Leden 2014

Reviews - Pátá vlna

31. ledna 2014 v 20:11 | Snow Fairy |  Reviews

Pátá vlna

Autor: Rick Yancey
Žánr: YA, Apokalypsa, Dystopie, Thriller
Díl: 1.
Originální název: The Fifth Wave
Počet stran: 448
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Baronet
Anotace:
Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu.
Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra - nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.


Mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí knihy k recenzi!

Cassie není jedna z těch holek, která stále věří na zázraky. Vždycky byla spíše realista a i když by si sebevíc přála, aby se její maličkosti staly nějakým zázrakem skutečností, věděla, že lhát sama sobě je horší.
A potom První vlna všechno změnila. Připustit si a hlavně přijmout, že nějaká nevysvětlitelná mimozemská invaze napadá planetu a likviduje populaci po milionech, je už tak dost těžké, a tak nikdo nepředvídá, že by mohla přijít Druhá vlna.
Možná měli někteří tušení, že není konec, že vlnou číslo jedna to teprve začalo, ale nikdo v žádném případě nedokázal odhadnout, co by s sebou mohly přinést další ničivé vlny.

A lidé umírali. Postupně každá další vlna ničila a zabíjela krutou smrtí. A Cassie přišla na to, že jako jedna z mála může přežít. Jen si musí pamatovat, že žije v době, kdy věřit komukoli může být rozsudkem smrti.
Situaci jí neulehčí ani záhadný a přitažlivvý společník, Evan Walker, kterého na své cestě za záchranou bratra potká.
Tak komu má Cassie věřit? Jenom sama sobě a riskovat smrt nebo Evanovi, který by jí mohl eventuálně dát trochu naděje, a i přesto stále riskovat smrt?


Bestseller s velkým B, který svým úspěchem devalbuje svět? Jak se zdá, Rick Yancey to vzal z toho správného konce.
Vzhledem k různým knihám nebo i filmům s apokalyptickým námětem, které mnohdy naslibují modré z nebe, ale přinesou spíše jenom zklamání, je nadšenec takových děl poněkud ostražitý.

Ale neřekla bych, že je Pátá vlna úplně tradiční knihou, jejímž hlavním námětem je konec světa. Pátá vlna má v sobě i hodně akčních, skoro až násilných scén.
Takže dala by se svým způsobem nazvat jako thrillerovo - apokalyptická vyvražďovačka? Možná...

Když vezmene ještě k tomu všemu v potaz, že autorem knihy je muž, můžeme očekávat trochu jiné způsoby vyjadřování a trochu jiné způsoby literární tvorby a stylu psaní. Ale právě tento fakt bych u knihy ocenila jako jeden z nejpříznivějších, protože i přesto, že nechci nějak diskriminovat naše ženské pokolení, tak ta mužská ráznost, protřelost a seznamka s nejrůznějším bojovým vybavením, od zbraní po válečené letouny, má opravdu ráz a švich, který udává to správné drsné tempo a atmosféru.

Postavy v knize vytvořené. Nejsem si teď úplně jistá, jestli bych měla říct, že jsou vytvořeny z kamene nebo z oceli. Není to myšleno, že by byli hlavní, vedlejší a další hrdinové nesympatičtí. Kniha je to sama o sobě hodně drsná, krutý boj o život a brutální rozhodování jsou věci, ze kterých mrazí po zádech jenom si je člověk představí. Proto patří postavám obdiv za jejich odvahu v těžkých situacích a to, že přemýšlím nad tím, čím je jejich tělo a mysl obrněna, je další z pomyslných poklon a uznání, které jim pihrávají do karet.

Už je to docela dlouho od doby, co jsem četla knihu, ze které mi běhal mráz pozádech z takové armagedonové a vyhlazovací dějové linie. Buď to a nebo si teď žádnou takovou nedávnou nedokážu vybavit. U Páte vlny se mi častokrát stalo, že jsem s otevřenou pusou koukala, co že se to děje a jak je to vůbec možné. Napětí a nepředvídatelné momenty jsou věci, které knize rozhodně nechybí a které z ní dělají adeptku na tu nejšílenější brutálně
dystopickou knihu.

