Thinking About... (1)

6. srpna 2013 v 16:29 | Snow Fairy |  Thinking About...

Čtení po nocích


Když jsem tak v tom dnešním pařáku seděla u zapnuté televize u dalšího dílu Americké Topmodelky, přemýšlela se sklenicí vyhlazené vody v rukou nad nějaký článekem a přitom se beznadějně snažila, abych se aspoň chvíli necítila jako tuňák ve vlastní šťávě, mi to došlo. Nebo mě to spíše napadlo.
Když jsem se vás ptala, jestli byste měli zájem o články na zamyšlení, tak se vás pár ozvalo s tím, že by to nemuslo být špatné. Jenom vymyslet téma, nad kterým by se dalo trochu zamyslet, to byl trochu tvrdší oříšek. Ale nakonec mě napadlo... čtení po nocích. Tahle noční aktivita je u mě na denní nočním pořádku.
Tohle "noční čtení" jsem už s několika lidmi tak trochu řešila a nakonec vyšlo najevo, že nejsem jediný tvor, který otevírá knihy až po západu slunce.
Ale proč tomu tak vlastně je? Proč lidé, pokud na to mají ještě sílu, čtou v noci a ne spíš ve dne?
Vzhledem k prázdninám se nabízí hned několik alternativních možností:

- O prázdninách si většina lidí chce hlavně užívat, takže když jedou k vodě nebo někam na kole, na výlet a tak dále, tak čtení odkládají na druhou kolej a spíše si užívají volna?

- Obzvlášť během těchto prázdnin jsou ve dnech strašná horka a i když už třeba zůstaneme doma, tak se nám právě z toho horka ani číst nechce? Raději si lehneme a pustíme si hudbu a přemýšlíme?

- Nebo je pro někoho důvodem nočního čtení to, že nemůže celou noc zamhouřit oka a místo toho, aby jen tak bezcílně ležel na posteli a hleděl do stropu, raději vezme knížku a čte si?

- Nebo dá se jako další možnost čtení po nocích považovat i strach z něčeho? Že by člověka, když ho například při noční bouřce přepadne fobie, byla samotná kniha, její vůně a tvar dostatečný důvodem, aby se uklidnil?

- Nebo je snad právě noc tou nejlepší dobou ke čtení proto, že nabízí více klidu, soukromí a je schopna nechat čtenáře upustit uzdu fantazie a všechno si snázeji představit?


Na světě je ještě více podobných nezodpovězených otázek, proč někdo raději čte v noci. Každý to má nastavené jinak a i přesto, že otázek by bylo nespočetně mnoho, na žádnou z nich neexistuje jednoznačná odpověď. Na každou je možné použít argument, který celé její podstatě spíše odporuje.

Je ale ponocování, byť třeba s knihou, dobré, když se to vezme z hlediska zdraví? To pravděpodobně nejspíš ne. (aneb Jak si o prázdninách připomenout, že bych se zase měla začít trochu procvičovat v teorii klinické propedeutiky.)
Tělo si potřebuje po celém dnu odpočinout a trochu zregenerovat, to samozřejmě všichni víme.
Já sama po nocích nejen čtu, ale i píšu. U mě je hlavní důvod, proč čtu/píšu raději v noci ten, že vím, že mě nikdo nebude přerušovat ani mě žádat, ať jdu třeba uklidit dvůr. Mohu se na knížku víc soutředit a u mám u ní klid, takže nehrozí, že by se mi z jakéhokoli důvodu přetrhla ta pomyslná nit. Co se psaní týče, píšu vlastní pokračovací kapitoly do své povídky fan fiction, takový můj malý zájem a radost. I na tohle jsem schopná se v noci více než ve dne soutředit a lépe se mi přemýšlí.
Někdy však ponocuju jenom proto, že nemůžu zaspat. Někdy ale jednám úmyslně a čtu si dlouho do noci třeba jenom proto, že mám nějakou knížku, kterou chci vážně co nejdřív přečíst a která mě prostě baví mě. V těchto případech ztrácím pojem o čase a jakmile se po chvíli podívám na hodiny, hned mám třeba dvě ráno.


Mamka tento můj čtecí apetit v noci ale moc neschvaluje a když se mě občas zeptá, v kolik jsem šla spát, například když ani ona sama nemůže usnout, většinou si nějakou tu hodinku uberu. Protože kdyby věděla, jak "pravidelný" mám spánkový režim, asi by mi to pěkně vytmavila. :D

Co si myslíte o čtení v noci? A jak jste na tom vy?

