Together All Around the World - 6. zastávka - Itálie

23. června 2014 v 22:22 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Itálie


Ciao,

tak vyrážíme. Ze slunného, a možná až příliš rozáleného Egypta, se opět sice vydáváme za sluncem, ale do o poznání příjemnějšího tepla, které není tak dusivé a "zabijácké". A to konkrétně do Itálie, jak jste jistě z názvu článku poznali.
Italové jsou velmi temperamentí národ, takže v této zemi nás toho hodně čeká. Nejen slavná, nádherná historie, ale také zážitky, na které by člověk nikdy nezapomněl, kdyby je na vlastní kůži zažil.
Navíc, hádám, že milovníci pizzy, jako jsem třeba i já, ti zakotví v nějaké provensálské restauraci u neskutečně velkých kol pravé italské pizzy, na které se ještě nádherně rozétká sýr a jde z ní cítit pravá, domácí a úžasná margarita.
Taky vám tečou sliny po bradě až na stůl, popřípadě do klávesnice počítače? Tak mi věřte, že tečou i mě, protože kolikrát já jsem dneska slyšela slovo pizza, tolikrát jsem měla místo očí kola pizzy a tolikrát jsem potvrdila Pavlovův reflex slinění, který testoval na psech. :DTakže jedeme. Jenom v kostce naše cesta po Itálii. Samozřejmě naší úplně nejhlavnější zastávkou bude Řím, to je místo, které nemůže, prostě nemůžeme, opomenout. Potom se pojedeme podívat do nádherných Benátek. Další je zastávka, která bude rozhodně stát za to, do Milána. Zastavíme se ve Florencii a nakonec se pojedeme ubytovat do nějakého roztomilého hotelu v Bibione, kde je překrásná pláž a absolutně neskutečný relax, že to nejde ani popsat. A aby té pohody, moře, pláží a sluníčka a hlavně léta nebylo málo, navštvíme i slunné Toskánsko.

V Itálii jsme opět v takové té zemi, kde se nemluví jenom italsky nebo kde se domluvíte anglicky, jako ostatně skoro všude. Tak jako třeba v předchozím Egyptě nebo Španělsku, i v Itálii se mluví různými jinými jazyky, jinými dialekty a nářečím. Například mezi tzv. benátské jazyky se zařazuje: benátšina, furlanština, ladinština a samozřejmě sem řadíme i italštinu. V Toskánsku se domluvíte italštinou a toskánštinou. Na Sicílii italštinou a sicilštinou a nakonec v Kampánii se dorozumíte italštinou a neapolštinou. Ale opět, když použijete angličtinu, nijak tím určitě neklesnete.
Pár základních pojmů, které zařazuju poprvé, ale které jsou opravdu hodně dobrý nápad, za který mimochodem moc děkuji Kit731.
Na italštině je docela dobré to, že pokud jste v tomto jazyku amatér, který se několik fází naučí, takže většina slov se čte v podstatě tak, jak se píší. Snad vám tady těch pár výrazů trochu pomůže. :)
Ahoj -> Ciao ("čao")
Dobrý den -> Buongiorno ("bonžorno")
Děkuji -> Grazie ("gracie")
Dobrou noc -> Buonanotte ("buona note")
Jídlení lístek (menu), prosím. -> Il menu, per favore. ("il menu, por favore")
Kde je toaleta, prosím? -> Una colomba trova la toilette, per favore? ("una colomba trova la toalete, por ") :D Já vím, ale pokud o sobě víte, že chodíte často na záchod, bude se vám něco takového hodit.

A teď už na konkrétní místa. Řím je naší první zastávkou. Řím se také v cizím jazyce řekne Roma a nebo po překladu do češtiny Věčné město, hlavní město Itálie. Podle italské tradice byl založen 21. dubna 753 před naším letopočtem, tím se řadí mezi nejstarší evropská města. O tom, jak vznikl Řím jste pravděpodobně slyšeli, vlčice, chlapci Romulus a Remus. Tímhle já vás moc zahlcovat nechci, toho si užijete v dějepise ve škole tolik, až vám z toho bude špatně. :)
Chtěla bych vás hlavně provést po nejzajímajších místech a těch je Řím plný. Pár jsem jich pro vás vybrala, takže se na to hned vrhneme.


