Reviews - Pátá vlna

31. ledna 2014 v 20:11 | Snow Fairy |  Reviews

Pátá vlna

Autor: Rick Yancey
Žánr: YA, Apokalypsa, Dystopie, Thriller
Díl: 1.
Originální název: The Fifth Wave
Počet stran: 448
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Baronet
Anotace:
Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu.
Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra - nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.


Mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí knihy k recenzi!

Cassie není jedna z těch holek, která stále věří na zázraky. Vždycky byla spíše realista a i když by si sebevíc přála, aby se její maličkosti staly nějakým zázrakem skutečností, věděla, že lhát sama sobě je horší.
A potom První vlna všechno změnila. Připustit si a hlavně přijmout, že nějaká nevysvětlitelná mimozemská invaze napadá planetu a likviduje populaci po milionech, je už tak dost těžké, a tak nikdo nepředvídá, že by mohla přijít Druhá vlna.
Možná měli někteří tušení, že není konec, že vlnou číslo jedna to teprve začalo, ale nikdo v žádném případě nedokázal odhadnout, co by s sebou mohly přinést další ničivé vlny.

A lidé umírali. Postupně každá další vlna ničila a zabíjela krutou smrtí. A Cassie přišla na to, že jako jedna z mála může přežít. Jen si musí pamatovat, že žije v době, kdy věřit komukoli může být rozsudkem smrti.
Situaci jí neulehčí ani záhadný a přitažlivvý společník, Evan Walker, kterého na své cestě za záchranou bratra potká.
Tak komu má Cassie věřit? Jenom sama sobě a riskovat smrt nebo Evanovi, který by jí mohl eventuálně dát trochu naděje, a i přesto stále riskovat smrt?


Bestseller s velkým B, který svým úspěchem devalbuje svět? Jak se zdá, Rick Yancey to vzal z toho správného konce.
Vzhledem k různým knihám nebo i filmům s apokalyptickým námětem, které mnohdy naslibují modré z nebe, ale přinesou spíše jenom zklamání, je nadšenec takových děl poněkud ostražitý.

Ale neřekla bych, že je Pátá vlna úplně tradiční knihou, jejímž hlavním námětem je konec světa. Pátá vlna má v sobě i hodně akčních, skoro až násilných scén.
Takže dala by se svým způsobem nazvat jako thrillerovo - apokalyptická vyvražďovačka? Možná...

Když vezmene ještě k tomu všemu v potaz, že autorem knihy je muž, můžeme očekávat trochu jiné způsoby vyjadřování a trochu jiné způsoby literární tvorby a stylu psaní. Ale právě tento fakt bych u knihy ocenila jako jeden z nejpříznivějších, protože i přesto, že nechci nějak diskriminovat naše ženské pokolení, tak ta mužská ráznost, protřelost a seznamka s nejrůznějším bojovým vybavením, od zbraní po válečené letouny, má opravdu ráz a švich, který udává to správné drsné tempo a atmosféru.

Postavy v knize vytvořené. Nejsem si teď úplně jistá, jestli bych měla říct, že jsou vytvořeny z kamene nebo z oceli. Není to myšleno, že by byli hlavní, vedlejší a další hrdinové nesympatičtí. Kniha je to sama o sobě hodně drsná, krutý boj o život a brutální rozhodování jsou věci, ze kterých mrazí po zádech jenom si je člověk představí. Proto patří postavám obdiv za jejich odvahu v těžkých situacích a to, že přemýšlím nad tím, čím je jejich tělo a mysl obrněna, je další z pomyslných poklon a uznání, které jim pihrávají do karet.

Už je to docela dlouho od doby, co jsem četla knihu, ze které mi běhal mráz pozádech z takové armagedonové a vyhlazovací dějové linie. Buď to a nebo si teď žádnou takovou nedávnou nedokážu vybavit. U Páte vlny se mi častokrát stalo, že jsem s otevřenou pusou koukala, co že se to děje a jak je to vůbec možné. Napětí a nepředvídatelné momenty jsou věci, které knize rozhodně nechybí a které z ní dělají adeptku na tu nejšílenější brutálně
dystopickou knihu.

Ke konci můžu říct jediné: "To nemůže být pravda." Kdo četl, tak myslím ví, co podle mě nemůže být pra
vda. I když jsem se v konfrontaci čtenář - posta
va dostala s živým neživým klukem začínajícím na E do situacích, kdy bych ho nejraději nechala někde v půlce kapitoly a už se s ním nepotkala. Ale nakonec by mi snad i slzička ukápla, kdyby nebyla spíš paralyzovaná šokem.
Myslím, že knihy tohoto žánru mají po světě spoustu příznivců, které vždycky potěší nějaký takový povedený knižní kousek jako je Pátá vlna. Mě potěšila hodně, možná mě spíše velmi mile překvapila, a to je možná ještě lepší. V každém případě palec nahoru je nutností.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Madeleine Madeleine | Web | 1. února 2014 v 8:18 | Reagovat

Pěkná recenze :) Pátá vlna byla moji první přečtenou knihou tento rok, možná jsem to čtení tolik neprožívala, ale taky mě ta kniha mile překvapila a osobně se těším na pokračování.

2 risky risky | Web | 27. září 2016 v 18:27 | Reagovat

pujcky na 6 mesicu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!