Rozhovor s Megan Crewe

3. října 2012 v 19:06 | Snow Fairy |  Interviews
Interview s Megan Crewe

Dystopie zaplňují svět i lidské duše něčím, co v nich vyvolává pocit možné ztráty, ale i možnosti všechno změnit, než náš svět doopravdy padne. Proto jsou snad dystopie tak oblíbené? Nebo je v tom něco jiného? A což takhle dystopie Tak Padne náš Svět? Je ona právě vhodná pro uvědomění si více něz jedné podstatné věci? A co sama autorka? Jak vnímá dystopickou atmosféru knih a její vlastní dystopické knihy? Tak co říkáte na to, že nám to sama poví... ?

Informace o knize:

Tak Padne Náš Svět

Autor: Megan Crewe
Žánr: Dystopie
Díl: 1.
Originální název: The Way We Fall
Počet stran: 312
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Egmont
Anotace:
Začíná to jako svědění, kterého se nemůžete zbavit. Pak přijde horečka a šimrání v krku. Pár dní nato budete vykládat svá tajemství na potkání neznámým lidem, jako by to byli vaši staří přátelé. Za další tři dny vás postihnou paranoidní halucinace.
A pak budete mrtví.
Šestnáctiletá Kaelyn žije na ostrově nedaleko pobřeží. Když její nejlepší kamarád odjíždí studovat na pevninu, vůbec ji nenapadne, že ho možná už nikdy neuvidí. Ale pak její malou ostrovní komunitu postihne podivná virová epidemie. Počet mrtvých narůstá a vláda dá ostrov do karantény: nikdo nesmí z ostrova odjet, ani se na něj vrátit.
Ti, kteří jsou dosud zdraví, musejí bojovat o tenčící se zásoby potravin, aby neztratili naději na přežití. Zatímco svět, který Kaelyn znala, se kolem ní hroutí, ona nachází nečekané spojence, přátelství i novou lásku. A když ji virus začne okrádat o přátele a rodinu, ze všech sil se snaží udržet si víru, že musí existovat způsob, jak zachránit lidi, kteří jí jsou nejdražší.

The Lives We Lost (Fallen World 2)


Interview

Ahoj Megan, jsem moc ráda, že tě mohu přivítat u tohoto rozhovoru. Moc ti za zodpovězení otázek děkuji, protože je pro mě, a snad i pro tvé další fanoušky, velká čest znát tvé odpovědi. Proto to nebudu dlouho protahovat a přejdu k otázkám. :)

První otázku pokládám opravdu velmi často. A sice otázku, která směřuje na tvou osobu. Jak by ses sama popsala, jaké jsou tvé vlastnosti a co nejraději děláš ve svém volném čase?
Chtěla bych říct, že jsem velmi vyrovnanou osobností. Mám kreativní vtipné, ale také pratické a logické nápady, což myslím, že mi při psaní pomáhá přijít na náměty, které mají disiplínu. Kromě psaní jsem velkým fanouškem všeho umění (hudba, televize, filmy, divadlo, tanec). Miluju cestování, navštívila jsem několik zemí Evropy a Asii. Také mě opravdu baví být v přírodě, dělat turistiku a plavat.

Určitě sis všimla, že dystopie jsou v knižním světě poslední dobou hodně populární. Kdo nebo co ti zavdal myšlenku napsat svou vlastní dystopii? Měla jsi nějakou inspiraci o podporu?
Když jsem začala psát TAK PADNE NÁŠ SVĚT, YA dystopie zároveň byly i nebyly populární. A opravdu jsem si nemyselala, že píši dystopii, spíš jsem o Tak Padne Náš Svět přemýšlela jako o příběhu o přežití. Ale chápu, proč se má kniha zařadila mezi dystopie, protože jsou v ní hodně podobná témata. Hlavně jsem se nechala inspirovat nočními můrami, které jsem mívala, protože virů a epidemií jsem se bála ze všeho na světě nejvíc. Myslela jsem si, že když mě toto téma tak děsí, tak bych mohla napsat velmi intenzivní a emocionální knihu. Pak jsem tedy začala psát.

Řekni nám Megan, ovlivnilo tě psaní dystopie nějakým určitým způsobem? Zanechalo v tobě téma dystopické budoucnosti nějakou stopu?
Rozhodla jsem se svou knihu struktuorvat jako hlavní postavu v časopise částečně i proto, že jsem našla efektvní strategii v Life As We Knew It od Susan Beth Pfeffer, což je další dystopický/postapokaliptický příběh. Četla jsem ještě několik další knih s epidemiemi, abych zjistila, co už bylo napsáno a jaké nové nápady bych ještě mohla prozkoumat.