Ke konci můžu říct jediné: "To nemůže být pravda." Kdo četl, tak myslím ví, co podle mě nemůže být pra
vda. I když jsem se v konfrontaci čtenář - posta
va dostala s živým neživým klukem začínajícím na E do situacích, kdy bych ho nejraději nechala někde v půlce kapitoly a už se s ním nepotkala. Ale nakonec by mi snad i slzička ukápla, kdyby nebyla spíš paralyzovaná šokem.
Myslím, že knihy tohoto žánru mají po světě spoustu příznivců, které vždycky potěší nějaký takový povedený knižní kousek jako je Pátá vlna. Mě potěšila hodně, možná mě spíše velmi mile překvapila, a to je možná ještě lepší. V každém případě palec nahoru je nutností.

Bylo nebylo (63)

30. ledna 2014 v 20:49 | Snow Fairy |  Bylo nebylo...
-Meme z dílny Kath.
-Čtvrteční meme, jehož cílem je zveřejnit první větu z knihy, kterou čtete.

Název: Hrej hráčem
Autor: Emma HartPrvní Věta:
- "Nenáviděla jsem ho na první pohled."

Quotation Tuesday (2)

28. ledna 2014 v 18:55 | Snow Fairy |  Quotation Tuesday

Druhý úterý. Druhý článek. Druhý citát.
O co se jedná už víte z minula. Jenom doufám, že se vám to líbilo a že se vám budou líbit i ty další články do tohoto meme. Moje "občasná" posedlost citáty je někdy opravdu nevyzpytatelná.
Věřím ale, že některé budou dávat dokonalý smysl.


Tohle si může každý vyložit jinak. Chci říct, že to každý může pochopit jinak. Myslím, že každý někdy v životě potřebujeme déšť, aby zakryl to, co ve slunečné dny schovat nelze ani za ten nějvětší plážový slunečník. Ale když se cítíte tak špatně, že i poslouchat déšť, jak buší o parapety oken, zoufale bolí, je slunce opravdu to jediné, co nám může pomoci procitnou a otevřít oči i srdce.

Snow Fairy

Inspiration (59)

27. ledna 2014 v 18:19 | Snow Fairy |  Inspiration

Inspiration

-Meme od Nikki Finn.
Obří seriálová anketa - Není seriál... jako seriál...

26. ledna 2014 v 11:28 | Snow Fairy |  Ankety

Anketa z trochu jiného soudku než jsou knihy, ale když si to vezmeme kolem a kolem, tak nebýt knih, některé seriály ani neexistují.
Poslední dobou se všude kolem nás ozývá to jedno slovo. Seriál. Seriál sem, seriál tam. Jsou prostě všude.
Každý má rád něco jiného a i já jsem z menší části takový seriálový maniak. Teda jestli se to dá vůbec tak říct, na některé seriály jsem ujetá ale slušně.
Ale o mě tu teď nejde. Jde o to, jaké seriály milujete VY! V dnešní době je seriálů tolik, že se mi sem všechny samozřejmě nevejdou, ale některé, které jsou známé po celém světě a jsou i oblíbené, se střetnou v soubojích s jiným seriálem. Žánrově si budou trochu podobné, zase jak u kterých. Však uvidíte sami.
Jdeme na to?


Teen Wolf versus Supernatural

Hodně silný duel. Oba tyhle seriály mají něco, čím poutají obrovskou pozornost. Teen Wolf je pravděpodobně můj nejoblíbenější seriál, teda možná na prvním místě ještě s jedním.
Který se líbí více vám?
TIP Nickova knižního světa:

Teen Wolf


Arrow versus The Following

Tak tady je to taky hodně velký souboj. Doslova. Dva nejakčnější a "nejvytuněnější" seriály, o kterých se v dnešní době hodně mluví. Já s Nickem ale máme jasno, co vy?
TIP Nickova knižního světa:

