Reviews - Monument 14

26. června 2013 v 19:50 | Snow Fairy |  Reviews

Monument 14

Autor: Emmy Laybourne
Žánr: Dystopie, Thriller, YA
Díl: 1.
Originální název: Monument 14
Počet stran: 296
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Baronet
Anotace:
Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne - jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice.
Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel.
Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl.
Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr.
V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí - šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět - jak ho znají - vedou do záhuby.

Mnohokrát děkuju nakladatelství Baronet za poskytnutí knihy k recenzi!

Co to vlastně znamená ocitnout se na pokraji apokalypsy a nemít téměř žádnou možnost ochránit všechny ty, na kterých nám v životě záleží nejvíce? Být uvězněný s třinácti dalšími dětmi a vrstevníky v obřím supermarketu a být odkázán jen na vzájemnou pomoc? Být uvězněný před světem, který vás může okamžitě ovlivnit tak, že jste zničeho nic schopný zabít i ty, které milujete? Dean to ví. Žije v americkém dystopickém městě Monument, které jednou postihly ničivé srážky, právě když se Dean ráno chystal se svým bratrem a kamarády do školy školním autobusem. Spustil se déšť a potom se přidaly kroupy tak velké, že stačilo stát na špatném místě a byli jste na místě mrtví.
Po takové katastrofě, ničivé a smrtící, mají Dean a všichni ostatní přeživší jedinou možnost; zůstat v supermarketu, který se od teď stává jejich domovem a snažit se přežít.

Myslím, že u každé recenze na nějakou novou/starou dystopii opakovat, že je tento žánr jako velká voda zaplavující celý svět, je vlastně úplně zbytečné. Každému jasné, že je o ně opravdu velký zájem už jenom podle toho, kolik jich celkově vychází.
A jako každá jiná dystopie, hraje Monument 14 svou vlastní, úplně specifickou hru, které je třeba přijít na chuť a vžít se do ní, což myslím není moc velký problém vzhledem k tomu, že styl Emmy Laybourne je tak nenáročný a nevtíravý, že čtení jde v podstatě samo.
Emmy se pustila do psaní s opravdu úžasným nápadem, i přesto, že téma apokalypsy se v dnešní době poměrně opakuje, tak tohle je neokoukané, originální a strhující.

Rozhodně nemám v úmyslu nějak vyzradit děj, protože tím bych vás připravila o spoustu neuvěřitelných, šokujících překvapení. Emmy se totiž povedlo skloubit všechno dohromady tak, že i ta nejprimitivnější maličkost, i ten úplně přehlédnutelný detail, nabírá zcela jiný rozměr.
K tomu i celý příběh z pohledu Deana je takovým zvláštním způsobem osvěžující, čtivý a oproti většině knih z pohledu dívek je i takový, prostý o tu složku, která u dívčích pohledů dokáže občas trochu odrazovat.
Já si Monument 14 nemůžu vynachválit, doporučovala bych si ho přečíst každému, kdo má o tento knižní žánr zájem, opravdu to stojí za to, v určitých chvílích je to snad ta nejpřekvapivější kniha, jakou jsem četla. Opravdu vřele doporučuji.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anette Anette | Web | 26. června 2013 v 20:00 | Reagovat

Tuhle knížku chci. A už hrozně dlouho. Takže jakmile budu mít čas, valím do knihkupectví a koupím si ji :D Jen doufám, že se mi bude líbit stejně jako tobě, protože na ni čekám už snad věkdy :D

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 26. června 2013 v 20:07 | Reagovat

[1]: No, já teda doufám, že se ti bude líbit, protože mě se líbila opravdu moc, jako samozřejmě se ti líbit nemusí tolik jako mě, ale i přesto doufám, že se ti líbit bude. :) Podle mě je to fakt super knížka, tak potom děj určitě vědět, co si o ní myslíš, jakmile si ji přečteš. :))))

3 Renča Renča | Web | 28. června 2013 v 9:11 | Reagovat

Taky jsem byla z knihy nadšená. Jen bych ji neoznačovala jako dystopii, je to postapokalyptický román pro mládež ;)

4 annox annox | Web | 9. ledna 2014 v 0:39 | Reagovat

Já právě čekám než mi dojde druhý díl, který jsem kupoval přes internet, protože jsem ho nemohl v knihkupectví sehnat! Je to skvělá knížka, které jsem dal taky plný počet bodů :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!