Together All Around the World - 14. zastávka - Austrálie

12. srpna 2014 v 19:45 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Austrálie


Ahojte,

jak vidíte, dnes jsme opravdu hodně daleko ve světě. Doufám, že vám nevadí, že jsem už s články necestovala Japonskem. Už se nám totiž i prázdniny krátí a my toho před sebou máme pořad ještě strašně moc. Do konce prázdnin jsem pro vás chtěla speciál s Britskými ostrovy, takže pár nějakých článků určitě očekávejte.
Dnešním dnem jsme v Austrálii, v zemi protinožců. Když jsem byla malá, myslela jsem si, že Austrálie je něco jako paralelní svět k České republice, ža tam chodí hlavou dolů a dělají kroky zároveň s těmi našimi. Byla jsem malá a jde to vidět, ale dnes už vím, že něco takového Austrálie není. Dnes je to stát, který je domovem mnoha různých památek a světoznámých staveb, je to také místo krásných pláží a v neposlední řadě je to domovina jedné úžasné chlapecké skupiny, která se z místích youtube miláčků vyhoupla se svými písněmi i nejnovějším a prvním CD na přední příčky hitparád v Anglii, Americe a jinde - 5 Seconds of Summer. Mají toho před sebou ještě hodně a protože jsou to velcí talenti a miláčci fanoušků - i já je mám velmi, velmi, opravdu velmi ráda a moc je obdivuju a ráda jejich písničky poslouchám, a pevně věřím, že se jim bude dařit i v budoucnu. Já jím za sebe budu každopádně držet palce a všemožně je budu podporovat.Úžasná píseň Amnesia! <3

***


V Austrálii se podíváme samozřejmě nejvíce po hlavním měste Sydney. Zavítáme na skok do Melbourne a Adelaide. Navštívíme nezapomenutelnou perličku Austrálie a nakonec se uvelebíme s úžasnou knížkou na jedné z nejlákavějších a nejkrásnějšících australských pláží.
Co říkáte na takový plán?

Co se týká frází, tady je to opravdu velmi, velmi jednoduché. V Austrálii se mluví anglicky, takže domluvit se tam by určitě neměl být problém. Pořád můžete používat gesta, kdyby šlo do tuhého, ale vyhodou pro vás je, že si můžete hezky před cestou zase oprášit angličtinu a trochu ji procvičit přímo v místě, kde nemáte jinak příliš na vybranou.

Ještě taková maličkost, proč se Austrálie jmenuje Austrálie. Název je odvozen od latinského slova Australis, což znamená na jihu. Pověst o neznámém jižním městě je datována hluboko do římské doby a zcela běžná byla ve středověké geografii. První použití slova Australia se odhaduje do roku 1625. Potom ho různí autoři pronášeli v názvem svých děl. V roce 1817 byla Austrálie jako název státu oficiálně přijata.

A teď k ještě zase maličko jiných informací k Austrálii. Kromě největší pevninské části, tvoří Austrálii ještě i ostrov Tasmánie s dalším množstvím menších ostrůvků. Celkově má Austrálie přibližně 22 620 600 obyvatel a rozlohu 7 747 400 km2, čímž se řadí na 6. místo světového žebříčku.
Určitě je vám známá i vlajka Austrálie. Mě vždykcy nejvíce zajímalo, proč je tam i britská vlajka a už jako malá jsem se na to ptala mamky, která mi vždycky jenom řekla, že je to nejspíš z důvodu nějakých britských kolonií. Což je vlastně pravda. Ale ani mamka už nevědla že to proto, že v roce 1770 se poručím James Cook plavil podél pobřeží a mapoval ho. Nakonec ho i pojmenvoal jako Nový Jižní Wales a tím ho zabral pro Velkou Británii.


