Together All Around the World - 3. zastávka - Portugalsko

9. června 2014 v 17:57 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Portugalsko

Oi,

tak znovu na cestě! Tentokrát už se budeme nejspíš více opalovat a popíjet nějaké sladké drinky na pohodlném lehátku. Což je myslím po dvou zastávkách plných světově známých historických míst, které stály za navštívení, docela dobrý oddech. Přece jenom, být přes celé prázdniny a více na cestě kolem světa, to už dá člověku opravdu zabrat, že?
Takže odpočinek na pískové pláži v Portugalsku je hezkou odměnou.


Jelikož i v Portugalsku/Lisabonu se platí eurem, tak si můžeme nechat peníze, které nám zbyly z Německa a Francie, popřípadě si vyměnit další, pokud máme málo, a vyrážíme na cestu.
Řekla bych, že o Portugalsku se až tolik nemluví, což je docela škoda. Je to krásný stát s úžasnou historickou částí a také částí relaxančí s pískovými plážemi. Myslím, že se po světě dostaneme i na další krásná místa, ale Portugalsko je vyjímečné svou neokoukaností, tudíž myslím, že by to na nás všechny mohlo udělat ještě větší dojem a mohly bychom si to ještě více užít.
Tady je naší hlavní zastávkou hlavní město Portugalska Lisabon a druhé největší město Porto. A jako ta zmiňovaná odměna, bude nádherná pláž na Madeiře, kde budete moci ochutnat pravé portugalské pomeranče, které budou určitě chutnat líp než ty dovozové a nebo ty starší budou moci ochutnat pravé portské víno, ale jak říkám, jenom pro starší 18 let a jenom pro ty, kteří budou chtít. :D

Takže Lisabon- je to hlavní město Portugalska, jak jistě víte, a podle mě to nejdominantnější na celém Lisabonu je industrialita města a jeho vášeň pro mosty, kterých tam je hned několik. Řekla bych, že nejznámější a pro Portugalce nejvýzmanějším, je most Vasca de Gamy, který se stavěl v roce 1998 na olsavu 500 výročí přelomové plavby Vasca de Gamy do Indie. Měří 17 345 m, což už je opravdu úctyhodná délka a tím je také označem jako nejdelší most na světě. Jeho konstrukce je vytvořena tak, aby odololala i těm nejsilnějším seismickým otřesům. Takže než přejede tento most, bude to nejspíš chvíli trvat, štěstí ale, že po něm nepůjdeme pěšky.


Další most, který navštívme, bude most 25 de Abril (most 25. dubna na památku Karafiátové revoluce - levicový válečný puč, který započal 25. dubna 1974 a karafiátová se jí říkalo proto, že vojáci si do hlavní pušek vkládali květiny.) v Lisabonu. Rozkládá se na velké části pravého břehu řeky Tejo a ústí do Atlantického oceánu, takže jeho celková délka čítá 2 277, 4 m. Slavnostně byl otevřen 6. srpna 1966, takže ještě poměrně mladý most, ale oproti mostu Vasca de Gamy už má nějaký ten rok navíc. Nicméně tím, jak vypadá, bych ho značila za opravdový skvost Lisabonu.


Další, takovou svěžejší zastávkou, ze které se vám nebude dělat závrať, ale možná vám z ní budou vstávat chlupy na krku, bude lisabonské Oceanárium. Oceanárium není až tak vělké, jak byste si mohli třeba myslet. Je tvořeno jedním obrovským akváriem, do kterého se díváte přes hodně tlusté sklo. Potom po zbytku areálu Oceanária jsou menší akvária, kde jsou přechovávány různé exotické zvířecí druhy z celého světa.


Taky se projdeme kolem Baziliky da Estrela, která se v Lisabonu stala častým turiským místem, abychom se i zde dozvěděly něco z historie Portugalska a Lisabonu. Bohužel jsem o této krásné bazilice nenašla moc informací, takže vám o ní nepovykládam tolik, kolik bych sama chtěla. Doufám ale, že vám to nebude moc vadit.


Nakonec se v Lisabonu zastavíme na nějaké nákupy a občerstvení v moderní čtvrti Parque das Nações. Přece jenom se nějaká ta maličkost z Portugalska bude hodit jako krásná památka a tahle moderní čtvrť je myslím nejvhodnějším místem, kde podobné věci ukořistit.


Ve měste jménem Porto se opět podíváme na jeden velmi, velmi slavný a významný most. A na mysli mám konkrétně portský most Ludvíka I. s pilířem původního mostu Ponto de Pensil, který vede přes řeku Douro a dnes se řadí mezi neodmyslitelné dominanty nejen Porta, ale i celého Portugalska. Má výšku 45 metrů a jeho stavitelem byl Théophile Seyrig, jež byl kolegou samotného Eiffela.


Kromě mostu Ludvíka I. je naší další zastávkou i Karmentitánský kostel z 18 století, ale tento kostel si nejspíš jenom vyfotíme. Potom se totiž půjdeme podívat na velmi zajímavě stavěné domy nad řekou Dourou, které budí nádherný exotický dojem a tím, jak jsou krásně barevné, myslím, že vzbudí i trochu více pozitivity.

