Vánoce jsou zase tady (1)

25. listopadu 2012 v 17:30 | Snow Fairy |  Vánoce jsou zase tady

Vánoční projekt, který pro vás pořáda Niklaus.

Vánoční Tradice

Spousta lidí považuje Vánoce za nejkrásnější svátky v roce. Mezi takové lidi se řadím i já. Miluju Vánoce, jejich vůni, jejich barvy, jejich atmosféru. Ale hlavně na nich miluji to, že se celá rodina sejde u jednoho stolu a v klidu a míru spolu povečeří. Tohle bývá typické u nás, když nastanou svátky, ale je to ten typ tradice, kterou provozují vlastně všichni. Abych se od jiných vánočních tradic moc neodchylovala, tak tradice nedodržujeme pravidelně a ne úplně všechny, ale každý rok si nějakou zopakujeme. Když jsem byla menší, většinou jsme pouštěli ořechové lodičky po hladině vody ve velké misce a já jsem jako uhranutá pokaždé sledovala, jak všechny loďky plují. Nikdy jsem nebyla moc zručná a rozbít vlašský oříšek tak, aby byl rozpůlený na dvě stejné půlky se mi nikdy nepovedlo, takže jednou, když jsem položila svou lodičku na hladinu jako první, tak se samozřejmě i jako první potopila. Byla jsem z toho smutná, protože jsem byla ještě malá, takže, aby se taková situace neopakovala, musel mi s rozbíjením oříšků pomáhat taťka. Nicméně teď tuto tradici už moc nedodržujeme. Co ale děláváme každý rok je rozkrajování jablíček. Taková všeobecně známá tradice, která se u nás jednoduše uchovala. V souvislosti s jablíčky děláme na Vánoce ještě jednu věc. Nedá se mluvit o tradici, nebo možná z části, ale vždycky na Štedý den rozkrájíme jablka, které dáme do lampy podobné aromalampě, akorát s tím rozdílem, že se do mističky nahoře nenalije voda a nenakape se tam pár kapek aroma, ale do mističky se vloží nakrájené jablíčko s několika špalíčky skořice. Pod to se dá zapálená svíčka a jablíčko se "peče." Zahřáté jablíčko opravdu nádherně voní a skořice dodává atmosféře ten typická vánoční nádech. Co se týká dalších tradic, tak děláme už asi jenom to, že si do peněženek a pod talířek dáváme kapří šupinku, který má symbolizovat finanční dostatečnost. :)))))

Nejen zdobení stromečku...

Co se u nás ještě dělá tradičně na Vánoce? Když to tak nějak vyjde, tak se chodíme projít do města nebo prostě jenom tak na chvíli z domu od všeho toho vánočního stresu, kdy se u nás celé hodiny jenom uklízí. Na Vánoce bývá město, ve kterém žijeme, vždy ozdobeno světýlky ve tvaru stromečků nebo zvonečků, takže to působí, oproti normálním dnům magicky a krásně. Když ale nejdeme do města, tak nechodíme nijak zvlášť daleko, většinou kolem domu a pak zase zpátky do kamny vyhrátého domu. Stromeček zdobíme buď 23. 12 nebo přímo na Štědrý den. V poslední době už spíše 24. 12, protože čím déle je doma stromeček ozdobený, tím je větší riziko, že ho naše zvěrstvo, teda vyloženě náš kocourek, strhne s sebou na zem. Jako každá kočička má totiž rád, když se všechny baňky a ozdůbky lesknou a houpají se mu přímo pod čumáčkem. To pak stačí málo a stromeček se nebezpečně naklání k zemi. Většinou si ale pod stromeček lehne za účelem si pořádně schrupnout, u krbu je totiž hezky teplo a navíc, když se naskládají dárečky, kterou jsou měkké, tak v tom se mu spí nejlépe.
Většinou si přesně neurčujeme do jaké barvy stromeček nastrojíme. Máme už svou obvyklou sbírku baněk a ozdobiček, a i když by se mohlo zdát, že z toho vznikne vždy stejná dekorace, je tomu přesně naopak. Pokaždé vypadá stromeček jinak a pokaždé jsem u něj schopná prosedět hodiny, s tím, že ho jenom okukuji nebo si pod něj sednu s knihou. Takže to by bylo asi ke stromečku, dárky se u nás pod stromeček skládají pár hodinek před štědrovečerní večeří. Ale když jsem byla nemší měla jsem do pokoje se stromečkem přísně zakázáno vstupovat, protože bych prý mohla vyplašit Ježíška a on by nestihl všechno rozdat, takže se dárky pod stromek dávaly těšně předtím, než jse měli jíst. Ale to je už dávno, takto jsme to dělávali, když jsem byla menší a o existenci Ježíška jsem byla přesvědčená na sto procent. :))))

Tradice ve štědrovečerní večeři.

Abych se přiznala, tak nikdy nemíváme na vánoční štědrovečerní tabuli jenom smaženého kapra. Kromě rybičky máme i kuřecí řízky, které jím většinou jen já a potom, jakmile přijde, tak i babička. Takže kapří menu máme každý rok, jenom ho nejedí všichni. K tomu máme jako obvykle bramborový salát, v tom se u nás nic nemění. Ale ještě než se dáme do samotného kapra/řízku a bramborového salátu, tak si každý z nás namaže plátek hostie medem a sní ho společně s horkým čajem s vůní Vánoc. Po hostiích jíme ještě polévku. Na Vánoce máme buď houbovou nebo rybí. Večeri chystáme už od rána, aby se stihla co možná nejdříve, aby už potom nebylo moc starostí s jídlem. Večeřet začínáme pokaždé jindy, ale takový ten průměrný čas je někdy kolem páté večer. Naše rodina má ráda, když je při rozbalování dárků venku tma a zima a doma útulno a teplo. Moje máma se vždycky snaží nastrojit nejen stůl, ale i všechny ostatní místnosti co nejkrásněji, aby se nám nejen hezky jedlo, ale také proto, aby bylo všechno i na pohled estetické, útulné a navodilo to i tu správnou vánoční atmosféru. Takže to znamená, že jsou všude pověšení andělíčky z různých materiálů a v každé místnosti hoří alespoň jedna svíčka. :)))
Idelání Vánoce si dělá každý sám. Vánoční tradice nebývají pouze stereotypní, ale většinou bývají i hravé. Mě jde na Vánoce hodně a hlavně o to, aby se sešla celá rodina hezky u jednoho stolu. Když už se to nestává často, tak alespoň na Vánoce. :)))

Protože Vánoce nedělá Vánocemi jenom měsíc, ve které jsou anebo třeba zimní počasí, tak je dělá převážně to, s kým je oslavujete. Každé místo je jenom tak dobré, jako dobří jsou tam lidé. A na Vánoce je všechno takové kouzelné a jednoduše nezapomenutelné. Kouzlo Vánoc je kouzlem proto, že se neděje celoročně, ale jenom jednou. :)))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | Web | 27. listopadu 2012 v 12:56 | Reagovat

Krásně napsaný článek, na Vánoce se už moc těším :-)) Spoustu věcí máme společných :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!