Arrow


Under the Dome versus Revolution

Že je v poslední době docela rozšířená i dystopie a postapokalyptické téma? Nedívím se. Někdy z toho vyjdou opravdu neskutečné skvělé kousky. Under the Dome navíc podle knižní předlohy našeho krále hororu Stephena Kinga.
Které z těchto pecek současnosti dáte přednost?
TIP Nickova knižního světa:

Under the Dome


White Collar versus Hawai Five-O

Je libo kriminální seriál, ze kterého vám bude slabo kolem srdce, které nakonec možná stejně asi přestane tlouct (všichni víme jaký k tomu bude mít důvod :D) nebo populární a přesto trochu utlačená vedlejší kriminálka?
Tak se ukažte.
TIP Nickova knižního světa:

White Collar


Revenge versus Pretty Little Liars

Jedna záhada střídá druhou. Napětí, akce a spousta, spousta temných tajemství, která jsou mnohdy nebezpečnější než si můžeme myslet.
Jak tuhle záhadu vyřešíte vy?
TIP Nickova knižního světa:

Revenge


The Vampire Diaries versus True Blood

Hm... tak tady to mám já osobně těžké. Nemusím ani jeden z těchto seriálů. Ale jelikož jsem Upíří deníky ze začátku opravdu zbožňovala a nemohla jsem se od toho odtrhnout, bohužel mě to potom hodně zklamalo, tak i přesto mám jasno, co bude můj tip.
A jaký je ten váš?
TIP Nickova knižního světa:

The VampireDiaries


Glee versus Gossip Girl

Přejdeme od záhad, fantasy zase trochu do života. Na střední školu, mezi skoro dospělé lidi. Vrstevníky. A taky mezi umění zpěvu, rivality a pomluv.
Co si vyberete?
TIP Nickova knižního světa:

Glee


Game of Thrones versus Once Upon a Time

A zase se k fantasy vrátíme. K bestselleru nové doby Hře o trůny, jejíž knižní předloha je snad ještě populárnější. Mezi těmato dvěma seriály je těžké se rozhodnout, nebo ne?
TIP Nickova knižního světa:

Game of Thrones


Bones versus Elementary

Další kvalitní kriminálky na motivy knižních předloh. Další extra silný battle. Který seriálový boom u vás vede?
TIP Nickova knižního světa:

Bones


Americam Horror Story versus The Walking Dead

Seriály s hororovou tématikou jsou také hodně populární. Sama jsem jednomu právě z těchto dvou propadla. A kterému jste propadli vy?
TIP Nickova knižního světa:

American Horror Story


Big Bang Theory versus How I Met Your Mother

A nakonec sitcomy, které vládnout světu. Odhalujete raději tajemství týkající se matky nebo velkého třesku?
TIP Nickova knižního světa:

Big Bang Theory


Jak jsem říkala na začátku, seriálů je na světě ještě strašně moc, ale snad se vám i tento výtah líbil a taky doufám, že jste si pěkně zahlasovali. Možná i objevíte nějaký pro vás nový seriál, který by se vám mohl líbit a na který se začnete dívat..
O čem jednotilivé seriály jsou najdete TADY.
Podobnou větší anketu můžu sepsat i na jiné téma, třeba knih nebo něco jiné, hudbu, filmy a tak dál. Když mi dáte vědět vaše tipy, určitě se něco podobného může objevit i v budoucnu.

Snow Fairy

GoodReads Tag

25. ledna 2014 v 18:49 | Snow Fairy |  Book Tags

Upřímně jsem se do nečeho podobného chtěla pustit už dávno, jenom jsem na to potom pokaždé nějak zapomněla nebo tak.
Ale díky Ellie, která mě nominovala a které za to moc a moc děkuju, se konečně mám důvod zapojit a nezapomenout na to.

