Together All Around the World - 4. zastávka - Španělsko

14. června 2014 v 18:41 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Španělsko

Hola,

tak jak se vám líbilo v Portugalsku? Protože, jestli se vám líbilo v Portugalsku, tak na naší další zastávce to budete přímo milovat.
Většinou, když mám s nějakou zemí, co do činení, tak píšu i své vlastní poznatky a poznámky. A jak nadpis praví, tak tentokrát se zastavíme ve Španělsku. Sice jsem s tímto státem němala co do činění přímo já, ale byla tam moje mamka, která tam jela v rámci svojí práce si projít, jak fungují domovy pro seniory v zahraničí. Takže něco z toho jejího velkého zážitku mám i já. Mimo jiné mi přivezla záložku do knížky, takže je to pro mě o to větší pocta, že mám takový krásný talisman z tak krásné země.
Takže doufám, že se vám se mnou ve Španělsku bude líbit aspoň tak jako se tam líbilo mamce a mě prostřednictvím jejího vyprávění.
A hlavně, tady se moc neřiďte tím, že co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Mamka má z tohoto velmi jasnou vzpomínku na slovo mañana, což znamená ve španělštině zítra, takže ve Španělsku jsou lidé velmi pohodoví a co mohou, to na zítřek opravdu nejspíš odloží. :D


Tady ve Španělsku, nebo také jinak řečeno ve Španělském království, budeme mít hned několik zastávek, a to konkrétně tři nejhlavnější. Madrid, jakožto hlavní město, potom město Granada a nakonec nádherné přístavní město Málaga.
Celkově má Španělsko rozlohu 504 782 km² z toho potom čítá 1, 04% vodní plochy.
Takže nasedneme do našeho velkého Range Rovera, který má sice normálně spotřebu jako čert, takže bych se nedoplatila pořádně ani do Německa, ale když jedem jenom imaginárně, co záleží na tom, že na benzín nemáme, auto jede i tak a tankovat v podstatě nepotřebuje. :D

Na začátek Španělska taková menší zajímavost a fakt. Je možné, že někteří z vás umí španělky i mluvit, nebo se španělštinu učí. Přiznám se, že i já bych chtěla umět mluvit španělsky, protože hned vedle angličtiny a francouzštiny, je to jazyk, který považuju za jeden z nějkrásnějších.
Ale ta zajímavost. Nejvýzmnamějším a také oficiálním úředním jazykem je samozřejmě španělština, která se někdy také označuje jako kastilština, ale španělština je přece jenom známější pojmenování. Jak si ale jistě dokážete představit, Španělsko je plné i různých menším provincií, takže zde najdete další jazyky, kterými místní obyvatelé mluví. K dalším takovým regionálním úředním jazykům patří katalánština, galicjiština, baskičtina a okrajově také aranéština. Katalánština je druhým nejpoužívanějším jazykem Španělska, mluví se jím převážně v Katalásnku, Valencii a na Baleáru a mimo to, je to také úřední jazyk Andorry. A kromě těch vedlejších jazyků se můžete setkat také s asturštinou, aragonštinou, extremadurštinou, leónštinou a jinými přechodnými dialetky. Takže vidíte, ve Španělsku se domluvíte kdejakým jazykem, ale myslím, že když na ně v centru promluvíte angličtinou, určitě nešlápnete až tolik vedle. Popřípadě můžete zkusit i gestikulovat nebo si vypůjčit kvalitního , nejlépe potom místého, překladatele. :D

