Reviews - Lovec duchů

16. listopadu 2012 v 15:57 | Snow Fairy |  Reviews

Lovec duchů: Světlo, které zabíjí

Autor: Derek Meister
Žánr: Fantasy, Duchové
Díl: 1.
Originální název: Ghost Hunter. Das Licht, das Tötet
Počet stran: 344
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Fragment
Anotace:
Existují.
Ian Boroughs to ví.
Vidí je.
Slyší je.
Cítí je.

Objeví se z ničeho nic.
Čeho se dotknou, shoří.
DUCHOVÉ.

Můžou tyto bytosti za smrt jeho otce? Jsou příčinou, proč je Ianův děda více než třicet let nezvěstný? Společně se svým nejlepším kamarádem se 17letý Ian rozhodne, že je vypátrá, aniž by měl nejmenší tušení, jak nebezpeční duchové jsou…

Mnohokrát děkuji nakladatelatví Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

Když se řekne světlo, evokuje to v nás nejrůznější směsice pocitů a vjemů. Začátek nového dne, štěstí, vytoužená samota nebo klid. Ale někteří lidé vidí ve světle něco úplně jiného. Něco tak strašného a krutého, co je to sužuje natolik, že se mohou jenom skrývat. Že je to zabíjí. Pouhým letmým dotykem upalí tělo člověka. Zní to nejspíš hodně krutě, a když se proti těmto "věcem" nic nepodnikne, je možné, že budou ve svém smrtícím tažení pokračovat dál. Sedmnáctiletý Ian ví, jaké to je vidět světlo, které není tak úplně obyčejným, neškodným světlem. Ovšem prozatím neví, co přesně že to vlastně vidí. Každopádně Ianova nevědomost je jen dočasný stav, který se velmi brzy promění v neskutečnou chuť nic nevědět. Protože to, co se dozví mu už nikdy nevrátí to, co ztratil...

Když už příběh, ve kterém hrají hlavní roli duchové, tak alespoň ve velkém stylu. Derek Meister měl myslím určitou představu, jak bude příběh konstruovat a na co vsadit, aby se čtenářům líbil. Derek nám vykresluje realitu obyčejného sedmnáctiletého chlapce, který jako každý dospívající touží po zábavě a volnosti v životě. Ovšem i přese všechny klady Ianova života mu pořád něco chybí. Sám není schopen říct přesně co, ale jakoby ho kus chyběl. Ian totiž žije jen s matkou Oliviíí a jejím přítelem Peterem, který i přesto, že do kapsy rozhodně nemá hluboko není vždy tak shovívavý a toleratní, jak by si asi Ian přál. A možná i proto, že Peter není jeho neoblíbenější člen rodiny, chce Ian zjistit, jaký byl doopravdy jeho biolgický otec, po kterém mu zbyly všehovšudy pouze staré hodinky. Ale zakázaná návštěva skladiště jednoho krásného dne všechno změní. Od základů. Všem.
Protože duchové jako námět knihy mě opravdu zajímají, dělala jsem si na přečtení této knihy zálusk už poměrně hodně dlouho předtím, než u nás byla publikována. Jak anotace, námět, jak obálka, tak i autor mě napínaly do té doby, než jsem měla možnost si konečně knihu přečíst. ¨Po dočtení nemůžu ale tak úplně říci, že to bylo to, co jsem čekala. Očekávala jsem, možná spontáně, že se v knize budou objevovat přímé boje s duchy, občas nějaká ta padlá obět bez přehnaně krvavý scén. Ale nakonec se z knihy vyklubal příběh, který v sobě nesl značnou část detektivního pátrání a průběžného odhalování pravdy. Což samozřejmě není vůbec špatně, ale já osobně bych přivítala o trochu více akce.

Duchové se lidem do podvědomí dostali nejen díky knihám a různým dokumetnům, ale také díky televizním seriálů, jejichž zářným příkladem je známý americký seriál Lovci duchů. Ovšem tento seriál a kniha Lovec duchů se jedno s druhým nedá ani v nejmenším srovnávat. Chvíle, kdy se vám ježí chloupky po celém tělě nejsou pro tuto knihu až takovým hlavním charakteristickým rysem. Proto není vyloučeno, že se u knihy začnete nudit. K takové poněkud rozhozené atmosféře možná přidá i fakt, že kniha není psána pouze z pohledu hlavní postavy Iana, ale hned z několika dalších pohledů, jenž mají své vlastní hlavní aktéry. Zní to trochu zmateně? Ono to možná trochu zmatené je, ale když si tak knihu pročítáte a dostáváte se s každou další kapitolou ke konci knihy, začíná se trochu vyjasňovat. Styl psaní sám o sobě není nijak iritující ani nepříjemný, právě naopak je poměrně jednoduchý, zajímavý a hodně rychle se čte. Postavy jsou také poněkud neutrální, žádní bohové spásy, ale zároveň také žádní chcípáčky. Zjednodušeně řečeno je kniha celkově velmi dobrý nadprůměr, každopádně s nadhledem. Nějaká ta akce čtenáře také překvapí a pár zneklidňujících konců kapitol jsou také přijemným osvěžením. Já jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu měla možnost přečíst a jestli i vás zajímá, jakže je to doopravdy s mladým Ianem a duchy, doporučuji knihu přečíst.

Moje Hodnocení:
6/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!