Reviews - Zlatá lilie

23. listopadu 2012 v 17:57 | Snow Fairy |  Reviews

Pokrevní pouta 2: Zlatá lilie

Autor: Richelle Mead
Žánr: Fantasy, Vampýři
Díl: 2.
Originální název: Bloodlines 2: The Golden Lily
Počet stran: 328
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Domino
Anotace:
Alchymistka Sydney Sageová slouží jako jakýsi most mezi světem vampýrů a lidí: chrání tajemství prvních a životy druhých. Moc ráda by studovala univerzitu, ale místo toho byla vyslána na snobskou střední školu v Palm Springs. Má tam za úkol střežit morojskou princeznu Jill Dragomirovou před zabijáky, kteří chtějí ve světě Morojů rozpoutat válku.

Všichni ji považují za skvělou alchymistku, dokonce i ti, kteří o ní dříve pochybovali. Nyní však začíná pochybovat ona sama: opravdu jsou všichni vampýři zvrácené stvůry, anebo je to všechno jinak?

Všechno se ještě víc zkomplikuje, když bývalí Strigojové Soňa a Dimitrij zjistí, že právě Sydney by mohla být klíčem k objevení zázračného léku k proměně na Strigoje. A pak Sydney naváže milostný vztah s Braydenem… Má s ním mnoho společného, ale přesto jako by ji stále silněji přitahoval někdo jiný, na koho by kvůli jeho původu neměla ani pomyslet! Co teď? Má se řídit zákony alchymistů, anebo naslouchat hlasu vlastního srdce?

Mnohokrát děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí knihy k recenzi!

To, že je Sydney Sageová alchymistkou těch nejvyšších kvalit a dovedností je naprosto nezpochybnitelný fakt. Svou práci bere úplně vážně a ke svým zásadám přistupuje s posvátnou úctou. Porušit alchymistá pravidla je nemyslitelné. Ovšem i když se člověk sebevíc snaží, někdy jsou lidské touhy silnější než povinnost. Nebo je to snad v Sydneyině případě jinak? Za tu dobu, co byla Sydney dána na starost situace v Palms Prings a ochrana Jill, jediné sestry mladičké královny Lissy Dragomirové, díky jíž jediné může ještě stále být královnou a měnit tak dějiny morojského kralování, se stala nejedna stísňující událost. Nicnémě vše bylo vyřešeno a další možné potíže zažehnány. Prozatím. Protože se místo poklidného života na Emberwoodu, začínají opět stahovat mračna. Že má přijít něco velkého je jasně patrné, ale jak velkého zůstává záhadnou. Navíc Sydney je ten typ člověka, respektive alchymistky, která je bezmezně oddaná práci. Ale i Sydney je jenom obyčejná holka, které k vlastnímu překvapení nevadí se blíže poznat s klukem. Brayden je naprosto a úplně identické povahy jako Sydney. Nebo vlastně úplně ne, Braydon je trochu příliš... vásnivě oddaný nasbíraným faktům. No, a pak je tady Adrian.. Moroj zhýčkaný dosavadním životem, který ale není vždy jako z bavlnky. Co se tedy bude dít dál? A jak se Sydney rozhodne? Bude volit mezi povinností nebo pravdou láskou, kterou si ale sama nechce dovolit cítit? A bude možné vůbec se dostat dál, když je vám v patách někdo, kdo nechce nic jiného, než smrt všech vampýrů?

Ještě teď jsem se celá rozrušená a vyjevená z toho, čeho jsem se stala svědkem. Richelle Mead mě nepřestává překvapovat. Richelle si se svými postavami opravdu zahrává, ale někdy se to i vyplatí. Její příběhy jsou potom plné napětí a celkový dojem je poté takový sytější. Tentokrát se se Sydney opět potkáváme na uzemí Palms Prings, kde se má společně s Eddiem, Adrianem a dalšími postarat o bezpečí mladé královské princezny Jill z rodu Dragomirů, který je v současné době tím nejvzácnějším a nejohroženějším rodem v celém morojském království. Ale i Sydney prožívá hotové nadělení. Stalo se něco, co by si ani sama Sydney nemyslela, že se stane. Začne randit. Ovšem někomu jinému to možná láme srdce...
Na tento díl jsem se opravdu hodně těšila. Po konci prvního dílu jsem se už Zlaté lilie opravdu nemohla dočkat. A jak tak čas běží, konečně máme všichni možnost si pokračování brilatních Pokrevních pout přečíst. Předem jsem měla tušení od povídání těch, kdo již četli Zlatou lilii třeba v originále, že můžeme čekat opravdu, ale opravdu šokující konec. Byla jsem jako na trní, jenom abych zjistila, čím že je ten konec tak šokující. Měla jsem různé teorie, ale jako v případě jiných knih jsem byla vedle jak ta jedle. Každopádně na konci jsem zůstala jenom vyjeveně koukat. Moje první reakce po dočtení? "Cože?? Jak jsi to mohla udělat, Richelle? " Opravdu něco, co jsem nečekala, když přihlédneme k tomu, že takhle to ani skončit nemuselo...

