Together All Around the World - 13. zastávka - Čína

5. srpna 2014 v 19:51 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Čína


你好,

vzhledem k tomu , že jsem posouvala i Inspiration, tak jsem přesunula ze včera na dnešek i TAATW projekt.
Dnes budeme v zemi, kde to je na jednu stranu bych řekla hodně úchvatné a krásné, ale na druhou je stranu je to další země, se kterou to bylo v minulosti složitější a která možná do teď má se světěm spory. Ale dovolím si na všechny tyto neshody pro dnešek zapomenout a podívat se na ta pozitiva a hezké.
Jak už víte z názvu, jedná se o Čínu. Jednu chvíli to byl můj opravdu velký sen, podívat se na ty jejich slavnosti a vidět všechny ty krásy na vlastní oči. Dnes už jsem ohledně této cesty do Číny poněkud střízlivější, ale stále mě zajímá, jaké to tam je. :)V Číně bych řekla, že toho máme docela hodně na práci, protože přece jenom je Čína velká země. Projdeme si nějaké památky v Šanghaji, Pekingu a Hongkongu. A povíme si něco o dalších zajímavostech Číny.
Bude se vám to líbit?

Ani dnes vám sem nebudu dávat fráze v čínštině, protože je to další takový jazyk, ke kterému se bez vlastního snažení také moc nedostaneme a není ve světě až tolik běžný. Určitě je úžasné umět čínsky, ale přece jenom je trochu oříšek naučit se mluvit aspoň přijatelně čínsky, takže to nechám tak.

Čína je sice jedním z nějvětších zemí světa, ale rozhodně to není to, čím je kuriózní. Jistě víte, že kuriozitou pro Čínu je naopak zalidnění. Z celého světa má totiž absolutně nějvětší počet obyvatel, kde už to přechází v přelidnění a také jste určitě slyšeli o zákonech, které stanovují, že čínské rodiny mají povoleno nanejvýš jedno dítě. Zní to krutě, protože kdyby jste jste chtěli dětí více a bydleli v Číně, tak máte prostě smůlu.
Celkový počet obytel je přibližně 1 312 897 300 obyvatel. Rozhlohou 9 596 960 km²se Čína řadí na 4. místo. Oficiálně se Čína jmenuje Čínská lidová republika.

A abych se ještě možná opravila, tak v Číne navštívíme spíše více pozoruhodností než památek, protože přece jenom ČLR je hodně industrialozvaná země, kde je k vidění opravdu velké množství nevýdaností.
Jako první zavítame do Šanghaje a se svými 23 019 148 obyvateli je to nejlidnatější město Číny. Není to sice město, které by oplývalo středověkými a historickými památkami, za to má hodně moderních pozoruhodností, na které je radost pohledět. Největší dominantou města v jeho samotném centru, čtvrti Chuang-pchu, tvoří nábřeží zvané Bund. Je lemováno množstvím výškových budov bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století. Bund je v dnešní době památkově chráněn a vystavba nových mrakodrapů je zakázana.


Na opačném přehu Bundu je výstavní stavbou Oriental Pearl Tower, což je 468 m vysoká televizní věž z roku 1995. A spolu s mrakodrapem Ťin Mao z roku 1998 vytváří úžasné panorama moderní čtvrti. Věž byla navžena Ťiang Chuan Čchengem ze společnosti Shanghai Modern Architectural Desing Co. Stavba byla započata v roce 1900 a její návštěvnost přesahuje počet 3 milionů návštěvníků ročně. Hlavní pozorovatelna byla v roce 2009 dokončena s prosklenou podlahou.


Ještě vám povím něco maličko, abych vás tady nezatěžovala až příliš velkým množstvím informací, o mrakodrapu Ťin Mao. Samozřejmě, když jsem o něm mluvila v souvislosti s Oriental Pearl Tower, tak zákonitě se nachází také v Šanghaji. Má celkem 88 pater a dosahuje výšky 421 m. V roce 2008 byl Ťin Mao největším mrakodrapem světa, ale právě v roce 2008 tuhle výsku překonalo šanghajské finanční centrum. Vrchol budovy je vymodelován do podoby lotosového květu, který je v Číně symbolem štěstí. Zdar stavby má také zaručit počet pater, protože osmička patří mezi šťastná čísla.


Teď už se přesuneme do Pekingu, hlavního města Číny, kde v roce 2007 přesáhl počet obyvatel 17 milionů. Hlavním symbolem města je Chrám nebeského klidu, který navštívíme v tomto městě jako první. Jedná se o komplex taoistických chrámů. V roce 1998 byl Chrám nebeského klidu zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Počátky tohoto chrámu se datují už do začátků 15. století a císařové se zde modlívali za dobrou sklizeň. Řekla bych, že takovou největší zajímavostí je tvz. Zeď ozvěn, která je proslulá svou akustikou. Stačí, když na jednom konci někdo něco potichu zašeptá a ozvěnou se to donese až opačný konec.


