Reviews - Half Bad

6. června 2014 v 16:58 | Snow Fairy |  Reviews

Half Bad

Autorka: Sally Green
Žánr: YA, Fantasy, Paranormal, Mystery, Čarodějnice, Sci-fi
Díl: 1.
Originální název: Half Bad
Počet stran: 368
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: YOLI
Anotace:
Fantasy příběh o nezdolné vůli přežít. Příběh, který vás chytne a nepustí až do poslední stránky.
Nadpřirozený thriller se odehrává v novodobé Anglii, kde mezi lidmi žijí v utajení černí-zlí a bílí-hodní čarodějové. Obě frakce rozděluje silná nenávist a spojuje jedna jediná věc - strach z chlapce, který pochází z obou stran.

Patnáctiletý Nathan je synem smíšeného čarodějnického páru a ostatními čaroději vězněn a mučen. Chlapec musí ze svého žaláře uprchnout před svými šestnáctými narozeninami a najít svého otce, nejsilnějšího a nejkrutějšího černého čaroděje na světě, jinak zemře. Zvládne svůj nelehký úkol přesto, že nemůže nikomu věřit? Ani dívce, kterou miluje?

Mnohokrát děkuji YOLI za poskytnutí knihy k recenzi!

Bílých čarodějnic je po celé Anglii velmi mnoho. Černých je ale už tak málo, že by se to dalo skoro spočítat na prstech jedné ruky. Bílé čarodějnice se snaží všechny černé čarodějnice pozabíjet, aby už nikdy nepřinášeli světu svou temnou černou magii, která je velkou a závažnou skvrnou na jinak čistě bílém čarodějnickém plátně. Bílé čarodjnice stále zbrojí proti Černým, ale ten nejslavnější a nejnebezpečnější černý čaroděj jim i přes veškerou snahu stále uniká.
Ale i když se jim nedaří ho už dlouhé roky zabít, teď se jim bude hodit návnada, na kterou se předpokládá, že se chytně i čaroděj černé magie takových kvalit jako je Marcus.
Tou návnadou je stejný vyvrhel a Radou zavrženíhodný tvor jako sám Marcus, ale zároveň také jediný, který má tu moc přivést ho ke spravedlnosti. Jeho vlastní syn... napůl černý, napůl bílý. Nathan, jehož život je ohrožen ze všech stran.


Nathan strávil většinu svého života tím, že snášel, jak na něj, jako na poloviční kód, pohlížejí lidé okolo s nechutí. Bojí se ho, kvůli jeho temným očím, které má posvém otci, a schopnostem, které by mohl zdědit. Nemají ho rádi, protože si s ním nikdo neví rady.
Samotná Rada, jak si říká organizace, která dohlíží na Bílé čarodějnice a také na co nejmenší počet volně se pohybujících Černých čarodějnic, neví, jak s ním zacházet. Od malička ho měla ráda jenom jeho rodina, ostatní se mu raději stranili nebo mu dokonce ubližovali.
Ale teď s ním má Rada jiné úmysly, které mohou i samotného Nathana stát život, o který by mohl přijít tak jako tak, pokud nenajde včak svého otce. Do jeho už tak dost komplikonavého života se však vměšuje i zakázaná láska, nejistota, lži a ještě více nebezpečí. A jeho jediná možnost, jak přežít, se zdá tak velice vzdálená.

Musím přiznat, že už dlouho jsem žádnou knihu, ve které by byly hlavními figurkami čarodějnice, nečetla. Half Bad nebo také Napůl zlý, se mi proto zdál jako velmi vhodný kandidát tuto moji "čarodějnicko - abstinenční" dobu přerušit. A teď si říkám, že se to opravdu vyplatilo.

Ze začátku se dostáváme do děje poněkud pomaleji, ale to je naopak u této knihy ze zpětného pohledu vlastně to nejlepší možné řešení. Hned v první kapitole se seznamujeme s malým Nathanem v jeho retrospektivní vzpomínce, potom se postupně dostáváme do doby, jak žil jako mladý ve svém rodině, která pro něj často dostávala různá ustanovení, až po to, jak žije teď. V kleci, pod dohledem a neustále v nebezpečí.

Musím říct, že Sally Green si s příběhem dala opravdu práci. Uchopila čarodějnické téma a přetvořila si ho podle sebe do úplně nové, originální podoby, která je nejen originální, ale i zajímavá a velmi čtivá. Na mě také působila takovou tou autenticitou, kterou čarodějky možná někdy, podle mýtů, oplývaly.
Nicméně jsem se ze začátku trochu nechytala. Nemohla jsem se moc začíst a ani ta atmosféra mě moc
nevtáhla do děje. To se ale později naštěstí zlepšilo a mile mě další zvraty v ději překvapily.


Autorka byla opravdu přesvědčivá a podrobná. A jak to na začátku nevypadlo, tak byla i velmi nekompromisní a občas i nemilosrdná. To množství akčních a bojových scén ke konci knihy to nakonec samy potvrzují.
Na to, že jsem před čtením moc nevěděla, co mám čekat, protože anotace ani zdaleka neříká všechno, tak se mi Napůl zlý opravdu hodně líbil, i přesto, že ten začátek mě trochu nudil.
Ale pomalejší začátek byl možná i autorčin záměr, protože jak kniha postupovala, tak děj hezkým způsobem, bez nějakých okatých přechodů, plynul a gradoval až ke konci, který byl opravdovou třešničkou za celou knihu a velkým lákadlem na druhý díl, na který si sice budeme muset ještě velmi dlouho počkat, ale který zároveň, po prvním dílu, nese určitou dávku očekávání.

Moje Hodnocení
8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 7. června 2014 v 10:51 | Reagovat

Na knihu jsem hodně zvědavá. Doufám, že se k ní o prázdninách dostanu :)
Krásná recenze! :)

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 8. června 2014 v 19:51 | Reagovat

[1]:Děkuju moc za krásný komentář, jsem ráda, že se ti recenze líbí. A určitě dej potom, až si knížku přečteš, vědět, jak se ti líbila. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!