Together All Around the World - 15. zastávka - Velká Británie - Londýn #2

28. srpna 2014 v 21:02 | Snow Fairy |  Together All Around the World

Londýn


Ahoj,

dnes je na programu opět Lodnýn, ale jiné jeho části než v prvním článku. Myslím, že Londýn za to stojí a jenom doufám, že se vám projekt stále líbí. Jak už jsem mnohkrát v průběhu opakovala, máme toho před sebou ještě opravdu hodně a i když už začně brzy škola, tak se projektu budu snažit všnovat a články budu přidávat, jak jen to půjde, až dokud neodcestujeme další místa, která chystám.
Takže dnes to nebudu protahovat a rovnou vám ukážu, na jaká místa se spolu podíváme.


Všechny zajímavosti o jazycích, kterými se mluví ve Spojeném království a další věci jsem vám říkala v první části, kterou si můžete přečíst a projít TADY.

Dnes budeme pokračovat. A sice na velmi známé, ale hodně střežené Downing Street číslo 10. Při mém poznávacím zájezdu jsme měli také cestu kolem Downing Street, ale je to místo, kde bydlí britský premiér David Cameron, takže je pochopitelné, že je to velmi přísně ztřežené místo. Dovnitř ani do ulice vedoucí k domu číslo 10 se nedostanete, tedy s nějakým povolením určitě ano. Ale návštěvníci se dívají jenom přes bránu na dveře v dálce. Je to sice na draka, že nemůžete blíž, ale zase si myslím, že je to super zážitek, říct, že jste navštívili Downing Street. Tedy aspoň z dálky.
Ulice byla vybudována a pojmenována po siru Georgovi Downingovi, což byl voják sloužící pod Oliverem Cromwellem a Karlem II. Ona Downing Street je celkem hvězdně obydlená ulice, protože v čísle 9 bydlí úřad vlády, na čísle 11 je oficiální sídlo ministra financí a na čísle 12 to bylo dříve sídlo vlády, dnes je to sídlo tiskového, komunikačního, informačního a výzkumného oddělení předsedy vlády.

Odtud je povoleno návštěvníků, podívat se na Downing Street number 10

A Number 10 osobně.

To na začátek jenom menší zastávka u britského premiéra. Teď se přesuneme na Piccadilly Circus. Jedná se o jeden z nejznámějších dopravních uzlů v Anglii. Má jedno poznávací znamení podle kterého jasně a přesně uhádnete, že se jedná o Piccadilly - velký oblouk reklam. Piccadilly Circus byla vybudována v roce 1819 pro spojení Regent Street s obchodní ulicí Piccadilly. Circus neberte doslova jako cirkus, ale v tomto případě je circus míněno ve významu kruhového veřejného prostranství u dopravní křižovatky. Na Piccadilly je také takové menší náměstíčko s velkým památníkem zasvěceným bohu opětované lásky Erosovi. Opětováně lásky proto, že bůžek na památníku drží luk, ale bez šípu. A to proto, že ten onen pomyslný šíp máme každý ve svém vlastním srdci.
Což je naprosto nádherné vysvětlení a legenda. Když nám tohle bylo řečeno, říkala jsem si v hlavě, že je to naprosto dokonalé. A jak jsem říkala, je to takové malé naměstí, kde najdete bezpočet skvělých obchodů, obchůdků a občerstvení, takže na nákupy nějakého oblečení, suvenýrů nebo jiných věcí je to místo jako stvořené. A kdyby jste chtěli chvíli odpočívat, tak si můžete v klidu sednout k památníků a relaxovat u boha opětované lásky.

Celé náměstíčko Picaddily Circus

Detail Erota, boha opětované lásky s lukem bez šípu

Cestou z Picadilly Circus se půjdeme podívat na další velké a velmi populární anglické náměstí, kde se konají všechny obří premiéry filmů - Leicester Square. Zajímavostí je, že v jeho středu je socha Williama Shakespeara obklopená delfíny a na každém rohu parku, kde je brána, je umístěná socha nějaké významné osobnosti - např. sica Issaca Newtona, sira Joshuy Reynoldse (což byl první prezident Royal Academy), Johna Huntera (to byl průkopník chirurgie), Williama Hogartha (což byl známý malíř) a nakonec nejnovější socha Charlieho Chaplina.
Velmi význmané je Leicester Square pro zábavu v podobě kin, z nichž nejznámější a nejvýznamejší je Odeon Leicester Square, které dominuje východní straně náměstí a celkově pojme přibližně 1 700 diváků.
Anebo kino Empire, což je druhé největší kino na Leicester Squre s kapacitou 1 300 diváků. A i přesto, že je to až druhé největší kino, tak se právě v Empiru konají skoro všechny obrovské filmové premiéry Londýna.
A jako takovou maliličkou ochutnávku vám povím, že na jedné straně, tak trochu naprosto Empire kina, je velký MM's World, do kterého jsme hned s kamarádkou vběhly a obdivovaly všechny ty dobroty. :)

