Together All Around the World - 11. zastávka - Rusko

22. července 2014 v 18:38 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Rusko


Привет,

cestujeme!
Dnes jsme v trochu kontroverzním státě, jak pro nás v České republice co se týká minulosti, tak třeba i pro okolní svět. Nicméně pro mě je Rusko jednou z největších srdcovek a to díky mojí milované babičce. Když byla mladší, tak s dědečkem dostali úžasnou příležitost si Rusko krásně projít a podívat se po různých památkách. Tehdy to byla úplně jiná doba než teď a moje babička neměla tolik možností, jaké by mohla mít dnes, neměla ani tolik peněz, ale měla štěstí. Ne každý v té době si mohl takový výlet dovolit, protože to se považovalo za opravdu velkou věc, i když za velkou věc se to považuje i dnes, a to byl přesně případ mojí babičky. Kdyby tehdy nepracovala u jedné společnosti, nikdy takovou nebídku nedostala.
A tak si oba tehdy splnili sen a prožili nezapomenutelný zážitek. A já jsem tak neskutečně ráda, že mi o tom babička dodnes vypráví. Vždycky, když u ní jsem, vypráví mi, jaké to tam bylo, co všechno viděli, jak byli v nejslavnějším ruském divadle na baletu. Já si zase pokaždé představuju a vlastně můžu jenom hádat, jak nádherné to tam muselo být. Mám také spoustu fotek, které z té doby babička má. Moc ráda si je občas jen tak prohlížím. Jednou bych to také chtěla vidět, protože to prostě musí stát za to.
Tento článek bych chtěla věnovat svojí babičce, je to sice taková maličkost, úplně pomíjivá, ale když už budu o Rusku něco psát vám, chci to psát s tím, že jto píšu o babiččině velkém životním snu a zážitku. :)


Po naší cestě Ruskem se podíváme samozřejmě do Moskvy, potom také do Petrohtradu a Jekatěrinburgu. Nakonec menší zmínka o Soči, i když vy samozřejmě víte, a pár zajímavostí a unikátů Ruska.
Bude se vám líbit i tento výlet?

Takže Rusko. Oficiálně se Rusko jmenuje Ruská federace, má rozlohu 17 102 345 km²ma celkem přibližně 145,5 milionů obyvatel, což z Ruska, jak rozlohou, tak obyvatelstvem, dělá největší stát světa.
V Rusku se samozřejmě mluví ruštinou a píše azbukou, to je všeobecně známo snad úplně všem a někteří z vás možná umí rusky mluvit i psát, což je jednom dovednost navíc. Ruštinou mluví každý obyvatel, ale potom se vyskytují i další jazyky, kterými se někteří ruští obyvatelé domlouvají. Vesměs se jedná o tatarštinu, ukrajinštinu, čuvaštinu a další. Celkem potom mluví Rusko přibližně 31 jazyky. Tož už je docela obdivuhodné číslo. Ale vám bude stačit opravdu jenom ruština nebo angličtina, s tou se myslím neztratíte nikde.

Dobrý jitro -> доброе утро -> dobroye utro
Dobrou noc -> спокойной ночи -> spokoynoy nochi
Ahoj -> Привет -> Privet
Prosím -> пожалуйста -> pozhaluysta
Děkuji -> спасибо -> Spasibo
Nashledanou -> до свидания -> do svidaniya
Kolik to bude stát? -> Сколько это будет стоить? -> Skol'ko eto budet stoit' ?

A teď se podíváme do Moskvy, hlavního města Ruska. První zastávkou bude Rudé náměstí, které je od roku 1991 na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se přímo ve středu města. Dříve bylo náměstí zastavěno dřevěnými domy, ale car Ivan III. vydal roku 1493 dekret, kterým nařídil všechny domy strhnout kvůli nebezpečí požáru. Potom sloužilo náměstí jako tržistě. Teprve později ale toto nádherné náměstí získalo vyšší význam, byli zde korunováni někteří ruští carové. V roce 1929 zde vzniklo Leninovo mauzoleum, dnes velmi známé a populárné a též významné. Dnes je hlavní součástí náměstí Chrám Vasila Blaženého, který byl postaven v letech 1555-1560 na příkaz Ivana Hrozného a skládá se z osmi svým způsobem samostatných kostelů, které symbolizují jednotlivé dny boje o Kazaň. Čtyři z kostelů jsou osové další čtyři jsou umístěny mezi nimi. Kostely nesou jména:
- Trojickoj
- Nikolaja Velikoreckogo
- Vchoda vo lerusalim
- Kipriana i Ustinji
- Trjoch patriarchov Konstantinopolskych
- Aleksandra Svirskovo
- Varlaama Chutyňskovo
- Grogorija Armjonskovopohled na Rudé náměstí

Detail Chrámu Vasila Blaženého

Dál si projedeme Kreml a Katedrálu Krista Spasitele. Tyto dvě stavby jsou od sebe kousek, takže je dám takhle k sobě. Kreml představuje nejstarší část Moskvy a dnes jde vlastně o hlavní politické, kulturní a duchovní centrum města. Kreml je také oficiálním sídlem prezidenta. Jedná se o jeden z nějvětších hradních komplexů na světě. Uvnitř se nacházejí významné ruské kostely, například: Nanebevzetí Panny Marie z 15. století, Zvěstování Panny Marie a Archanděla Michaela s hrobkami ruských panovníků. Kromě kostelů se v Kremelském komplexu také nacházejí významné paláce, např. Velký kremelský palác a Těremský palác se soukromými komnatami carů. V několika palácích jsou také vystaveny umělecké a historické poklady Ruské říše.