Tak tedy jsme v Madridu. Leží krásně ve středu Španělska a má přes 3 miliony obyvatel. V madridské aglomeraci je potom 6,5 milionů obyvatel. Najdete zde nespočet výzmnamných historických památek, z toho potom převážně paláců a jiných úchvatných staveb. Já jsem pro vás vybrala Královský palác - Palacio Real. Je to velice impozantní stavba už na první pohled a také je vyzmnamná tím, že je to ofickiální sídlo současného španělksého krále Juana Carlose I. Je považován za nejrozsáhlejší palác v Evropě a se svou rozlohou - 135 000 m² - to také dokazuje. Velká, dalo by říci, kuriozita je i to, že v tomto paláci je více než 3 418 místností, takže kdyby to šlo, tak byste si svůj vlastní pokoj, kde byste se cítili nejlépe, určitě našli, ale možná byste se jenom cestou na záchod mohli tak trochu zatoulat. :D Palác se začal stavět v roce 1738 pod vedením architerka Fillipa Juvery, rozšíření, výzdoby a dokončení se nakonec ujal Francesco Sabatini a prvním vládcem, který se zde natrvalo usadil, byl panovník Karel III. Španělský. Řekla bych, že je to také palácový gigant, protože jeho rozhola je více než desetkrát větší než londýsnký Buckinghamský palác a to je opravdu obří palác. Potom si ho představte ještě desetkrát takový a vyjde vám z toho Palacio Real. :)
Součástí paláce je i královská kaple, zbrojnice a Porcelánový sál. Kromě toho se můžete procházet po nádherné královské zahradě a parku.


Další zastávkou bude madridské Museo del Prado neboli muzeum a galerie umění Prado, zde se nachází jedna z nejkrásnějších sbírek evropského umění od 12. po 19 století, která se z velké částí skládá z dřívější španělské královské sbírky. Zpočátku bylo postaveno jako muzeum soch a maleb. Ale v současné době zde najdete více než 5 000 maleb, 2 000 forografií, 1 000 mincí a medailí a 2 000 dekorativních předmětů. Z původního sochařského umění je zde dnes asi 700 soch. Což už je opravdu úctyhodná sbírka, ale také především velmi drahá a v podstatě nevyčíslitelná. Navíc jsou to všechno díla i některých celosvětově známých umělců, jako je třeba Sandro Botticeli anebo Rembrandt, a také spousty dalších významných španělských umělců a umělců jiných národností, jako jsou např. Diego Velázquez, Francisco Goyi, Tizian, Peter Paul Rubens, Rafael, Joachim Patiner, Paolo Veronese a další. Nejvýzmnamější dílo, které je zde vystavené, je rozměrný obraz s názvem "Las Meninas" neboli "Dvorní dámy" právě od Velázqueze. Jestli se ptáte na nějaké dílo Pabla Picassa, tak jeho proslulé dílo Guernica (velký obraz, který Picasso maloval téměř jeden celý měsíc na zeď a má výšku 349 cm a šířku 777 cm) bylo v zde v tomto muzeu vystaveno v roce 1981, ale později v roce 1992 bylo přesunuto do Muzea královny Sofie, kvůli nedostatku místa.


A teď už se přesuneme do Granady, jedné z nejkrásnějších a neslavnějších provincí v Andalusii a celém Španělsku.
A sem půjdeme konkrétně do jednoho z nejrozsáhlejších historických komplexů, do Alhambry. Alhambra je středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků Granady. Ono to možná zní tak trochu nudně, ale opak je v tomto případě pravdou. Je to jedno z míst, kam měla moje máma tu šanci se podívat a sama si to místo nemohla vynachválit. Říkala, jaká úžasná a celkem autentická atmosféra tam vládne a jak neskutečný to budilo dojem. Alhambra se nachází na území jižního Španělska (když se Alhambra tavěla, tak se to uzemí nazávalo Al-Andalus). Celý komplex zaujímá přibližně 142 000 m².
Je obehnána pevnou zdí a lemována třinácti věžemi. Já osobně, z toho, co jsem viděla na fotkách od mamky a z fotek různě na interntu a hlavně na záložce, kterou mi mamka přivezla, považuju za to asi nejkrásnější a nejzajímavější na Alhambře Lví sál společně se Lvím nádvořím. Zde se nachází nádherná lví fontána s unikátní alabastrovou mísou, která podebírá skulptury dvanácti lvů z bílého mramoru, kteří ale nejsou vytesáni tak do detailu, takže byste je za lvy možná ani nepovažovali. Těch dvanáct lvů má ale svůj úžasný význam a to takový, že sloužily jako forma časomíry, kdy každou hodinu voda vytěkala z tlamy jiného lva, takže byste podle toho mohli poznat, kolik je právě hodin. Křesťané potom hodiny rozebrali, aby zjistili, jak opravdu fungují, ale nakonec už se je nikdy nepodařilo opravit, takže od té doby jsou bohužel nefunčkní.


