Together All Around the World - 10. zastávka - Turecko

16. července 2014 v 18:22 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Turecko


Selam,

a vítám vás na další zastávce naší cesty po světě.
Dnes jsme v Turecku a mě, když se řekně Turecko, se vybaví Tisíc a jedna noc a Velkolepé století - Sultán, jak tomu říká moje babička, která tady tyhle turecké seriály miluje. Ale musím uznat, že to vůbec nejsou špatné seriály, to prostředí a kultura lidí té doby je fascinující a opravdu hodně autentická a to se velmi líbí i mě. A jako každému pravému seriálu nechybí nějaká pořádná zápletka a spousta a spousta intrik.
Ale Turecko je nejen místo, kde se točí tyhle seriály, je také místem, kde se můžete pobavit, kde můžete najít úžasné suvenýry z cesty a také je to místo nádherného odpočinku a nezapomenutelných vzpomínek. Co vís si přát než odpočinek právě v takovém období jako jsou prázdniny a léto? :)


Zde se podíváme po několika velkých městech, na hodně krásných památek a navštíme i význámné turistické místo, kde bychom si mohli opravdu překrásně odpočinout. A nakonec, jako obvykle za odměnu, v těchto státech, kde je moře, se usadíme na úžasné pláži.
Těšíte se? :)

V Turecku se mluví samozřejmě turečtinou, ale opět určitě ne výhradně jenom turečtinou. Existují jistě i její další formy, kterými se mluví v menších čtvrtích, městech a vesnicím po celém Turecku, ale moc informací jsem o nich nenašla, takže vám sem dám nějaké miniaturní fráze v turečtině. I když, jako vždycky, si myslím, že ta angličtina je všude na světě přijatelná, takže mluvit anglicky i v Turecku myslím nebude takový skandál.

Dobrý den -> iyi günler
Káva -> kahve
Jídlo -> gıda
Prosím -> lütfen
Děkuji -> teşekkür ederim
Kolik to stojí? -> Fiyatı ne kadar?

A teď už jedeme si pořádně Turecko prohlédnout. Jako první pojedeme do Istanbulu, vůbec největšího města celého Turecka. Nejvíce je Istanbul významný tím, že je to město, které se rozkládá na dvou kontinentech - v Evropě a Asii. Spojení mezi těmito dvěma světadíly tvoří úžina Bospor, která je hodně využívaná k dopravě. Název Bospor znamená v překladu "Ten s úzkým hrdlem" a hloubka této úžiny nebo také průlivu je 118 metrů a dlouhý je 31, 5 km. Podle pověsti byli první, kdo se přeplavili přes Bospor, Argonauti, kteří se plavili za nalezením Zlatého rouna. V dnešní době je přes tento průliv postaven jeden ze dvou obrovských vistuých mostů Istanbulu, jednoduše pojmenován jako Bosporský most, který měří 1 560 metrů a široký je 33, 4 metry.


Panoramatický pohled na Istanbul

V Instanbulu se podíváme na pár památek a zajímavosti a první z nich bude Konstantinův sloup, který si jenom prohlídneme, když kolem něj budeme imaginárně procházet, ale myslím, že aspoň za malou zmínku stojí.
Je to nejstatrší dílo v Instanbulu a tento sloup byl postaven roku 330 ku příležitosti povýšení Byzationu jako hlavního města říše římské zá vlády Konstantina Velikého.


Na další pamtáku se podíváme na Sulejmanovu mešitu, která je opravdu překrásná jak zevnitř, tak zvenku. Je postavena na vysokém kopci a díky tomuto umístění se stává hlavní dominantou Istanbulu. Byla postavena za vlády Sulejmana Nádherného, díky jehož vládě Osmanaská říše velice rychle a úspěšně vzkvétala. 4 minarety a deset balkonů má symbolizovat, že Sulejman byl 4. padišáhem a 10. sultánem od dobytí města. Měsita byla postavena za pouhých 7 let a od roku 1557 dominuje městu a to až dodnes. Je to opravdu rozsáhlý komplex s nespočtem luxusních vymožeností, ale sultánovi se tady tato mešita sama o sobě zdála malá, takže se rozhodl nechat postavit ještě palác Topkapi.