Pohled na Kremelský palác
Detail kostela Nanebevzetí Panny Marie a detail nejpopulárnější Frolovské neboli Spasské - Vykupitelovi - věže

A teď už jenom maličko o Katedrále Krista Spasitele, která se nachází jenom kousek od Kremlu. Jedná se o největší pravoslavný kostel na světě. Byl postaven v 19. století, ale v roce 1931 zdemolován, aby udělal místo plánované stavbě Paláce osvětů. Obnova této katedrály proběhla v roce 1994 - 2000. V chrámu se nachází muzeum , které patří k Moskevskému městskému muzeu dějin města Moskvy.

Pohled na Kremelské nábřeží a Chrám Krista Spasitele v dálce

Detail Chrámu Krista Spasitele

Teď se přesuneme do Petrohradu. Byl založen roku 1702 Petrem Velikým, dnes má téměř 5 milionů obyvatel a jedná se o druhé největší město Ruska. Dodnes je Petrohrad kulturním střediskem Ruska a je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Je také nejdůležitějším pruským přístavem.
V Petrohradu se vydáme na obhlídku Petropavlovské pevnosti - nebo také jinak řečeno Pevnost svatých apoštolů Petra a Pavla - s nejvyšší pravoslavnou věží na světě. Nachází se na Zaječím ostrově v ústí řeky Něvy. Pevnost byla založena 27. května 1703 na pokyn ruského cara Petra I. Velikého. Součástí pevnosti je i hrobka ruských panovníků.

Panoramatický pohled na Petropavlovskou pevnost, Zimní zámek a řeku Něvu.

Detailní pohled na Petropavlovskou pevnost

A nakonec jedno z větších měst, navštívíme Jekatěrinburg. Je to čtvrté největší město Ruska, tvoří hranici mezi Evropou a Asií - přibližně jedna polovina města je evropská a druhá polovina asijská - a je sídlem Sverdlovské oblasti a Uralského federálního okruhu. Zde znímím jenom pár památek, jako je například Chrám v krvi, který byl postaven po rozpadu SSSR v roce 2003 na místě carovraždy.
Další stavbou, ale ne historicky významnou, spíše se jedná o tu zábavnou část. Mluvím o velké stavbě jekatěrinského cirkusu.
Je opravdu velká, honosná a jak to v Rusku bývá i krásně nazdobená.
Detail Chrámu v krvi a detail stavby jekatěrinského cirkusu.

Teď už jenom pár zajímavostí. Jak jistě víte, letos se pořadatelem Olympijských her stalo ruské město v Krásnodarském kraji, Soči. Nicméně Soči kandidovalo na pořadatele Olympiády už v roce 2002, ale tehdy byly hry svěřeny na přípravu v Salt Lake City.


A nakonec jedna impozantní věc, kterou bych moc ráda zmínila je i socha se jménem Matka vlast volá. Je to ruská monumentální socha stojící nad Volgogradem. Je součástí Památníku bitvy Stalingrad na návrší zvaném Mamajevova mohyla. V době svého dokončení to byla nejvyšší socha ženy na světě. Tato socha zpodobňuje antickou bohyni Niké - vpřed kráčející žena s rozevlátým rouchem, v ruce svírající meč. Je to vlastně alegorie Vlasti, která volá své syny do boje s nepřítelem. Celkem socha měří 85 metrů. Sochu vytvořil sochař J. V. Vučetič a inženýr N. V. Niktin.


A teď ještě kniha, která by se mnou cestovala po Rusku. V tomto případě by to nebyla jedna kniha, ale hned šest knih. A já myslím, že, aniž byste se podívali, tušíte, jaké knihy mám na mysli. Ano, úžasnou a moji milovanou Vampýrskou akademii od Richelle Mead. Já bych ji prostě do Ruska nemohla nevzít. Už kvůli Dimitrijovi.


Pictorial InspirationPohled na jednu část Kremlu


Pohled na Chrám Vasila Blaženého
Panoramatický pohled na Palácové náměstí


Pohled na noční Chrám Vasila Blaženého


Detail kupolek na Chrámu Vasila Blaženého


Pohled z žabí perspektivy na věž Petropavlovské pevnosti

Tak tohle bylo Rusko. Ale jak si jistě dokážete představit, největší stát světa, toho určitě skrývá ještě mnohem víc, ale na projítí všeho byste potřebovali opravdu hodně času. Snažila jsem se pro vás vybrat to nejlepší a nejznámější.
Doufám, že jsem vám Rusko trochu přiblížila a taky doufám, že se vám Rusko asopň líbí.
Na další cestu se vydáme nejspíš v pondělí, uvidím, ale nejspíš ano, v pondělí.
Zatím se mějte nádherně a čtěte co nejvíc to jde, dokud na chvíli není takové strašné horko.

Snow Fairy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kit731 Kit731 | Web | 22. července 2014 v 19:54 | Reagovat

Ach, nádherné Rusko, je tam opravdu nádherně, kdo váháte, rozhodně jeďte. Sice jsem byla jen v Petrohradě a Petrodvorci, ale doporučuji, nebudete litovat.
PéeS.: Myslím, že není nutno zmiňovat, že i tomuto článku dávám palec nahoru, že? Opravdu mě potěšil a těším se na další :)
PéPéeS.: Nechci být šťoural, jen ohledně výslovnosti frází, jsou lehce jinak, například prosím je pažalsta a podobně. Ne, že by to vadilo, snad porozumí i tak :)

2 Lucinda Lucinda | Web | 24. července 2014 v 18:42 | Reagovat

Rusko je nádherná země! Jednou se tam chci podívat :)
Skvělý článek! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!