Recenze - Fenomén

2. května 2014 v 19:03 | Snow Fairy |  Recenze

Fenomén

Autorka: Marie Lu
Žánr: Dystopie, YA, Fantasy, Sci-fi, Apocaliptic, Akční, Dobridružství, Romance
Díl: 2.
Originální název: Prodigy
Počet stran: 344
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
June a Day přijíždějí do Las Vegas a nemyslitelné se stává skutečností - Elektor Primo umírá a vlády se ujímá jeho syn Anden. Republika se tak ocitá ještě o krok blíže absolutnímu chaosu. Day však ze všeho nejvíc touží zachránit svého malého bratra, a tak mu nezbyde nic jiného, než se spojit s Patrioty. Ti oběma slíbí pomoc, mají jen jednu malou podmínku - Day a June musí zabít nového vládce.

Zdá se, že je to mimořádná šance, jak změnit vývoj celé republiky, jak vyjádřit vůli tak dlouho utiskovaného národa.

Ale June si postupně uvědomí, že Anden není jako jeho despotický otec. Co když je jedinou šancí na nový začátek? Co když revoluce musí mít vyšší smysl než osobní pomstu? Co když se Patrioti mýlí?

Obsahuje spoilery i na předchozí díl!

June a Dayovi se ve světě, kde není jediného bezpečného místa pro lidi jako jsou oni, podařilo nemyslitelné. Přežít. A nejen to, Day se stal živoucí legendou, modlou celého národa, který doufá, že je jejich hrdina přijde jednou zachránit před tím vším, co chystá. June, bývalé záračné dítě republiky a voják, stojí milovanému rebelovi po boku.
Elektor Primo je mrtvý. Ale na jeho místo nastupuje nový Elektor, jeho syn Anden.
A lid se začíná bouřit, novému Elektorovi dávají najevo, že mu nevěří, že je může dovést do lepší situace než je ta, ve které se nachází.
Situace, které měly ještě zdánlivou naději na spravení se hroutí, stávají se beznadějnými a systém selhává. Patrioti se naopak zdají jako to nejlepší řešení. Svrhnout už tak se hroutící systém, to je plán, jak začít s celou Republikou znovu, úplně od začátku. To se zdá jako dobrý plán. Možná jako ten nejlepší.
Ale zdrádců je čím dál více. Stále více těch, od kterých to čekáte nejméně. Kdo nakonec vyhraje? Zrádci nebo spravedlnost? Kde je vlastně ukrytá pravda? A kdo se stane fenoménem?

Legenda doprovázená Fenoménem. Příběh zkázy, toho, co všechno je člověk schopen udělat pro to, aby žil a vládl. A také příběh o lásce, která nemá v takovém světě téměř žádnou šanci, ale zároveň je dost silná na to, aby to všechno vydržela.
Marie Lu na to jde chytře, chce své čtenáře dohnat až k mezím a ukázat jim svůj svět, který vyraží dech. Gratuluju Marie, protože tobě se to nádherně daří!

Už dávno je známo, že jsou to ve velké míře právě dystopie, co čtenáře pokaždé zaujme, ať už nápadem, myšlenkou nebo čímkoli jiným. Nejspíš je to tím, že jsou dystopie příběhy z budoucnosti a když se zmíní v tomto ohledu budoucnost, nejedná se o jen tak ledajkou. Většinou o nějakou vysoce technicky vyspělou budoucnost, mnohdy až tolik, že se všechna vyspělost převrhne v gigantické spory a války. Marie vytvořila jeden úžasný svět, kde se válčí, postavy jsou silní vojáci, hrdinové, ale zároveň lidé a na to především Marie nikdy nezapomíná.

Na pozadí všeho vzruchu, apokalypsy, nejistých spojenectví, atentátu, nechala Lu vzkvétat i nádherný příběh lásky. Ne příliš sladký a už vůbec ne dokonalý. Láska je pro obě hlavní postavy téměř jako zakázané ovoce, ale o to je to láska silnější. Protože ji nedrží pohromadě sladká slova, nýbrž silné ruce vycvičené vojačky a nejhledanějšího a nejsilnějšího
uprchlíka a rebela v celé Republice. A to mi přijde jako úžasný kousek skládačky, který zároveň zapadá a zároveň vyčnívá.

Děj Marie opět posunula na vyšší úroveň. Řekla bych, že v tom, jak čtenáři zkomplikovat vyhlídky, je Marie specialistka a profesionálka. Zdánlivě nepodstatné fragmenty hádanek staví do popředí, nechává je plout mezi řádky a tím ošálí čtenáře, až právě tyhle jednoduchosti přehlídne. Zato to, co nakonec vyjde jenom jako klam a ta pravá nepodstatnost, se čtenář hned snaží analyzovat a sestavovat si z toho to, čemu by sám věřil, že by mohl být závěr. Marie je opravdu mistrně kamufláže, ale to považuju za obrovité plus.

Specifické scény jako vystřižené z nervydrásajícího akčního filmu, bojové akce hodny několika sošek Oscarů a atmosféra, která se nedá vypustit z hlavy. Dokonalé popisy, někdy na mě možná trochu moc obsáhlé, ale ani to není na škodu, všech míst, způsobují, že si dokážete perfektně představit, jak vypadá prostředí, kde se s postavami právě nacházíte. A nakonec vám Marie Lu dá i to něco, co nakonec pochopí každý, každý si z toho vezme přesně to, co potřebuje; moudrost, ponaučení, pravdu, rady a ujištění, že bojovat pro to, v co věříme, je důležité a nikdy to není zbytečné.
Klobouk dolů!

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!