Recenze - Jsem roztříštěná

16. dubna 2013 v 17:34 | Snow Fairy |  Recenze

Jsem roztříštěná

Autor: Tehereh Mafi
Žánr: Dystopie, Drama
Díl: 1.
Originální název: Shatter me
Počet stran: 288
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Jsem prokletá.
Mám dar.
Jsem zrůda.
Jsem víc než jen člověk.
Můj dotek je smrtící.
Můj dotek znamená sílu.
Jsem jejich zbraň.
Budu se bránit.

Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň.
Ovšem Juliettina představa je úplně jiná…
Kniha, kterou držíte v ruce, vás bude děsit.
Tuhle knihu nebudete moci odložit!

Žít ve světě bez pravidel způsobuje chaos. Žít ve světě plném pravidel způsobuje zkázu a smrt. Co je tedy lepší si vybrat? Život v osamění a bez stísňujících pravidel, krom vlastních nepsaných? Nebo žít ve světě války v životě s pravidly tak krutými, že po nějaké chvíli, pokud nejste dost silní, tu vůli žít ztratít?
Když byla Juliette ještě malá, rodiče ji zavrhli s tím, že je zrůda, omyl, který se jim stal a který by nejraději úplně zvrátili, kdyby mohli. Od mala nechtěná, zavrhovaná doufala, že se něco změní. A pak přišla Obnova. Naslibovala hory doly, ale životní podmínky se staly snad ještě horšími.
Už 264 dní je Juliette zavřená v malé místonosti, mezi čtyřmi stěnami, bez jídla, bez vody, beze světla, bez lidí, bez doteku, bez smilování... bez života. Protože tak to její rodiče chtěli, pro dobro jejich i světa, protože nechat volně pobíhat člověka, který vám může ublížit pouhým dotekem je pro ně moc velké ohrožení, i když se jedná o jejich vlastní dítě.

Pořádně ani slovy nedokážu popsat, jak moc jsem se na Rotříštěnou těšila. Byla to jedna z knih, u kterých jsem uvažovla, že si ji přečtu v originále, jestliže nebude šance, že vyjde i v českém překladu. No, a pak jsem zjistila, že má vyjít v češtině a to už jsem jenom netrpělivě počítala a odpočítávala dny, kdy ji konečně budu moci pohladit v rukou.
Už při čtení anotace jsem měla z knihy strašně zvláštní pocit. Je to pravděpodobně i tím, že zapracovalo to použití přeškrtaných vět. Je to něco, co se v knihách neobjevuje každý den a řekla bych, že i to je originalitou Roztříštěné. I na styl psaní Mafi jsem byla zvědavá, protože první setkání s knihami autorů, se kterými jsme do té doby ani jednou nesetkali, bývají mnohdy poněkud rozpačité. Myslím, že Mafi píše skvěle, opravdu nevšedním, nestereotypním stylem, který se jen tak neokouká. Jenom mě časem začalo šíleně štvát, když bylo jedno slovo v jedné větě použito více krát hned za sebou. Příklad: Kolem mě byla rudá, rudá, rudá, rudá, krev.
Ze začátku jsem to tak nevnímala, ale čím více se tento způsob vyprávění uplatňoval, tím více mě to zlobilo. Ale příběh se mi líbil velice, prvních několik kapitol byl prakticky jenom subjektivní popis toho, jak Juliette žije, že kolem sebe nikoho nemá a jak zoufale se snaží být neviditelná, aby mohla žít ještě o den déle.

"Stačilo otevřít oči. Stačilo otevřít knihu - a číst příběhy, které krvácely z jednoho listu na druhý. Zažívat vzpomínky vetkané do papíru.
Strávila jsem svůj život mezi stránkami knih.
Vztahy s lidmi jsem nahrazovala pouty s papírovými postavami. Prožívala jsem lásku a ztrátu prostřednictvím historických příběhů; dospívala jsem v kůži knižních hrdinů. Můj svět je síť utkaná ze slov, myšlenek a představ. Jsem bytost složená z písmen, postava vytvořená z vět a výplod fantazie zformovaný fikcí."

Z příběhu je jasně patrné, že Juliette je neskutečně rozpolcená osoba, křehká tím způsobem, že i maličkost, normálním lidem nezbytná, ji může roztříštit. Ale občas jsem se v její náladě a povaze poznávala. Jakoby to někdo chvílemi psal o mě. Mafi Juliettinu duševní rovnováhu rozporcovala na kousky, které obsahují i duše každého z nás, něco, co máme každý alespoň částečně ukotveno hluboko uvnitř našeho srdce. Řekla bych, že část příběhu, konkrétně onen začátek, je poměrně deprasivní, Juliettiny pociti tísně mají tendenci přejít na čtenáře. Ale následný zvrat událostí je opravdu nečekaná podívaná, tedy alespoň pro mě. Člověk se přes ty hodiny a dny, co stráví zavřený něco naučí a to, co se dělo dále v knize mi chvílemi vyrazilo i dech. Takový šokující pocit a přesto jsem měla chuť křičet: "JOO! DO TOHO!"
Celkově bych řekla, že to bylo velmi dobré čtení a myslím, že je dosti velká pravděpodobnost, že si z toho každý čtenář něco vezme, nějaké malé pounačení, radu, ale stejnou měrou je možný i opak. Nicméně plný počet Roztříštěné nedám, avšak na druhý díl se už skutečně těším.

Moje Hodnocení
8,9/10
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 eva eva | E-mail | 16. července 2013 v 12:59 | Reagovat

Ta knížka je naprosto úžasná, nemohla jsem se od ní odtrhnout, nemohla jsem myslet na nic jiného.Dokonce jsem jí udělala reklamu na svém webu na webgardenu ve stránkách organizace z jedné hry, vážně úžasná kniha.Doporučui každému

2 verver2 verver2 | 1. prosince 2013 v 10:37 | Reagovat

Tahle knížka je fakt úplně suprová doporučuji 100% přečíst ! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!