemůžeš nic zkazit. Zrovna Romea a Julii mám ráda. Není to sice nejlepší Shakespearova hra, ale čte se dobře. Každopádně bych ti doporučila i Hamleta a komedie jsou dobré všeobecně.
Chrám Matky Boží i Quo vadis jsem četla. Chrám mi k srdci zrovna nepřirostl, radši mám Bídníky, ale vyloženě špatná kniha to není. Quo vadis je jazykově trochu náročnější, chce to i nějaké vstupní znalosti o antickém Říme, jinak se člověk může ztrácet. Ale jinak je vážně dobrá, takže sáhnout po ní není hmat vedle :)

8 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 9. září 2012 v 19:01 | Reagovat

Já tedy povinou ještě nemám, ale četla jsem většinu těch kížek a u mě vyhrává Pýcha a předsudek.

9 Katka Katka | Web | 10. září 2012 v 13:03 | Reagovat

Z výše zmíněných jsem četla pouze Kytici, kterou zbožňuji a doporučuji a Romeo a Julie. Babička mě moc neláká a ty ty další mají poměrně velkou šanci, že si je někdy přečtu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!