Reviews - Antibohyně

9. května 2014 v 19:28 | Snow Fairy |  Reviews

Antibohyně

Autorka: Kendare Blake
Žánr: YA, Fantasy, Mytologie, Paranormalní, Romance, Urban fantasy
Díl: 1.
Originální název: Antigoddess
Počet stran: 336
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Baronet
Anotace:
Staří bohové neumírají…

Aspoň si to Athéna myslela. Jenže pak jí pod kůží začala vyrůstat pírka, která jí zahltila plíce jako nějaká podivná rakovina, a Hermése sužovala spalující horečka. Tím skončil jejich poklidný věčný život ve zdraví.
Athéna a Hermés putují světem a zoufale hledají příčinu svého pomalého, bídného umírání. Cestou získávají spojence a odhalují pradávné i nové protivníky. Pátrání je zavede ke Cassandře, obyčejné dívce, která se kdysi coby vědma těšila přízni a ochraně jednoho z bohů.
Dnes už se Cassandra do života bohů nijak neplete, vlastně ani netuší, že existují. Přesto by mohla hrát klíčovou úlohu ve válce, k níž se schyluje.
Královna bohů Héra se spojila s dalšími antickými obyvateli Olympu, kteří ve snaze prodloužit vlastní život vyvražďují své rivaly. Touha přežít z nich udělala antibohy, ubohé karikatury jejich někdejší slávy. Athéna bude potřebovat nějaké trumfy, protože život nesmrtelníků jen tak nevyhasne.
Každý z nich umírá po svém. Někteří se zadusí peřím. Z některých se stanou příšery. Ale všichni zuří až do posledního dechu.

Nadešel čas války bohyň.

Mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí knihy k recenzi!

Tisíce let nad námi mýtický odkaz bohů visí jako varovně zdvižený prst. Každý ví, že nikdo není mocnější než bohové sedící na trůnech majestátního Olympu. A oni sami si svou moc uvědomují. Využívají jí. Zneužívají ji a chovají se jak se jim zachce. Zabíjejí, když se chtějí. Jednoduše proto, že mohou.
Ale teď se celé spřežení koní apokalypsy žene právě na bohy. Na ty nejvyšší z nejvyšších a nezáleží na tom, jak jsou silní, moudří nebo krásní. Každý dostal trest. Svůj vlastní mučívý způsob, jakým pomalu umírá s vědomím, že jediné co mohou, je čekat až přijde konec.

Ale Athéna, jíž zabíjí soví pírka prorůstající jí zevnitř těla, společně s Hermem, kterého doslova požírá vlastní tělo, zjistí, že beznaděj, kterou všiochni bohové cítí, nemusí být nutně jistá. Existuje jeden způsob, jak to zastavit. Možná.
Ale čeká je dlouhá cesta plná bolesti. Cesta, která je přivede za lidskou dívkou Cassandrou, mýtickou převtělenou věštkyní, která údajně zná způspob, jak to všechno zastavit. Ale teď se všichni bohové navzájem nenávidí, a tak všichni pátrají po jednom a tom stejném, po Cassandře. A nezastaví je ani krev, smrt a válka nebo utrpení lidí...Vzepřít se v mýtech hrdina vůli bohů, nejspíš ho čeká smrt, ať už jejich rukama nebo by to za ně udělal někdo jiný. Ale co když se bohové vzepřou sobě navzájem? Co když se rodina vzepře svým vlasním členům, zradí svou vlastní krev a když na to přijde, neváhá zabít?
Z toho nemůže být nic jiného než božská apokalypsa podle Kendare Blake!

Řecká mytologie je jednou z nejzajímavějších věcí, které se vůbec v dějepise učí. Jestli je pravda, že to tak někdy bylo, což nejspíš pravda není, to nechme spát.
Vraťmě se k příběhu, který nám Kendare popsala ve své knize. Po Anně krví oděné a jejím pokračování, jsem tak nějak nevěděla, co od Antibohyně čekat. Ale Kendare v sobě nezapře tu část, která si užívá, jak vzduchem létá krev a morbidní scéna střídá jedna druhou. Smíchala mýty s hororem a přidala kapku lásky.
Jestli jsem něco čekala, tak tohle ne. Ale bylo to skvělé překvapení.

Kendare pro každého boha vymyslela neuvěřitelný způsbob umírání. A kromě toho, jim vymslela hodně trnitou cestu za záchranou, která se pokaždé napíná až do nejzažšího konce. Ale když už ji skoro mají, tak jim stejně hned unikne. Kendare ve svém příběhu kličkuje a oprašuje starou řeckou mytologii, které nakonec dává úplně nový kabátek.
Příběh je vyprávěn z několika úhlů pohledu, které ale z textu volně vyplynou, jelikož kapitoly nejsou pojmenovány jménem vyprávějící osoby. Ale to je na tom plus. Někdy je to právě více úhlů pohledu, co knize právě nelichotí, ale Kendare se s tím popralala slušně a i když jsou ty pohledy minimálně dva pravidelné, tak se v nich rozhodně neztratíte.

Do role hlavních hrdinů postavila Kendare dívku Cassandru, jejího přítele Aidena - kterého jsem si nakonec zamilovala ze všech postav nejvíce - na jednu stranu a řeckou bohyni moudrosti a válečné strategie, Athénu, a posla bohů Herma na stranu druhou. Obdivuhodné složení, to musím uznat. A jak na začátku vypadá situace okolo Cassandry a Aidena nevinně a u Athény a Herma naopak naprosto beznadějně a zmučeně, tak se všechno postupem času úžasným způspobem mění. Autorka mlží a utíná kapitoly přesně v těch nejnapínavější a nejvíce šokujících místech, které prostě trhají nervy.


A pak je tady jedna věc, kterou na Kendare na jednu stranu zbožňuju a stranu druhou to u ní nesnáším, ale i obdivuju. Ona si se svými postavami vyloženě hraje, nechává je umírat a když už jsou skoro pod drnem, tak je vytáhne. Někdy to ale neudělá a to většinou u postav, které jsou nejnevinější a nejpozitnější, které si to zaslouží nejméně a u kterých doufám v to nejlepší.
Ale to by nebyla Kendare, aby nám, čtenářům, pořádně nezamíchala kartami, že?
Nicméně i to, že se mi Antibohyně líbila nemění nic na tom, že jsem se občas nemohla začíst a některé části bych úplně vypustila. Zdály se mi navíc a někde jednoduše ani být nemusely. Anna krví oděná mě při čtení vážně strhla, děsila mě a strašně se mi líbila. Rozhodně nemám v úmyslu tato dvě díla srovnávat, nemají spolu nic spolenéčho, kromě autorky. Antibohyně se mi ale opravdu líbila. Bylo to super čtení a přečíst si ji není chyba ani ztráta času. Navíc kvůli tomu konci, který mě zamrzel a rozesmutnil, ale nadchl zároveň tolik, že se už vážně těším na další díl.

Moje Hodnocení
8,5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shay Shay | 10. května 2014 v 15:20 | Reagovat

Pěkná recenze! Jdeš na Svět knihy? :)

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 10. května 2014 v 15:38 | Reagovat

[1]: Moc děkuju! :)
A bohužel nejedu, ale moc bych chtěla. Bydlím od Prahy strašně daleko a jenom cesta by mě vyšla na hodně peněz.
Jednou bych se tam ale ráda přijela podívat. :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!