Reviews - Řád temnot: Kacíř a čarodějka

21. prosince 2012 v 16:23 | Snow Fairy |  Reviews

Řád temnot: Kačíř a čarodějka

Autor: Philippa Gregory
Žánr: Historický román
Díl: 1.
Originální název: Changeling
Počet stran: 272
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Fortuna libri
Anotace:
Píše se rok 1453 a vše nasvědčuje tomu, že se blíží konec světa
Klášterní novic Luca Vero je na rozkaz tajemného cizince uprostřed noci zburcován a odvlečen ze své cely. Cizinec jej nejprve obviní z kacířství, aby mu nahnal strach a pak jej vyšle na dlouhou cestu Evropou, kde má Luca, mimořádně nadaný mladík, hledat stopy Ďábla a vykonávat soud nad zběhlými křesťany.
Lukova první cesta vede do kláštera Lucretili, kde se setkává s mladičkou abatyší Isoldou, jež se právě ocitla v nesnázích: V klášteře je proti své vůli - poslal ji sem bratr, aby se mohl zmocnit jejího dědictví a navíc jeptišky začaly trpět podivnými vizemi, chodily ve spánku a na těle se jim objevily krvácející rány. Isolda je obviněna, že je očarovala temnou magií a má být upálena jako čarodějnice. Luca ale hledá pravého viníka…

Mnohokrát děkuji nakladatelství Fortuna libri za poskytnutí knihy k recenzi!!

Luca Vero je mladík, který na první pohled okouzlí nejen svým vzhledem, ale i svou velmi silnou intuicí a inteligencí. Je chytrý, pohledý a má budoucnost, která by ho mohla i nadále zušlechťovat. Jednou když se v ženském kláštěře v Lucretili začnou dít opravdu prapodivné věci, je sám svatý otec nucen něco s tím udělat. Proto se mu Luca jeví jako ta nejlepší možná volba. A tak se Luca stává detektivem, který nakonec musí vyřešit nejeden děsivý problém.

Isolda je princenza na zámku v Lucretili, jíž právě zemřel otec. Otec, kterého bezmezně milovala a který stejně tak miloval ji. Proto když se dozví, jaký osud jí prý předurčil, nechce věřit jedinému vyřknutému slovu jejího všemi mastmi mazaného bratra. Něco nasvědčuje tomu, že se Isoldy sanží zbavit. A právě se mu naskytla možnost ji a její služebnou Ishraq nechat zavřít do kláštěra, který je zasažen temnotou...

Píše se rok 1453 a začínají se dít opravdu divné věci. Ani v 15. století si nemůže být člověk ničím jistý. Ani lidé, kteří celý svůj život zasvětili církvi. Ať už dobrovolně nebo z jiných důvodů. Mladé královské dceři Isoldě bylo z vůle jejího otce nakázáno složit slib cudnosti a chudoby a do konce svých dnů vše obětovat církvi. Ovšem o tomto se jí otec ani slovem nezmínil. Isolda věděla, co pro ni otec do budoucna naplánoval a slib celibátu společně s rouchem jeptišky to rozhodně nebyl.
Luca je zase mládenec, který je členem církve od malička, proto splnit rozkazy svatého otce je jeho náboženskou povinností. Navíc je Luca velmi nadaný vědomostmi, které by mu mohli v mnohém ulehčit práci. A že té práce bude mít doopravdy hodně. Nikdy by si nemyslel, že by se mohly v ženském, nebo jakémkoli jiném klášteře, dít tak podivné věci. Hrůzy a svatá stigmata. Co nebo kdo tohle všechno ale způsobuje? Opravdu velké podezření totiž padá na novou paní abatyši...
I když se historické romány nezařazují mezi knihy, které jsou mé nejoblíbenější, tak to neznamená, že je nečtu. Právě naopak, pár knih s historickými náměty, které jsem četla, řadím mezi jedny z nejpovedenějších. Nicméně jsem v plánu číst tento historický román neměla. Ne v nejbližší době. Ale když už se mi naskytla ta možnost, byla jsem na Kacíře a čarodějku poměrně zvědavá. Do čtení jsem šla s tím, že jsem neměla nejmenší tušení, o čem doopravdy celá kniha bude. Z anotace jsem se sice něco dozvěděla, ale jinak jsem vůbec nevěděla, co na mě na stránkách čeká. Začátek se mi nijak zvlášť nelíbil, ale nechtěla jsem knihu odložit s tím, že začátek je takový nemastný neslaný. Knihu jsem navíc chtěla přečíst, protože po dalších několika stránkách jsem už byla doopravdy zvědavá, co se stane dál.

Nakonec mě román Philippy Gregory opravdu mile překvapil. Sice jsem se od knihy dokázala spolehlivě odtrhnout, ale na to, že jsem nechtěla být zklamaná, takže jsem si dopředu nepromýšlela eventuélní konce, jsem byla opravdu překvapená a po dočtení také ráda, že jsem si knihu přečetla. Co určitě řadím k plusům knihy jsou historismy, které autorka používala, jak v pasážích, kde byly popisovány myšlenky postav, ale i v přímých řečech. Navíc Gregory měla svůj příběh moc hezky promyšlený. Osudy postav se střetávali s realitou druhých lidí a nikdy během čtení nebylo vůbec jasné, kde že vězí onen zakopaný pes. Ale v několika případech se mi zdálo, že Gregory celý děj zbytečně prodlužuje. Některé pasáže byly takové nudnější než jiné. Mě osobně by nejspíš nevadilo, kdyby byla kniha o maliličko kratší. Postavy mi nevadily, většinou jsem si je poměrně oblíbila. Luca byl takový sympatický mládenec plný vědomostí, Isolda byla sebejistá, krásná, přesvědčivá a stejně jako Luca inteligentní. Ale nejvíce se mi líbil Lucův sluha, Freize. Jeho tak trochu "splachovací" povaha, která většinou věcí moc do hloubky neřešila, ale i jeho vyjadřování si myslím, že příběh příjemně osvěžily. Ale i když se choval, jak se choval, skrýval mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Povaha mazané lišky uvězněná v těle ukecaného sluhy.
I když se mi příběh na jednu stranu líbil, tak stranu druhou se mi nelíbil úplně na sto procent. Mé pocity při i po dočtení ale neovliví to, že už teď jsem zvědavá, co si Gregory připraví v dalších dílech.

Moje Hodnocení
7,5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | Web | 21. prosince 2012 v 17:11 | Reagovat

Na tuto knihu se obzvlášť těším :))

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 21. prosince 2012 v 17:46 | Reagovat

Toto by som si veľmi rada prečítala 8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!