Together All Around the World - 7. zastávka - Rakousko

30. června 2014 v 19:21 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Rakousko


Hallo,

moc vás všechny zdravím v tento ráno deštivý a zamračený den, odpoledne užý snad jenom zamrečený a jak tak koukám, tak nám začíná trochu vykukovat sluníčko při západu. Tak trochu doufám, že i přesto, že je dnes den tak na zalezení do postele, vás tento článek potěší a třeba vám vnese do dnešního dne trochu více sluníčka.
No, nicméně jste určitě pochytili, kam dnes vyrážíme. Ano, k našim sousedům, do Rakouska. Cesta do Rakouska je jedna z takových těch reálnějších, kam se můžete dostat relativně každý den. Rakousko je ale krásná země, která by se neměla přehlédnout. Nabízí pro každého tolik možností a pro nás v Česku je největší výhoda v tom, že nění až tak daleko.


Takže vyrážíme. Rakousko je bohaté na kulturu a historii díky svým několika přenádherným katedrálám nebo palácům.
Mezi prvními navštívíme Belveder. Potom se půjdeme podívat na Katedrálu Stephansdom, zavítáme k významné umělecké památce Hundertwasserhaus a nakonec k paláci Schönbrunn. A abychom celé dny nechodili jenom po památkách, tak půjdeme i za zábavou do úžasného a legendárního Prateru!
Tak co, bude se vám to líbit? :)

A jakými jazyky se v Rakousku domluvíme? Úředním jazykem je němčina, kterou mluví téměř celá země. Vyskytuje se zde také rakouská obdoba klasické němčiny, která je zachycena ve specializovaných slovnících. Dále se zde mluví alemanštinou a bavorštinou. Kromě těchto jazyků zde můžete zaslechnout také burgenlandskou chorvatštinu, slovinštinu a maďarštinu.
Ale opět se vám povede krásně domluvit i angličtinou. Rakušané, převážně tedy v obchodech a restauracích, jsou určitě v angličtině aspoň trochu sběhlí, takže když se je na něco zeptáte anglicky, opět určitě nešlápnete vedle.

Město, ve kterém budeme obcházet všechny památky, je Vídeň, jak jistě víte, hlavní a také nejlidnatější město Rakouska a také město, kde se toho nejvíce děje a kde najdete všechno, co jenom potřebujete a po čem toužíte.
První pamatákou bude palácový komplex zvaný Belveder, o němž si myslím, že většina z vás už slyšela, když ne něco bližšího, tak ten název by vám mohl být maličko známý. Byl postavený podle návrhů architekta Johanna Lucase von Hildebrandta pro prince Evžena Savojského, což byl kromě princovského postavení také velmi významný vojevůdce. Belveder je rozdělen na dvě části, velmi jednoduše pojmenované jako Horní a Dolní Belveder. Součástí celého komplexu je oranžérie, palácové stáje a rozsáhlá nádherná zahrada. V současnosti Belveder slouží jako umělecké muzeum. Zajímavostí je, že v roce 1752 koupila Dolní Belveder císařovna Marie Terezie, ta ho ale nikdy nevyužívala. Nakonec ho v letech 1899 až 1914 používal jako sídlo arcivévoda Františet Ferdinand d'Este. V 19. století byl Horní Belveder využívám jako galerie a sídlo zábavy. V blízkosti Belvederu se pořádají různá cirkusová představení. Jestliže budete chtít navštívit Belveder, je nejlepší koupit si kombinovanou vstupenku, která vám bude platit až do konce roku nebo rok od data zakoupení, s ní se můžete podívat na Horní i Dolní Belveder, na Zimní palác a Dům 21s, což je muzeum moderního umění. Pro dospělé je stojí vstupenka 30 euro, což je v přepočtu na české koruny přibližně 810 kč, není to právě málo, ale na druhou stranu to na celý jeden rok není ani tolik moc a myslím, že to za to stojí. Navíc, není to vstupenka na jeden den, což je také poměrně příznivý fakt. Pro děti a dospívající do 18 let je potom vstup zdarma. Na všechny vstupy se podívejte TADY. Najdete tam i jiné možnosti vsupenek.

Horní Belveder


Dolní Belveder


Od Belvederu se posuneme dál, a to do katedrály Stephansdom nebo St. Stephan Cathedral nedo katedrála Svatého Štěpána. Je to jedna z nejvýznamnějších rakouských gotických památek a Rakušani jsou na ni právem hrdí. Uprostřed západního průčelí katedrály se nachází tzv. Obří brána, která tvoří hlavní vstup do kostela. Je to jeden z klasických ústupkových portálů a nad bohatě zdobeným kládím lze pozorovat různá zajímavá zjevení v podobě bájných zvířat, se nachází za sebou seřazených 12 apoštolů vzhlížejících k tympanonu, na němž je vyobrazen Ježíš s dvojicí andělů.
Podle starších údajů je šířka katedrály 111 stop, délka 333 stop a jižní věž je s ohledem na ne úplně přesné měření v minulosti vysoká 348 stop.


