Together All Around the World - 15. zastávka - Velká Británie - Londýn #1

25. srpna 2014 v 13:35 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Velká Británie - Londýn


Hi,

vítejte u další zastávky. Prázdniny nám skoro finišují, ale já s tímto projektem ještě rozhodně ne. Snad se mi ho povede publikovat nějak přijatelně pravidelně i v školním roce, i když toho bude tak strašně moc, že už teď se toho začínám děsit.
Nicméně na tuto a následujících pár zastávek se těším tak strašně moc. Anglie - Velká Británie - to je moje srdcovka, jak víte. A Londýn, a další města v Anglii, to jsou moje sny, jednou bych se tam chtěla přestěhovat nebo tam aspoň na chvíli na dovolenou nebo za prací, rozhodně bych tam ale chtěla zakotvit.
Doufám, že i vás budou tyto zastávky bavit, protože minulý rok, co jsem byla v Anglii se školním poznávacím zájezdem, jsem vám zveřejňovala svůj projekt The Londons Diaries a myslím, že vás to bavilo. Teď to bude něco podobného, ale o hodně, hodně větší, protože jenom samotný Londým musím rozdělit na dvě částí, jelikož Londýn je prostě metropole, obří, gigantické velkoměsto, které má co nabídnout, ať už jdete kudykoli.
Navíc je pro mě tvoření těchto článků také významné v tom, že vám k textu můžu vystavit své vlastní nafocené fotky, což taky poprvé za tento projekt, z čehož mám osobně velkou radost a doufám, že ji budete mít také a že se vám moje fotky budou líbit.

A i když vím, že tato část se asi nebude líbit všem, tak kdyby náhodou, tak jenom prostě přerolujte rovnou dolů.
Já tuhle část sem ale musím dát.
Chloubou Británie nejsou jenom budovy a historie, ale také hudební stránka. Britská hudba je populární po celém světě a stále nabývá na síle a fanoušci po ní prostě a jednoduše touží. Sama takovou hubdu zbožňuju.
Ale jednou z nejehlavnějších britských hudebních chloub, a to to říkám bez obalu, jak si myslím, že to je, je chlapecká skupina One Direction. U mě už víte, že je to moje absolutně nejoblíbenější skupina, že Liama, Niall, Harryho, Zayna i Louise zbožňuju a jednou už jsem vám o této své obsesi zveřejňovala i článek. Ale myslím, že kluci jsou zaslouženě tam, kde jsou a lidi je mají rádi také zaslouženě. Byla to velká náhoda, že se takhle jednou setkali ve stejném ročníku X Factoru, ale osobně jsem moc ráda, že se tak stalo.


***


Ale kromě One Direction, aby moc nevířila vody, jsou hodně vysoko v žebříčku hudebních hitparád i další interpreti, jako například: britská skupina Lawson, Ed Sheeran, Emeli Sandé, Ellie Goulding, The Vamps, Arctic Monkeys, Coldplay, Sam Smith a spousta dalších.
Nakonec co se týká hudby v Británii, tak se mohou chlubit také úžasnou hudební legenou Queen a The Beatles. Británie se rozhodně má čím chlubit.


A kam se vydáme v Londýně? Tak v tomto prvním díle se podíváme na Westminster Palace a okolí, poobdivujeme Buckinghamský palác a přesuneme se také na Trafalgar Square a zakončíme to ve známé Covent Garden.

Ve Velké Británii je samozřejmě úředním jazykem angličtina. Ale jako už tomu bylo v jiným zemích, v jiných státech, tak i zde se snoubí i několikero dalších jazyků.
Všichni víme, že Velká Británie se skládá tedy z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska. V každé z těchto součástí UK se domluvíte, samozřejmě, angličtinou. Ale například ve Walesu se domluvíte velštinou, ve Skotsku se domluvíte, jak jinak než i skotštinou a v Irksu irštinou. Všechny tyto jazyky, kromě angličtiny, společně ještě tvz. Gaelic se nazývají keltské jazyky.
To jenom pro zajímavost o jazycích, kterými se mluví ve Velké Británii, ale jinak angličtina je zde naprosto samozřejmá.

Takže jako první si prohlídneme Westminster Palace a Big Ben. Westminster Palace nebo také House of Parliment je sídlo Parlamentu Spojeného království - Sněmovky lordů a Dolní sněmovny. Původně palác sloužil jako sídlo panovníka. Většina současné stavby pochází z 19. století, kdy byl po velkém požáru, jenž skoro celý palác zničil, zrekonstruován architekty Charlesem Barrym a Augustem Welby Puginem. Palác má celkem přibližně 1000 místností a nejznámější z nich jsou právě komory Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Westminster se nachází na břehu řeky Temže a jeho nejznámější turistickou atrakcí je samozřemě Big Ben.