A teď se přesuneme tedy do Sydney, hlavního města. Je to nejrozlehlejší a nejlidnatější město Austrálie - s počtem obyvatel přesahujícím 4,5 milionů se řadí k nejlidnatější obci v Oceánii. Obyvatelé Sydney mají také svůj vlastní název, říkají si "Sydneysiders", ale přeložit to nějak srozumitelně do češtiny, to nejde. Kromě jiných významných staveb a budov, je v Sdyney také známý park Hyde Park a Royal Botanicals Gardens, což jsou Královské botanické zahrady. Kromě jiných je Sydney i velmi významné centrum módy, umění, kultury, zábavy, vzdělání a turismu.
To je opravdu úctyhodný výčet titulů, myslím, že obyvatelé mohou být na Sydney velmi hrdí.


A jako první v Sydney navštívíme světoznámou budovu Opery, kterou musí znát z fotek snad úplně každý. Jedná se o stavbu navrženou v roce 1956 dánským architektem Jørnem Utzonem. Nachází se v přístavu Port Jackson. Stavba celé Opery se potýkala s velkou spoustou problémů. Stavba byla dokončena v roce 1973, což bylo ale o deset let později než se původně předpokládalo a plánovalo. První divadelní představení se uskutečnilo 28. září 1973, přestože oficiálně byla Opera otevřena až 20. října 1973 britskou královnou Alžbětou II. 29. června 2007 byla Opera v Sydney zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, což se odehrálo ještě za života samotného architekta. Celá Opera se rozkládá na ploše 1,8 ha, zahrnuje 5 hlavních sálů, nahrávací studio a restaruace. Střechy jsou pokryty světlými keramickými dlaždicemi a nejvyší střecha ční 65 metrů nad hladinu okolního moře. Operní sál má celkem 1 507 sedadel, v koncertním sále je ale 2 679 míst - v tomto sále jsou také umístěny největší varhany na světě, které mají celkem 10 154 píšťal.


Ještě se od Opery v Sydney moc nezvdálíme, protože se projedeme po úžasném Harbour Brigde, což je most v přístavu Port Jackson. Tento most má opravdu gigantickou ocelovou konstrukci, která spočívá na čtyřech mohutných žulových pilířích. Přemosťuje přístav ve výšce 59 metrů, celková délka činí 1 150 metrů a samotný oblouk má rozpětí 503 metrů a jeho vrchol se nechází 134 metrů nad hladinou moře. Stavba mostu trvala 8 let, jeho stavitelem byl John Bardfield a Australané ho nazávají - Coat Hanger - což je v překladu do češtiny "Ramínko na šaty."


A jako další v Sydney si půjdeme prohlédnout a něco se dozvědět o tzv. Point Tower - Sydney Tower. Jedná se o nejvyšší stojící stavbu v Sydney a druhou největší v Austrálii. Je také druhou největší vyhlídkovou věží na jižní polokouli. Věž stojí v centru Sydney a i s anténou měří 305 metrů, nejvyšší patro se potom nachází ve výšce 260 metrů. Se stavbou se začalo v roce 1970 a pro veřejnost byla poprvé otevřena v roce 1981.
Pro návštěvníky je kryté vyhlídkové patro ve výšce 250 metrů, které umožňuje panoramatický pohled na město v úhlů 360 stupňů, zde je také obchod s upomínkovými předměty. Dále je zde také Sydney Tower Skywalk, což je otevřená vyhlídková plošina ve výšce 260 metrů, zde je ale pouze přístup pro organizované výpravy. A ještě jsou tu zde i otočné výškové restaurace, které pojmou až 220 návštěvníků.
Celkově věž pojme přibližně 960 lidí a cestu nahoru a dolů zajišťují tři rychlovýtahy, s nimiž cesty za dobrých povětrnostních podmínek trvají přibližně 40 sekund.


