Reviews - Monument 14: Nebe v plamenech

17. ledna 2014 v 17:33 | Snow Fairy |  Reviews

Monument 14: Nebe v plamenech

Autor: Emmy Laybourne
Žánr: YA, Dystopie, Thriller, Katastrofický, Apokalypsa
Díl: 2.
Originální název: Sky on Fire (Monument 14 #2)
Počet stran: 224
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Baronet
Anotace:
Svět neskončil… Ještě ne.

V pokračování příběhu Monumentu 14 se skupina přeživších, donedávna uvězněných v supermarketu sérií ničivých katastrof, rozdělila ve dví. Většina dětí se v zoufalé snaze vydala opraveným autobusem na letiště v Denveru. Doufají, že se tam setkají se svými rodiči, budou odvezeni do bezpečí a zachrání svého umírajícího přítele.

Ale svět venku je temný a zaplavený nebezpečnými chemikáliemi, které mění lidi v krvežíznivá monstra, a ne všechny děti jsou ochotné nastoupit do autobusu. V útočišti, jež bylo již jednou narušeno, se snaží zbývající děti obnovit přátelství. Ale pokud se máte rozhodnout mezi životem a smrtí, láskou a nenávistí, komu můžete doopravdy věřit?

Mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí knihy k recenzi!
Obsahuje lehčí spoilery na předchozí díl!

Svět, jak ho všichni znají, se pomalu ale jistě vytrácí a lidé umírají pod necitelnýma rukama čtvrtého jezdce apokalypsy. I těch pár šťastlivců, kteří přežili, by si možná přáli nežít. Protože stačí málo, jeden chybný krok či jedno nadechnutí infikovaného vzduchu a může být konec nebo mnohem hůř.
I téměř nedobytná pevnost, jíž se stal supermarket Greenway ve městě Monument pro skupinu dětí a náctiletých, rozdělenou na dvě části, už začíná podléhat nepřízni z vnějšího světa.

Dean se svou skupinou, která zůstala v obchodě musí bojovat nejen proti nakažlivému vzduchu, ale i proti zoufalým a nebezpečným lidem, kteří se k nim snaží zvenčí dostat a zabít je. Ale myšlenka, že se druhá skupina dětí, včetně Deanova bratra Alexe, zdárně dostane poničeným, přesto však použitelným, školním autobusem, do Denveru, odkud je poté odvezou do bezpečí a pošlou pro své kamarády do supermatketu pomoc, je drží ještě stále při životě.
Katastrofická nehoda ale ještě v devastování světa neskončila a to nejhorší má teprve nastat...


Odzvonilo všem rádoby katastrofickým knihám, které spíše dokážete předpovědět od začátku do konce, místo, abyste u takových knih trnuli strachy, co bude dál a skoro si rvali vlasy nad neřešitelnými situacemi.
Monument 14: Nebe v plamnech rozpoutá oheň, který jen tak neuhasíte a stejně jako hrdinové v knize, pokud nebezpečí neuniknete, může vás to stát všechno.

Tedy pro čtenáře obrazně řečeno. Jen si to představte. Máte knihu, která vypadá úžasně na pohled, ale navíc je stejně tak úžasná a možná ještě lepší, i uvnitř. Nenechá vás v klidu ani jednu kapitolu a nutí vás číst a číst, dokud vám nerozdrásá všechna nervová zakončení, dokud se nedostane k poslední větě na úplném konci.
Nepřeháním, když přesně tohle říkám o druhém dílu povedené dystopicko-apokalyptické sérii o netradičním a morbidním konci světa od Emmy Laybourne.

Od prvního dílu se toho stalo opravdu hodně. Zakončili jsme ho šokujícím koncem, který měl mít ještě překvapivější pokračování plné nečekaných scén, tragických osudů a možného happy endu.
Nepsané "pravidlo" druhých dílů se podařilo zlomit již několika knihám předtím, které laťku z prvního dílu buď udržely nebo ji zvedly ještě výše. A i přesto je stále to poměrně vzácné. Fakt, že druhý díl předejde pověsti prvního, že se z něj vyklube ještě něco mnohem lepšího než podle všecho čekáme. Ale s radostí můžu říci, že Nebe v plamenech je bořičem tohoto mýtu číslo jedna.

Emmy se do druhého dílu pustila se vším všudy, včetně toho, že i když jsou všechny postavy výtvory její představivosti, tak se je nebojí vystavit drastickým, až smrtelným situacím, které mají v mnoha případech naprosto jasný konec. Což nejde jinak než ocenit. Děj navíc hodně pokročil a vyrostl. Těžko říci, čím to přesně bude. Autorčin záměr ukázat všem, že přežít se dá i když je šance na přežití méně než minimální. Na samotných postavách bylo hodně znát, jak je jejich situace poznamenala a jak se jejich psychika změnila a dospěla s tím, jak se měnila a horšila celá katastrofa kolem.

Autorka tak celkově knihu pořádně přiostřila. Zařadila mezi zoufalou snahu o přežití i pár scén, které by čtenář v žádném případě nečekal i přesto, že s ohledem na stav zpustošeného prostředí by člověk i předpokládal, že se stane něco šíleného. Ve srovnání s předchozím Monumentem 14 je Nebe v plamenech o dost akčnější a napínavější. Autorka zabrousila hodně i do trendu mlžení a nečekaných polopravd, které postupně dávaly dokonalý smysl. Nečekané zvraty a to, že si do konce nemůžete být jistí ani co by se za nehet vešlo, jsou předzvěstí toho, že pokud se jednou začtete, strhe vás celý příběh s sebou až dolů, dokud si nedočtete poslední slovíčko.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EM EM | Web | 17. ledna 2014 v 21:11 | Reagovat

Nebe v plamenech jsem zrovna dočetla a taky se mi tenhle díl líbil víc než první. :)

2 Briannag Briannag | Web | 23. března 2014 v 15:30 | Reagovat

Mě se moc líbily oba dva díly :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!