Together All Around the World - 12. zastávka - Indie

28. července 2014 v 17:44 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Indie


हाय,

a vítám vás o další, tentokrát už 12. zastávky. Už máme za sebou značný kus světa, no ne?
Sice jsme neprojeli naprosto všechny státy, které jsou, nebo i nejsou, na mapě vidět, ale to bychom strávili na cestě strašně, až příliš, dlouho. Mě osobně by to až tak nevadilo, ale o některých místech člověk nic ani neví a radši se tam moc nehrne, když pořádně nemá jistotu, jestli nějaké místo vůbec existuje. A tak se soustřeďuju spíše na takové ty známější místa.
Dneska jsme přeletěli do Indie a to je jedna ze zemí, kde je opravdu hodně horko. Mám pocit, že tady v ČR se skoro indickým hodnotám blížíme, ale přece jenom tady si zaleme domů a radši nic neděláme, takže se ta tropická horka ještě dají, sice s vypětím sil, ale dají docela vydržet. V Indii bychom byli za turisty, co by chtěli vidět co nejvíc, takže bychom se opravdu hodně zapotili. Ale myslím, že na konec by to za to stálo.
Takže si s sebou vezmem spoustu a spoustu vody a vyrážíme!!


Tak, a dneska bych řekla, že to bude jednoduduší a kratší než jindy, kdy je těch informací opravdu docela hodně.
Protože sama Indii až tolik neznám a až donedávna jsem k ní nijak netíhla, tak jsem ani nevybrala tolik míst. Budeme mít jenom dvě konkrétní zastávky, teda vlastně tři, ale ta třetí je taková pusinka, kde je všechno na jednom místě, co se týká suvenýrů a obchodů a zábavy nebo odpočinku.

Takže něco málo Indii jako takové. Indie je sedmým největším státem s více než miliardou obyvatel a jako v žebříčku obydlenosti se pohybuje ka druhém místě. Rozkládá se na indickém subkontinetu v jižní Asii.
V Indie je hlavním a také nejpoužívanějším jazykem hindština, ale celkem se zde mluví více než jednou tisícovkou jazyků, to je už ale opravdu vysokánské číslo. Ale vzhledem k počtu obyvatel se není ani čemu divit.
Nejsem si jistá, jestli vám dnes psát nějaké výrazy v hindštině, protože je to jeden z jazyků, které se až tolik neučí a dostat se k nim chce už potom vlastní odhodlání. Takže pro dnešek a tuto zastávku bych to nechala bez frází. Jsem si ale jistá, že angličtinou opět nic nezkazíte.

Jako úplně nejprvnější zastávkou, a také bych řekla nejúchvatnější, je samozřejmě Tádž Mahal. Už jsme za to naše cestování navštívili 2 ze sedmi divů světa - Koloseum a Egyptské pyramidy. A tady máme další.
Tádž Mahal je monumentální pomník ve městě Ágra. Nechal ho v roce 1630 vystavět indický moghul Šáhdžahána a od roku 1983 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Od 7. července 2007 je Tádž Mahal zapsán právě na seznam Sedmi nových divů světa.
Tádž Mahal je nádherné, překrásně romantické místo, ale bohužel díky znečistění ovzduší získal postupně nepěkně žlutou barvu, později se ale rozhodlo o navrácení barvy bíleho třpytu. Což je jednom vítané u takové památky. Díky bělostné barvě je brzy ráno pomník zabarvem narůžověle, navečer se stává mléčně bílým a při dopadu prvních paprků zapadajícího slunce se barví do nádherné zlaté. To musí být na vlastní oči opravdu úchvatný pohled. Jeho proporce, symetrické členění, okolní překrásné zahrady a zrcadlení se pomníku ve vodě vyráží dech a působí neskutečný úžas. Celkově měří stavba 73 metrů a vstupní brána v zahradách symbolizuje vstup do ráje. Tádž Mahal se stavěl 22 let a na jeho stavbě se podílelo pžibližně 20 000 dělníků, samozřejmě se ale může jedna ještě o vyšší číslo. Stavěl se podle návrhů jednoho a francouzského a jednoho benátského architekta, ale jejich jména bohužel nejsou známá. Pomník je postaven z čistého mramoru a celý povrch je posázen polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzboda je proveda v černém mramoru. Celý komplex zaujímá polohu přibližně 17, 5 ha a samotné mauzoleum stojí na čtvercovém podstavci, jehož rohy zbodí 4 čtyřicetimetrové minarety.
Tádž Mahal je mauzoleum, které je věnováno manželce vladaře Šáhdžahána, Ardžumand Banu Baygam, které se říkalo perla paláce - Mumtáz Mahal. Ta mu porodila 8 dětí a při porodu devátého, v 36 letech, v roce 1629 zemřela.
Vladařův žal byl ale opravdu tak velký, že na počest života a smrti jeho milované ženy nechal postavit právě Tádž Mahal - v překladu také výstižněji Koruna Paláce, čímž chtěl uchovat a vyjádřit ženinu věčnou krásu a jeho lásku k ní.
Nádhera, tohle je prostě úchvatnost od začátku do konce. Nejen na pohled, ale i příběhem, což je prostě a jednoduše úchvatné a nádherné. Nemám více slov, to, co jste se dočetli, to mluví samo za sebe...


