Reviews - Amy a Roger: Na cestě

8. listopadu 2013 v 20:10 | Snow Fairy |  Reviews

Amy a Roger: Na cestě

Autor: Morgan Matson
Žánr: YA, Romantika
Díl: -
Originální název: Amy & Roger' s Epic Detour
Počet stran: 420
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Amy se na léto dvakrát netěší. Její máma se rozhodla přestěhovat na druhý konec země a Amy má teď za úkol dovézt její auto z Kalifornie do Connecticutu. Problém je, že od té doby, co její otec zemřel při autonehodě, se Amy není schopná posadit za volant. Děsí ji to. A v tu chvíli přichází na scénu Roger, prý starý přítel rodiny (jak tvrdí Amyina matka), který má také v plánu road trip přes půlku Států. Nejkratší možná trasa je naplánovaná, tak stačí vyrazit… Proč to ale nevzít zábavnější cestou? Udělat si pár zajížděk rodičům natruc a poznat Ameriku? Pomůže to oběma, aby se vyrovnali sami se sebou a zacelili bolavé rány?

Trochu šílená jízda Amerikou + špetka romantiky = báječné čtení nejen na léto! Navíc s přidanou hodnotou spousty obrazového materiálu a playlistů připravených přímo pro vaše uši, aby se vám lépe četlo!

Mnohokrát děkuji internetové knižní databázi CBDB za poskytnutí knihy k recenzi!

Amy Curryová měla vždycky v životě všechno srovnané. Věděla, co chce, měla život, který jí vyhovoval a měla spoustu dobrých přátel. Ale ta nehoda všechno změnila. Změnila Amy. Změnila její život. Amy chce být radši sama se svou bolestí a neoprávněnou vinou, kterou dává sama sobě.
Jakoby toho nebylo málo, změnila se potom i celá její rodina. Mladší bratr Charlie odjel vyřešit své vlastní vážné dlouhodobé problémy a Amyina matka rozhodla, že se přestěhují.
Až na opačný konec Spojených států, kde by mohli začít žívot "nový a hezčí život".

Ale to nebylo to pravé, kdyby se původní plán, jak se dostat do nového domova, nepřevrátil a neproběhl úplně jinak.
Bude tento roadtrip s kamarádem z Amyina dětství, Rogerem, přes prakticky celou Ameriku její druhou šancí nebo úplným zničením?


Letní prázdninové dny už sice pominuly a přišla první pošmuraná rána a brzké vstávání do školy. Všechno je najednou zase složitější a vážnější.
Ale začíst se do Amy a Rogera je i za deštivých a smutných podzimních/zimních dní stále jednoduché.

Je to přesně tak. I přesto, že máte za oknem plískanice, sami jste nekažení chřipkou či jinou zákeřnou virózou, která přichází s počátkem podzimu, a s hrkem vřelého čaje v ruce, stále na vás doslova dýchá léto a vy si opět můžete připomenout, jak je krásné, když má člověk více volna a je mu dobře na světě.

Příběh Amy a Rogera, jak spolu na roadtripu projeli půlku Ameriky než se dostali, kam měli, je nejen krásným a milým zpestřením špatné nálady, ale i velkou inspirací. Jaké to asi je, když jedete, pořádně ani nemáte ponětí kam, se sluncem v zádech a navíc ve společnosti někoho, kdo vám není tak úplně lhostejný a navíc je tak neskutečně pohledný?
Nejenže na vás dýchá léto a prázdniny, ale také zatraceně sladká, milá a příjemná romantika, která je v každém případě k nezaplacení. Morgan Matson přesně věděla, jak upoutat čtenáře, aniž by ho zavalila tunou cukru roztékajícího se na nemilosrdně pařícím utažském slunci.

Tohle je blbost.
Haiku jsou tak dementní.
Taky mám puchýře.
- Amelia E. Curryová

Chudák pan Carl,
řve, rudne, spálený je.
poklopec dole.
- R. H. S (Roger H. Sullivan)

Ale k té pravé a přiměřené romantice se navíc celý děj proplétá kolem Amy a její minulosti, která ji nutí žít s velkou tíhou na srdci, s bolestí, která nejde téměř utišit. A aby nebylo přeromatikováno a byla zachována původní vážná myšlenka příběhu, vykresluje autorka křehkou psychiku člověka, její nestálost a nepředvídatelnost. Ale kromě toho i popisuje, jak se může tahle labilita postupně zahojit, opravit. Jak se usmívat a tak trochu i vtipkovat i přesto, že v duši máte smutek a vinu.

Na cestě je kniha plná léta, autenticity míst, kudy Amy s Rogerem projížděli, autorčiny vlastní úžasné zkušenosti i sympatie obou hlavních postav, které si jednoduše nelze nezamilovat (tedy já jsem se nejvíc, jak jsem mohla, zamilovala do Rogera) a alespoň maličko se s nimi neztotožnit.
Na cestě je jako náplast na špatnou náladu a ošidný splín. Ať už ji čtete v létě nebo zimě, pokaždé máte stejný pocit:
pocit, že i když se všechno zdá nezvládnutelné a nemožné, život vám ukáže, že všechno to může být jinak. Že i když si připadáte neschopní cokoli zvládnout, nakonec najdete dost síly vytřít zrak nejen všem okolo, ale hlavně sobě.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 9. listopadu 2013 v 9:32 | Reagovat

Díky tvé recenzi se na knížku těším ještě víc! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!