Together All Around the World - 5. zastávka - Egypt

18. června 2014 v 17:14 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Egypt


مرحبا,

Raději vás ale pozdravím ještě jednou a to v naší mateřštině. Takže...

Ahojte,

zase vyrážíme na cestu. Tentokrát ale trochu přeskočíme ze světadílu na světadíl. A zavítáme do nádherného Egypta. Bude nám sice ještě o něco více horko než tady u nás, ale myslím, že návštěva Egypta za to opravdu stojí. A i když je i Egypt takovou tou odpočinkovou destinací, kde nabíráte sílu, tak se zde i dozvíme hodně věcí z minulosti, protože každý ví, že Egypt s sebou nese opravdu hodně slavnou historii.
Cestou ze Španělska si pustíme maraton s filmovou sérií Mumie a trochu se na tu egyptskou atmosféru naladíme, zasmějeme se u hlášek Bradena Frasera a objevíme něco málo z egyptské kultury před tím, než ji sami na vlastní - imaginární - kůži uvidíme a ucítíme.
Takže vyrážíme...


A kam že to zavítáme v Egyptě? Určitě se pojedeme podívat do Káhiry, kde se podíváme také do nejslavnějšího egyptského muzea. Potom se pojedeme podívat do Alexandrie a do Gízy, kde už na na nás čekají legendární pyramidy. Na skok do Núbie a nakonec do Luxoru, kde odložíme auto a naším dopravním prostředkem se stane vůz tažený oslíkem.
Myslím, že toho máme před sebou opravdu hodně, tak rovnou vyjedeme.

V Egyptě se jako úřední a nejpoužívanější jazyk používá moderní standardní arabština. V hovorové mluvě se potom uplatňuje nejvíce: egyptská arabština, saidi, bedáwí, súdánská arabština, domari, núbijský jazyk a bedža. Krom těchto jazyků se v Egyptě setkáte také s řečtinou, araménštinou a italštinou. Ale mezi hlavní cizí jyzky patří angličtina, takže zabodujeme, i když na ně spustíme svou krkolomnou angličtinou, franczouština a němčina.

Takže Káhira. Káhira není jenom hlavním městem Egypta, ale také jeho nejlidnatější destinací. Žije zde, jenom v samotné Káhiře, přibližně 8 250 000 obyvatel a v aglomeraci s Velkou Káhirou pak čítá přes 15 907 000 obyvatel.
Z kulturního hlediska zde najdete všechno, co je třeba, protože Káhira se svou minulostí nabízí chloubu nejen místím, ale nabízí i úchvatné scenerie turistům, kteří rozhodně nezapomenou na to, co zde viděli. Káhira má taky svou významnou kulturní polohu - na rozhraní Evropy, Asie a Afriky - a důležitou minulost, díky které získala přezdívku Matka světa.


A v Káhiře ještě chvíli zůstaneme. Ale můsíme si s sebou vzít opravdu hodně, hodně vody, abychom cestou městem nezkolabovali, protože nejvyšší denní teploty dosahují až 40 stupňů Celsia, což už je opravdu šílená sauna. Jenom trocha štěstí je, že Káhira leží na na pravém břehu řeky Nil, takže si můžeme co chvíli případně namočit ruce a poprskat obličej právě v Nilu.
Potom se tedy přesuneme do Egyptského muzea. Bylo založeno roku 1858 a jeho stavitelem byl francouz August Marriet. V tomto muzeu je zachována rozsíhla sbírka staroegyptských památek. Muzeum čítá více jak 50 místností, ve kterých najdete více než 130 000 různých exponátů, mezi nimiž najdete jak ty nejmenší možné šperky, tak i ty nejmonstróznější sochy, které představují historii Egypta od počátků do příchodu Islámu. V minulosti se egyptší faraoni nechávali mumifikovat a pohřbívat do nádherně vystrojených hrobek v pyramidách spolu se spoustou různých pokladů, které představovali významnost a bohatství faraona. Součástí sbírky Egyptského muzea jsou i poklady snad nejslavnějšího faraona Tutanchamona, včetně jeho dvou rakví a slavné posmrtné masky. Krásu kolem muzea tvočí park, kde roste papyrus a sladce vonící lotosy.