Od Tádž Mahalu je opravdu hodně těžké odejít, ale v Ágře ještě zůstaneme, abychom se podívali na Pevnost Ágra. Někdy je nazývána jako Rudá pevnost a byla postavena slavným mughalským vládcem Akbarem v roce 1565 a také se řadí na seznam světového dědictví UNESCO. Původní pevnost z červeného pískovce byla později přestavěna na obytný palác za vlády Shāh Jahāna. Nejzajímavějšími a asi i nejkrásnějšími zajímavostmi na této stavbě je Perlová mešita, Dīwān-e-'Ām a Dīwān-e-Khās - což jsou místa pro udílení veřejných a soukromích audiencí - dále potom Shīsh Mahal - Zrcadlový palác - a nakonec Musamman Burj.


A nakonec zakotvíme v hlavním městě Indie, v Novém Dillí. Jeho součastí je metropolitní oblast Dillí, která zabírá plochu 42, 7 km2. Město bylo postaveno podle návrhu britského architekta Edwina Lutyense a skládá se z velmi bohatých čtvrtí i chudinských slamů. Nové Dillí je opravdu asi nejvhodnější místo pro to si něco hezkého koupit, pochodit si po obchodech nebo si sednou někde na nějaké dobré, kvalitní a originální indické jídlo nebo na dobrou kávičku.


A myslím, že i vy víte, jaká kniha se mnou bude po Indii cestovat. A ne jedna kniha. Ale v tomto případě je mi taky úplně ukdradený počet, prostě bych je s sebou vzala všechny. Tygří sága, to je povinnost vzít si s sebou do Indie. Třeba bych i potom svého indického prince Rena - nebo i Kišana - vyčetla, vysnila přímo u zapadajícím sluncem zalitého Tádž Mahalu.


Pictorial Inspiration

Panoramatický pohled na Pevnost Ágra


Letecký pohled na Tádž Mahal


Pohled na jednu část Pevnosti Ágra


Pohled na noční siluetu Tádž Mahalu


Pohled na Tádž Mahal v ranním oparu


Pohled na Tádž Mahal přes den

Já vím, že dneska to bylo takové kratší a rychlejší, ale i tak doufám, že se vám zastávka v Indii s krásnými památkami a knihami líbí a že si ji, jak jen to imagirnáně jde, užíváte na plno.
Další zastávka by se mohla konat opět v pondělí, tak i tady doufám, že se budete těšit.
Zatím se mějte krásně užívejte si prázdnin, volna a pohody s knihami a vším, co máte ze srdce rádi.

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kit731 Kit731 | Web | 29. července 2014 v 11:05 | Reagovat

Úžasné, jako i předchozí zastávky. S knížkami stoprocentně souhlasím, lepší se nenajde (ani kdybyste našli, tak nenajdete lepší!).
PéeS.: Nevíš, proč mi od té doby, co jsem viděla nápis Indie zní v hlavě písnička z reklamy Air-bank? (božská Yindy) :D

2 Tina Tina | E-mail | Web | 29. července 2014 v 11:48 | Reagovat

Úžasný článek a fotografie s tygří ságou naprosto souhlasím. Píšeš skvělé články a tuhle rubriku zbožňuju. Těším se na další Together All Around the World :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!