A teď se přesuneme do Melbourne, kde se krásně zabavíme v parku Melbourne a Yarra. Oba tyto parky slouží jako centrum zábavy v Melbourne a Melbourne Park je domovem klasické tenisové události Australian Open. Kromě ale tenisu, je na stadioně pořádána také velká spousta hudebních koncertů, kde už si své odehráli ty největší hvězdy hudebního byznysu jako jsou např: Aerosmith, My Chemical Romance, Janet Jackson, Metallica, Madonna, Pearl Jam, Red Hot Chilli Peppers, Sting a spousta dalších...


A jako maličkou ochutnávku zmíním město Adelaide, které je také značováno jako Město kostelů (" The City of Churches").
Jmenuje se podle královny Adelaide, manželky britského krále Viléma IV. Jedná se o pobřežní město založené v roce 1836 plukovníkem Williamem Lightem. Významnou osobou, která v Adelaide žije, je patolog Robin Warren, spoludržitel Nobelovy ceny za znovuobjevení batkerie Helicobacter Pylori.


Teď už ale perlička, ba ne, PERLA, této zastávky v Austrálii. Budu mluvit o světoznámém a přenádherném Velkém bariérovém útesu, který navštívime a poobdivujeme. Jedná se o největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu. Je přes 2000 km dlouhý, má přibližně 600 ostrovů a jeho veliká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. 150 km má na šírku. Je to velmi obdivuhodná stavba živých tvorů, která je vidět i z Měsíce. Poskytuje útočiště stovkám druhů ryb a sám je tvořen až 350 druhy korálů. Místa, která se dostávají nad hladinu zase poskytují útočiště ptákům. 4 000 druhů ryb, 350 druhů korálů, desítky druhů mořských hadů, plži, mlž a spousta dalších tvoří bohatý a složitý ekosystém, který je možné porovnat s tropickým deštným pralesem. Každoročeně se útes zvětšuje zevnitř i zvenku kvůli polypům, kteří jej tvoří.
Je to opravdu úchvatná podívná, a to sama za sebe můžu mluvit jenom o tom, co jsem kdy viděla na fotkách. Na vlastní oči musí být ještě tisickrát úchvatnější a protože je v moři, tak po vodě opravdu chodit nebudem, budeme mít pěknou lodičku, ale i sní by to bylo pořád na strašně dlouho, kdybychom si ho chtěli prohlídnout celý, tak se párkrát někde zastavíme a zašnorchlujeme si a podíváme se, jak to žije pod tak přenádhernými korály.


A nakonec, jak jsem slíbila, se uvelebíme na nádherné pláži a budeme relaxovat, odpočívat, nabírat síly a trochu bronzu.
A tak budeme dělat na Bondi Beach. Ještě bych vám chtěla doporučit jeden pořad, který chodí/chodil na takových těch ekologických televizních programech, teď si totiž nemůžu přesně vzpomenout na název toho konkrétního kanálu. Ale ten pořad se jmenuje Veterinář z Bondi Beach a je to úžasný pořad. Mladý, sympatický, hodný a opravdu profesionální a skromný australský veterinář tam v oblastech Bondi Beach ošetřuje zvířátka, třeba které mu přivedou lidi nebo, které najde u kraje moře a skoro umírají. Je to krásný pořad, poučný a to prostředí prostě stojí za každý pohled.
Proto jsem zvolila přávě tuhle pláž. Je to také nejpopulárnější pláž, ale podle mě, je také nejkrásnější z celé Austrálie. Nachází se jenom 7 km od centra Sydney v oblasti Bondi, od které má i své jméno. Pláž je dlouhá skoro kolimetr a je velmi oblíbená jak už pro klasickou rekreaci a odpočinek v létě, tak také pro surfaře, což je samozřejmě úžasný bonus navíc. Každoročně ji navštíví tisíce návštěvníků, kde obvyklá letní návštěva přasahuje 40 000 návštěvníků za víkend. Ale velice oblíbená je také v období Vánoc.