Další velmi zajímavou zastávkou bude Brána Nebeského klidu do Zakázaného města, které bylo spolu s Chrámem nebes zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Brána byla postaveno v roce 1417 za dynastie Ming a původně nesla název brána Příjetí nebeského. V roce 1457 byla vážně poškozena bleskem a opravena až v roce 1465. Brána nebeského klidu je považována za symbol Čínské lidové republiky a je také vyobrazena na státním znaku země.


A jako poslední místo v Pekingu navštívíme Náměstí Nebeského klidu. Je pojmenováno právě po Bráně Nebeského klidu, která je na severní straně a odděluje jej od Zakázaného města. Náměstí má velkou kulturně - historickou hodnotu, neboť bylo místem několika významných událostí. Náměstí měří 880 metrů na délku v severojižním směru a 500 metrů na šířku. Celková plocha je 440 000 metrů čtverečních, čímž se řadí ve své velikosti i před Rudé náměstí v Rusku.


Teď se přesuneme do Hongkongu, který bych vybrala jako místo pro zábavu, nákupy a na posezení u nějakého dobrého tradičního čínského jídla. Je to místo, kde najdete všechno, co vás jenom láká na moderních stavbách, takže obchody, kavárny, restaurace. Hongkong je právě to místo, kde si můžete ponakupovat nějaké suvenýry na památku a kde si můžete také trochu odpočinout, pokud se v Číně dá říkat odpočinek. :)
Hongkong je známý pro svou velmi svobodnou ekomoniku a centrum zábavy.


Jak jistě víte, ještě o Pekingu, od 8. srpna do 24. srpna 2008, se zde konaly Letní olympijské hry, které byly pořádané na stadioně, kterému se říká "Ptačí hnízdo". Tehdy se her zúčastnilo přibližně 10 500 závodníků a motto her bylo: "Jeden svět, jeden sen."


A když už jsme v Číne, určitě bych nemohla opomenout další ze sedmi nových divů světa. Ano, přesně tak, Velkou čínskou zeď. Jedná se o starý systém opevnění táhnoucí se napříč celou Čínou. Dnešní podoba zdi byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. století do začátků 17. stoeltí. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Zeď se táhne v ohromující délce 3 460 km - se všemi odobočkami potom 8 858, 8 km - východní počátek má v Šan-chaj-kuan při mořském zálivu Po-chaj v provincii Che-pej na hranicích vlastní Číny a končí daleko na západě u Ťi-jü-kuan v provincii Kan-su na pokraji pouště Gobi, v místech, kudy přes roztroušené oázy kdysi pokračovala západním směrem Hedvábná cesta. V roce 2009 čínské úřady ohlásily, že byly nalezeny dosud neznámé zbytky čínské zdi. Celková délka zdi dnes tedy činí 8 851 km.


A jakéže knihy bych si s sebou vzala? Vůbec jsem se neřídila tím, že by se knihy odehrávaly v Číně, to vůbec, protože děj se v Číně opravdu neodehrává. Ale tak nějak se mi na tuto cestu hodila právě celá série Legenda od autorky Marie Lu. Mám takový pocit, že číst tak úžasný dystopický příběh v takové zemi jako Čína, která občas také vypadá jako by vypadla z nějaké ultra moderní dystopie, by se stal vážně nezapomenutelným zážitkem.


Pictorial InspirationPohled na panorama Oriental Pearl Tower v Šanghaji v západu slunce


Pohled na Hongkong


Pohled dolů z výšky Oriental Pearl Tower skleněnou podlahou vyhlídkové věže


Pohled na večerní Šanghaj


Šanghaj v noci


Letecký pohled na Oriental Pearl Tower


Pohled na částí Velké čínské zdiTakže, doufám, že se vám se mnou na prohlídce Číny líbilo a líbí a že si s toho něco mělo málo odnesete třeba i praktického do školy nebo jenom takový ten imaginární zážitek,l který jde.
Už brzy se uvidíme na dalším místě na světě. :)

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kit731 Kit731 | Web | 6. srpna 2014 v 9:25 | Reagovat

Nezklamalas ani dnes, prostě... nádhera :)

2 Regina Regina | Web | 7. srpna 2014 v 10:50 | Reagovat

Čína je opravdu krásné město, taky bych se tam někdy chtěla podívat :-) A stejně mě jako tebe, první napadly knížky od Marie Lu. :D

3 Tina Tina | Web | 7. srpna 2014 v 10:52 | Reagovat

Nádhera......s knížkami od Marie Lu souhlasím :)

4 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 20:03 | Reagovat

[1]: Děkuju, jsem tak strašně ráda, že tě články pořád tak baví. Děkuju. :)**

5 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 20:04 | Reagovat

[2]: Taky bych se do Číny chtěla podívat, musí to tam být úžasné. :)
A jsem ráda, že nejsem jediná, koho hned napadly knihy od Marie Lu.

6 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 20:04 | Reagovat

[3]: To jsem moc ráda. Série Legenda mě napadla hned. :)

7 rocher rocher | Web | 27. září 2016 v 16:40 | Reagovat

malé pujčky bez registru :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!