Reviews - Počátek

12. srpna 2013 v 12:48 | Snow Fairy |  Reviews

Počátek

Autor: Jessica Khoury
Žánr: YA
Díl: 1.
Originální název: Origin
Počet stran: 372
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Egmont
Anotace:
Pia vždy znala svůj osud. Měla počít novou rasu, linii nástupců, kteří porazí smrt. Za tímto účelem se zrodila, byla geneticky upravená k nesmrtelnosti a vychovávaná týmem vědců v tajné skrýši v Amazonském deštném pralese. Nyní ji vědci začínají podrobovat testům, jejichž výsledkem má být dokončení celého nebezpečného projektu. Co si Pia pamatuje, vždy nejvíc toužila naplnit jejich očekávání. Ale v noci o svých sedmnáctých narozeninách nachází díru ve zdánlivě neproniknutelném plotě, který uzavírá její sterilní domov. Poprvé v životě volná v džungli potkává Eia, chlapce z nedaleké vesnice. Nedokáže odolat a pokračuje v útěcích, aby ho mohla vídat. Zamilují se do sebe a kousek po kousku začínají poznávat pravdu o Piině původu - pravdu se smrtícími následky, která navždy změní jejich životy

Mnohokrát děkuji nakladatelství Egmont za poskytnutí knihy k recenzi.

I když je Malá Cam pro budoucnost lidí v podstatě svatým grálem, nikdo, kdo není budoucí posilou týmu vědců, nesmí tuto přísně tajnou instituci jakkoli odhalit.
Mladá Pia je největší dosavadní úspěch celého snažení vědců v Malé Cam. Sama Pia o sobě nepochybuje, protože ví, co je zač, co umí a co dokáže. Ví, že je dokonalá a dokonalejší než dokonalá a že jedině ona teď dělí lidstvo od počátku nové éry stejně dokonalého lidstva jako je ona sama.

Na začátku se zdá všechno v pořádku, Pia nepochybuje o svém poslání, ani o vědcích, kteří jsou jí rodinou. Věří v plán, před kterým musí pečlivě nastudovat všechno, aby mohla být jeho pokračovatelnou a zakladatelkou nové generace.
Malá Cam je však pouze ohraničená část volného a nespoutaného prostoru Amazonského pralesa, jenž skrývá různá, pro Piu nikdy nepoznaná tajemství. Jenomže potom Pia pozná zapovězený pocit volnosti, poznává prales, všechnu jeho vůni i její vlastní touhy žít svobodně. Ale nejvíce jí z pralesa uhranou oči mladého divošského chlapce Eia.
A i když si to Pia zpočátku není schopná přiznat, žít jako v kleci už jí nestačí a nenaplňuje. A tak před ní vyvstává ta nejtěžší volba ze všech. Zradit své lidi a zahodit posledních sedmnáct let nebo ohrozit toho, na kom jí záleží nejvíce?


Velice povedeným odrazovým můstek pro celou knihu je v podstatě obálka. Je graficky dokonalá a pro čtenáře opravdu hodně imponující.
Příběh uvnitř má sice své mouchy, ale i tak se ve světě YA staví hodně vysoko, navzdory tomu, že tohle se některým Počátku podobným knihám někdy nepodaří.

Ale ze všeho nejvíc se, dle mého názoru, v tomto žánru velice cení originalita a čím neotřelejší, originálnější a chystlavější je samotný příběh, tím větší a kvalitnější je to pro čtenáře zážitek.
Avšak v poslední době se jako jednou z těch hlavních přísad při tvoření YA knih s nádechem dystopie a fantasy používá ulítlost a zvláštní nepravděpodobnost, která zase trochu čtení okořeňuje.

Myslím, že Počátek tohle všechno má. Originalita je, v mém případě, úplně to první, co mě napadne, když se z odněkud ozve zmínka o Počátku. Jessica Khoury vsadila na odlišnost, takže se velmi pěkným způsobem vyhnula stereotypu, který po nějaké době obvykle omrzí. Khoury se ale ani nesnaží kopírovat nápady svých kolegů autorů, což celkový zjev knížky opět posunuje o stupínek nahoru.
Z křesla, se zběsilým křikem a pusou vyhozenou z pantů, vás to ale ani tak úplně nezvedne.

Děj sám o sobě byl velmi dobře promyšlený, o tom žádná, měl spád a zápletku, která se dobře čte a dá se smysluplně pochopit a přesto jste napnutí, jak to skončí, protože Khoury vás nechává svým stylem psaní stále tak nějak na pochybách. Jenom mi Počátek přišel občas trochu zvláštní, trochu přitažený za vlasy a tak trochu bizarní. Ale bez ohledu na to kolikrát řeknu, že jsem se nemohla začíst, je to stále příběh, který stojí za to přečíst ho do poslední stránky a ne ho jenom potěžkat v ruce.
Autorka si moc hezky pohrává se slovy a odbornými názvy či postupy. Počátek je jednoduše kniha, která potěší, rozruší, svým způsobem nezklame a hlavně navnadí, po velice zvláštném a neurčitém závěru, na autorčinu další knihu.

Moje Hodnocení
9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!