A knihu, která se mnou bude cestovat po Austrálii, jsem nezvolila proto, že by se tam odehrávala, opět jsem volila podle svých vlastních pocitů. Myslím, že k tak přátelské a nádherné zemi, jako je Austrálie, se hodí nějaká milá, krásná kniha, u které můžete hezky uvažovat, kterou si můžete v klidu užívat a která vás popřípadě uklidní a já myslím, že přesně taková je kniha od Huntley Fitzpatrick - Můj život u sousedů. Sice jsem ji ještě nečetla, ale rozhodně se na ni chjystám a strašně moc se na ni už těším ! :)


Pictorial Inspiration


Podmořské záběry z Velkého bariérového útesu


australská chlapecká hudební skupina 5 Seconds of Summer


Harbour Bridge v noci


Noční panorama Sydney


Panoramatický pohled na Bondi Beach v podvečer


Panoramatický pohled na jednu část města Adelaide v noci


Pohled na Operu v Sydney v noci


Boční pohled na Harbour Bridge v noci


Pohled na Sydney Tower v noci


Pohled na část Harbour Bridge a Operu se Sydney v dálce


Pohled na Harbour Bridge a Operu v západu slunce


Letecký pohled na Harbour Bridge

Doufám, že se vám tato zastávka líbila. Já jsem si ji užívala jako žádnou jinou, kterou jsem už zveřejnila a to jsem se zamilovala do všech míst, která jsme spolu imaginárně navštívili. Austrálie je překrásná země a jednou ji navštívit, to je dalších z velkých snů. Třeba se jednou poštěstí jak mě, tak někomu z vás, kdo jste se do Austrálie také tak zamilovali.
Teď už budeme postupovat trochu rychleji v cestování, i když nebude vůbec vadit, protože to tak stejně vyjde, když budeme cestovat ještě po konci prázdnin, když bude škola. Ale je pravda, že ve světě je toho ještě hodně, co jsme neviděli a já bych vám to moc ráda ukázala.
Tak doufám, že se budete ještě i na další zastávky těšit. Mějte se krásně a ať se vám daří se čtením, s blogy a úplně se vším, co plánujete. :)

Snow Fairy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markeet Markeet | Web | 12. srpna 2014 v 19:57 | Reagovat

ta číča v záhlaví je boží :) a ty fotky naprosto úžasný :))

2 Tina Tina | Web | 13. srpna 2014 v 7:50 | Reagovat

Úžasné.....vždy celou zemi nádherně popíšeš, a doplníš úžasnými fotografiemi. Tenhle tvůj projekt si vždy užívám :D

3 Kit731 Kit731 | Web | 23. srpna 2014 v 14:52 | Reagovat

Ach... můj... Merline, Austrálie, až jsi mi vehnala slzy do očí, jak jsem si zavzpomínala nad našim zájezdem (kdyby někoho zajímaly fotky, tak jsou v odkaze). Hned bych se tam vrátila a díky tvému povedenému článku to bylo, jako bych se vrátila v čase, moc děkuji :)

4 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 19:47 | Reagovat

[1]: Děkuju moc za pochválení fotek v článku a hlavně děkuju za pochválení Nicka. :)**

5 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 19:48 | Reagovat

[2]: Jéé, děkuju moc, jsem tak neskutečně ráda, že se ti projekt líbí a doufám také, že se ti bude líbit i v dalších článcích.
Děkuju ještě jednou. :)

6 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 19:50 | Reagovat

[3]: Páni, Kit, já děkuju víc tobě! Tohle je tak strašně málo, co můžu ukázat, raději bych ukázala třeba i své fotky, sepsala své zážitky, ale k mé smůle jsem v Austrálii nikdy nebyla. A když jsem viděla ty tvoje fotky, úplně mi se mi rozteklo srdce, taková nádhera. Jsem šťastná, že jsi to viděla na vlastní oči a moc děkuju, že se ti líbí tento článek tak moc. DĚKUJU! :-*

7 brita brita | Web | 24. prosince 2017 v 23:59 | Reagovat

půjčky bez registru nfinance cz O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!