Recenze - Destroy me

1. srpna 2013 v 14:24 | Snow Fairy |  Recenze

Destroy me

Autor: Tehereh Mafi
Žánr: Dystopie, Novela
Díl: Shatter me #1.5
Ogirinální název: Destroy me
Počet stran: 103
Rok vydání: 2012 (EN)
Nakladatelství: Harper Collins
Anotace:
V prvním díle, Jsem roztříštěná, od Tehereh Mafi, Juliette utekla z Obnovy po tom, co zradili Warnera - a poté ho také postřelili kulkou do ramene.
Ale jak se ukáže v Destroy me, Warnera není jednoduché zastavit.

Po návratu na základnu a zahojení jeho zranění, které pro něj bylo téměř smrtelné, musí Warner udělat všechno pro to, aby udržel vojáky v šachu a potlačil tak jakékoli známky povstání, které by se v sektoru objevily. Stále je ale posedlý Juliette tak, jako ničím jiným, jeho hlavní prioritou je ji najít, přivést ji zpět a Adama a Kenjiho- dva zrádce, kteřé pomohli Juliette utéct, prodat a zklidit z cesty.
Ale když Warnerův otec, hlavní představitel Obnovy, přijde napravit synovy chyby, je hned jasné, že má pro Juliette jiné plány.
Plány, které Warner jednoduše nemůže dovolit.

Pozor, v recenzi jsou lehké spoilery na předchozí díl!

Warnerovy plány s Juliette byly přetrhány v tom okamžiku, kdy začala, nejen ona, pomýšlet o možnosti se z jejího tmavého vězení dostat ven a navždy před psychopatickým Warnerem utéct na denní světlo mimo jeho dosah i dosah Obnovy. Ale Warner když si vezmě něco do hlavy, tak se toho nepustí, dokud nebude mít všechno do posledního drobku.
A k Juliettině smůle je tím současným Warnerovým cílem přívést ji zpět k sobě. A navíc, když odhalil tajemství jejích zvláštních, smrtích schopností a že on by jim mohl zdárně odolávat, chce ji o to více.

Od začátku je pro Warnera útěk Juliette těžkou ranou do srdce. Jakkoli to vypadalo, že ji doopravdy nemiluje a jen ji chce využít, tak je tomu ve skutečnosti naopak a Warnerovo srdce téměř krvácí pro možnost, že by ji, byť jen na sekundu, znovu viděl. Ale i Warner ví, že sekunda by pro něj byla příliš málo.
Zraněný nejen fyzicky, ale hlavně emocionálně, se dostává do světa nočních můr. Navíc jeho nekompromisní otec, který o Warnerově, až skoro patologické, lásce k Juliette ví, jeho plány s ní jsou i přesto prosté o jakoukoli formu lásky nebo úcty.

Novela k sérii Jsem roztříštěná z pohledu majetnického, ambiciózního a tak trochu vyšinutého Warnera dokáže hned od začátku zapůsobit. Tento fakt je hodně podpořen stylem psaní Tehereh Mafi, která svým projevem dokáže vždy nečím ohromit, překvapit, šokovat.

Ale přesto zůstává Destroy me spíše kontroverzní oproti prvnímu dílu, který stropil pořádný poprask všude ve světě.
To, co bylo na Warnerovi nekonzervativní a spíše negativní, což se v hodně případech nakonec proměnilo v pozitivum, se zde trochu smazává a jakoby se z toho drsňáka beze špětky soucitu stával měkota.

Jeho láska s Juliette by mohla velehory přenášet, avšak o její pravdivosti a čistotě by se dalo hodně dlouho polemizovat. Jestli to myslí Warner opravdu upřímně a jenom sám sobě, ostatně taky Juliette, nelže, je jen a jen v jeho hlavě. Ale za trochu duchaplnosti a jemnosti jsem byla mu tentokrát vděčná. V Jsem Roztříštěné mě spíše děsil. V Destroy me zase odhaluje i svou světlou stránku, což na druhou na stranu není vždycky k zahození.

Destroy me se mi stejně velkou měrou líbila jako nelíbila. Už dávno bylo jasné, co je Warnerovým úmyslem a jestli jsem si dobře, nebo alespoň dostatečně, všechno přeložila, tak se tam toho celkově až tolik nedělo a občas jsem se trochu nudila.
Nicméně konec mi všechno vynahradil. Byl závratný pro další díl a celkově takový hodně nejednoznačný. Dá se říci, že i šokující, ale spíše jako šokující, by se hodilo slovo otevřený. Myslím, že v dalším díle je určitě na co se těšit. Destroy me možná nějakou tu malou nápovědku skrývá, ale je to takový "přípravný" díl před následujícím druhým.
Není nikde napsané šarlatovým písmem, že je povinnost si Destroy me přečíst, i když přečtením budete mít jistý náskok, až se budete pouštět do Zlomené. Každopádně nic nevyvrátí fakt, že oproti prvnímu dílu je tato novela podstatně slabší.


Moje Hodnocení
6,4/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Syki Syki | E-mail | Web | 1. srpna 2013 v 23:06 | Reagovat

Já se té knihy normálně děsím, nechce se mi ji ani číst.

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 1. srpna 2013 v 23:39 | Reagovat

[1]: Noo, jestli si zvyklá na neurotického a totálně šáhnutého  Warnera, tak toho se tady nedočkáš. :D Jinak není nic jiného, čeho se děsit, navíc není ani tak dlouhá. Rozhodně do toho jdi. :)

3 beatriss beatriss | 10. listopadu 2014 v 19:37 | Reagovat

já bych si to přečetla moc ráda jen to nemůžu nikde sehnat ke stažení, ale moc pěkná recenze

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!