Nejenže Richelle v tomto díle zkoušela, co vydrží naše nervy, ale ani nás neochudila o typické hlášky, které knihu dokázály krásně odlehčit a navodit ten pocit, který čtenář normálně má u čtení Vampýrské akademie či Pokrevních pout. A opravdu velkou, vlastně zásadní roli, v této přehlídce neotřelých hlášek neměl nikdo jiný než Adrian Ivaškov. Svůdce a lamač dívčích srdcí. Nestydím se říci, že i toho mého. Postavu Adriana jsem měla vždycky ráda opravdu hodně, ale díl o dílu se mi líbí víc a víc. Adrian je prostě charakter, který na drtivou většinou ženského čtenářského obesenstva působí až hypnoticky. Sydney jsem měla také jako oblíbenkyni, navíc jsme v tomto díle měla možnost poznat mnohem lépe její věděckou stránku. Věřtě, že Sydneyinu chytrost bych vážně chtěla mít. V souvislosti se Sydney se ve Zlaté lilii potkáme i s novým klukem, který se sice snaží okupovat Sydneyno srdce, ale jde mu to poněkud těžce. A i když mi byl Brayden poměrně sympatický, také díky jeho rozsáhlým vědomostem, ke konci knihy se už nelíbil skoro vůbec. Na mě působil trochu moc sucharsky a upjatě. Ten typ kluka, kterému nedocházejí obyčejné maličkosti, který se raději spoléhá na svá fakta, jež začínají mít z části vliv vmínání detailů. A také je to ten typ kluka, který se nezdráhá být až sakrementsky upřímný.
Krom několika milostných románků, které se v knize řeší, se můžete těšit na pořádnou nálož akce a napětí. V tomto ohledu není nutno o Richelle pochybovat. Vlastně v žádném z jejích dovedností není nutné o ní pochybovat. Vždy svým čtenářům připraví něco, z čeho budou po dočtení jejích knih na větvi. Rozhodně se netajím tím, že zbožňuju Vampýrskou akademii i Pokrevní pouta, protože tyto fenomenální knížní kousky jsou hodny nejen obdivu, ale také oného zbožňování. Je jasné, že ne všichni si přijdou na chuť s touto vampýří bombou. Ale jestli si přijdete na své i s vampýry, pak myslím, že Zlatá lilie, jakožto pokračování Pokrevních pout, vás nepřipraví o čas zbytečně. Opět opravdu heroický výkon. Vřele doporučuji.

Moje Hodnocení:
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spirit-secret spirit-secret | Web | 24. listopadu 2012 v 15:52 | Reagovat

Páni! Právě jsem dočetl tvou recenzi a už se opravdu nemůžu dočkat, až si Zlatou Lilii přečtu! Tento týden ji budu s ostatními knihami objednávat, takže už konečně bude i má! :D Ale asi si ji schovám na Vánoce, abych čekání na další díl měl kratší. ;)

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 16:02 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že jsem tě na Zlatou lilii alespoň trochu navnadila. :))) Já osobně jsem z toho konce byla vážně hodně překvapená, takže doufám, že i tebe překvapí, protože jestli ne, tak si budu připadat jako šílenec. :)))) Už se těším, co na Zlatou lilii řekneš potom ty. :))))

3 Go10 Go10 | E-mail | 1. ledna 2013 v 15:42 | Reagovat

Knížku jsem přečetla jedním dechem, protože prostě ADRIAN ! :D pomalu se rozvíjí vztah mezi Sydney a Adrianem a ty jeho hlášky ... boží ! :D jsem zvědavá na Indigo Spell, jelikož podle book teaserů to vypadá velmi zajímavě ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!