Inspiration (89)

7. září 2014 v 18:54 | Snow Fairy |  Inspiration
-Meme od Nikki Finn.

Když teď začal školní rok, hodněkrát už jsem si řekla, proč se vlastně maturitě říká zkouška dospělosti. Vím, že hodně z nás to letos čeká, což pro nás předznamenává tuny učení a stresu, nedostatek času. A svým způsobem se dá pochopit a vysvětlit, proč se maturitě říká zkouška dospělosti. Ale to bych nebyla já, kdybych to zase nevzala z jiného konce a zase o tom celém až přespřiliš nepřemýšlela z úplně jiného úhlu.
Matura je velká věc, sama se toho děsím, protože čím víc se to začíná na každé vyučovací hodině řešit, tím víc mám pocit, že tolik věcí prostě nezvládnu.
Ale chtěla jsem říct, že já si maturitu představuju jako součást něčeho většího, kde je maturita jenom další z mnoha těžkých zkoušek, kterými si musíme denně projít. Každý den je zkouška a ne všichni mohou říct, že u nich probíhalo všechno tak, aby mohli studovat nějakou školu. Někdo musel už jako malý dospět a zkoušku dospělosti skládat za úplně jiných podmínek, než někde ve škole za stolem a nad papírem s poznámkani a hlavou plnou věcí, které se naučil. Někdo se musel protloukat, jak to šlo, aby se vůbec dokázal každý den pohnout dál. A někdo, kdo by si to nejméně zasloužil, musí bojovat s nemocí, která mu v žádném případě nedovoluje vůbce maturitou nebo školou projít, i kdyby si to z celého srdce přál.


Rozhodně tím nechci říkat, že maturita v životě je absolutně bezvýznamná nebo pomíjivá. Není. Díky ní můžete mít lepší zaměstnání a díky lepšímu zaměstnání můžete mít lepší život a když máte dobrý život, tak jste i štastnější. Neustále jde všecho ruku v ruce s tím, že to něco chceme udělat.
Znám jednoho člověka. Je to dobrý člověk, je dospělý, ale je nemocný. Ale ten zádrhel je v tom, že se s tím dá něco dělat. Zní to divně, že? Ale vlastně to není divné. Ono s tím je možné něco dělat, ale ten člověk nechce. Stále si sice ztěžuje, že ho všechno bolí a že jsou lidé kolem něj jenom protivní, že kolem něj musí skákat. Přitom by stačilo málo a všechno by mohlo být jinak. Všechno by ten člověk mohl zvládat sám jako dospělý soběstačný člověk, protože ta možnost tu je. Ale ten člověk prostě nechce. Odmítá změnit svůj život natolik, aby i on sám byl šťastější nejen duševně, ale i fyzicky.
Potom znám ještě jednoho člověka, který by si moc přál pejska. Do útulku ale nezajde z mě neznámého důvodu. Nicméně, naskytla se možnost vzít si pejska od rodiny, která se stěhuje někam, kde pejska mít nemohou. Okay, to je pořád ještě v pořádku. Ale ten člověk, co toho pejska chce, si toho pejska od té rodiny chce zatím jenom "vypůjčit", že prý na zkoušku. Ale copak je pejsek kus hadru nebo kus nábytku, který v případě nespokojenosti vyměníte za jiný? Je to hloupé, je to hloupé a beozhledné. Ten člověk chce pejska, ale pokud je tu možnost, není si jistý, jestli by ho zvládal.