Westminster focený také z London Eye

Big Ben je hodinová věž se zvonem, která je součástí Westminsterského paláce. Svůj neformální název Big Ben získala podle hlavního stavitele zvonu sira Benjamina Halla. Pro návštěvníky se také Big Benu říká Věž Svatého Štěpána, ale zaměstnanci paláce a pravděpodobně ani většina Angličanů jí takhle neříká, tento dodatečný název by se dal považovat za vyloženě turistický a pro návštěvíky. Nicméně formální a oficiální jméno Big Benu je St. Elisabeth Tower - neboli věž Svaté Alžběty. Byl tak pojmenovám v souvislosti s šedesátým výročím vlády Alžběty II.
Big Ben je postaven ve viktoriánsko-gotickém stylu a měří přibližně 96,3 metry, což je podle britských měřítek přibližně 315 stop.

Big Ben, který jsem s přiblížením fotila z London Eye.


Na další atrakci stačí přejít po Westminsterském mostě. Během přecházení mostu se dostáváme k úchvatnému a světoznáménu London Eye - Londýnskému oku. Musím říct, že jízda na London Eye stojí opravdu za každou libru. Sice se možná dostanete do dlouhé fronty, která by mohla pomalu sahat až po konce Westminsterského mostu a musíte před nástupem do kabinky projít kontrolovou tašky/batohu, ale opravdu to za to stojí.
London Eye je největší vyhlídkové kolo v Evropě a od roku 2006 pak také na celém světě, měří 135 metrů a najdete ho na břehu řeky Temže, takže při vyhlídce ji máte nádherně pod sebou. Celé kolo čítá 32 ultramoderně zařízených klimatizovaných kabinet, které jsou celé prosklené, aby šlo vidět všude po širokém okolí. Podlaha ale skleněná není, takže se nemusíte bát, že když se podíváte dolů, bude tam "prázdný prostor". Celá jedna jízda kola trvá přibližně 30 minut, někdy až 45 minut a to je proto, že cestující vystupují a zároveň i vystupují, takže kolo se vlastně pořádně nezastavuje, lidí neustále proudí a pomalá jizdá je proto, aby se lidem dobře nastupovalo i vystupovalo.
Architekty kola jsou David Marks, Jule Barfieldová, Malcolm Cook, Mark Sparrowhawk, Steven Chilton a Nick Balei. Významné pro Česko je to že, ložiska a náboj kola byly vyrobeny právě v Česku a na důkaz toho je na jednom nosníku kola vyrytý znak, který symbolizuje českou spolupráci na stavbě kola. Celková váha je 1 700 tun.
Jakmile vaše cesta po London Eye skončí, máte v ceně ještě 4D prohlídku Londýna na křídlech racka, což můžu říct, že bylo absolutně úchvatné a dokonalé, všechno vídíte ve 3D a navíc podle 4D techniky i cítíte vůně nebo, když prší, tak cítíte vodu na tváři. Prostě úchvatné. A ve stejné budově jako je 4D kino, tak tam můžete najít i další atrakce, jako třeba prohlídku muzea voskových figurín Madam Tussauds.

London Eye, které jsem fotila z Westminsterského mostu.

Tahle fotka je trochu rozmazaná, ale to proto, že jsem to fotila z lodě na plavbě po Temži.

A tady je detail jedné kabinky na London eye, která je pod tou naší.

Po úchvatné jízdě na London Eye se přesuneme k Buckinghamskému paláci, který je taky všem velmi dobře známý jako sídlo samotné královny Alžběty II. Když jsem já byla v Anglii u Buckinghamu, tak královna se svou rodinou v pláci přítomna nebyla. Jestli je královna v paláci nebo ne, poznáte velmi jednoduše podle vlajky vyvešné na stožáru. Jestliže je vyvěšený Union Jack - vlajka Anglie - tak královna přítomna není, ale pokud je vyvěšena vlajka královské pečeti, tak královna přítomna je. Ten den, kdy jsem byla já u paláce, byl vyvěšený Union Jack.
Ještě jedna věc, pokud se ale stane, že zemře člen královské rodiny, je na Buckingamu vyvěšený Union Jack na půl žerdi, což se dělá od tragické smrti princezny Diany.
Nicméně palác je to opravdu nádherný a majestátní. Jeho návštěvnost je obrovská a je zvenku volně přístupný dlouhou ulicí Mall lemovanou britskými vlajkami. Ale palác je také přístupný i zevnitř, ale jenom určité části, pokoje, kterou jsou vyhrazeny pro královnu a její rodinu jsou soukromé a tam tedy přístup není. Palác má ale hodně zaměstnanců, kterých je tam zaměstnáno přibližně 450. Celý palác je chráněn britskou stráží, která se po určitém časovém intervalu mění, a pokud se mění, tak můžete být svědky úžasného průvodu stráží za zvuků bubnů v doprovodu ochranky na koních.
Před palácem také najdete památník královny Viktorie, která se stala jednou z nejznámějších a nejmilovanějších královen Anglie, protože díky ní a za její vlády Anglie vzkvétala.

