Reviews - Městečko Pines

1. listopadu 2013 v 16:22 | Snow Fairy |  Reviews

Městečko Pines

Autor: Blake Crouch
Žánr: Mystery, Thriller, Sci - fi, Horor
Originální název: Pines
Počet stran: 381
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Jota
Anotace:
Po vážné automobilové nehodě skončí v nemocnici. Od místního psychiatra se dozví, že utrpěl poranění mozku a že rozhodně nemůže opustit nemocnici. Ethan ho neuposlechne a bez peněz a bez dokladů vyráží do města, aby se pustil do vyšetřování. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit se svými nadřízenými ani s manželkou a stále jasněji si uvědomuje, že se ocitl ve světě, jemuž nerozumí a v němž se necítí ani trochu bezpečně. Vše se ještě víc zkomplikuje, když konečně nalezne znetvořené tělo jednoho z agentů. Burke ví, že je načase zmizet, ale současně tuší, že na útěk je už pozdě. Nezbývá než bojovat a snažit se zachránit alespoň holý život.
Kniha Městečko Pines je další z řady mimořádně úspěšných knih Blakea Crouche, který je ve Spojených státech a mnoha dalších zemích celého světa znám jako autor napínavých příběhů na pomezí hororu, thrilleru a sci-fi. A právě tuto prověřenou kombinaci Crouch použil i v románu Městečko Pines, který vyniká svižnými, skvěle vypointovanými dialogy, přesvědčivou kresbou jednotlivých postav a především strhujícím příběhem s překvapivým rozuzlením, jež vám vyrazí dech.

Mnohokrát děkuji nakladatelství Jota za poskytnutí knihy k recenzi!

Měli byste mít obavy, co před vámi skrývají malá, zapomenutá městečka? Měli byste se bát, že se stane něco, co je nanejvýš nepravděpodobné?
Odpověď zní: A co když se může stát ještě něco mnohem, mnohem horšího?
Wayward Pines je jedno z takových městeček. Nikdo o něm nic moc neví, je malé, ale přesto na první pohled příjemné.
Ale jen do té doby než ztratíte nit...

Ethan Burke, jakožto agent tajné služby vyjel do Wayward Pines vyšetřovat případ jeho dvou pohřešovaných kolegů, kteří se podle všech vodítek a stop měli ztratit někde tady. Ale Ethanovo hledání je křižováno přízraky a mlhou, kterou projít stojí příliš mnoho energie. Ať dělá, co dělá, pokaždé se ocitne přesně tam, kde nechtěl. Ale čím to jenom může být? Co nebo kdo stojí za tím, že si nepamatuje důvod, proč se probudil celý bolavý v nemocnici?
Proč ho má každý za blázna, i přesto, že Ethan moc dobře ví, že to, co si pamatuje není lež, ale ostatní se ho snaží předsvědčit, že je?
Navíc se zdá, že Ethan spadl do tak hluboké jámy lvové, že se z ní už možná nikdy nevyhrabe ven...


Spoustu otázek vyvolávající Městečko Pines. Až příliš mnoho otázek se vám v hlavě začnou tvořit už v začátcích čtení. Blake Crouch si pro čtenáře připravil doslava strhující čtení, které vás jen tak ze svých spárů nepustí.
Od samého začátku je děj tak spletitý, zamotaný a matoucí, že všechny konspirační teorie o konečném rozuzlení celého děje vyletí okamžitě oknem ven.

Crouch používá při psaní velice záhadný, tajemný a výrazný styl psaní, do kterého je nejprve velmi důležité se začíst. Jestliže vám myšlenky létají od jedné věci ke druhé a u Pines jste tak říkajíc nepřítomní, hodně zásadních věcí by vám mohlo utéct. O to je to čtení potom těžší a nezáživnějí, ochuzené o tu část, která vám eventuálně unikla.
Ale Městečko Pines je dost poutavé čtení k zamyšlení, že napůl nevnímat je téměř nemožné. Blake Crouch má opravdu vyjímečnou schopnost vám zasadit takové bourka do hlavy, že se ho, chtě nechtě, jen tak nezbavíte.


O ději se toho nedá prozrazovat příliš mnoho, protože všechno na sebe určitým zapleteným způsobem navazuje, i když vám to, dokud knížku celou nepřečte, pořádně ani nedojde.
Rozhodně ale můžu říci, že z toho budete na větvi. Jestli negativním nebo pozitivím způsobem je už jenom na vkusu čtenáře a jeho oblibě v dekektivkách s příměsí hororu a mystery thrilleru.
Já jsem byla od začátku maličko zmatená, protože jsem nedokázala zpracovat všechny skutečnosti, které jsem nemilosrdně během čtení objevila, a které mě upřímně i trochu děsily, což ale nebylo vůbec na škodu.

Každopádně je Městečko Pines plné kvalitního čtetí a čtenářský požitek je tedy zaručen. Autorova inspirace navíc potěší nejednoho příznivce legendárního Městečka Twin Peaks. To je už v podstatě bonus navíc, protože Městečko Pines je dle mého názoru stejně originální a dobře vymyšlené jako Městečko Twin Peaks.
Městečko Pines je knížka, která mě posledně opravdu hodně překvapila a nechala mě s pusou dokořán, protože ten konec jednoduše dostane úplně každého...

Moje Hodnocení
9/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!