Teď se přesunujeme do Alexandrie, do druhého nejlidnatějšího města a nejdůležitějšího egypteského přístavu. A to bude tady naše hlavní zastávka, Alexandrijský přístav. V roce 331 před naším letopočtem byla Alexandrie založena Alexandrem Velikým v místech, kde za vlád panovníků Tutanchamona a Ramssese II. stál námořní přístav pro obchod s egejskou oblastí. Přístav v Alexandrii je nejdůležitějším a nejvýznamějším přístavem celého Egypta. Ale kromě své důležitosti je na něm také vyjímečné to, že jeho pobřeží, Alexandrijské pobřeží Corniche, je opravdu ultra moderní a nádherné. Spousta zábavy, suvenýrů a jistě také nezapomenutelných vzpomínek.


A protože jsme správní knihomolové, zajedeme se podívat do městské Alexandrijské knihovny trochu si prostudovat egyptskou historii nebo si číst své vlastní knihy v pohodlí nádherné a moderní knihovny. A také stranou toho horka.


Po úchvatní Alexandrii je naší další zastávkou Gíza, třetí nejlidnatější egyptské město nacházející se pouhých 20 kilometrů od Káhiry na západním břehu řeky Nil. Gíza, společně s dalšími třemi městy (Káhirou, Šubrá al-Chejmou a Helwánem) tvoří již zmiňovanou metropoli, Velká Káhira. A já myslím, že je vám naprosto jasné, proč je naší zastávkou i Gíza. Ano. Máte naprostou pravdu. Nejslavnější pyramidy na světě. Pyramidy v Gíze a slavná, přeslavná, gízská sfinga, ochránkyně faraónů.
Sfinga je velmi impozantní památkou Egypta, protože do dnes není její stáří jednoznačně určeno, ale egyptologové se domnívají a věří, že stáří se datuje od jejího založení starými Egypťany ve 3. tisíciletí před naším letopočtem a v době Staré říše za 4. dysnatie panovníkem Rachefem, jehož pyramida stojí přímo u sfingy. Sfinga je vytesána pouze z jednoho kusu kamene a je 74 metrů dlouhá, 19 metrů široká a 21 metrů vysoká. Je vytesána z vápencového podloží do podoby lva s lidskou hlavou a podle legend má znázorňovat právě panovníka Rachefa. Tady se nedá o ničem diskutovat, je to opravdu impozantní egyptská stavba, která je pro Egypt tak neskutečně typická, že bez ní by Egypt nebyl Egyptem.


Na skok se jetě zastavíme na prohlídku Džoserovy stupňovité pyramidy, kterou si nechal postavit panovník 3. dynastie, Džoser jako zádušní stavbu, jejímž stavitelem byl Imhotep. Je postavena v Sakkáře. Kromě této pyramidy si nechal Džoser postavit ještě symbolickou hrobku na královském pohřebišti v Abydu. Tato pyramida potom převyšuje všechny ostatní a je pouze z nepálených sušených cihel.


Na možná ještě menší skok se podíváme do Núbie do archeologické lokality Abú Simbel. Zde se totiž nacházejí dva výzmnané egyptské chrámy vytesané do skalního masivu ve 13. století před naším letopočtem za vlády panovníka 19. dynastie, Ramssese II. Ve své době byly chrámy určeny nejen k provozování kultu egyptských bohů, ale i k vyznání přízně samotnému králi a jeho ženě, královně Nefertiti. V současné době je Abú Simbel zapsnáno na seznam světového dědictví UNESCO.


A nakonec zavítáme do přenádherného města Luxor, který byl v minulosti znám pod názvem Théby, jako hlavní město Egypta v období Nové Říše a také jako slavné město boha Amun-Rea. Město bylo Egypťany nazýváno "Vaset" nebo v překladu do češtiny také "Svatyně".
Nejslavnějším palácovým komplexem v Luxoru je rozsáhlý staroegyptských chrám ležící na východním břehu řeky Nil. Jmenuje se Luxorský chrám a je ze severní strany chráněn dlouhou alejí sfing. Skládá se ze šesti hlavních panovnických chrámu, mezi kterými je i chrám Ramssese s gigantickými sochami panovníka, tomuto chrámu se potom říká Ramsseseum. Celý Luxorský chrám byl založen někdy v roce 1400 před naším letopočtem.


Už jenom pár poznámek. Tentokrát pro milovníky fastfoodu McDonalds. Jeden takový "mekáč" v řetezci se nachází Gíze a to opravdu kousek od slavné Sfingy.

