Reviews - Měsíční kroniky: Cinder

10. prosince 2012 v 18:05 | Snow Fairy |  Reviews

Měsíční kroniky: Cinder

Autor: Marissa Meyer
Žánr: Dystopie, Fantasy
Díl: 1.
Originální název: Cinder
Počet stran: 400
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Egmont
Anotace:
Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je "pocta", kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…

Mnohokrát děkuji nakladatelství Egmont za poskytnutí recenzního výtisku knihy!!

Být jenom posluhovačkou své mocné a bohaté rodiny je vždy ponižující a nízké. Takhle je to se Cinder. Šetnáctiletou dívkou a zároveň nejlepší mechaničkou v Novém Pekingu. Ale schopnost opravit poškozeného androida nebo jinou technickou vymoženost není Cindeřinou jedinou osobnostní dominantou. Na první pohled vypadá Cinder k nerozeznání od ostatních dívek, ale když ji poznáte blíže, zjistíte, že skrývá jedno "malé" tajemství. Cinder je totiž i kyborg. Její poručnice Adri je sice poměrně bohatá, ale Cinder zanedbává jak jen to jde, avšak tak rafinovaně, aby to nevypadalo, že na ni úplně kašle. Cinder v rodině dělá služku, úplně jako Popelka z pohádky...
Avšak Východní společenství sužuje horečka smrtící nemoci, letumózy. Tato nemoc má čtyři stádia, behěm kterých nakažený jenom strádá a trápí se. K Cindeřině smůle touto nemocí onemocní i její malá nevlastní sestřička Pivoňka. Cinder se ze všech sil snaží najít lék, aby svou sestru uzdravila. Nicméně nalezení léku je prakticky v nedohlednu a malá Pivoňka je každým dnem blíže smrti. Ale co kdyby měla samotná Cinder něco, co by mohlo urychlit hledání léku? Ale co když je zároveň někdo, koho jsou někteří lidé schopní zabít jen pro vlastní užitek?

Co se dystopií týká, tak v tom ohledu mám naprosto jasno. Ale jakmile jsem se dozvěděla, že Měsíční kroniky jsou dystopie s pohádkový podkladem, říkala jsem si, že by to mohlo být opravdu hodně zajímavé.
Mladá Cinder je jako Popelka, ale její život se pohádce jako tradičně vůbec nepodobá. Pro svou rodinu vydělává peníze a co jí doma nakáží udělat, to udělat musí. Cinder ja také považována za nejlepší mechaničku v celém Novém Pekingu, takže si lidé nechávají opravovat své androidy a jiné technické hračky převážně u ní. Jednou se u jejího stánku zastaví ale i sám princ Kai. Ale tato nečekaná návštěva není důvodem odstartování řady nepříjemných problémů a událostí Cindeřina života. Tou příčinou je nemoc. Krutá, nevylečitelná, bezrozměrná nemoc postihující celé území Pekingu...
Měla jsem u této knihy určitá očekávání stejně jako u každé knihy před jejím přečtením. A od Měsíčních kroniky Cinder jsem nejspíš podvědomě očekávala opravdu hodně. Nejen kvůli žánrovému zařazení, které se škatulkuje jak do žánry dystopie a sci - fi, tak i do fantasy, což je pro mě naprosto ideální kombinace. A takový moderní příběh na motivy všem známé pohádky? Ihned sem s takovou knihu. Upřímně se mi tato kniha opravdu hodně líbila. Nevytkla bych jí téměř nic, snad jen to, že děj byl občas poměrně předvídatelný. Ale to není tak velké mínus.

Jak jsem naznačila, první díl Měsíčních kronik mi nebyl v ničem nedostatečný. Celý příběh byl moc hezky promyšlený a co považuju asi za největší plus je to, že veškerá scenerie a krajina ve futuristickém Novém Pekingu, byla opravdu krásným způsobem popsána. Všechno jsem si to dokázala živě představit a připadala jsem si jako bych tam byla se Cinder. Ovšem kniha není jen a pouze z pohledu Cinder, ale také z pohledu prince Kaie. Prince, kterého obdivují všechny generace ženského obyvatelska, neboť jeho charisma působí až hypnoticky. Já sama jsem si Kaie opravdu oblíbila. Jak jeho povahu, tak smysl pro spravedlnost a jeho humor.
A ke Kaiovi, jakožto mé oblíbené postavě, řadím i hlavní téměř pohádková Cinder. Tato postava mi byla opravdu sympatická. Jako každé ztvárnění Popelky, byla tato budoucní Cinder skromná a nenáročná. Nicméně i velmi sebejistá a odvážná. Což dokazuje také její nejednoznačný a zapeklitý původ. Čemu připisuji další plus k dobru ja také to, že celý příběh z budoucnosti nepůsobí sucharsky, ale je protkán technickými pojmenováními věcí. Marissa si byla při psaní opravdu jistá, všechno popisovala tak, aby to zapůsobilo hned na poprvé. Příběh velmi pěkně gradoval, ze začátku byl spíše takový pozvolný s nějakou tou občasnou vlnkou napětí a akce, ale akčnějších a napínavějších scén začalo přibývat až postupněji. Marissa se držela toho, že v jednoduchosti je síla. Takže žádné přemrštěně působící popisy, ve kterých by vykreslovala, jak je všechno moderní a úžasné.
Prostě a jednoduše hodnotím tuto knihu nejvyšším možným počtem bodů. Já osobně jsem si knihu od začátku do konce opravdu hodně užívala. I přesto, že jsem měla ve čtení značnou mezeru pasivity kvůli malému množství času, tak jsem se do příběhu po té době nádherně dostala a potom i velmi rychle dočetla. Cinder opravdu doporučuji ke čtení. V těchto chmurných dnech vás opravdu potěší.

Moje Hodnocení:
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TereZz TereZz | Web | 10. prosince 2012 v 18:24 | Reagovat

Cinder jsem dostala na recenzi od Egmontu a strašně moc se na knihu těším.. Vlastně díky tvé skvělé recenzi ještě víc.. :)
Děkuju, skvěla recenze!! :-)

2 Sára Sára | E-mail | Web | 10. prosince 2012 v 19:32 | Reagovat

Hodně jsem se rozhodovala a taky jsem si nebyla jistá, zda mě knížka zaujme...ale musím říct, že vypadá opravdu dobře :)) a díky tvé recenzi si ji rozhodně přečtu ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!