Reviews - Percy Jackson: Poslední z bohů

8. března 2013 v 20:34 | Snow Fairy |  Reviews

Percy Jackson: Poslední z bohů

Autor: Rick Riordan
Žánr: Fantasy, Dobrodružství, Mytologie
Díl: 5.
Originální název: Percy Jackson: The Last Olympian
Počet stran: 408
Rok vydání: 2011/2012
Nakladatelství: Fragment
Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Blíží se mé šestnácté narozeniny. V Táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas…

Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot? Kdo válku nepřežije a kdo z ní vyjde jako hrdina?
Zápas o zachování civilizace začíná!

Mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

O bitvě, která buď zničí bohy i Olymp nebo je naopak zachová a na další léta podpoří jejich postavení, se mluvilo už velmi dávno. Bylo vyřčeno osudové proroctví, které se má už velmi brzy naplnit. A mladý Percy Jackson má v tom všem mít hlavní roli. Po letech strávených v Táboře polokrevných a ve společnosti ostatních hrdinských polobohů, Percy jednoznačně ví jedno; že polobůh automaticky neznamená výhodnější bojové podmínky či samotné vítězství. Obzvlášť, když stojíte proti armádě titánských nepřátel, s nimiž máte nevyřešené účty a jejichž chtíč ničit je nezdravě vehementní. Jako každá válka, nezná slitování ani tahle. Buď bude Olymp, bohové, polobohové, všichni ostatní i celý svět zachráněn, nebo padne a navždy se ponoří do tmy a strachu...

Je to jenom pár mílí kroků, pár prožitých dnů a nekonečně mnoho otočených stránek zpět, co jsem se poprvé na vlastní kůži setkala se Percy Jacksonem. Pro mě samotnou to bylo, dalo by se říct, osudové setkání. Z holky, kterou na mytologii moc neužije jsem se proměnila na hoku, která zbožňuje mytologii. Řecko, Řím a tajemství minulosti, která nikdy nebudou zcela objasněna, navždy částečně zahalena rouškou tajemství. Percy Jackson je jednoduše hrdina a v poslední části své výpravy se všechno zásadně mění. Vyspělejší děj, jeho náplň, osobnosti jednotlivých postav a samotný Percy, který se z dvanáctiletého chlapce proměnil a probojval do podoby jakou má v tomto posledním díle, je jasně patrná už na první pohled. Upřímně řečeno jsem si Posledního z bohů užila ze všech pěti dílů nejvíce. V porovnání s prvním dílem je celý Percyho svět k nepoznání, zbrázděn nesmazatelně prožitou zkušeností, odvahou a z boje získanou moudrostí. Nemyslela jsem si, že by mě mohl Riordan v posledním díle tak překvapit a ani jsem si nemyslela, že bych z celé knihy mohla být nakonec tak "na měkko".

Percy se se svými spolubojovníky a nejlepšími přáteli chystá do bitvy velké jako sám svět, ale tisíckrát nebzepčnější a o dost zničující. Jestliže všechna božská snaha a strategie selže, svět, jak ho známe, padne a bude navždy zničen. Temný vládce Titánů, Kronos, je nemilosrdný, krutý a zabít pro něj není problém, pokud si tak vydobije svoji bohy ukradenou slávu zpět.
Poslední z bohů je plný emocí, tajemství a smrti, která se v tomto díle vyskytovala úplně nejvíce. Ze smrtí některých postav jsem byla poměrně zdrcená a konečný zvrat událostí mi na jednu stranu dal všechno, co bych od konce této série očekávala - smíření, přísahu, milosrdenství a naději - ale na druhou stranu jsem z toho byla maličko přešlá, což ale žádným způsobem neovlivnilo fakt, že číst Percyho byl úžasný čtenářský zážitek. Samotný konec knihy mě jenom utvrdil v přesvědčení, že Percy Jackson není jenom obyčejný polobožský hrdina z knihy, ale také kamarád, který tady bude vždy pro své čtenáře.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!