Literatura v Egyptě tvoří opravdu velmi důležitou součást celé egyptské kultury a vzdělání obyvatel. Významný egyptský spisovatel Nadžíb Mahfúz byl první arabský spisovatel, který kdy získal Nobelovu cenu za literaturu. Tleskáme, i přesto, že Mahfúze zřejmě nikdo neznáme.

Důležité také je, že pro egyptský národ jsou nejposvátnější zvíře kočky. Ve starověku to byly ochránkyně chrámů. Jako tradice se společně s faraony mumifikovaly i kočky, které svou mumifikovaou a obětovanou duší ochraňovaly faraonovo tělo na cestě po smrti.
Kočky měly i svou vlastní posvátnou bohyni, která byla pojmenována Bastet. Takže kdykoli na ulici v Egyptě potkáte kočku, určitě se k ní nezapomeňtě chovat co nejuctivěji.
PS: milovníci koček, jako jsem třeba i já, možná, že máte doma nějakou podobnou egyptskou ochránkyni chrámu nebo rovnou převtělenou Bastet... :)

A jakou knihu bych si s sebou vzala? Proto, že je ve Egyptě tak šílené horko, bych nejspíš vzala nějaký protiklad k tomu vedru. A protože tu knihu mám strašně moc ráda, tak bych si ji vzala určitě s sebou. Mluvímo Železném králi, který se z části dehrává také v zimním království. A i když by mě knížka v takovém parnu stejně asi moc nezchladila, tak bych se u ní určitě dobře bavila a to je nejspíš to hlavní na cestě Egyptem. :)Pictorial Inspiration


Alexandrijský přístav


Park v LuxoruCestování za sluncem a ovlažováním ještě nekonční, že? V Egyptě se opravdu zapotíme, ale i tak, jak jsem říkala, to opravdu stojí za to. Vidět takové monumenty jako jsou pyramidy a bájné sfingy, to je opravdu jeden z nezapomenutelných zážitků, které byste mohli zažít.
Doufám, že si cestu po Egyptě užíváte.
Další zastávku čekejte nejspíš v pondělí, protože v Egyptě se chvíli zdržíme, ať si můžeme všechno prohlídnout a všechno vstřebat.
Takže se uvidíme na další cestě po světě nejspíše v pondělí. Do té doby se mějte přenádherně a ještě krásněji. :)

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 18. června 2014 v 20:39 | Reagovat

Egypt je nádherný! Jednou bych se tam chtěla podívat :)

2 Kit731 Kit731 | Web | 19. června 2014 v 8:58 | Reagovat

Božský Egypt ♥ Nádherná to země, kam se jednou (snad) vydám taky.
Jinak článek patří mezi další skvělé (ty ani jinak nepíšeš) a rozhodně láká na cestu a nenásilnou formou podává informace.
PéeS.: Co takhle přidat třeba jen pár nejzákladnějších frází? (s fonetickým překladem?) :D

3 TerushQaH TerushQaH | E-mail | Web | 19. června 2014 v 19:23 | Reagovat

Úžasný článek.. Egypt mě vždy fascinoval a chci se tam podívat.. hlavně na pyramidy..jenom mi bude vadit to vedro.. :)

4 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 19. června 2014 v 22:00 | Reagovat

[1]: Jsem moc ráda, že se ti Egypt líbí. Snad se ti bude na cestě líbit i nadále. :)

5 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 19. června 2014 v 22:02 | Reagovat

[2]: Děkuju strašně moc za takovou chválu, jsem neskutečně moc ráda, když mi někdo napíše takový komentář, opravdu moc ti za to děkuju. :)*
Líbilo by se ti, abych napsala v každém jazyce nějaké jednoduché a nejpoužívanější fráze, jaké se ti budou hodit v konkrétní zemi? To je dobrý nápad, děkuju, do dalšího článku to zkusím dát. :)))

6 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 19. června 2014 v 22:04 | Reagovat

[3]: To je pravda, že to vedro by mohlo být hodně otravné, ale Egypt je krásný a myslím, že bychom se určitě snažili to vydržet, protože, i když jsem tam nikdy nebyla (nicméně doufám, že jednou budu :D)), tak to za tu podívanou nejspíš opravdu stojí. :)))

7 elfey-non elfey-non | Web | 24. června 2014 v 16:41 | Reagovat

Skvělí nápad na projekt. :)) jinak podívat se do Egypta je jeden z mých velikých snů :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!