A co sis vlastně na celém psaní knihy tohoto žánru užívala ze všeho nejvíce?
Myslím, že to, co se mě bavilo nejvíce bylo psaní intenzivních emocí, které vyvstávaly ze zoufalé situace. Je to těžké, psát emocionální scény, ale mám hodně ráda, když stahuju své postavy až na dno a dostávam je až k jejich limitům. Dostanete z nich i takové věci, které by normálně nedělali.

Vrátím se opět k tématu dystopie. Vždycky jsi chtěla napsat knihu v dystopickém žánru? Nebo jsi měla v plánu napsat knihu žárnu úplně odlišného od dystopií?
Jak jsem řekla, nepřemýšlela jsem o Tak Padne Náš Svět jako o dystopické knize, když jsem ji psala. Nejvíce se mi líbila představa psát o lidech, kteří bojují o přežití během katastrofy, a stalo se to, že Tak Padne náš svět spadl do trendu dystopií. Vždycky mě těšilo psaní knihy o budoucnosti společnosti a zkoumání "co kdyby", jež je o tom, jak může náš svět skončit.

Jedna věc mě opravdu zajímá. Jaký je tvůj knižní idol a vzor a jaká kniha, popřípadě knihy, jsou tvé nejoblíbenější?
Mám opravdu hodně oblíbených knih a je těžké je všechny vyjmenovat. Ale myslím, že nejvíce jsem byla ovlivněna mými nejoblíbenějšími autory z mého dětství: Roald Dahl a Zilpha Keatley Snyder. Roald Dahl psal takové nápadité příběhy a nebál se zabrousit i do temnějších a nepříjemných míst, i když to byly knihy pro děti. A Zilpha Keatley Snyder byla schopna míchat údiv s realismem tak učinně, že z jejích příběhů bylo cítit kouzlo, i když kouzel v jejích knihách bylo velmi málo.

Pracuješ teď na nějaké další knize, na kterou bychom se mohli těšit?
Existují ještě další dvě knihy do série Fallen World, 2. kniha je dokončena (nejsem si jistá, kdy že by měla být vydána v České republice, ale anglicky bude k dispozici v únorů příštího roku) a knihu 3. je stále nutné probrat s mým editorem. Také pracuji na několika dalších projektech, které jsou v různých částech dokončení. Žádný z nich se ještě neprodal, ale doufám, že by to brzy mohla být novinka.

A nakonec. Jistě víš, že máš spoustu fanoušků tady v České i Slovenské republice. Jsme nejen tví fanoušci, ale i obdivovatelé, protože jsi nám dala možnost přečíst další dystopii a příběh o přežití, která by nám opět dal důvod přemýšlet nad světem, ve kterém žijeme. Máš nějaký vzkaz, který by jsi nám všem pověděla?
Chtěla bych všem svým českým a slovenským fanouškům moc poděkovat za podporu! V poslední době jsem od mnoha z vás slyšela, a to je úžasné vědět, že si čtení mojí knihy užilo tak mnoho lidí i na druhé straně světa. Slyšela jsem, že vaše země je krásná a doufám, je někdy budu mít možnost ji navštívit. :))

Megan, opravdu moc ti děkuju za zodpovězení otázek. Všechny jsou absolutně bravurní a prostřednictvím tvých odpovědí jsme měli možnost zjistit o tobě a tvých knihách několik drahocenných věcí. Mnohokrát ti děkuji, jak za tvé knihy, tak tvůj čas, který jsi strávila u tohoto rozhovoru.
Já i všichni ostatní ti ještě jednou moc děkujeme a přejeme ti hodně štěstí s psaním dalších knih. Ať jsou stále tak povedené jako do teď. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lilly Lilly | Web | 4. října 2012 v 12:55 | Reagovat

Ahoj, radi bychom vas pozvali na nove RPG na tema Hunger games. Prihlaste se a vyzkousejte si zivot v Panemu. http://on-hungergames.blog.cz/

2 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 14. října 2012 v 20:33 | Reagovat

Megan je neuvěřitelně sympatická spisovatelka. Je opravdu moc milá a na otázky odpovídala úžasně. Rozhovor se mi moc líbil!! :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!