Tady to máme:


Jakou knihu jsi naposledy přečetla?
Naposledy jsem přelouskala One Direction: Official Annual 2013. Já vím, já vím. Vím, co si někteří myslíte, ale tomu se prostě nedá odolat. Jsem pyšná, že jsem si to v angličtině mohla přečíst. Já jsem si to užila jak nejvíc to šlo, bylo to perfektní. Jsem pyšná fanynka a jsem pyšná, že jsem právě jejich fanynka. :)

Co právě čtete?

Teď mám právě rozečtenou Zlodějku knih. Sice ji mám rozečtou už trochu déle, škola mi však nedává moc příležitostí ke čtení, ale s tím, jak je ta kniha skvělá, ji budu určitě brzy přečtenou.

Jakou knihu si naposledy zařadila do poličky to-read?

Jak se tak dívám, tak naposledy jsem si uložila knihu Všechna pravda ve mně od Julie Berry. Tuhle knížku si opravdu jednou moc ráda přečtu. Vypadá, že by mohla velmi mile překvapit.

Jakou knihu si plánuješ přečíst, až dočteš, co právě čteš?

To je trochu složitější, je hned několik kandidátek, které bych si ráda přečetla hned potom, co dočtu Zlodějku knih. Ale myslím, že se hned potom pustím do Ďábel nosí Pradu.

Používáš hvězdičkové hodnocení?

Na GoodReads ano, ale na blogu mám stupnici od jedné do deseti.

Zúčastňuješ se 2014 reading challenge?

Ano, určitě. Ale po minulém roku, kdy mi to se školou nevycházelo tak, jak by se mi líbilo, jsem zvolila pouze 50 knih.

Máš wishlist?

Mám. Ale je dost chaotický a neustále přeplněný. :D

Jakou knihu si plánuješ koupit jako další?

Zrovna před pár dny jsem se rozhodovala mezi dvěma, ale vzhledem k tomu, že se mi obě líbí opravdu hodně, asi si koupím obě. A budou to The Duff a Shut Out, obě od Kody Keplinger.

Jaké jsou tvoje oblíbené citáty?

"I wish I cloud freeze this moment, right here, right now, and live in it forever." - Peeta Mellark - Catching Fire by Suzanne Collins

"I want love to conquer all. But love can't conquer anything. It can't do anything on it's own. It reliese on us to do the conquering on its behalf." - Every Day by David Levithan

"You never know how strong you are until being strong is the only choice you have."

"Dreams are like a stars. You may never touch them. But if you follow them, they will lead you to your destiny." - Liam Payne


Tvoji oblíbení autoři?

Tak těch je opravdu hodně. Ale ti úplně nejoblíbenější jsou určitě Suzanne Collins, Liz Coley, Veronica Roth, Cynthia Hand, Kendare Blake, Niall Leonard, Jamie McGuire, John Green a Francisco Stork.


Jsi v nějaké skupině?

Jsem. A jsem za to strašně moc ráda.


Nějaká otázka, kterou chceš přidat?

Je nějaká kniha, která ti opravdu změnila život?

Nominuji:


Recenze - Den co den

24. ledna 2014 v 19:03 | Snow Fairy |  Recenze

Den co den

Autor: David Levithan
Žánr: YA, Romance, Fantasy, Sci-fi
Díl: -
Originální název: Every Day
Počet stran: 344
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Každý den se probudíte v jiném těle, každý den žijete život někoho jiného. A tak platí jedna jediná zásada - vyhněte se tomu, aby si někdo všiml, že na jeden den přebýváte v těle někoho jiného a nepleťte se do jeho života.
Vše je v pořádku, až do rána, kdy se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Od toho okamžiku všechna pravidla, podle nichž jste až do teď žili, přestávají platit. Konečně se objevil někdo, s kým chcete být den co den.


"Sebezachování není na nic, když nedokážeš žít se životem, který se snažíš zachovat."