Domy nad řekou Dourou.

Opět pro sportovce je zde ultra moderní portugalský stadion, který se nachází už ale ve městě Leira a celým jménem se jmenuje Estádio Dr. Magalhães Pessoa. Leží nedaleko Lerijského hradu uprostřed historicky významného borového lesa a jeho hlavní zvláštností je zvlněná střecha, která připomíná oceánské vlny.


A teď už jdeme odpočívat. A to znamená, že se převlečeme do plavek a na madeirské pískové pláži si trochu odpočineme. Madeira je místem přenádherných a překrásně vonících květin, jako jsou: strelicie, po sklalách rostoucí hortenzie a hlavně všude kolem vás bude radost pohledět na květy majestátních orchidejí, palisandrů a buganvilií a vznešených kal. V sadech Madeiry, a potom určitě i na pláži, uvidíte čerstvé, krásné ovoce, pochutnáte si na sladkých melounech, o kterých víme, že se neřadí mezi ovoce, granátová jablíčka, banány, avokáda a nesmí chybět i mangové plody.
A když říkám, že budeme na písčité pláži, tak budeme a takové pláži si můžeme vybrat odlehlejší a klidnější, ale přesto velmi krásnou pláž ve vesnici Prainha a pláž Praia Formosa. Pokud ale chceme trochu rušnější a známější písčitou pláž, tak určitě zavítáme na pár kilometrů od Madeiry vzdálený ostrov Porto Santo, kde jsou pláže opravdu vyhlášené a kde si každý den můžete vyjet na výlet lodí po nádherném modrém moři.

I když jsme na opravdu krásném místě, kde je všechno tak jak má být, tak jako trochu protiklad ke vší té kráse jsem si vybrala knihu Poslední píseň od Nicholase Sparkse. Ona to není nevhodná kniha, ale tím, že je trochu i smutná zase nemusí každému na takové místo sedět. Ale je to zase kniha i plná nadějí a když si ji budete číst v klidu u moře nebo na pokoji v hotelu, tak z toho můžete mít hezký pocit. Já bych si s sebou vzala určitě tuhle.


Pictorial Inspiration


Pohled na noční Madeiru


Pohled na přístav ve městě Porto Santo nedaleko Madeiry


Písková pláž Porto Santo


Doufám, že se vám Portugalsko líbilo a jelikož Portugalsko je takovým tím menším státem, hned v sobotu se vydáme dál a já myslím, že nejspíš víte, kam to bude.
Ještě se vás zeptám, protože Poslední píseň je trochu rozporuplná kniha do takové destinace jako je třeba právě Madeira a někomu by nemusela sedět, tak jakou knihu byste s sebou do Portugalska zvolili VY?
Brzy se znovu uvidíme na cestě. Zatím se mějte nádherně. :)

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alethea Alethea | Web | 9. června 2014 v 18:23 | Reagovat

O moste Vasca de Gamy som sa učila :D A taktiež mi na chvíľu zastal zrak na rieke Tejo, ale po sekunde mi bliklo - veď Tajo :D Len to je po španielsky :D Keď už sme pri Španielsku, bude nasledujúca krajina práve tá? Tak či tak sa veľmi teším, čo o Španielsku napíšeš :)

2 Kit731 Kit731 | Web | 9. června 2014 v 21:22 | Reagovat

Portugalsko je nádherné, jednou bych se tam chtěla podívat (ha, že by hromadná cesta kolem světa podle tohoto plánu? Kdo by jel taky? :D
Zase se budu opakovat, ale máš fantastické nápady, hned bych jela taky (není tam jistě o moc "chladněji" než tady, že? :D
Jen tak dál a těším se na čtvrtou zastávku :D

3 Lucinda Lucinda | Web | 10. června 2014 v 17:15 | Reagovat

Portugalsko je pěkný stát, ale mě nikdy moc nezajímal. Až teď. Opravdu jsem nevěděla, že je tak krásný :)
Pěkný článek, těším se na další :)

4 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 10. června 2014 v 19:47 | Reagovat

[1]: Máš pravdu, další zemí bude Španělsko. A ať už najdu a napíšu cokoli, doufám, že se ti bude další článek líbit. :)))

5 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 10. června 2014 v 19:50 | Reagovat

[2]: Snad pojedou všichni, ať je nás co nejvíc. :D
Děkuju strašně moc, někdy mám pocit, že mé nápady jsou trochu ujeté a nakonec je stejně shledám naprosto šílené, ale jsem neskutečně ráda, že se tobě, i dalším, právě tento líbí. Baví mě hledat o zemích nějaké zajímavé informace a taky obrázky. Děkuju moc ještě jednou za opravdu nádherný komentář, jsem moc ráda, že se ti to líbí a snad se ti bude líbit i čtvrtá zastávka. :))))

6 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 10. června 2014 v 19:52 | Reagovat

[3]: Taky jsem nikdy Portugalsko až tolik neřešila, ale když jsem se pro tento projekt rozhodla, řekla jsem si, že tam určitě musíme, protože je vedle Španělska, které rozhodně nevynechám a taky potom, co jsem si našla některé info a obrázky, tak jsem byla nadšená, v Portugalksu to vypadá vážně nádherně. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!