Together All Around the World - 8. zastávka - Chorvatsko

7. července 2014 v 11:31 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Chorvatsko


Bok,

nevím, jestli nebude v tomto případě lepší říct prostě jenom ahoj. :D
Nicméně bok je ahoj v chorvatštině. Vím, že je Chorvatsko, kde to většina lidí zná, protože je to asi nejdostupnější přímořská destinace vůbec. Oveřená a pravděpodobnšě i nejlevnější. Ale to, že se řadí mezi ty levnější neznamená, že je to v Chorvatsku horší než jinde u moře na světě.
Chtěla jsem pro vás něco, co znáte, co je nám ještě docela blízko, co se týká vzdálenosti. Většinou budeme po světě tam, kde je to sice hodně známe, ale přece jenom se tam dostat už stojí trochu výšší finanční obnos, nicméně to také neznamená, že to tam nikdy na vlastní oči neuvidíme. Však vy mě chápete.
Taky jsem navštívila Chorvatsko, ale pokaždé to bylo, když jsem byla ještě docela malá, takže je pochopitelné, že v té době jsem se zajímala o úplně jiné věci než o které bych se zajímala dnes, kdybych do Chorvatska jela.
Proto si i já ráda připomenu, jaké to tam je, jak je tam krásně a jak je úžasné probudit se u moře, v teple, v místě, kde rostou překrásné květiny a pečou to nejúžasnější pečivo.


Takže, kam to vlastně všude zavítáme? Na začátek si projedeme Záhřeb, potom se pojedeme podívat do Zadaru. Potom na nás čeká malá prohlídka Národního parku Plitvická jezera. Projdeme si nádherný Split. A vzhledem k tomu, že Chorvatsko je obléváno Jaderským mořem, tak potom už budeme jenom odpočívat a relaxovat u několika různých pláží.
Tak co, těšíte se? :)

Dneska bych opět mohla vypsat pár nějakých frází. Jelikož v Chorvatsku se domluvíte chorvatsky, teda pokud to umíte, tak nejspíš neuškodí znát nějaká ta slovíčka. Nicméně opět si myslím, že s nějakou lehčí angličtinou a nějakým tím gestem, kdyby vám náhodou nerozuměli, se neztratíte.
Dobré ráno -> Dobro Jutro
Koblihy -> Krafne - ty mají naprosto bezkonkurenčně nejlepší v takovém malinkém stánečku u pláže v Seline, kam také pojedeme. Velké, bohatě naplněné a tak neskutečně výborné! #Yummy
Chleba -> kruh - velmi jednoduché, nemyslíte?
Prosím -> Molim
Děkuji -> Hvala
Kolik to stojí?/Kolik to bude stát? -> Koliko to košta?

To, že je Chorvatsko jeden ze států bývalé Jugoslávie, nejspíš víte. Začneme tedy v Záhřeb, hlavním městě Chorvatska, kde žije přibližně 800 000 obyvatel. Je to měso, které leží na úpatí pohoří Medevednica, severně od řeky Sávy. Záhřeb tvoří historické jádro Chorvatska s množstvím pamětihodností. Jednu částo Záhřeb tvoři Kaptol, kde je nejznámější a možná také nejvýznamější katedrála Nanebevzetí Panny Marie a Sv. Štěpána, na jejíž stavbě se kolem roku 1400 zapojily i stavitelé z Prahy, a Arcibiskupský palác.


V Záhřebu ještě chvíli zůstaneme a tentokrát se podíváme do divadla. Do chorvatského Národního divadla, které bylo postaveno roku 1895. Zde se hrají světově úznávané a známe divadelné hry, ale bezpochyby i hry místí.


A kdo by si chtěl odpočinout od všech starostí nebo ruchu města, může zavítat do nádherné, uklidňující botanické zahrady plné krásné zeleně a omamně vonících květin, která má velmi roztomilý název "Zlatá podkova". Zahrada byla založena koncem 19. století a najít tady můžete až 10 000 druhů rostli, což je pro milovníky květin místo jako dělané, úplný ráj.