Opět se přesuneme do jiné části Vídně, k zámku Schönbrunn. V 2. polovině 18. století až někdy do roku 1918 se používal jako letní rezidence rakouských císařů. Kolem zámku jsou rozsáhlé prostory a zahrady, které byly společené se samotným zámkem zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Zámek čítá 1440 místností a 200 kuchyní, z čehož je jich přístupných asi 45. Interiér je zařízen ve stylu rokoka a zahranuje křištálové lustry a kachlová kamna. Součástí zámku je i výzmnamný Zrcadlový sál, ve kterém, jakožto zázračné dítě, hrál mladičký šestiletý Wolfgang Amadeus Mozart. V Čínském oválném kabinetě pořádala Marie Terezie tajné konference a v letech 1814 - 1815 se ve Velké Galerii uskutečnil Vídenký kongres.
Zámek má, jak jsem říkala, okolo velké prostory, kde najdete zoologickou zahradu, Gloriettu, kde je v překrásné stavbě kavárna, takže pro milovníky kávy místo jako stvořené. Kromě kavárny se zde pořádají večery s živou hudbou a nejkvalitnějšími muzikanty hrajícími hudbu od klasiky po jazz, což můsí být naprosto úchvatný zážitek. Dále je součástí i zahradní labyrint, Palmenhaus - pavilon, v němž jsou rostliny z pralesů ze všech kontinentů. A nakonec je součástí také tzv. Wüstenhaus neboli Pouštní dům, což je budova s historickými slunečními hodinami z roku 1904. Dům se nachází hned naproti Palmenhaus.


Panorama Gloriette

Teď se od historických katedrál, zámků a paláců přesuneme k modernějšímu umění, které je pro Rakousko také velmi významné. A to je Hundertwasserhaus. Jedná se o nejznámější stavba umělce architekta Friedensreicha Hundertwassera ve Vídni. Původní fukce domu bylo ubytování pro sociálně slabší lidi, nakonec má spíše funkci turistické atrakce.
Vzhled domu je odrazem Hundertwasserových celoživotních myšlenek a tvrzení. Proto taky neobsahuje rovné nebo jakýmkoli způsobem pravidelné linie. Fasáda je barvena nespočtem barev a po celém domě se táhnou popínavé rostliny.


A nakonec se trochu zabavíme v Prateru. Na to jsem čekala i já. Prater je vídeňský zábavní park, který se rozkládá na břehu Dunaje. Původně sloužil Prater jako místo, kde mladí šlechtici a šlechtičny strávili odpoledne na svých kočárech. Později se stalo místo, kde Prater stojí velice oblíbeným a nakonec se z něj stal zábavní park, jak ho známe dnes. V současnosti také Prateru vládnou vyhlídková kola. Zaručuju vám, že tohle je místo, kde to budete zbožnovat. Vyplaví se vám adrenalin, rozbuší se vám srdce, občas vám vyletí oči z důlků a z vašeho pečlivého účesu nezbude nic než vrabčí hnízdo, na několik dní vám odejdou hlasivky, možná se vám trošku obrátí žaludek, ale náramně, náramně si to užijete. Já kdybych mohla, tak jedu okamžitě, teď hned, znovu, protože jsem tam byla jednou, ale do teď na to vzpomínám. Naprosto úžasná zábava. Všechny atrakce přímo lákají na to je vyzkoušet, ale ani jeden z kolotočů není až tak levnou záležitostí, ale nikdo nikomu nebrání si vyzkoušet všechny, samozřejmě. Já doporučuji určitě horskou dráhu, Space Shot, ale hlavně Extasy, z toho mám točení hlavy doteď, ale nic jsem si snad v životě tolik neužila hlavou dolů jako právě tuto atrakci. Jednou bych se ráda nechala vyvázt na 117 metrů vysokou vež, nebo také vídeňský řetízkáč, jak chcete. Příště, jak pojedeme, chlapci, tak jdu na řetízkáč a nic mě nezastaví. :D
Doporučuju tohle místo na 100000000% navštívit, pokud budete někdy na návštěvě ve Vídni.

Vyhlídkové Obří kolo, které jsem sama fotila při návštěvě Prateru

A nakonec ještě pár vychytávek, lahůdek, zajímavostí. Pro shopaholiky jako jsem já, je v Gerasdorfu, pár kolimetrů od centra Vídně, opravdu obří ochodní dům se 150 obchody, který se jmenuje jednoduše G3 Shopping Resort. Je to opravdu velikánský a rozsáhlý obchodní dům, kde je i jeden z nejlepších a a nejznámějších obchodů s oblečením, Primark. Primark je taky opravdu velký, takže tak minimálně hodinu, hodinu a půl si něj čas vyhraďte, než se vyřádíte na všem to oblečení, to opravdu zabere čas, ale také vám doporučuji se tam stavit. Je to skvělá příležitost, jak si ulovit pár kousků skvělého oblečení za opravdu příznivé ceny. Navíc je v G3 i docela velký obchod s knihami, sice v němčině nebo ještě případně v angličtině, ale jako památku na Rakousko si odvézt knížku v němčině, není vůbec špatný nápad, ne? :)

Já bych opravdu stejně neodolala. Vyfotila bych si Primark tak jako tak. A tady ho ode mě máte.

