Reviews - Říše temnot: Tajemný anděl

17. května 2013 v 18:52 | Snow Fairy |  Reviews

Říše temnot: Tajemný anděl

Autor: L. J. Smith
Žánr: YA, Fantasy
Díl: 4.
Originální název: Night World: Dark Angel
Počet stran: 208
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Fragment
Anotace:
Šestnáctiletou Gillian zachrání před jistou smrtí podivný anděl. Stává se jejím strážcem a s jeho pomocí se dříve nevýrazná dívka stane atraktivní a populární. Vše je perfektní. Alespoň do chvíle, než začne tajemná bytost klást podivné požadavky. Co je zač tento anděl? A co ho přivedlo z onoho světa? Gillian a jejím blízkým hrozí nebezpečí. Jak bytost dostat zpátky tam, odkud přišla?Mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí knihy k recenzi!

Být šedou myškou, kterou každý přehlídne s sebou občas nese určité výhody. Nic se od vás předem neočekává, a proto je potom o dost jednodušší vytřít všem zrak. Gillian se promění prakticky přes noc v někoho, kým do teď nebyla a kým by nebyla nikdy ani ve snu, kdyby málem nepřišla o život. Jenomže osud má někdy až příliš mnoho "smylu pro humor" a karty života nám rozestaví opravdu zvláštním způsobem, a právě na Gilliam vycházely karty ne příliš záviděníhodné. Milovat kluka, který o vás ani neví, být sama sobě příteží a nevědět si se sebou pořádně rady a mít polorozpadlou rodinu s opileckou matku, nejsou právě nejpříznivější výhlídky do budoucnosti.
Ale jestliže existují strážní andělé, které třeba nikdy na vlastní oči ani neuvidíme, jak nám mohou pomoci? A mohou nám vůbec pomoci nebo nám v závěru všeho spíše ublížují?

Stát se přes noc někým jiným, někým, kdo se hluboko ve vás celou dobu skrývá, ale moc se obáváte, co by se stalo, kdyby jste to něco skrývané odhalili světu, by nebylo v životě tak úplně od věci. Na chvíli ukážat, že i když si o vás lidé myslí, jak jste nevinná, neviditelná a tichá, není tomu tak i ve skutečnosti. Ne úplně. Mít tak nějaký hlas a doprovod v životě, který by nás zdárně tímto světem, ve kterém žijeme, provedl, aniž bychom se jěště někdy v životě stali terčem posměchu nebo nedocenění, by bylo na jednu stranu úžasné, ale co na stranu druhou?
Čtvrtý díl Říše temnot je, myslím, úplně odlišný od předchozích dílů. To nadpřizeno, které se očekává, tam sice opravdu je, ale tentokrát se Smith rozhodla ukázat i tu lidskou stránku, tu odvrácenou stranu světla, kterou skrývá v duši, alespoň z malé části, každý z nás.
Gillian jako hlavní postava je na začátku průměrná dívka studující na střední škole, je beznadějně zamilovaná a se svým sebevědomím a psychikou se marně snaží prát o pár minut klidu, který jí nepřínáší ani stav její rodiny. Proto když se dostane hodně blízko náručí smrti, vážně uvažuje o tom, že by navždy odešla, že už na světě nemá nic, nikoho, kdo by ji dál držel nad vodou. Ale v tu chvíli se Gill absolutně změní život, nadpřirozená síla, která jí nedovolí umřít hned, jí dodá novou krev do žil společně s odvahou, kterou do teď neměla.

Ne že bych si Gillian nějak zázračně oblíbila a okmažitě z místa jí dala titul nejlepší knižní hrdinky, to opravdu ne, ale v mnohém jejím chování, nejistotě a dalších takových věcech mi byla dosti podobná, a proto mi byla tak nějak blíž. A to, abych pravdu řekla, se mi v poslední době častokrát nestalo.
Co se ale děje týká, tak prakticky tři čtvrtiny, možná více, celé knihy byly o Gillian a její proměně, jejím poslání a o Říši temnot, která je pro tuto sérii spojnicí, tak toho moc řečeno nebylo. Ale ten pomyslný odrazový můstek, ze kterého by se Smith mohla smysluplně odrazit a pustit do dalšího dílu, tam přece jenom byl. Takže i z toho důvodu jsem na další osudy z Říše temnot docela uvědavá.
Oproti předchozímu dílu se mi tento čtvrtý líbil, tak nějak rozumně, hned v začátcíh. A i když tak závratnou akcí a napětím tato kniha nesrší, je v ní spoustu dalšího, co by se mohlo líbit, nebo naopak taky nelíbit. Řekla bych, že tento díl bude v hodnoceních hodně kontroverzní už jen tím, že se od předchozím svým vlastním způsobem odlišuje, avšak pro mě to bylo docela příjemné překvapení.

Moje Hodnocení:
8,3/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!