Teď už si přejedeme do města vzdáleného 20 km od Záhřebu, do Zadaru. Je pátým největším a nejlidnatějším městem Chorvatska a leží v chorvatské Dalmácii na pobřeží Jaderského moře. Opět je to město s bohatou historii, ale v dnešní době je to překrásné a moderní město. Já bych hlavně chtěla zmínit zadarský přístav, kterému předchází dlouhé ulice plné stánků se vším možným i nemožným. Nejsem si úplně jistá, jestli tam tento trh je celoročně, myslím, že ani ne, ale přes léto je trh pro turisty i místí opravdovým lákadlem. Zadarský přístav "obývají" nejen menší plachetnice, moderní jachty, ale také obří trajekty, takže pokud byste rádi cestovali trajektem, zde je úžasná příležitost.


Pro sportovní nadšence je v Zadaru také velmi moderní sportovní hala. Takže pokud byste se rádi na své cestě udržovali v kondici nebo se jednou ráno rozhodli, že byste si mohli jít trochu zasportovat a trochu se protáhnout, tak tahle sporotvní hala by neměla uniknout vaší pozornosti.


Teď se na chviličku vyhneme městům a zavítáme do nejznámějšího a nejkrásnějšího národního parku v Chorvatsku, do Plitvice. Národní park Plitvická jezera se nachází Licko-senjské župě, na horním toku řeky Korana mezi Vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar. Rozloha celého parku je 29 482 ha, je zde 140 přenádherných vodopádů a 20 jeskyň a zřídel. Pojem Plitvická jezera byl použit již v roce 1777 knězem Dominikem Vukasovičem, později v roce 1949 byl zbudován národní park pro ochranu unikátní kaskády, která má převýšení přibližně 156 m. V roce 1979 byla Plitvická jezera zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Ročně navštíví tento národní park přes 200 000 návštěvníků z celého světa, vstup do parku je placený.
V parku je 16 větší a několik menších jezer, dohromady zabíraji rozhlohu cca 217 ha, celkem se zde nachází 5 řek - Korana, Crna, Biela, Rječica a Plitvica, která spadá do kaňonu 78 metrů vysokým vodopádem.
Unikátní a velmi významné pro Plitvičky i pro Chorvatsko je, že se zde natáčel film Poklad na stříbrném jezeře podle románu Karla Maye.


Po překrásném národním parku se opět vrátíme do víru velkoměsta. Do Splitu, který je se svými 210 000 obyvateli druhým největším a nejlidnatějším městěm Chorvatska. Split byl založen na sklonku 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde nechal postavit také vlastní palác, kam se půjdeme také podívat.
Diokleciánův palác se dnes řadí mezi nejromatičtější místa v Chorvatsku. Když se palác stavěl, Split jako město ještě neexistoval, jeho zkulturnění probíhalo postupně celá léta až do podoby, jak ho známe dnes. Je to samozřejmě také největší turistické lákadlo, a proto byl Diokleciánův palác zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes už je palác trochu zchrátralý, ale stále ještě dost zachovalý na to, aby lákat návštěvníky. V menších uličkách paláce jsou potom místa určená pro umělce výtvarníky, ale i hudebníky.


A mám tady takovou specialitu, opět pro milovníky sportu, teď bych se možná spíše zaměřila na milovníky fotbalu. Ve Splitu je velký fotbalový stadion, který se jmenuje Hajduk Split a byl založen v roce 1911. Je to opravdu velký stadion, i když samozřejmě ne největší ani ne nejznámější na světě, ale kdyby se hrál nějaký zápas, určitě by to byl velký zážitek.


Po tolika místech, která jsme navštívili na cestě po chorvatských památkách, je potřeba udělat si pohodlí, pěkně na pláži, vyhřívat se na sluníčku a prostě jenom odpočívat a užívat si překrásného místa. V Chorvatsku jsem vybrala dvě, podle mě nejkrásnější, pláže. Jako první se podíváme na asi nejoblíbenější pláž Chorvatska, Zlatni rat. A podle toho, jak pláž vypadá a jak ji mnozí označují, je možná také nejkrásnější. Zlatni rat je oblázková pláž tvaru rohu, podle toho také název Zlatni rat - Zlatý roh. Kousek od pláže jsou tenisové kurty nebo krásné hotely, takže ubytování je skoro na pláží. Co víc si přát?


