Reviews - Bílý kůň

26. listopadu 2012 v 14:02 | Snow Fairy |  Reviews

Bílý kůň

Autor: Alex Adams
Žánr: Postapokalypsa, Drama, Thriller
Díl: 1.
Originální název: White Horse
Počet stran: 304
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: DOMINO
Anotace:
Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině - po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní.

Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaný Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí.

Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu - nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…

Mnohokrát děkuji nakladatelství DOMINO za poskytnutí knihy k recenzi!

Život kdysi býval pro každého samozřejmostí. Nikdo se moc nezabýval tím, že by život neměl a ani v takovou možnost nevěřil. Samozřejmě, jednou umřou, ale to bude stářím a umřou v pohodlí svého domova. Ovšem jeden virus všechno navždy změní. Z životů už zbude jen utrpení a po utrpení už nebude nic. Třicetiletá Zoey ví, jaké to je žít v takovém světě, který je skrz naskrz prožrán odporným virem, který ničí všechno a všechny, kdo s ním přijde do kontaktu. Bílý kůň, jak byl virus pojmenovám, se šíří tak rychle a s takovým odhodláním, že všichni byvatelé ve všech zemích světa mohou jenom čekat, až si Bílý kůň přijde i pro ně. Zoey přijde o všechno, o všechny a na světě ji toho už moc nezbude. Pouze malý, mihotavý a téměř nepatrný planínek naděje, který s sebou nese možnost lepších zítřků. Ale než se k této naději dostane musí překonat překážky tak kruté, že ji mohou stát i holý život...

S hlavní postavou knihy Alex Adams, s třicetiletou Zoey, se setkáváme ve dvou dějství jejího života. Tehdy a Teď. Tyhle dva životy nejsou téměř v ničem stejné. Avšak jednoho společného jemnovatele mají. Smrt. Lidé Zoey před očima umírali tehdy i teď. Může za to smrtící virus, který se nezastaví před ničím a nemilosrdně zabíjí každého, kdo se jím nakazí. Nedá se proti němu bojovat, ani jeho smrtící tažení zastavit. Je téměř neporazitelný. Avšak možná existuje naděje, která by mohla všechno změnit. Zoey si je toho vědoma, i když jí život činí neskutečné potíže. Její cesta v doprovodu slepé a zneužívané Lisy za tím, koho miluje, je plná nástrah, které si nikdo z nás nedokáže představit ani v nejmenším. Smrt je blízko a své kostnaté prsty už vzathuje i na Zoey...
Na knihu Bílý kůň jsem se těšila poměrně hodně. Téma postapokalyptického světa zdevastovaného virem mě zaujalo na první přečtení a po přečtení anotace jsem po knize začala toužit. Chtěla jsem zjistit, co se krývá na stranách knihy, jejíž příběh přesahuje všechny meze krutosti a vypráví příběh tak drsný, že se stal femoménem. Při čtení jsem jenom trnula. Příběh byl doopravdy neskutečně drsný a popisy všech událostí ve mě zanechaly jistou špětku ostražitosti, a abych se přiznala tak i znechucení. Kdo knihu četl, ví co mám na mysli, ale tak morbidní scény jsem snad ještě v žádné knize nečetla. Nicméně i to tak nějak knize dávalo to, co po čem lidé touží. Vidět a cítit ten pocit krutosti, avšak z uctivé vzdálenosti a v neutuchajícím doufání, že se to nikdy doopravdy nestane. Já sama jsem z toho byla pořádně vystrašená. Cítila jsem se jako ochrnutá, když jsem si četla to všechno, co Zoey musela přežít. Rozhodně jí za to patří můj obdiv, protože něco takového přežít, to už přece jenom chce opravdu velkou spoustu kuráže, odvahy a pevné vůle.

Svým stylem psaní mě Alex Adams opravdu překvapila. Nezdráhala se všechno do podrobností popsat, ale na druhou stranu jsem v několika případech civěla a přemýšlela o tom, co vlastně znamená, to co jsem si právě přečetla. Ale jinak Alex rozhodně nechodí kolem horké kaše. A to se mi opravdu líbilo. Jsem ráda, že jsem měla možnost poznat samotnou Zoey. Jak jsem se výše zmiňovala, neskutečně ji za to, co prožila obdivuju. Při všem, co dělala jsem ji držela palce. Zoey rozhodně není žádná chudinka, která by jenom ustavičně fňukala. Právě naopak je to velmi silná žena, která má smysl pro spravedlnost. Osazenstvo postav, které se vystřídali v příběhu nejsou povětšinou až tak důležité, protože se na scéně častokrát moc dlouho nepohybovali. Každopádně i terapeut Nick se stal jedním z mých hrdinů, jež měl tu smůlu a žil v tak zpustošeném světě.
O nějakých příliš sladkých scénách nemůže být řeč ani v nejmenším. I když se v knize určitá láska vyvíjí, není to však to nejstěžejnější.
Ještě teď jsem z Bílého koně poměrně nesvá. Těžko se mi o této knize i píše, protože ve mě opravdu zanechala spoustu dojmů, přičemž mi bude nějakou chvíli trvat než je všechny vstřebám. Každopáně ale jestli toužíte po knize, která vás bude děsit, u které vám budou hrůzou vstávat vlasy na hlavě a krev vám bude tuhnout v žilách, jsem si jistá, že s Bílým koněm tohle všechno zažijete. Zrůdnosti, které provádí jedna určitá postava, která přijde do úzkého styku se Zoey A Lisou je jako vystřižená z pořádně krvavého hororu. Po přečtení Bílého koně jsem už opravdu zvědavá, co mě čeká v druhém díle této postapokalyptické triologie, v Rudém koni. Malou ochutnávku máte totiž už v prvním dílu.

Moje Hodnocení:
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | Web | 26. listopadu 2012 v 16:07 | Reagovat

Úžasná recenze! :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!