Recenze - Den co den

24. ledna 2014 v 19:03 | Snow Fairy |  Recenze

Den co den

Autor: David Levithan
Žánr: YA, Romance, Fantasy, Sci-fi
Díl: -
Originální název: Every Day
Počet stran: 344
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Každý den se probudíte v jiném těle, každý den žijete život někoho jiného. A tak platí jedna jediná zásada - vyhněte se tomu, aby si někdo všiml, že na jeden den přebýváte v těle někoho jiného a nepleťte se do jeho života.
Vše je v pořádku, až do rána, kdy se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Od toho okamžiku všechna pravidla, podle nichž jste až do teď žili, přestávají platit. Konečně se objevil někdo, s kým chcete být den co den.


"Sebezachování není na nic, když nedokážeš žít se životem, který se snažíš zachovat."


Každý den jiné tělo. Každý den jiná mysl. A každý den úplně jiný životní příběh. Takový život je od své vlastní podstaty komplikovaný, nevysvětlitelný. Každý den vidíte desítky nových tváří, které zítra budou všechny pryč a místo nich se objeví zase jiné. Budete procházet životy lidí, které neznáte, ale které je nevyhnutelné přežít, když už se do nich jednou dostanete.
Proto je nejdůležitější se nevázat. Na lidi, na potenciální kamarády, na nikoho. Je to jenom jeden den, proč by to mělo dělat problémy. Ale představte si den v těle teenagera Justina, který změní všechno. Justinova přítelkyně změní všechno.
Od té doby někoho milovat má úplně jiný význam a každodenní cestování mezi životy smysl pozbývá...

"Doufal jsem, že láska překoná všechny potíže. Ale láska nepřekoná žádnou překážku. Sama o sobě nepřekoná zhola nic.

Spoléhá na nás, že jejím jménem překonáme všechny potíže sami."Den co den. Tři slovíčka v podobě titulu, ale odkazů, které si čtenář po přečtení odnese nepočítaně.
Téma této knihy se možná zdá trochu komplikované, když se s ním poprvé seznamujete. Ale na druhou stranu je potom o tolik překvapivější, jak dává všechno dohromady postupně dokonalý smysl.

Jenom je lepší u této knihy příliš nepřemýšlet nad maličkostmi, kterých je poměrně hodně. Čím méně budete přemýšlet, proč je něco tak a ne jinak a proč to autor napsal tak zláštně a ne trochu tradičněji, tím bude potom jednodušší na všechno bez námahy přijít. Ono se ne nadarmo říká, že méně je někdy více. David Levithan je zkušený spisovatel a všechny nabyté zkušenosti jsou potom v textu znát.
Což nejde brát jinak než jako výhodu.

"Pokud chcete žít podle vlastní definice pravdy, musíte se z vlastní vůle rozhodnout projít zpočátku namáhavým a v konečném důsledku nádherným procesem jejího hledání."

Autor se vyhnul teenagerovskému chaosu, i když i k němu párkrát přičichl. Spíše se ale soutředil na pocity, které tkví z možností a nemožnosti toho, když jste každý den někdo jiný. Tuto zásadní myšlenku, na které je celý příběh postaven, Levithan od počátku rozvíjí velmi sugestivně a poutavě. Budí to dojem záhadnosti a neuchopitelnosti, díky které máte chuť dál číst a dozvdět se, co to všechno znamená a jestli to nemá náhodou nějaké jiné řešení.

"Nemít to, co člověk chce, v něm probouzí touhu ubližovat jiným."


V řadě kladů, které tento příběh nepochybně má a které každý člověk vnímá pokaždí trochu jinak, je jedna stěžejní skutečnost, kterou já osobně považuju za nejhodnotnější. Moudrost. Tou největší výhodou zkušeného spisovatele je, že rozdává moudrost, kterou si během čtení uvědomí každý bez ohledu na to, jak moc se mu kniha líbí nebo nelíbí. Jsou to takové ty okamžiky, kdy si řeknete: "Ano, takhle přesně se to děje i v životě." A uvědomíme si, že pravda je občas někde úplně jinde, než si myslíme.
Kouzlo této knihy spočívá v její nejednoznačnosti a nedefinovatelnosti. V tom, že nic není stále. A o všechno musíme bojovat.
Vlastně bych označila Den co den za střízlivý pohled na život přes kukátko originálního fiktivního příběhu. Možná to nedává tak úplně smysl, ale to je vedlejší. Hlavní je to, že si z toho každý něco vezme. Minimálně jedna myšlenka vyslovená autorem čtenáře zaujme a donutí ho se nad ní zamyslet. Den co den je bez diskuzí knihou s velkým K, která si titul bestselleru rozhodně zaslouží.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!