A nakonec jedna pláž, kterou jsem pro vás vybrala z vlastní zkušenosti. Pokaždé, co jsme s mamkou jely do Chorvatska, bylo to do Seline, kde jsme byly ubytované a kam jsme chodily k moři. Seline je riviéra Paklenice. Malé, přímořské, ale tak neskutečně krásné městečko s překrásnou oblázkovou pláží a fíkovými alejemi. Právě zde je ten malý stáneček s domácím pečivem a těmi nejúžasnějšími koblihami, jaké jsem jenom měla tu čest jíst. V létě bývá v Seline sice hodně rušno, i kvůli zahraničním táborům, kterém sem na týden dva přijíždí, ale za ten pohled a tu pohodu to opravdu stojí!


A kniha, která by se mnou cestovala po Chrovatsku by byla určitě Klan koní od Livie Boonevieové. Ještě jsem ji nečetla, ale je to kniha o životě, o lásce ke zvířatům a poznávání sebe sebe. Navíc se příběh odehrává v nádherné přírodě a podle mě je Chorvatsko taky krásná země, přátelská, milá a ta příroda bere dech. Tahle kniha je pro mě a Chrovatsko jasnou volbou.


Pictorial Inspiration
Vodopády v Národním parku Plitvice


Podvodní život v Plitvických jezerech


Vodopádky u Plitvických jezer


Pláž Zlatni rat


Barevně laděné upravení botanické zahrady Zelená podkova


Západ slunce nad chorvatským mořem

Takže, to je ode mě k Chorvatsku všechno. Doufám, že se vám tato zastávka líbila, protože i když je Chorvatsko takovou tou zaběhnutou destinací, stále má co nabídnout a stále vás může překvapit, stejně jako mě při tvorbě tohoto článku, protože jsem osobně moc míst, o kterých jsem mluvila, nenavštívila.
Další zastávku čekejte v sobotu, už bude konečně trocha času, abych si udělala pár článků předem, takže se trochu pohneme, ať to za ty prázdniny všechno stihmeme. Protože přece jenom, celý svět nás ještě čeká. :)
Tak se zatím mějte nádherně a užívejte si prázdniny.

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tina Tina | Web | 7. července 2014 v 14:29 | Reagovat

Krásný článek, pěkně jsem si početla a ty fotografie jsou překrásné :D

2 Kit731 Kit731 | Web | 7. července 2014 v 19:15 | Reagovat

Milované Chorvatsko, čtyřikrát není dost, jak bych se tam hned transportovala ♥
Další nádherný článek do sbírky, úplně mě vtáhl do destinace (a cítila jsem i tu slanost moře - mňam :D
Fotky jsou taky nádherné, zvláště nad Plitvicemi jsem se rozplývala (ano, vzpomněla jsem si na mamčina Vinetoua a taky na to, jak jsme kousek od nich kdysi 16 hodin - myslím - čekali na bus. V dešti. POhoda :D
Každopádně si myslím, že by tam měl aspoň jednou jet každý - neprohloupí :)

3 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 7. července 2014 v 20:38 | Reagovat

[1]: Děkuju moc, jsem velmi ráda, že se ti i tento článek líbí. :)))

4 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 7. července 2014 v 20:40 | Reagovat

[2]: Jéé, ani nevíš, jak jsem ráda, že jsi se úplně přenesla do Chorvatska. Máš určitě pravdu, nikdo neprohloupí, když se rozhodne jet na dovolenou do Chorvatska, já tam byla dvakrát, ale jak jsem dnes viděla všechny ty fotky, tak jsem si úplně zavzpomínala, hned bych se tam vrátila, klidně bych teď sedla na kolo a jela bych. :D
Děkuju, jsem moc ráda, že se článek líbí. :)*

5 Bastera Bastera | Web | 7. července 2014 v 22:05 | Reagovat

Skvělé, Chorvatsko miluji, jezdila jsem tam když jsem byla mladší a na nic jiného neměla peníze a byly to vždycky úžasné dovolené, snad se tam zase někdy vrátím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!