Reviews - Hon

24. května 2014 v 19:09 | Snow Fairy |  Reviews

Hon

Autor: Andrew Fukuda
Žánr: YA, Dystopie, Fantasy, Sci-fi, Thriller, Paranormal, Horror
Díl: 1.
Originální název: The Hunt
Počet stran: 304
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Fragment
Anotace:
Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi? Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně - nezamilovat se do jedné z nich! Gen se liší od všech ostatních. Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi. Není upír, je člověk. Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku. Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal. Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější...

Mnohokrát děkuji nakladatelství Fragmnet za poskytnutí knihy k recenzi!

Co byste dělali ve světě plném lidí, kteří ani nejsou lidmi, nýbrž upíry? A co byste dělali pro to, abyste přežili každý jeden den bez toho, aniž byste se prozradili? A je vůbec nějaká šance, jak byste mohli přežít, když se od lidí okolo lišíte tolik, že i obyčejný a nevinný úsměv by vás mohl okamžitě zabít?
Gen ví, jaké to je. Co víc, musí se umět ovládat a kontrolovat každičkou minutu celého dne. Něco jako bezpečí pro něj, jako pro glupana, vlastně vůbec neexistuje.
Ve zvráceném upířím světě, kde všichni touží po krvi se vyjímečně, pro udržení přízně Vládci, pořádá velká slavnost. Hon. Hon na glupany, obyčejné lidi bez upířích super schopností a ostrých tesáků. A že je glupanů na světě už hodně málo. Cílem je jenom jedno - ulovit a nemilosrdně zabít, vypít všechnu krev do poslední kapky. Je to velká slavnost, kterou lidé po světě vítají, šílení po krvi. Až do teď to vždy probíhalo stejně. Všichni glupani velmi brzy zemřeli a lidé měli o zábavu postaráno.
Až do teď. Protože teď je jedním z vyvolených i Gen...


Vyvolených je málo. Těm, kteří chtějí být vyvolení, proklouzne šance mezi prsty a ten, kterého to může zabít, který nejvíce touží být nenápady, má stát na vrcholu. V Genově případě fatální scénář, ale bohužel také pravdivý.
A tak začíná hon glupana mezi upíry na glupany.

Na začátek musím říct, že kniha s takovým námětem je více než zajímavá a poutavá. Fukuda se snažil vymyslet neokoukaný příběh plný krve, napětí a akce. A to se mu opravdu povedlo. Co se této stránky týče, tak na první pohled je všechno více než v pořádku. Úžasná obálka, originální nápad a stejně tak originální neokoukaný sám autor.
Ale potom už jsem měla trochu problémy.

Nechci tím říct, že to bylo tak příšerné, že jsem se nemohla dostat ani přes první stránku. Ze začátku jsem byla právě docela nadšená. Všechno se mi zdálo úžasné a myslela jsem si, možná trochu sentimentálně, že to tak bude do konce, protože přece jenom kniha toho hodně slibuje. Ale potom jsem se začala ztrácet a počáteční skoro infarktové nadšení se vypařilo jako pára nad hrncem.

Autor se snažil, co mohl, aby ukázal, že to, co vymyslel, má opravdu své kvality. Ale nejsem si vším úplně jistá. Hodně velký prostor byl věnován popisům prostředí a všecho možného okolo, což by normálně nebylo vůbec nic špatného, některé knihy to naopak potřebují, ale tady mi toho prišlo až zbytečně moc a bez některých pasáží by se celá kniha obešla. Navíc takové to specifické upíří chování mi přišlo opravdu hodně absurdní. Já chápu, že tihle upíři jsou monstra s lidskými krásnými tvářemi, že mají zvířecí instintky, jsou barbarští závisláci na lidské krvi, která se jim moc nedostává a jejích úkolem není být oslňující na všech frontách. Ale mě to příliš nesedlo. Celá tahle šaráda dokázala celou knihu až groteskně zdramatizovat a já nevím, jestli mi právě tohle vyhovuje.

Na druhou stranu je to zase úplně jiný pohled na to, jak by mohla, opravdu jenom teoreticky, vypadat budoucnost a já to naprosto chápu a respektuju. Je to něco nového, ale nové věci s sebou pokaždé nesou nějaká ta rizika a úskalí.
A já osobně jsem se bohužel shledala v mnohem víc úskalích než pozitivech. Nemohla jsem se občas vůbec začíst a postupně už mi toho přišlo až nad hlavu.


Ale jak jsem Hon do teď spíše kritizovala, tak bych ráda řekla, že jsem našla i to, co se mi líbilo. Opravdu hodně se mi líbilo, jak byla kniha logicky spletitá a zároveň trochu nepochopitelná. Zápletky, které se týkaly knihovny, ty na mě udělaly opravdu dojem. Přes všechnu bizarnost v tom všem byla logika a moment překvapení.
Když jsem knihu dočetla, nutno podotknout s hodně smíšenými pocity, ale zároveň i velkým nadšením z úplného závěru, který mi pořádně zamotal hlavu, ale udělal na mě také velký dojem, začala jsem se docela těšit na další díl. Protože než jsem knihu dočetla, našla jsem si pár recenzí, abych zjistila, jaký mají ostatní čtenáři na Hon názor a hodně jsem četla, že konec se líbil a těch posledních pár vět bylo úplně nejlepších a já nemůžu než souhlasit. Protože to, co se čtenář na konci dočte, to úplně měmí situaci pro druhý díl. A jestli bude druhý díl stejně dobrý jako konec prvního, tak je opravdu, opravdu na co se těšit!

Moje Hodnocení
6,5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragell Dragell | Web | 24. května 2014 v 19:49 | Reagovat

Mně se kniha naopak velmi líbila. Byla jsem do ní tak ponořená, že jsem si ani ty chybky neuvědomovala :)

2 Bastera Bastera | Web | 28. května 2014 v 11:14 | Reagovat

Já jsem asi divná, ale já to tam právě přesně naopak, mě se líbily ty popisy, ten jiný svět, ta absurdita :)

3 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 19:04 | Reagovat

[1]: Ono to nebyla vůbec špatná kniha, jenom mě v těch věcech nějak nesedla, vlastně ani nevím, proč to mi to tak nesedlo. Ale je dobře, že se ti líbila, určitě nejsi sama. :)))

4 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 28. května 2014 v 19:05 | Reagovat

[2]: Vůbec nejsi divná! Není nic divného na tom, že se ti líbila a mě ne. Já jsem na druhý díl třeba hodně zvědavá, tak mě třeba bude bavit  víc. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!