kino Empire

Vnitřek MM's Worldu - foceno z druhého patra. :)

A abychom šli alespoň trochu po stopách všemi milovaného obrýleného kouzelníka, Harryho Pottera, projdeme se po velkém visutém ocelovém mostě - Millennium Bridge. Je to most hlavně a převážně pro pěší procházky, ale vzhledem k tomu, že tady byla točena část Harryho Pottera, je sám osobě zážitek projít si ho svých.
Výstavba mostu začala roku 1998 a slavnostně byl otevřen v roce 2000. Most je převeden dvěma mostními pilíři, jeho rozpětí je 325 metrů a šířka 4 metry. Lana jsou předepnutá zátěží 2000 tun vůči pilířům, na kterých jsou ukotvena, takže byl stavěn tak, aby pojal až 5000 lidí.


Naší další zastávkou je Tower - Palác a pevnost Jejího Veličenstva - The Tower of London. White Tower - bílá čtvercová tvrz uprostřed celé pevnosti, která dala celému komplexu jméno, sloužila jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočistě a vězení především pro vězně z vyšších vrstev.
Tower je asi nejkrvavější místo Londýna, právě kvůli popravám. Asi nejznámější vězeňkyní byla Anna Boleynová, druhá manželka panovníka Jindřicha VIII. Tudora. Byla obviněna za zradu krále, ze smilství a z čarodějnictví, ale jelikož byla Anna královna v době své popravy, tak se jí dostalo královského způsobu popravy, která prověhla v roce 1536. O pár let později, v roce 1542, zde byla také popravena mladičká Kateřina Howardová, sestřenice Anny Boleynové a pátá manželka Jindřicha VIII. Tudora.
Úžasně jde Tower vidět právě v seriálu Tudorovci, který je sice trochu přimalovaný než jak tomu bylo ve skutečnosti, ale je natočený opravdu úžasně v hlavní roli s perfektním Jonathanem Rhys Meyersem aka Jindřichem VIII. Ten seriál můžu jedině doporučit, úžasná to záležitost.
Ale aby jste Tower nepovažovali jenom za surové popraviště, jedná se i o nejvíce střežené místo v Londýně kvůli korunovačním klenotům, které jsou zde uchovávány a přístupné veřejnosti, pouze bez možnosti focení. Jestli se někdy ocitnete v Londýně, tak vám doporučuji zajít si do Toweru, je to opravdu unikátní historické místo, které dýchá tou svojí specifickou atmosférou, kterou ještě úchvatně dokreslují krkavci. S mini se také pojí jedna věc, a to, že pokud někdy krkavci z Toweru odletí, tak padne britská vláda, což by byla jedna velká katastrofa. Proto si to v Anglii zařídili tak, že všichni krkavci v Toweru mají částečně zastřihnutá křídla, aby nemohli odletět.


A samozřejmě k Toweru samotnému patří ještě i Tower Bridge, honosný zvedací most přes řeku Temži. Stavba mostu začala v roce 1886 a trvala celých osm let. Na stavbě se podílelo 5 hlavních dodavatelů a 432 dělníků, na podporu mostu byly na říční dno položeny dva masivní pilíře, které obsahují více než 70 000 tun betonu. Kostra věží a mostu samotného byla postavena z více než 11 000 tun oceli a jako obložení na ochranné ocelové kostry i pro celkové vylepšení vzhledu byla použita cornwallská žula a portlandský vápenec.
Most byl otevřen v roce 1894 a slavností ceremonie byla zahájena princem z Walesu, budoucím králem Edwardem VII. a jeho ženou, Alexandrou Dánskou.
Most je navíc vybaven dvěma výškovými lávkami spojující obě věže mostu. Tyto lávky byly v roce 1910 uzavřeny, ale dnes jsou přístupné veřejnosti v rámci historické prohlídky mostu.