Každý den jiné tělo. Každý den jiná mysl. A každý den úplně jiný životní příběh. Takový život je od své vlastní podstaty komplikovaný, nevysvětlitelný. Každý den vidíte desítky nových tváří, které zítra budou všechny pryč a místo nich se objeví zase jiné. Budete procházet životy lidí, které neznáte, ale které je nevyhnutelné přežít, když už se do nich jednou dostanete.
Proto je nejdůležitější se nevázat. Na lidi, na potenciální kamarády, na nikoho. Je to jenom jeden den, proč by to mělo dělat problémy. Ale představte si den v těle teenagera Justina, který změní všechno. Justinova přítelkyně změní všechno.
Od té doby někoho milovat má úplně jiný význam a každodenní cestování mezi životy smysl pozbývá...

"Doufal jsem, že láska překoná všechny potíže. Ale láska nepřekoná žádnou překážku. Sama o sobě nepřekoná zhola nic.

Spoléhá na nás, že jejím jménem překonáme všechny potíže sami."Den co den. Tři slovíčka v podobě titulu, ale odkazů, které si čtenář po přečtení odnese nepočítaně.
Téma této knihy se možná zdá trochu komplikované, když se s ním poprvé seznamujete. Ale na druhou stranu je potom o tolik překvapivější, jak dává všechno dohromady postupně dokonalý smysl.

Jenom je lepší u této knihy příliš nepřemýšlet nad maličkostmi, kterých je poměrně hodně. Čím méně budete přemýšlet, proč je něco tak a ne jinak a proč to autor napsal tak zláštně a ne trochu tradičněji, tím bude potom jednodušší na všechno bez námahy přijít. Ono se ne nadarmo říká, že méně je někdy více. David Levithan je zkušený spisovatel a všechny nabyté zkušenosti jsou potom v textu znát.
Což nejde brát jinak než jako výhodu.

"Pokud chcete žít podle vlastní definice pravdy, musíte se z vlastní vůle rozhodnout projít zpočátku namáhavým a v konečném důsledku nádherným procesem jejího hledání."

Autor se vyhnul teenagerovskému chaosu, i když i k němu párkrát přičichl. Spíše se ale soutředil na pocity, které tkví z možností a nemožnosti toho, když jste každý den někdo jiný. Tuto zásadní myšlenku, na které je celý příběh postaven, Levithan od počátku rozvíjí velmi sugestivně a poutavě. Budí to dojem záhadnosti a neuchopitelnosti, díky které máte chuť dál číst a dozvdět se, co to všechno znamená a jestli to nemá náhodou nějaké jiné řešení.

"Nemít to, co člověk chce, v něm probouzí touhu ubližovat jiným."


V řadě kladů, které tento příběh nepochybně má a které každý člověk vnímá pokaždí trochu jinak, je jedna stěžejní skutečnost, kterou já osobně považuju za nejhodnotnější. Moudrost. Tou největší výhodou zkušeného spisovatele je, že rozdává moudrost, kterou si během čtení uvědomí každý bez ohledu na to, jak moc se mu kniha líbí nebo nelíbí. Jsou to takové ty okamžiky, kdy si řeknete: "Ano, takhle přesně se to děje i v životě." A uvědomíme si, že pravda je občas někde úplně jinde, než si myslíme.
Kouzlo této knihy spočívá v její nejednoznačnosti a nedefinovatelnosti. V tom, že nic není stále. A o všechno musíme bojovat.
Vlastně bych označila Den co den za střízlivý pohled na život přes kukátko originálního fiktivního příběhu. Možná to nedává tak úplně smysl, ale to je vedlejší. Hlavní je to, že si z toho každý něco vezme. Minimálně jedna myšlenka vyslovená autorem čtenáře zaujme a donutí ho se nad ní zamyslet. Den co den je bez diskuzí knihou s velkým K, která si titul bestselleru rozhodně zaslouží.

Knižní Chvilky (29)

23. ledna 2014 v 20:09 | Snow Fairy |  Knižní Chvilky

Knižní chvilky

- meme, které pro nás vymyslela TerezZ.