Z Granady se přesuneme do nádherného přístavního města, do Málagy. Po městě Seville se jedná největší město Andalusie s přibližně 576 725 obyvateli.
V tomto městě se nachází mezinárodní letiště, významná univerzita a překrásný přístav. A je to právě Málaga, kde se můžeme smočit v příjemném moři, trochu si zde odpočinout a protože Málaga je ve Španělsku také výzmnamná pro své kulinářské umění a nejlepší víno, tak si nejenže odpočineme, ale také se úžasně najíme. Přesná poloha Málagy je na západním pobřeží Středozemního moře na Costa del Sol (česky Pobřeží slunce). Takže koupání určitě bude a myslím, že si ho užijeme více než dosyta. A Málaga je ještě významná také proto, že je to rodné město snad celosvětově nejslavnějšího umělce Pabla Picassa a také velmi pohledného, talentovaného a známené herce Antonia Banderase.
A protože je to opravdu nádherné město, tak si zde můžete nakoupit i růné suvenýry, pohlednice, záložky a nějaké památky na nádherné Španělsko a samotnou Málagu.A teď už jenom pár dalších zastávek a zajímavostí.
Za pozornost určitě stojí i masivní akvadukt ve španělské Segovii. Je to jeden z nejlépe dochovaných anticko - římských akvaduktů vůbec. Patří k nějznámějším dominantám Španělska a Segovie a můžete tento akvadukt najít také na erbovním znaku Sogovie.
Stavba byla postavena někdy v období 1. a počátkem 2. století, ale za tu dobu už prošel několika menšími či většími rekonstrukcemi.


Pro milovníky hubdy a tance, je Španělsko i nádherným místem, kde se tančí exotické a úchvatné latinsko americké tance. Především španělské Sakramento je tímto proslavené, tančí se zde nádherně a stačí vám se na ty lidi jenom dívat a hned máte pocit, že jste na jiné planetě. Navíc ta hudba je dokonalá, úžasná a naprosto bez chyby. Krajankou, která proslavila Španělsko a moderní hudbu v tomto obdivuhodném jazyce, je úžasný zpěvačka Nelly Furtado, která je pro Španělsko chloubou.

Pro módní nadšence je tu samozřejmě i nepřeberné množství míst, kde si prohlídnout pravou španělskou módu či navštívit nějaké vyhlášené módní akce a večírky. Pro ty, kteří mají rádi značku Paul Frank se svým světově známým opičákem, se zde opravdu vyřádí. Co víc, španělská móda není žádná nuda. Tady se hraje na kombinaci zářivých pestrobarevných barev, které dohromady vypadají úžasně a někdy se i za ty největší spláacanice barev platí i miliony. Nejslavější takovou moderní a módně uznávanou španělskou značkou je Desigual, který můžeme znát třeba i z Česka. Co do kosmetiky, tak ve Španělsku se zrodila kvalitní kosmetika značky Elysse.

Pro sportovce je zde nejznámějším a nejproslavenějším sportem fotbal. Španělsko má několik známých fotbalových týmů (Atlético Madrid, Getafe CF, Rayo Vallecano), ale určitě nejznámější je Real Madrid, za který hraje, podle různých světových magazínů nejkrásjěší můž planety, Cristiano Ronaldo.

