Recenze - Mé sladké šestnácté století

26. prosince 2013 v 17:58 | Snow Fairy |  Recenze

Mé sladké šestnácté století

Autor: Rachell Harris
Žánr: YA, Romance, Cestování časem
Díl: 1.
Originální název: My Super Sweet Sixteenth Century
Počet stran: 250
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Cat Crawfordová má za pár dní oslavit své sladké šestnácté narozeniny. Ovšem to poslední, co si Cat přeje, je extravagantní narozeninová party organizovaná její temperamentní nevlastní matkou. Alespoň malou útěchou jí je plánovaný rodinný výlet do magické Florencie. A když ji při prohlídce tohoto úžasného města zavede zvědavost do cikánského stanu, ocitne se přímo… v renesanční Florencii.

Na tomto výletu do šestnáctého století, vyzbrojena pouze batohem plným věcí z budoucnosti, se Cat setká se svými předky. A nejen s nimi, vždyť v této době je Florencie plná známých umělců, kteří právě tvoří svá vrcholná díla. A samozřejmě není nouze ani o pohledné renesanční ctitele… Avšak podaří se Cat najít cestu zpět do moderní doby, nebo se její italské dobrodružství promění v italské navždy?

***

Vydat se na místa, která na světě milujete ze všeho nejvíce a projít si všechny kouty, prozkoumat každou skulinku a zapamatovat si každičký záhyb každičké budovy na každém místě, o tom sní téměř každý, i když se různě liší místa.
Ale Cat Crawfordová a její trochu nestabilní a rozrůzněný názor na ne úplně dokonalou rodinu a její současnou situaci před svými sladkými šestnáctinami, vám ukáže, jak se může stát osudným na první pohled skoro nevinná tužba.

Cat odjakživa miluje renesanční Itálii a umění té doby, které se tak neskutečně liší od toho dnešního moderního. Florencie jí ale vždycky fascinovala nejvíce. Zná místa, kde stojí ty nejsvětovější kousky největších umělců. Zná minulost budov, které zbodí ulice Florenci. Ale už tak dobře nezná všechna zákoutí.
Její nevlastní matka Jenna, alias zlá macecha, jakožto slavná pořadatelka úžasných narozeninový večírků, se rozhodla nalinkovat večírek i Cat, přestože ta o to nestojí. Jenna jí leze pořádně na nervy a celá atmosféra doma Cat začíná dusit.
Proto když se vydají všichni tři společně na vysněnou dovolenou do Florencie, chce si Cat užít pár chvil sama ve městě, které se jí stalo modlou.

Jak to ale může padnout, když navštívíte pochybnou cikánku, jež vám slibuje dobrodružství, o kterém jste nesněli ani v těch nejdivočejších snech? O tom, zažít si Florencii v renesančním 16. století na vlastní kůži.
A navíc, co když se z takového dobrodružství, které se na první pohled zdá jako vrušující nápad, nemusíte nikdy vrátit zpátky do současnosti?


Mezi všemi romány, ve kterých najdete klasickou letní lásku trvající jenom přes prázdniny, romantiku s příměsí nebezpečí nebo romatickým fantasy čí dalšími, se skví jedno úžasné historicko-moderní romantické dobrodružství.
Příběh jako stvořený pro studené zimní dny.

Autorka románu, Rachel Harris, společně se svou dívčí postavou Cat Crawfordovou tvoří opravdu velmi efektivní tým.
Příběh je současný, moderní, zároveň však historický, svěží a velmi, velmi povedený po mnoha stránkách.
Čtenář se u knížky nenudí, dozví se z ní spoustu zajímavých informací o italské renesanci a naskytne se mu jedinčný náhled na historii z pohledu současné mladé dívky.

Myslím, že dalším velkým pozitivem je i motiv cestování časem a rafinovaně zamaskovaný fakt, že každá holka by si přála být princeznou.
Příběh celkově je moc hezky promyšlený, má pevné základy vystavěné na efektech a poměrech mezi moderním a historickým románem.
Sama za sebe bych možná uvítala o maliličko více toho všeobecného italského umění, které je svým způsobem jedním z priorit tohoto románu. Nemůžu si ale ztěžovat na to, co jsem všechno v knize objevila.

Chvílemi jsem možná měla chuť Cat proplesknout, ale nakonec to byla přece jenom jedna z těch příjemných hrdinek, které nemáte chuť zabít hned od první stránky. Nicméně celý proces změny ze znechucené moderní holky až po holku, která konečně dostatečně chápe, že narozeninová párty pořádaná nevlastní matkou, není to nejhorší, co by se jí mohlo v životě stát, je další kousíčkem velké skládanky, který nelze nepochválit.
Prvek ponaučení, po rozuzlení všech spletitostí, kterými se musí čtenář dostat napříč celou knihou, příběhu hodně pomáhá a dává mu mnohem větší smysl. Protože je možné, že se běhěm čtení trochu zamotáte.

Ať už bylo řečeno všechno nebo jsem možná na něco zapomněla, ale jestli se chystáte číst tuto knihu, tak vám ji vřele doporučuji. Nejenže se u ní zasmějete, hlavně vás ale potěší, pohladí, představí vám nové úžasné knižní hrdiny a i když je decentně předvídatelná, v těchto studených vánočních dnech vás příjemně zahřeje. Ideálně s vaším oblíbeným hrnkem plným vaší oblíbené kávy/čaje.

Moje Hodnocení:
9,8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cora Brancy Cora Brancy | Web | 26. prosince 2013 v 18:05 | Reagovat

mm, po přečtení anotace jsem usoudila, že tahle knížka by se mi líbila! určitě bych taky chtěla zažít něco podobného, prostě se ocitnout někde jinde v jiný čas! ^^

2 NikaRoovy NikaRoovy | E-mail | Web | 26. prosince 2013 v 18:05 | Reagovat

Dostal jsme pod stromeček, slousknu Toho, kdo stojí v koutě a jeden recenzák a asi se do ní pustím. :-)

3 Maruška Maruška | E-mail | Web | 1. února 2014 v 16:12 | Reagovat

Moc krásná recenze. Právě jsem tuto knížku dočetla, tak jsem byla zvědavá, jak ji hodnotí ostatní čtenáři- a vida. Vidíme to úplně stejně. :))

4 ankita ankita | E-mail | 9. června 2014 v 19:15 | Reagovat

AHOJ

Promintě, ale jsem líná si jí přečíst až do konce... já vím jsem pako, protože ta knížka je úžasná :-)Ale prosím, řekněte mi jak to dopadne! Vrátí se domů ? stačí mi ' ano vrátí se domů ' nebo ' ne, nevrátí se domů v 16. století zůstane navždy ' :-) děkeju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!