Buckinghamský palác, který jsem fotila.

A tohle už je památník královny Viktorie z největším přiblížením, protože ani k paláci ani k památníku jsme se blíže bohužel nedostali.

Teď už se ulicí Mall od Buckinghamského paláce dostáváme na jedno z nejznámějších britských náměstí - Trafalgar Square.
Je to náměstí populární hned z několika důvodů. První je pomník kapitána Nelsona z bitvy u Trafalgaru z roku 1805. Další je samozřejmě Národní galerie a nakonec, a to je trochu komický důvod, je náměstí známé také kvůli holubům. Ano, čtete správně.
Od doby Eduarda I. byl dnešní Trafalgar Square používám jako královské stáje. Teprve až okolo roku 1820 pověřil princ regent architekta Johna Nashe o obnovu. Vzhled Trafalgaru, jak ho známe dnes, pochází ale z doby někdy okolo roku 1845 a je to dílem architekta Charlesse Barryho.
Jak jsem říkala, jeden z důvodů slávy tohoto náměstí je Nelsonův památník. Byl postaven v letech 1840 - 1843 a obsahuje přibližně 5 metrů vysokou Nelsonovu sochu, která je obrácená čelem k Westminsterskému paláci. Samotná socha je postavena na 56 metrů vysokém žulovém sloupu. Celý sloup je obklopen krásnou fontánou a 4 obrovskými sochami lvů, které jsou dílem sira Edwina Landseera.
A proč je známé také kvůli holubům? Protože je to právě Trafalgar Square, kde se holubů vyskutuje úplně nejvíce a nepřeberné množství turistů se baví jejích krmením. :D

Nelsonův pomník. Tohle není moje fotka, protože všechy, které jsem fotila za moc nestojí a jsou takové divně rozvlněné.

A nakonec zavítáme do úžasné, zabavné Covent Garden, což je okrsek v centrálním Londýně ve východní částí Westminster. Je to vlastně místo zábavy, je tam krásný trh se stánky, ale i menšími obchůdky, např. je tam obchůdek s nádhernými, voňavými domáci mýdly, nebo obchůdek s pravými anglickými čaji a čajovnami. Vzpomínám si také jeden úchvatný menší stáneček s ručně malovanými nádhernými obrazy. Já na ten jeden konkrétní obraz mít dost místa, tak ho beru s sebou, ale přece jenom byl to trochu větší a já se bála, že bych ho potom cestou domů v kufru zničila a to by za to určitě nestálo.
Covent Garden je prostě místo, kde se zabavíte, kde si také odpočinete, kde naberete nové síly. Covent Garden je ale také významná tím, že je zde vstup do Královské opery a je tu také stanice metra Covent Garden. Myslím ale, že hlavní je to, že je to místo zábavy, kde se pobavíte, ale také něco přiučíte.

Takhle to vypadá uvnitř Covent Garden - fotila jsem já.

Taky ještě interiér Covent Garden

A tohle je už jeden z bavičů, kteří lemují venek Covent Garden. Musím uznat, že ten chlapík byl vážně machr, nehýbal se, vůbec nic a tak vydržel celý den. Živoucí socha. :)

A ještě vám ukážu knihy, které bych si s sebou vzala do Anglie a tím myslím asi do celé, i na další část Londýna, kterou vám ukážu v dalším článku.
Obě se odehrávají v Londýně, jsou z londýnského prostředí a každá se od sebe zásadně liší, na jednu stranu jedna velmi smutná kniha, ale také druhá kniha, která je opravdu drsná, napínavá a akční. Navíc i autoři jsou z Anglie, což byl asi můj nejhlavnější záměr. A pokud jste třeba Rváče od Niall Leonarda nebo Ještě než umřu od Jenny Downhamové nečetli, tak vám doporučuji to napravit. Ty knihy vážně stojí za to.


Pictorial Inspiration


Panoramatický pohled na Trafalgar Square


Národní galerie na Trafalgar Square


Památník královny Viktorie před Buckinghamským palácem


Buckingham Palace


Noční Westminster Palace a Temže


London Eye

Tak a tohle je zatím z Londýna všechno, ještě tento týden se můžete těšit na další část Londýna potom samozřejmě na další zástávky, které budou rozhodně stát za to, to vám slibuji.
Zatím si ještě užívejte prázdnin, pohody, klidu, knih a sluníčka a i když už prázdniny opravdu brzičko končí, tak nevěšte hlavu, ještě tento týden si pořádně užijte. Další skolní rok stejně uteče jako voda, že si nikdo z nás stejně ani pořádně neuvědomí, že letní prázdniny vlastně skončily. :)

Snow Fairy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 illupi illupi | Web | 25. prosince 2017 v 0:32 | Reagovat

sms půjčky bez úroky 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!