Ahojte,

jak se dá trávit všední večer, když víte, že další den je zas škola, i přesto, že vy už máte dávno pátek večer a pohodičku s nohama na stole? No, popravdě, nejsem právě na větvi z toho, že je teprve čtvrtek večer a nohy z toho stolu už bych měla sundat, ale nechce se mi tak udělat.
Každopádně si nejspíš něco málo do škoyl přečtu, aby se neřeklo, že na to kašlu. :D
Ale upřímně si to příznejme, komu se doopravdy chce učit? Na 110%? Není to nic špatného chtít se učit, je to jenom výhoda. Ale k mé smůle mě tahle výhoda asi minula velmi, velmi, velmi širokým obloukem.

Tak úplně nerozumíte, co že to tady blábolím? To já vlastně taky moc ne, ale vím, že je to důkaz, že už zase potřebuju víkend nebo konečně už aspoň ty jednodenní prázdniny, které dělají z obyčejného víkendu prodloužený.
Raději se teď podívejte, jak bych měla dohánět restíky a učit se....

Ten sešit pod Pátou vlnou, kterou bych mohla definovat jedním slovem jako BOMBA!, je sešit do biologie. Ano, opět budeme předstírat, že se učíme. :DA jak trávíte dnešní večer vy? Příjemně a krásně s nějakou úžasnou knížkou nebo trochu otravně se sešitem v ruce a jiným učením do školy? Nebo třeba sledováním seriálů? Dejte vědět.
:)


Snow Fairy

Quotation Tuesday (1)

21. ledna 2014 v 20:21 | Snow Fairy |  Quotation Tuesday

Quotation Tuesday aneb Citátové úterý.
Možná jste si všimli, že jsem poslední dobou našla zálibu v citátech a různých podobných obrázcích. Tohle jsem vlastně měla ráda už hodně dřív. Dokonce mám doma asi tři deníky jenom zaplněné různými citáty, které jsem našla všudemožně v časopise nebo na internetu.
Je to tak, a některé citáty, které jsem tak různě na internetu našla a nebo stále nacházím jsou opravdu nádherné a když si je přečtete, tak vám dojde spousta různých věcí. Můžete si toho spoustu uvědomit, ale mohou vás také nakopnout do další práce.
Prostě taková je síla slov. Když je spojíte do jednoho celku, může z toho vyjít opravdu něco působivého.
Takže jsem se rozhodla vám sem každé úterý nějaký přidat, aby jste si mohli něco hezké, motivačního a povzbuzujícího přečíst. Doufám, že vám to udělá radost. Některé cítáty budou i mé vlastní, což doufám, že vám také udělá občas radost, nejen v Inspiration, a jiné navíc budou z mých a i vašich oblíbených knih, takže to bude takový malý bonus navíc.
Jestli se vám toto meme třeba zalíbí, můžete ho použít na své stránky a tak, vždyť už to znáte.

A tento jsem pro vás našla pro dnešní úterý. Z knihy Ten, kdo stojí v koutě od Stephena Chboskyho, která byla filmově ztvárněna v hlavní roli s Loganem Lermanem, Emmou Watson a Ezrou Millerem.


"Tak hádám, že jsme, kdo jsme z mnoha důvodů. A možná se většinu z nich nikdy ani nedozvíme."

Já si myslím, že tohle je docela výstižné. Pro každého z nás. Ať už jsme, jací jsme, ať máme chyby nebo jsme dokonalí, nikdy asi nebudeme vědět, proč to tak je a proč to nemůže být jinak. Možná kdybychom to věděli, naše životy by byly jednotvárné, předvídatelné a bledé. Nebarevné. Jednoduše nudné. Takhle částečně nevědomě nás může vždycky něco příjemně překvapit.

Snow Fairy

Inspiration (58)

19. ledna 2014 v 17:40 | Snow Fairy |  Inspiration

Inspiration

-Meme od Nikki Finn.


Některá tajemství sdílíme s přáteli, jiná si ukládáme barvami na papír.


Oči přes tmavá skla slunečních brýlí nevidí, že i ta nejtemnější barva je barevnější než prázdnota.


Jenom vlastní, dokonalý svět uvnitř našich duší má barvy pravé duhy.
Get your own free Blogoversary button!