Jako další velkolepou mešitu navštívime mešitu Sultan Ahmed, která je možná trochu podobná té Sulejmanově, ale myslím, že pár slov o ní neuškodí. Je známá také jako Modrá mešita díky modrému obkladu zvenku. Byla postavena v roce 1617 pro Ahmeda I. Stavební řešení i výzdoba této mešity představují a reprezentují vrcholné umění osmanské architektury. K mešitě těsně přílehá Muzeum koberců a kelimů a nedaleko je Mauzoleum sultána Ahmeda I.


A jako na dlani společně s mešitou Sultan Ahmed máme asi nejznámější tureckou stavbu, chrám Hagia Sophia neboli Chrám Svaté Boží Moudrosti. Jedná se o velmi starý byzantský chrám z let 532 - 537 nacházející se v zátoce Zlatý roh. Přes tisíc let to byl největší chrám na světě a přibližně od roku 1934 slouží jako muzeum. Hagia Sophia byla postavena na popud byzantského císaře Justiniána a v roce 537 byl chrám vysvěcen a na vnitřní mozaikové a freskové výzdobě se dalších více než sto let dál pracovalo. Všechny měřitelné údajě mluví o tom, že se jedná na tu dobu o velmi odvážnou a velkou stavbu, protože jenom centrální kupole celého chrámu má průměr 32 metrů a sahá do výše 55, 6 metrů, po obvodu má více než 40 úzkých oken a celou kupoli podpírají 4 mohutné pilíře.


A jako poslední památku z Instanbulu navštívíme palác Palác Dolmabahçe.
Jedná se o empírový palác postavený na břehu Bosporu. Tento palác nechal postavit sultán Abdulmecid podle návrhů arménského architetka Karabeta Balyana, kterému jako vzor k sestavení návrhu pro tento palác v Istanbulu, sloužil francouzský Louvre a britský Buckinghamský palác. Stavba paláce se realizovala přibližně v letech 1843 až 1853 a v roce 1857 se sem přestěhoval sultán i se svým dvorem. Přepychové zdobení paláce je odrazem cti pohádkových sultánských paláců. Palác tak celkem zabíra plochu přibližně 700 tisíc metrů čtverečních, je to vlastně velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří. Komplex je potom rozdělen do čtyř nádvoří a komplexu harému.


A z Istanbulu se přesuneme do od roku 1923 hlavního města Turecka, do Ankary. Ankara je sice hlavní město Turecka, ale ani zdaleka nedosahuje takové popularity jako Istanbul. Ankara je velmi známá pro chov čistokrevných agorských koček a také je to úžasné město pro milovníky nákupů, protože je zde hodně velkých a známých obchodů a také pár velkých obchodních domů, až vám z těch obchodů jde hlava kolem. Nebo ani nemusíte nákupy přímo milovat, zde najdete všechno, co potřebujete, od jídla až po já nevím co. :)


Zajímavostí Turecka je jeho nejvyšší vrchol. Ten se nazývá Ararat a se svými 5 137 metry je nejvyšší horou Turecka i Arménské vysočiny. Ararat je národním symbolem Arménie je to vlastně vulkán tvořen dvěma vrcholy - Velký Ararat (5137 m) a Malý Ararat (3 896 m). Poslední sopečná aktivit byla zaznamenána někdy v roce 1840, kdy došlo i vyvržení magmatu. Oba vrcholy Araratu jsou neustále pokryty leden a sněhem a také proto tvoří dominantu kraje.