Tak a první na naší cestě je... Koloseum. Místo, které už samo sebe předchází. Snad jedno z nejslavnějších turistických míst celé Itálie a také místo, které vidět na vlastní oči znamená opravdu nezapomenutelný zážitek. Koloseum byl původně Flaviovský amfiteátr, má elipsovitý tvar v centru Říma. Jeho stavba začala v letech 70 a 72 našeho letopočtu za vlády císaře Vespasiána a byla dokončena v roce 80 našeho letopočtu za vlády Tita. Původně mělo Koloseum kapacitu 50 000 sedících diváků a sloužilo ke gladiátorským zápasům, které byly mnohdy opravdu hodně kruté a krkvavé. Vedle této kruté zábavy se zde ale konaly tzv. naumachie - stylizované námořní bitvy - nebo také zápasy s divokou zvěří a také popravy, rekonstrukce slavných bitev a a dramata založená na římské mytologii. Dnes zajímavostí je, že v horním patře vnější zdi jsou budovy věnované bohu lásky, Erotovi. Dnes je Koloseum využíváno jenom jako turistická atrakce a nějaká divadelní představení se už hrají jenom velmi zřídka nebo také vůbec. Lidé si však vždycky rádi připlatí za to vidět Koloseum zevnitř, ale pro osoby mladší 18 let a starší 65 let mají vstup zdarma částečně dotovaný Evropskou unií.


Další zastávkou bude římský Pantheon. Jedná se o chrám, který byl původně zasvěcem bohům, později byl ale katolizovám a zasvěcem Panně Marii mučedníků. Patheon se řadí mezi nejvýznamější a nejzachovalejší antické chrámy na světě. Stojí na významné místě, jež je nazýváno Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Chrám nechal postavit Marcus Vipsanius Agrippa v době svého třetího konzulátu roku 27 před naším letopočtem. Pantheon, jak ho známe dnes, pochází z doby Hadriánovy, který ho nechal po požáru roku 123 přestavět a zrekonstruovat. Centrum chrámu tvoří ohromná aula o stejném průměru a výšce - 43 metrů -, která je zakrytá polokulovitou klenbou, v jejímž středu je otvor - opaion - o průměru 9 metrů. Takže chrám celkem kolosální. Dnes je zde národní mauzoleum, kde je pohřbený např. Rafael, italští králové Victor Emanuel II. a Umbert I. a architekti Baldessare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola.


Z Pantheonu a Říma se přesuneme do dalšího úžasného města, do Florencie! Florencie leží na řece Arno a je to hlavní metropole Toskánska. Od roku 1982 je centrum Florencie zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Centrum nádherné Florencie se dělí na několik částí. Na východní část, kde bychom se mohli podívat na nádherný Dóm Santa Maria del Fiore, který dominuje panoramatu Florencie.


Dále bychom mohli okouknout Museo dell'Opera del Duomo, což je muzeum, které uchovává umělelcká díla nejen z dómu Santa Maria del Fiore, ale i baptisteria a zvonice.


Potom se centrum dělí na část severní, tam bychom se podívali na bazilikánský kostel Santa Maria Novella, ale to opravdu jenom na skok, nejspíš kolem něj jenom projdeme.


Dále se dělí na část západ. Tady projdeme po nezvyklém, ale přesto nádherném mostě Ponte Vecchio, proslulém mostu přes řeku Arno.


A nakonec se dělí na část Oltrarno, kde nás budou zajímat hlavně zahrady Boboli, což jsou kaskádovitě upravené palácové zahrady u paláce Pitti s terasami a sochami z barokní doby.


