Recenze - Rezistence

28. září 2012 v 8:54 | Snow Fairy |  Recenze

Rezistence

Autor: Veronica Roth
Žánr: Dystopie, Sci - fi
Díl: 2.
Originální název: Insurgent
Počet stran: 368
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Žádná volba není bez následků.

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?

Může obsahovat menší spoilery na předchozí díl!!

Válka mezi jednotlivými frakcemi stále zuří a někteří se nezdráhají učinit i ty nejhorší kroky ke zbavení se svých nepřátel. Divergentní jedinci jsou pro zástupkyni Sečtělých Jeanine Matthewsovou, jako otravné mouchy, protože i přes všechnu inteligenci a prostředky nemůže získat kontrolu nad jejich myšlením. Ale Vzbouřenci se jen tak snadno nevzdávají, vědí totiž o slabině Sečtělých, jejíž zničení by vedlo k destrukci všech informací a potřebných vědomostí k výrobě silmulačních sér. Ale nepovede - li se tuto slabinu zneškodnit, je vůbec nějaká šance, že by divergentní lidé mohli odolat i té nejsilnější simulaci? Je pro divergentní nějaká možnost, jak se stát... rezistentními?
Rozhodnutí přestoupit ze své původní frakce Odevzdaných do frakce Neohrožených, přineslo Tris Priorové nové zkušenosti, ale i ztráty, ale ze všeho nejvíce se Tris změnila v novou, nebezpečnější a odvážnější podobu jí samé. Potkala a zažila tak kruté věci, že to mohlo její duši a celou osbnost nejen posílit, ale i zabít. Potkala však člověka, který je teď pro ni celým světem i rodinou a Tris udělá vše pro to, aby ho ochránila. Tobiase.
Válka je opravdu všeobjímající a Tris, Tobias a všichni Vzbouřenci musí i přese všechnu nechuť udělat vše pro znovuobnovení společenského systému, který by byl zcela odlišný od toho starého.
Bude vůbec možné porazit znepřátelené frakce tak, aby vznikl lepší svět, pokud možno bez frakcí a utlačujích pravidel? A je opravdu nejlepší nápad zbavit svět frakcí?

Spekulace o tom, zda by mohli být divergentní rezistentní vůči simulacím se postupem času stává spíše slovní hříčkou než uskutečnitelným faktem...
Jeden z nejočekávanějších bestsellerů tohoto roku konečně zaujal své místo na pultech knihkupectví. Druhý díl velmi populární Divergence s příhodným názvem Rezistence.
Z prvního dílu, a také od frakce Neohrožených, u nichž se velká část předchozího dílu odehrávala, se přesunujeme na pozadí druhé frakce, k Mírumilovným. Do frakce, která nestrpí konflitky a snaží se zlo světa očistit dobrotou. Ovšem jak se říká, ve válce i v lásce je vše povoleno, tak tato chicagská válka disponuje opravdu neskutečným zvěrstvem a postupně se uspořádaný svět mění v pohřební jatka. Od té doby, co se všichni řídili pravidly uběhlo už spoustu času a najednou se z pěti frakcí staly dva tábory, které proti sobě bojují.
Veronica Roth si pohrává s myšlenkou světa tak zničeného válkou a touhou po moci, že o této možnosti pochybné budoucnosti začnete, byť se tomu všlijak bráníte, přemýšlet také. Opravdu heroický výkon této autorky je znát a nejde ho žádným způsobem vyvrátit. Rezistence se pro mě stala ještě větší emocionální zátěží, než díl první. Veronica mě svým vyprávěním nekolikrát rozplakala a pokaždé mě na nějaký čas nechala jen konsternovaně koukat s bušícím srdcem a uslzenýma očima. Ani jsem netušila, jak moc jsem si jednotlivé postavy oblíbila, i přesto, že se tam objevovali jen pomálu, dokud se nestalo něco stašného.

I přesto, že začátek byl poněkud nezáživný a rozvláčný, tak se postupem času celý děj rozjel a začal tak opět nabírat na obrátkách. Napětí brázdící knihu je tak akorát přiměřené, ale přesto vás nechá šokované. Není zde ani tolik napětí, že to působí uměle, ale ani tak málo napětí, že to působí nudně. Všeho s mírou, což není jediné,co se mi na knize opravdu, ale opravdu líbilo. Dystopická série dosahující takové úrovně jako série Divergence představuje vrchol toho nejlepšího: směsice láska a náklonnosti, zloby a nenávisti, touhy a chtíče a oběti s věrností. I když se v knize láska až tolik neprojevuje, tak ta, která se v knize objevuje pusobí naprosto přirozeně. Tris a Čtyřka jsou pár, který se nádherně a s jednoduchostí doplňuje, žádné přehnané výlevy citů, ale pouze přirozená láska. A právě Tris a Čtyřka jsou opět ty postavy, které jsem si nejvíce zamilovala už v prvním díle. Z mladé Tris se stala zkušená a neohrožená bojovnice a Čtyřka je opět vrcholem rozvážnosti, síly a charismatu.
Můj pomyslný žebříček oblíbenosti dystopií má tuto sérii opravu velmi vysoko, vlastně na prvním místě ještě s několika dalšími dystopiemi. Knihy tohoto žánru ve mě vždycky zanechají stopu, která jen tak nezmizí, protože hloubka těchto příběhů je pro všechny určitým upozorněním. Zanechávají ve vás strach a přesto vás něčím fascinují. A Rezistence tohle všechno má také, proto neváhejte ani chvličku a druhý díl této série si urychleně přečtěte, popřípadě i ten první, jestli jste se k této sérii ještě nedostali. Divergence i s Rezistencí nesvádí jen k neustálému obdivování skvostných obálek, ale skrývají mnohem, mnohem víc...

Moje Hodnocení:
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 28. září 2012 v 22:52 | Reagovat

Výborně napsaná recenze!! Na Rezistenci jsi mě jak jinak, než nalákala!!
Zrovna dneska jsem si ji koupila a už se na ni opravdu moc těším.. Napřed si tedy přečtu ještě jednou Divergence, abych si celý příběh znovu oživila :) a pak se vrhnu na Rezistenci. Těším se, těším se , těším se!!
Má to pomalejší rozjezd? Tak aspoň, že pak se to rozjede. Jsem opravdu zvědavá :)

2 Nikarika Nikarika | Web | 30. září 2012 v 14:01 | Reagovat

Úžasná recenze! :) Už se těším až se do Rezistence pustím! :)
Souhlasím s tebou, že dystopie v člověku něco zanechají. Jedinec se chtě nechtě musí nad světem a budoucností zapřemýšlet a ještě po několika týdnech, které uběhly od přečtení knihy, člověku bije a svírá se srdce, když si vzpomene... :)

3 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. září 2012 v 17:23 | Reagovat

Holky, ani nevíte, jak moc jste mě potěšily. :)))) Takovou chválu si snad ani nezasloužím, ale opravdu, opravdu vám moc moc děkuji :))))) Myslím, že Rezistence vás nezklame. :)))) Mě se líbila opravdu moc :))))))

4 Joha Joha | 4. listopadu 2012 v 19:36 | Reagovat

Holky kdo to neví bude film!!!!!!!!!!!!!!!!!Juchůůůůůů nemůžu se dočkat

5 Joha Joha | E-mail | 4. listopadu 2012 v 19:38 | Reagovat

Juchůůůů

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!