A teď už se přesuneme na místa, kde budeme jen a jen relaxovat a užívat si pohodu. Jako první jsem zvolila místo, které se nazývá Pamukkale, česky také Bavlněný hrad. Je to jedna z nejvýznaměnjší turistických atrakcí a jedná se o svah pokrytý sněhově býlím travertinem, který svým vzhledem a barvou opravdu připomíná kopec pokrytý bavlnou. Rozloha je 2 700 metrů na šířku a na výšku má 160 metrů. Areál se nachází v jihozápadní části země, v okolí města Denizli. Oblast areálu je tektonický zlom, kde na porvch vyvěrají termální prameny bohaté na vápník. Právě z vyvěrající vody potom vzniká travetin, který kopec pokrývá. Vstup do areálu stojí 20 tureckých lir, což je přibližně 190 Kč, a aby nedošlo k poškození travertinových teras, musí návštěvnící hodit bosí. Lidé si zde mohou užívat klid, pohodu, koupání v termálních vodách. Nad Bavlněným kopcem se nacházejí pozůstatky antického města Hieropolis, kde dominantami tehdy docela velkého města bylo Římské divalo, Plutonium, Appolonův chrám, monumentální fontána, martyrion sv. Filipa a tzv. Kleopatřiny lázně, kde je volně přístupný bazén s mramorovými sloupy.


A úplně na konec se usadíme na pláži, jak jsem slíbila. Vybrala jsem pláž v letovisku Marmaris. Nachází se v pohádkové laguně obklopené rozlehlými zelenými kopci, je lemována zlatými plážemi a omývána tyrkysovými vodami Středozemního moře. To zní opravdu pohádkově, ale nejen to, ono to i pohádkově vypadá. Marmaris je součástí Turecké riviéry a zde je kromě krásné pláže a pohody také velmi bohatý noční život, sport i památky. Takže místo nejen pro odpočinek, ale i pro odreagování, které prostě stojí za všechny peníze a za každou minutku času.


A knihou, která by se mnou po Turecku cestovala, je EON: Znovuzrození dračího oka od Alison Goodman. Tuto knihu jsem ještě nečetla a vlastně ani nemůžu říct, že by se nějak k Turecku hodila, to vůbec, podle toho jsem ji ani nevybírala. Ale padla mi do oka a hodně se mi líbí ten námět a opravdu strašně by se mi líbilo si ji přečíst právě někde u moře, někde, kde to vypadá tak jako na Marmarisu. :)


Pictorial InspirationPohled na Istanbul


Pohled na Bosporský most


Pohled na noční Hagiu Sophiu


Bližší pohled na termální jezírka na Pamukkale


Noční silueta mešity Sultan Ahmed


Pohled na Sulejmanovu mešitu

Tohle byla alespoň část Turecka, protože jenom tohle, co jste si tu přečetli netvoří celé Turecko, je toho ještě hodně, co byste mohli objevovat. Určitě si ale myslím, že Turecko je země, která stojí za to ji aspoň jednou v životě navštívit. Sama jsem tam nikdy nebyla, ale po tom, co jsem se všechno dozvěděla z fotek a informací, mám vážně velkou chuť se tam jednou podívat. Jak vám, líbí se Turecko?
Další zastávka bude už velmi brzy, ale teď přesně nevím ten den, ale nebojte se, další zastávka bude.
Zatím se mějte krásně a čtěte co nejvíc to jde, však víte.


Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tina Tina | E-mail | Web | 17. července 2014 v 9:47 | Reagovat

Jako, vždy krásný a poutavý článek, úžasné fotogafie.Knihu EON znovuzrození dračího oka jsem četla (myslím, že se hodí spíš k Číně - ale nevadí).Jestli chceš (nebo někdo jiný) napište mi na web a já vám jí pošlu na email v elektronické podobě. :D

2 Kit731 Kit731 | Web | 17. července 2014 v 20:30 | Reagovat

Boží, nemám slov, ani tentokrát jsi nezklamala, poklona.
Turecko je zajímavá země. A ty paláce a krajina - hmm, další položka na To-visit-place :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!