Miláno jsem vybrala hlavně proto, že je to jedno z největších center módy na světě, kde se zrodili dneska proslulé, respektovné a hlavně neskutečně luxusní a drahé módní značky, jako je Versace pro oblečení, Valentino pro luxusní kožené kabelky, Prada, Gucci, Armani, Dolce a Gabana, jejichž všech sídlo je právě v Miláně. Miláno navíc 2x ročně hostí velkou, honosnou a významnou módní údalost, která pokaždé přiláká tisíce celebrit a miliony diváků - Milan Fashion Week. Nejhlavněší milánskou luxusní módní čtvrtí je Quadriatero della moda - doslovně v českém překladu "čtyřúhelník módy".
Vidíte, že Miláno a Itálie celkově je doslova zasvěcená módě a i když si většinu z takové módy jen tak nekoupíte, ať už kvůli nedostupnosti, cenně nebo přílišné extravaganci, tak nemůžeme popřít značnou kvalitu a medializovanost.

Kromě módy je ale v Miláně naprosto nádherná katedrála Narození Panny Marie, která je svou architekturou, podle mě, určitě jednou z nejnádhernějších katedrál v Itálii, ne - li na celém světě. Až kolem ní půjdeme, určitě na ní budeme moci nechat oči.


Jenom takový, ale zase bych řekla, že hodně významný, skok, je i město Pisa s mega slavnou šiknou věží. Stojí na náměstí zázraků (Piazza dei Miracolli), zvaném též jako Katedrální náměstí. Zde je společně s kruhovým baptisteriem (křestní kaplí) a hřbitovem součástí církevního areálu hlavní městské katedrály. Stavba byla zahájena v roce 1173, ale už krátce po roku 1174 se začala naklánět. Důvod té šikmosti jsou mělce založené základy v měkké hornině, což jak jistě chápete, nebyla úplně nejvhodnější volba.


Nakonec už jenmo pár zastávek. Teď Benátky. Vím, že by si i Benátky zasloužily trochu více prostoru, ale přece jenom už jsme toho prošli hodně a nechci, aby vás to třeba začalo moc nudit. Navíc, Benátky jsou pro nás lákadlem hlavně pro nádherný Canal Grande, pro svou romantickou atmosféru, zvuk nádherné italské hudby a projížďkách na typických benátských gondolách. Ale je to také vhodné místo pro navštívení obchodů, trhů a stánku se suvenýry, abychom si z celé nádherné, velkolepé Itálie a Benátek odvezli také nějaké hmotné památky, co říkáte? :)


A na závěr se po několika dnech obcházení památek a plavení romantickou gondolou přesuneme k moři a do význmaných letovisek, kde se v létě vždycky sejde spousta turistů, kteří hledají krásu, osvěží a pohodu. A to hledáme i my, abychom hezky vstřebali všechny naše zážitky a hezky si na cestě po světě užili i trochu moře, zábavy a klidu. Vybrala jsem pro vás dvě destinace, které mě samotné opravdu učarovaly.
První destinací je Toskánsko. Nachází se zde i ostrov Elba, který je známý a slavný hlavně pro svou minulost s vyhoštěním Napoleona. Ale podle toho, jak vypadá pláž, tak myslím, že na nějakého Napoleona velice rychle zapomeneme.


Druhou destinací je přímořské letovisko v regionu Benátsko, v provincii Benátky - Bibione. Je to opravdu nádherné místo, opět nemůžu říct z vlastní zkušenosti, ale ze zkušenosti mém mamky, která byla v Itálii opět se svou prací a obhlížením domovů pro seniory, kde se jim poštěstilo na chvíli pobýt na této přenádherné pláži. Na odpočinek, naprostý, nádherný a dokonalý ideál.