Moc odbočuju, ale tak nějak jsem vám to prostě potřebovala říct a nějak navázat na svou původní myšlenku. Není maturita jenom součást zkoušky dospělosti, kterou prožívá každý, každý den svého života? Copak kdybychom maturovat nechtěli, budeme pořád ochotní do školy chodit a učit se tak, aby za námi byl zároveň vidět nějaký pokrok? Chtěla jsem říct, že je ta volba jenom a jenom na nás. Stejně jako člověk v případě jedna, který nechce dělat nic proto, aby byl zdravější a šťastnější, i přesto, že si přesně tak šťastný a zdravý přeje být. Stejně jako člověk v přípdě dva, který chce pejska, ale raději by si ho vzal první na zkoušku než aby si ho vzal s jistotou hned i přesto, že by to znamenalo, že by se musel o hodně více starat, než by si k němu pejsek vytvořil pravou důvěru.
A tak je to i s náma a maturitou nebo jakoukoli zkouškou, ať už na střední školu nebo na vysokou nebo jakoukoli jinou, kterou si musíme projít. Všude se musí dělat nějaké zkoušky a rozhodnutí, než nastoupíme, kde chce být, kde chceme studovat nebo budovat vlastní budoucnost. Víte, každý den si říkám, jak to vlastně všechno zvládnu, jestli vůbec, protože je toho hodně a moje vůle je občas hodně malá a ne vždycky, když si něco umanu, u toho zůstanu. Ale jsou tu věci, vlastně jenom jedna věc, od které neutěčeme nikdy. A tou věcí je život. Je přesně takový, jaký si ho děláme každý den. Odráží přesně to, jak se cítíme a co máme uvnitř a pokud se nedíváme srdcem a neděláme to, co chceme hlavně proto, že nám na tom záleží, můžeme si neustále přát všechno možné i nemožné, ale nakonec nic z toho možná nevyjde. Důležité prostě je, že CHCEME začít a pokračovat i když to není vždycky jednoduché.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adoš Adoš | E-mail | 7. září 2014 v 22:55 | Reagovat

Tato inspiration byla velmi motivacni. Je pekne jak ses nad ni zamyslela a vlastne nad tim vsim i kdyz treba odbocilas.
Maturita, zkouska dospelosti. Dnes jiz tolik oplacavane tema, ktere ztratilo na sve podstate. Bohuzel nynejsi doba uz tomu nikterak nezatrhne, ba naopak, priklada do ohne uhli i polena a navrch jeste nejaky podpalivac. Abych uvedl vec na pravou miru. Driv maturita znamenala dnesni vysokoskolsky titul a pokud jste driv ziskali bakalare, magistra ci nektery z dojtorskych titulu, to jste byli panecku vazenym clovekem. Bohuzel, maturitu ma dnes kde kdo. Kosmeticka, kadernik, ... Kam tohle dospeje nechci radeji ani vedet. Uz vam neopravi drez obycejny instalater, ale pan inzenyr, je libo novou branku? Zamecnika nevolejte, prijede a vse zaridi  bakalar technik zahradni vybavy a to me podrzte, spodary mi doporucil sam diplomovany specialista modnich trendu...
Maturita-velky strasak, spousty mladych lidi vydesi, vsak prave ti dospeli si strachy nenadelaji do kalhot a s drobek tezsi zkouskou se poperou a nakonec mozna prohlasi, ze to byla fraska. Mit maturitu je v dnesni dobe zaklad. To si kazdy uvedomi, bohuzel i naslo se par chytrych hlav, ktere sesadily uroven i jmeno teto zkousce a zaprodaly ji ekonomice. Nemuzeme se pote divit kolik maturantu vychazi kazdy rok a kolik lidi bude varit, opravivat dum, nahazovat fasady? Ano polska fasada je zarukou rychle a levne parady ovsem za jakou cenu? Spadne den po zaruce:D
Neni treba se bat. Pripravenemu stesti preje a az budes mit to vsechno uspesne za sebou bude te to cekat znovu a jeste jednou a neboj, jeste si zanadavas, ale to je jenom dobre. Pokud tohle nevte tvoje mamka, vrele ti to doporucuju;) opeavdu to pomaha a od tohoto prave tato slova jsou, aby si clovek ulevil a netituloval s nimi druhe kdyz o nich vi prd.
Velmi dulezite!!! Nenech se pohltit spoluzaky a zmatkari okolo. Jiste. Najdou se i silenci, jez z toho zcvoknou a tomu se nejde skodolibe nezasmat:) nikdy neni pozde a i kdyby tak tento pisledni ctvrty rok pro tebe bude uz jenom opakovanim, ktere ti zkrati tu hromadu uceni. Uz ted vim, ze vsechno si nezopaknes jak bys chtela, ale zachovej paniku. Zjistis, ze skolni dichazka a to trapeni melo neco do sebe.
Takze ma rada zni: povznes se nad sve pulky, zapni mozek, ano vim bude to bolet, vsak po usoechu bude se ti krasne zaslouzene hovet.
Kdyz uz to udela takovy blb jak su ja, podotykam Dvakrat!!!, tak to zvladnes aj ty, P.;)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!