Elfride Jelineková, rakouská spisovatelka, autorka děl Milovnice, Vyvrhelové, Pianistka, Slast, Lačnost a spousty dalších, dostala nejedno literární ocenění, ale v roce 2004 dostala také to největší, po kterém touží téměř každý umělec, a to Nobelovu cenu za literaturu.
Bertha von Suttner, rozená hraběnka Kinsky ze Vchynic a Tetova, byla česko - rakouská pacifistka, publicistka a spisovatelka. Osobně se znala s Alfredem Nobelem a byla pro něj velkou inspirací při myšlence ocenování vědců a umělců za nejlepší přínos lidstvu. A byla to právě Bertha, kdo měl asi největší vlilv na vytvoření tohoto oceňování. Svým uměním a psaním se stavěla proti válce, obhajovala svobodu a mír a svobodnou vůli každého člověka. Její nejslavnější dílo s názvem Die Waffen Nieder mělo velký ohlas, bylo přeloženo do několika světových jazyků a opětově vydáno, o tomto díle sám Nobel řekl, že se pomalu blíží k tomu, aby změnilo svět. Bertha se do historie zapsala také tím, že jako první žena vůbec dostala Nobelovu cenu za mír.

A ted vám řeknu, co bych si s sebou vzala za knihu. Byla by to Žena v černém: Anděl smrti od Martyna Waitese. Je to za první kniha, kterou jsem ještě nečetla, ale opravdu se na ni těším. A za druhé mi to tak nějak sedí, sice ne přímo k Vídni, ale mě osobně by se na cestu Rakouskem líbila. :)


Pictorial Inspiration


Pohled na noční Vídeň


Pohled na katedrálu Svatého Štěpána.


Pohled na Schönbrunn v západu slunce


Pohled z žabí perspektivy na Obří kolo v Prateru


Pohled na centrifubu v Prateru při západu slunce


Pohled na Vídeň a řeku Dunaj v noci


Pohled na vídeňský řetízkáč z žabí perspektivy


Pohled na jednu část Prateru z výšky vídeňského řetízkáče


Noční Prater s ohňostrojem

Doufám, že se vám zastávka ve Vídni líbí. Je to jedno z měst, které jsem si ve světě zamilovala a kdyby bylo více peněz a možností, tak tam jezdím co nejčastěji, protože Vídeň přece jenom není tak daleko a za tu návštěvu stojí utratit nějaké to kapesné. Opravdu Vídeň je jedním z měst mého srdce a strašně ráda na návštěvu v Rakousku vzpomínám, i když jsem si neprošla všechny ty památky, které zmiňuju v článku. Ale i tak doufám, že vám se tady tato cesta líbí a že se tam třeba jednou podíváte a vzpomenete si, že jsem vám o tom někdy psala. :)
Další zastávku čekejte nejspíš opět v pondělí, protože o víkendu mi to opět nebude moc vycházet. Ale určitě se těšte na další výlet.
Zatím se mějte nádherně, čtěte a užívejte si PRÁZDNIN! :)

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kit731 Kit731 | Web | 30. června 2014 v 20:00 | Reagovat

Další nádherný článek s úžasnými fotkami. Rakousko je skvělé a ani není tak daleko, doufám, že se tam ještě dostanu. Opět jdi nezklamala, jen tak dál :)
PéeS.: Ten úřední jazyk jsi jistě myslela němčinu, že? :D

2 Kit731 Kit731 | 30. června 2014 v 20:03 | Reagovat

[1]: A Ženu v černém AS jsem zrovna četla včera. Brr, skoro jsem nemohla usnout... Ale těším se, až si přečtu i jedničku :D

3 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 30. června 2014 v 20:10 | Reagovat

[1]: Ani nevíš, jak moc jsem ráda, že se ti článek líbí! :) Jsem za to  moc a moc ráda. A děkuju za upozornění, bože, já se připisuju nějak často a ještě takové jakési novotvary tady vytvářím. :D
Na Anděla smrti se vážně těším, já jsem zase četla jedničku a u té jsem bála jak malé dítě, ani sama v pokoji jsem si ji číst nemohla.

4 Kane Kane | Web | 1. července 2014 v 10:21 | Reagovat

Tohle je asi jediná zastávka, kde jsem navštívila téměř všechno. :D Jen mě štve, že Prater byl částečně uzavřený, když jsem tam byla. Jsem si neužila nic pořádnýho.

5 Kit731 Kit731 | Web | 1. července 2014 v 15:52 | Reagovat

[3]: Na jedničku se taky chystám, mám ji už v mobilu, jen mám takový nešťastný zvyk, že z mobilu čtu v noci, takže to bude děsivé... A neboj, když začneš ráno, tak do večera se stihneš aklimatizovat :D
[4]: Zkus si představit, že když jsme tam byli my, tak jsme měli zákaz jít na atrakce, takže... :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!