Co dalšího je pro Španělsko typické, jsou olivy. Rostou prakticky všude a jsou to právě olivy ze Španělka, které se považují za nejkvalitnější na světě. Stejně tak pomeranče a další exotické ovoce, které tam, v jejich domovině, chutná nejspíš naprosto božsky. :)

Dalším významným "sportem" nebo "zábavou", popravdě ale nechvalně známým a já za sebe tuhle tradici moc neuzvávám, je Corrida, Corrida de Toros neboli také býčí zápasy. Jak jsitě víte, vždycky těm samotným zápasům, které mi přijdou jako opravdu hodně sadistické týrání zvířat, předchází samotná Corrida, kdy se ulicemi ženou rozzuření býci a opravdoví hazardéři se životem se jim schválně staví do cesty za účelem před nimi utéct. To je velmi nebezpečná zábava, ale u nich je to takhle tradice, i když říkám, tuhle zábavu příliš neuznávám. O těch zápasech s matadory a rudými šátky potom ani nemluvím.

Nakonec je to samotná pláž, o kterém jsem mluvila v souvislosti s Málagou. Je to tam opravdu přenádherné, takže se na pláži a ve vodě Středozemního moře vyřádíme dost a dost.

A jakouže knihu bych s sebou do Španělska vzala? Za mě určitě Dublin Street. Sice se děj a všechno odehrává na úplně jiném místě světa, ale podle mě je právě Dublin Street jeden z úplně nejlepších erotických románů a do tak úžasně exotického státu jako je Španělsko bych si vzala právě nějakou takovou žhavější romantiku. Slunce, pláž a dobrý erotický román? Tak to je opravdu velmi slušná a lákavá kombinace, no ne?


A založila bych si v knížce určitě a jednoznačně touto záložkou se Lvím nádvořím, kterou mi mamka přivezla z Alhambry, z Granady.

Pictorial Inspiration

Pohled na noční Málagu
Pohled na jednu část MadriduTak, a toť je na pár dní náš plán cesty. Nejspíš asi ve středu pojedeme dál, ale to na takové místo, kde se opravdu, ale opravdu zapotíme. Takže odhodíme svetry a uzavřené tenisky, na ponožky úplně zapomeňte, zato si ale vezememe nějakou pokrývku hlavy, protože tu na dalším místě naší cesty kolem světa budeme opravdu potřebovat. :)
Máte nějaké nápady, kam by to mohlo být?
A jak se vám vlastně líbí ve Španělsku?

Snow Fairy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andy Zaphir Andy Zaphir | Web | 14. června 2014 v 22:35 | Reagovat

Španělsko je prostě úžasné :3 Akorát já nemám žádn knížky od španělských autorů .

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 14. června 2014 v 23:26 | Reagovat

[1]: Tak já mám doma knihu Marina a ta je od Carlose Ruize Zafóna, což je španělský spisovatel, ale nějak jsem si ho, když jsem vybírala knihu, nedala hned dohromady, takže určitě Marina by se dala vzít, protože je tam Katalánsko krásně popsáno. Nebo kromě Mariny i jeho další knihy, které u nás už byly publikované. :)))

3 Lucinda Lucinda | Web | 15. června 2014 v 14:11 | Reagovat

Španělsko je krásná země! :)
Pěkný článek :)

4 Kit731 Kit731 | Web | 15. června 2014 v 15:03 | Reagovat

Nádherné, nádherné Španělsko ♥

5 of of | E-mail | Web | 17. června 2014 v 13:02 | Reagovat

Hello!

6 Alethea Alethea | Web | 17. června 2014 v 19:21 | Reagovat

[2]: O Zafónovi som veľa počula, neviem sa dočkať až sa dopracujem k jeho knihám :)

Súhlasím s komentármi vyššie, Španielsko je krásna krajina a celkovo mám k nemu dosť vrelý vzťah, keďže som chodila na španielske bilingválne gymnázium :)

Mimochodom, začala som už projekt, ktorý som ti raz spomínala - takisto je knižne cestovateľský, len trošku inak poňatý :)

7 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 19. června 2014 v 21:56 | Reagovat

[6]: Určitě od Zafóna něco zkus, píše opravdu úžasně.
A tvůj projekt je vážně skvělý, opravdu hodně se mi líbí. Ten banner je tak neskutečně kouzelný. Budu ti s tím držet palce, hlavně ať se daří. :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!