A přejdu ke knize, která se mou putuje celou Itálií. Tady jsem měla já osobně jasno. Protože naší zastávkou je i úchvatná Florencie, tak knihou vyvolenou pro tento stát je Mé sladké šestnácté století od Rachel Harris. V této knize máte Florencii 16. století jako na dlani, zmodernizovanou, svěží, vtipnou, romantickou. Kniha jak má být pro Itálii, alespoň tedy za mě je tohle kniha numero uno! :)


Pictorial Inspiration

Panoramatický pohled na západ slunce ve Florencii


Pohled na noční část Kolosea


Pohled ná jednu část noční šikmé věžě v Pise
Pohled na večerní Canal Grande v Benátkách

Jenom chci říct, že jsem si vědoma, že je toho dneska trochu více, ale myslím, že Itálie si takové putování zaslouží, protože je to jedna z nejkrásjěších evropských zemí. Doufám ale, že i přes množství informací a obrázků se vám v Itálii líbí - jak to jen imaginárně jde - a že si tuhle cestu užijete a užíváte.
Na další zastávku se vydáme nejspíš v sobotu nebo zase v pondělí, to ještě uvidím, jak mi to bude vycházet časově, protože teď toho budu mít zase pár dní maličko plné ruce, ale určitě čekejte nějaký ten článek.
Zatím se mějte nádherně, čtěte jak jen to jde a všem vám přeju hodně štěstí. :)

Snow Fairy
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Michato Michato | E-mail | 24. června 2014 v 12:52 | Reagovat

Putování je prostě úžasný projekt :) Vždycky se na něj strašně těším a ani pro tentokrát si nezklamala :)
Jen taková poznámka, v loňském roce jsem byla s rodinkou v Benátkách a chtěli jsme se projet na gondole a zjistili jsme, že projížďka gondolou by stála cca 100 Eur na osobu :D

2 Andy Andy | Web | 24. června 2014 v 13:18 | Reagovat

Máš krásně propracovaný článek. Ohh, Itálie. Ta mě vždycky lákala plážemi, pizzou a památkami.

3 Lucinda Lucinda | Web | 24. června 2014 v 18:00 | Reagovat

Nádherný článek! Itálie je ještě krásnější než jsem si myslela. V budoucnu se tam musím podívat :)

4 l. l. | Web | 24. června 2014 v 20:52 | Reagovat

Super článek! :) Jen poznámka k tomu Milánu... byla jsem tam letos v dubnu a na tu katedrálu (přes 40 m) se dá vyjít. Asi za 3 eura a je tam naprosto úžasný rozhled na to centrum a ty gotické věžičky a sochy! Vevnitř je to taky dechberoucí. Takže Miláno určitě doporučuju k návštěvě. :)

5 Kit731 Kit731 | Web | 28. června 2014 v 21:29 | Reagovat

Další nádherný článek, Itálie je má země snů ♥ A nádherné fotky (zvláště ta pizza mě láká :D
Zrovna jsem dočetla Nepřítel mého nepřítele, jak byli v Itálii, takže jsem tak mírně zasněně četla toto a velmi mě potěšil :)
Grazie e buona fortuna in altri articoli :)

6 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. června 2014 v 19:10 | Reagovat

[1]: Woow, tak to je teda docela hodně. I tak ta projížďka ale docela láká, co? :)
A jinak moc a moc děkuju za krásný komentář, moc si toho cením.

7 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. června 2014 v 19:11 | Reagovat

[2]: Děkuju moc, bratříčku. :)
A ta pizza, to je asi to největší lákadlo, co? Ale pro mě také, konečně bych chtěla ochutnat pravou italskou pizzu se čtyřmi druhy sýrů. :D

8 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. června 2014 v 19:12 | Reagovat

[3]: Že je krásná? Já než jsem se do tohoto článku pustila, tak jsem také pořádně netušila, jak moc nádherná je. :) A jsem moc ráda, že se ti článek líbí, moc si toho cením.

9 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. června 2014 v 19:14 | Reagovat

[4]: Děkuju moc a děkuju moc také za doporučení do Milána z vlastní zkušenosti. Tam bych se určitě strašně ráda podívala, kdybych se tam někdy dostala. :)))

10 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. června 2014 v 19:18 | Reagovat

[5]: Já ti budu přát hodně hodně moc štěstí, ať se Itálie jednou podíváš! A...
La ringrazio molto per il meraviglioso commento, spero che altri articoli non vi deluderà. :-* :)))
Grazie!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!