A teď už jenom tři zastávky, takové dvě perličky v The City v Londýně a jednu perličku navíc. Tou první je 30 St. Mary Axe, která je neformálně nazývána jako "Okurka" nebo také Swiss Ree Tower, Swiss Ree Building nebo také Swiss Re Centre, což je označení vztahující se k bývalému vlastníkovi budovy. Je to jedna z velmi moderních budov a dosahuje výšky 180 metrů. Stavba je proslulá hlavně svým tvarem, jehož autory jsou sir Norman Foster a Ken Shuttleworth.
Celá stavba byla dokončena 28. dubna 2004. Návrh této budovy záskal prestižní ocenění Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova.


Předposlední významná budova v The City, je City Hall neboli Londýská radnice, sídlo GLA - Great London Authority - Velký Londýn.
Budova byla navržena Normanem Fosterem, který navrhoval také předchozí 30 St. Mary Axe, a budova byla poprvé otevřena v roce 2002. Londýnská radnice má neobvyklý cibulovitý tvar pro zmenšení její vnější plochy a tím i snížení energetických ztrát. Byla přirovnávána k přiblě Dartha Vadera, znetvořenému vejci nebo motocyklové přilbě. Původně na místě City Hall bylo přístaviště. Spirálovité schodiště uvnitř City Hall má 500 schodů a ty vedou až nahoru do desátého patra. V horní části je výstaviště a místo pro setkávání zvané jako "londýnský obyvák" s otevřenou vyhlídkovou terasou občas přístupnou veřejnosti.


A jako posední místo, kam vás vezmu, je mrakodrap The Shard - v doslovném českém překladu, Střep. Tento mrakodrap není součástí The City, ale je naproti Toweru. Je to mrakodrak, který měří 310 metrů, ale tyto rozměry se myslím trochu liší, protože nám bylo při návštěvě v Londýně řečeno, že měří 336 metrů. Je to největší mrakodrap ve Velké Británii a v Evropské unii a po ruské Mercury City Tower druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě. Architektem stavby byl Ital Renzo Piano. Stavba budovy započala v roce 2009, takže je to poměrně mladičká stavba, zato velmi honosná a majestátní. K otevření došlo v květnu roku 2012 za přítomnsoti katarského šajcha a člena královské rodiny, vévody Andrewa.

The Shard, je to focené z lodě při plavbě na Temži.

Knihy, které bych s sebou vzala do Anglie, jsou také v přechozím článku, takže vám je sem znovu dávat nebudu, opět si je můžete prohlídnout a okomentovat, buď pod tímto článkem nebo pod článkem první části. :)

Pictorial InspirationPohled na Tower Bridge z ptačí perspektivy


Pohled na Tower Bridge z boční strany


Pohled na Tower Bridge v noci


Pohled na White Tower v komplexu The Tower of London


Pohled na svítící reklamy na Piccadilly Circus


Pohled na Millennium Bridge


Pohled na City Hall v pozadí s Tower Bridge


Pohled na vrchol 30 St. Mary Axe


Pohled na zářící The Shard v noci

Tak, a to by mohlo být z Londýna všechno. Ještě jsem nezmínila Katedrálu Svatého Pavla, ale říkala jsem si, abyste toho už neměli až tak strašně moc. Ono je toho v Londýně k vidění ještě o hodně, hodně více, a kdybych vám to měla všechno vyjmenovávat, tak bych tady otravovala do Vánoc. Věřím, že každý, kdo Londýn navštívil si našel něco, co ho uchvátilo a že ti, kdo tam ještě nebyli si něco najdou a třeba to nemusí být nic z toho, co jsem zmiňovala v tomto nebo prvním článku.
Jsem na Londýn a Anglii velmi, velmi pyšná a tak doufám, že se vám taková prohlídka líbí a že jste si obě části aspoň trochu užili. A pokud uvažujete o návštěve Londýna, Anglii, určitě vám doporučuji neváhat nad tím, jsou to skvěle insvestované peníze a celá návštěva stojí za to.
V Anglii v dalších článcích tohoto projektu zůstaneme, ale vezmu vás do jiného města, abyste měli nějakou obměnu. Doufám, že i ty další články vás potěší a budou se vám líbit.
Mějte se nádherně!

Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 clardis clardis | Web | 29. srpna 2014 v 11:56 | Reagovat

Moc hezký článek :)!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!