Reviews - Šampion

4. května 2014 v 19:44 | Snow Fairy |  Reviews

Šampion

Autorka: Marie Lu
Žánr: Dystopie, YA, Sci-Fi, Apokalypsa, Dobrodružný, Fantasy, Romance
Díl: 3.
Originální název: Champion
Počet stran: 344
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
June a Day přinesli pro Republiky obrovskou oběť, ale nyní se jejich země ocitla na pokraji zániku. V okamžiku, kdy se vše schyluje k podepsání mírové dohody s odvěkým nepřítelem Koloniemi, se přihodí něco, co změní kola osudu a uvrhne celý národ do boje o holou existenci. A jestliže chtějí Day a June zachránit Republiku, musí obětovat to nejdrahocennější, co mají. Odhodlají se k další oběti, nebo se nakonec ukáže, že všechno je úplně jinak?

Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!
Obsahuje lehčí spoilery na předchozí díly!

Chvíli po té, co se Republika začala dávat opět do pořádku a obyvatelstvo si začalo zvykat na svého nového Elektora, jemuž hodně pomáhá přízeň legendy Republiky, Daye, nastávají opět problémy.
Problémy, které měly zůstat pohřbeny. Problémy a sváry, které mohou rozpoutat to, co přimělo Republiku k drastických rozhodnutím v minuilosti. Teď to vypadá, že hrzůná rozhodnutí budou muset padnout znovu. Ovšem s novou vládou.
Ale stále jsou tady nebezpeční lidé, kteří nechtějí nic než surovou pomstu. Takovou, která nejvíce zasáhne legendu i fenoména. Day zná svůj osud a ví, že se mu nevyhne, a proto se straní lidem i dívce, kterou miluje. June se musí rozhodnout o tom, jak bude žít.

Do osudů všech teď ale nejvíce zasahuje válka. Staří nepřátelé se probouzejí jenom, aby rozpoutaly starou válku a vypadá to, že všichni spojenci Republiky se bojí více než Republika sama.
Bude vůbec někdo ochoten pomoci a bude ještě nějaká možnost vzkřístit lásku, která se zdá už nadobro rozdělena bolestí a válkou, anebo se rozhodne, že už nemá šanci?


Teď už víme, kdo je legenda i fenomén. Jediné, co potřebujeme zjistit je, kdo je šampion.
Ale jestli to bude spravedlivý boj, dopředu říkám, že nebude.

Marie Lu už nás seznámila se svým světem a ten je všechno, jenom ne spravedlivý. Mladý Elektor se zdá být pro lid přijatelnou volbou a ti si na něj začínají zvykat. Ale po nevydařeném atentátu se všechno komplikuje. Dva velcí spící nepřátelé žijí na ostří nože už roky. Pohár trpělivosti však ještě nepřetekl. Teda až do teď.
Všeobecné mínění o sousedovi Republiky, Koloniích, byl značně medialozovaný a republikovou propagandou zastrčen do pozadí. Domněnky, které o Koloniích nepřemýšleli jako o hrozbě se však nyní ukazují jako opak. Republika se rozpadá a Kolonie mají jasný cíl. Všechno zničit a znovu se zmocnit vlády.

Tady si Marie Lu vyložene libuje v akčních scénách a napětí, které by se dalo krájet. Nebezpečí visí každému nad hlavou jako Damoklův měč, ale strach, kterému Lu dala také velmi vyniknout, značně snižuje šance na přežití.
Těžko říci, který z dílů byl nejlepší. Od začátku je Legenda nejlepší série v takovém tom technickém ohledu. Marie Lu jí dala nádech epické dystopické budoucnosti plné strojů, vymožeností a nadvlády.


Day i June v průběhu všech dílů značně dospěli. Možná až příliš rychle se museli přizpůsobit nebezpečným situacím a čelit smrti každý den do očí.
Tady se, a obzvlášť v tomto posledním díle, ukazovala ta pravá psychická podstata, kterou byli nuceni v sobě z mnoha důvodů potlačovat. Ale v Šampionovi tomu nechala Marie volný průchod. Odhalila oblíbené postavy i z těch úhlů, ze kterých jsme je do teď nemohli poznat. A to se mi opravdu velmi líbilo. Ukazuje se, že kromě šílených, akčních scén se umí vyřádit pěkně i v emocionálně založených scénách, které celkovu atmosféru úžasně doplňují.

A samozřejmě, to už by nebyla Marie, aby se nám nenapínaly nervy jako špagáty při strhujících válečných scénách. Akci vystupňovala, jak nejvíce to šlo, až jsem adrenalin cítila protékat i svými vlastními žilami. Ty detailní popisy všeho, od okolí po výstroj a vyzbrojení vojáků, má něco do sebe. Představovist se na jednu stranu až tolik nenamáhá, ale zároveň pracuje na plné obrátky.

Nejimpozantější ale musím říct, byl konec. Byl stejně tak impozantní jako srdcervoucí. Upřímně říkám, neměla jsem z něj nějvětší radost, ale na druhou stranu se mi strašně líbí, protože je geniálně vymyšlený. Šampion skončil až moc otevřeně na to, aby byl konec, ale vy přesto víte, že to doopravdy konec je. Nejspíš to tak autorka chtěla.
Přesně takový konec dělá čest celé sérii a vlastně i schopnostem Marie Lu, protože vymyslet něco tak skvělého, to chce víc než jen talent.

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mei-riefel Mei-riefel | Web | 5. května 2014 v 15:02 | Reagovat

Jenom jsem se mrkla na tvoje hodnocení, protože se na knihu teprve chystám a děsně se těším. Minulý rok jsem četla Legendu a teď mám doma z knihovny celou sérii, takže si to chci přečíst celé od prvního dílu.

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 8. května 2014 v 10:30 | Reagovat

[1]: Upřímně ti můžu říci, že série Legenda je jedna z těch nejlepších dystopických sérií jaké jsem kdy četla. Určitě se těš, protože je na co. Všechny tři díly jsou absolutně fenomenální!!! :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!