Reviews - Milion sluncí

4. prosince 2012 v 16:45 | Snow Fairy |  Reviews

Milion sluncí

Autor: Beth Revis
Žánr: Dystopie, Sci - fi
Díl: 2.
Originální název: A Milion Suns
Počet stran: 368
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Celé Universum je jedna velká lež. Když se to jeho obyvatelé dozvěděli, rozpoutal se chaos.

Jsou to už tři měsíce, co Amy odpojili. Kam se podívá, všude stěny, už tři měsíce. Syn se ujal velení lodi a rozhodl se skoncovat s Phydusem a přestat svým lidem lhát. Jenže ani on nezná celou pravdu, a když spolu s Amy začínají zjišťovat, co všechno jim zatím zůstalo utajeno, je jasné, že před sebou mají dlouhou cestu, na níž si každý krok musí tvrdě vybojovat. Jak to bude dál s Lodí mezi hvězdami?

Mnohokrát děkuji internetovému e - shopu dumknihy.cz za poskytnutí knihy na recenzi!
Obsahuje spoilery na předchozí díl!

Celá loď Universum se blží ke své zkáze. Po smrti Otce, je Syn povinen nastoupit na jeho místo, a i když si je vědom toho, že bez speciálně vytvořené drogy, Phydusu, bude obyvatelstvu o mnoho těžší velet, nehodlá tuto drogy opět vrátit do oběhu a minupulovat s lidmi jako Otec předchozí. Syn s Amyinou pomocí zjišťuje, že Universum je plné lží a tajemství, která jsou bohužel pro fungování lodi katastrofální. A má toho přijít víc. Lidé, kterým už neovládá mysl droga, uvažují opět jako svobodní lidé, a to také vede ke sporům. Dokonce ke smrtelným sporům, kterým nabude vůbec lehké do budoucna zabránit. Zabránit jim je totiž téměř nemožné. Avšak je jedno tajemství, které po sobě nechal spropadený Kronikář Orion v hádankách pro Amy. Tajemství, které má Amy rozluštit s sebou nese jedno velké rozhodnutí, které ovlivní celý současný, ale i budoucí chod lodi i jejího obyvatelstva...

Milion sluncí. Tak přesně se jmenuje pokračování série Vesmír, počínaje prvním dílem, Loď mezi hvězdami. Jelikož jsem si tuto sérii s prvním dílem oblíbila opravdu hodně, tak jsem byla neskutečně zvědavá, jak že bude příběh Syna a Amy uvězněných na lodi plné lží a tajností bez přístupu čerstvého vzduchu pokračovat. Tentokrát už to nebude jenom o tom přežít pár dalších let v nečinosti, loď by teoreticky už dávno měla přistát na planetě Centauri cestující vesmírem za účelem započít nový a pokud možno lepší život, ale čas na Universu plyne až žalostně pomalu a opravdu konfliktně. Loď, ale i celá Posádka skrývá tajemství, která jsou pro loď kryptonitem. A Syn sám se necítí jako Otec. Necítí se jako velitel lodi. Necítí se na to být tím, kterého všichni náležitě poslouchají a jsou za ním ochotní a poslušní jít ať už je to kamkoli. Cítí, že je něco špatně a i když se to s "pomocí" drogy může opět zlepšit, svou zásadu o Phydusu už nezmění. Ale co když ještě žije naděje? Tak blízko a přesto tak daleko.
Jsou to tři měsíce od doby, kdy byla Amy o mnoho let dříve rozmrazena ze své kryo schránky. A celé ty tři měsíce slýchá ze všech stran jenom urážky. Jenom proto, že je jiná, jenom proto, že žila na Staré Zemi a ví toho o světě více než drogově zaslepení obyvatelé na Universu. Nicméně to Amy je klíčem k vyřešení velkého problému, který bezostyšně zachvacuje celou loď i její obyvatele. Protože bez dostatku jídla a vody už dlouho nikdo nepřežije. Nikdo však netuší, že ono řešení je pouze na dosah ruky vzdálené.

Milion sluncí, pokračující díl Lodě mezi hvězdami, se mi v mnoha ohledech zdál úplně jiný než první díl, ale ve stejném množství případech jsem se opět setkala s tím, co se mě na prvním díle tak uchvacovalo. Cestování vesmírem za účelem obydlení nové planety se mi zdá jako opravdu velmi originální a dobrý nápad, navíc Beth Revis tento námět umí opravdu dobře zpracovat. Celé dílo pak vynáší své kýžené ovoce. Nicméně byly chvíle, kdy jsem hlavní hrdiny nepoznávala. Právě na Amy a Synovi jde jasně vidět, že potíže s lodí a princip otcovství dokáží mezi dvěmi lidmi postavit neproniktnutelnou zeď. Ale moc se mi líbí, že vztah těchto dvou postav není jenom o přílišné lásce a zalíbení, ale převážně také o náklonnosti a porozumnění. Amy dokáže být toleratní a loajální, ale i její osobnost má své meze. Stejně je tomu tak i u Syna. Především se jedná o příběh z žánru dystopie a sci - fi, tudíž se už nějaká ta akce očekává. Což Milion sluncí splňuje, jenom je to akce svého vlastního druhu a povahy. Taková pozvolná a občas trochu monotónní a přesto lákává a napínavá. V případě Lodě mezi hvězdami jsem neváhala s opravdu vysokým hodnocením, u Milionu sluncí mám po jejím přečtení také jasno. Po všech možných i nemožných překvapeních, odhaleních a tajemstvích a jednoznačné také po konci knihy vím, že i druhý díl série Vesmír si to vysoké hodnocení zaslouží také. Už teď jsem opravdu natěšená, jak bude série zakončená posledním dílem, který jak doufám, vyjde již brzy v českém překladu.

Moje Hodnocení:
9,5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 4. prosince 2012 v 18:29 | Reagovat

Mne sa 1. diel až tak nepáčil, teda 1. polovica ma dosť nudila, ale nápad je naozaj skvelý a koniec mi vyrazil dych, takže určite by som si rada prečítala tento 2. diel. Navyše nejde oči odtrhnúť od tých krásnych obálok 8)

2 Minnie Minnie | 2. ledna 2013 v 0:22 | Reagovat

1. diel som čítala a právom sa zaradil medzi moje najobľúbenejšie knihy :) už sa strašne teším na pokračovanie :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!