Za každou vaši odezvu k tomuto článku, ať už nějakou kritiku nebo názor k tématu, budu velice ráda. Je to první článek takového odlišného charakteru, tak ho možná berte trochu s rezervou.:)
Děkuju všem za přečtení.

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kdy se vám lépe čte?

Spíše ve dne 54.5% (6)
Spíše v noci 45.5% (5)

Komentáře

1 Mona Mona | E-mail | Web | 6. srpna 2013 v 16:37 | Reagovat

Jsem na tom stejně. Také otevírám knihy až večer jelikož přes den nemám čas.Teď v létě je jediná nevýhoda, že když svítím lampičkou, tak mi do pokoje nalítaj můry a komáři :D

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 6. srpna 2013 v 16:41 | Reagovat

[1]: To s komáry a můrami znám. Jsem celá poštípaná, i když mám ve zdi zapnutý Raid. Tak nevím, jestli je Raid tam neúčinný nebo ty štípající potvory tak neodbytné. :D

3 Nikol Nikol | Web | 6. srpna 2013 v 16:50 | Reagovat

Také ráda čtu po nocích. Člověku není takové teplo. :)))

4 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 6. srpna 2013 v 17:02 | Reagovat

Já jak čtu tak píšu většinou večer. Obvykle z toho prostého důvodu, že přes den na to prostě není čas. Buď jsem ve škole nebo v práci. Navíc přes den jsem vždycky četla spíš odbornou četbu a na večer si pak nechávám odpočinkovou literaturu.
Se psaním to mám stejně. Třeba spousta lidí nesnáší psaní po večerech, protože pak třeba zaspí nápad. Mně se to nestává. Když už se do toho dám, tak to obvykle i dokončím a nejvíc nápadů mám stejně až ve chvíli, kdy venku padne tma.
Tím že jsou prázdniny chodím spát v rozmezí mezi jednou a třetí ráno. Vstávám v osm nebo v devět a naši tak maximálně protočí oči, ale nekomentují to, protože to stejně nemá význam :D

5 adda727 adda727 | E-mail | 6. srpna 2013 v 20:23 | Reagovat

Četba o hlubokých temných nocí za úplňku je příjemná a má své kouzlo, avšak plně si člověk vychutná literární dílo když nemusí následující den vstávat do práce. To by se totiž pak raději ztotožnil klidně s hlavní postavou i kdyby to byla Popelka nebo Malá mořská víla. Pozn.: ten ocas bych přežil, ale uznejte, že se srostlýma nohama se nedá chodit a skákáním bych si tak leda namlátil hubu. Nicméně nebudu zabíhat do detailů, nebylo to záměrem. Snad všechny důvody shrnula naše Sněhová a pokud bych už opravdu nevěděl co ještě připojit za důvod proč vlastně čtu knihu večér i v noci do rána, je to tím, že su nadopovaný kávou, nadržený, přespaný(v reálu jsem se ještě s tudlenctou problematikou eště nesetkal), nebo mám obsedantně kompulzivní nutkání hrát si na poctivku a dorazit ten nedojedený pekáč s vlhkou buchtičkou, s tím, že v telce není nic jen opravdu pozoruhodný pořad s totálně vymaštěnou nevýmjaktonazvat(domyslete si sami:)), která dává primitivní otázky volajícím sledovatelům, jenž si vezmou málo, ale na druhou stranu dotyčnou mluvku obnažují, a proto raději sáhnu po knížce a čtu a chroupu nebo cumlu. Jednou se mi dokonce podařilo spořádat 3kg povidel. Šlo to hladce, dokud si toho nevšimla paní domu(mamka) :D
No, každopádně nemám nic proti tomu číst si knihu v nočních a brzkých ranních hodinách, avšak mít na paměti, že nic se nemá přehánět,tudíž pokud už nevnímáme text, nejvyšší čas knihu Prve založit, zaklapnout a pak spát. A opovažte se vykládat, že ne. Že to ještě neumíš! Mozek potřebuje též odpočívat a v jistých věcech má Mirďa pravdu;)
S přáním pěkného večera Adda

6 Lenka Lenka | E-mail | Web | 7. srpna 2013 v 20:46 | Reagovat

Ty jo, pěkně ses zamyslela. :) Víš, že tohle by mě ani nenapadlo? Jseš prostě dobrá (y). A já bohužel v noci nečtu, protože se na to naopak nedokážu soustředit kvůli tomu, že se mi chce spát. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!