Leden 2015

Recenze - Čtyřka: Divergentní povídky

19. ledna 2015 v 17:33 | Snow Fairy |  Recenze

Čtyřka: Divergentní povídky

Autorka: Veronica Roth
Žánr: YA, Dystopie, Sci-fi, Krátké povídky, Fiction, Fantasy, Postapokalyptický
Díl: 0,1 - 0,4
Originální název: Four: A Divergent Collection
Počet stran: 192
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Dva roky předtím, než Beatrice Priorová podstoupila Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Po svém překvapivém rozhodnutí se ocitá mezi Neohroženými - zde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být tím ustrašeným klukem schovávajícím se v koutě a žít šťastný život, nebo si to alespoň myslí. Už jako Čtyřka přichází na to, že ani nová frakce není bez problémů - nejen že pro získání postavení jsou Neohrožení ochotni jít přes mrtvoly, ale zároveň skrývají tajemství, které by mohlo rozvrátit celý systém frakcí.
O dva roky později Čtyřka cítí, že by měl něco udělat, ale stále netuší co. Teprve dívka, která jako první nováček skáče ze střechy do záchranné sítě, může vše změnit. S ní dokáže napravit celý svět. S ní by Čtyřka opět mohl být Tobiasem.

***

Tobias měl vždycky tolik důvodů všechno změnit, udělat se svým životem něco, co ho změní. Ale stejně tolik důvodů měl k tomu nic neudělat. Život v Odevzdanosti už ho za ty roky naučil, co má dělat, jak se chovat, co si oblékat. Jeho život je v podstatě předem nalinkovaný hierarchií a prioritami rodné frakce. Jenomže, co ani zákon nevidí se skrývá za zavřenými dveřmi jejich domu, kde žije se svým otcem, vůdcem Odevzdaných.
Ale život to někdy chce jinak a Tobias se přece jenom rozhodne myslet chvíli na sebe a na obřadu volby si vybere frakci, u které doufá, že mu zachhrání život. Nakonec najde nejen nový způsob, jak žít jinak, ale taky spoustu nových způsobů, jak se ještě přiblížit smrti a nebezpečí.


Tajemství, která vám nebyla úplně jasná v sérii Divergence vám Čtyřka krásně odhalí v povídkách, kde se strach a nebezpečí mísí s příslibem nového začátku.

Už od vydání série Divergence chovám k postavě Čtyřky určitou úctu. Vážím si této postavy v mnoha ohledech a jako hrdinu jsem si ho opravdu oblíbila. Vydání jeho povídek jsem vyhlížela s napětím a nadšením. A jak všude slyšíte, čtete a vidíte, že Čtyřkovy divergentní povídky jsou povinností pro všechny milovníky Divergence, a i když už to asi nepotřebuje více potvrzení, tak vám ho stejně dám.

Čtyřka je svým způsobem kontroverzní postava, někdo ho zbožňuje, někdo ho nesnáší, někdo ho neřeší. Já mám Čtyřku moc ráda a velmi jsem uvítala knížku, kde je reflektor světla zaměřem výhradně na něj. Ve čtyřech kapitolách nazvaných Přeběhlík, Nováček, Syn a Zrádce se jako sonda dostáváme do Tobiasova života předtím, jak ho známe z Divergence. Osobně si myslím, že tohle byl skvělý nápad. Celý jeho život i minulost jsou tím pádem ucelenější a dávají větší smysl. Zároveň to i Divergenci dává trochu jinou tvář než měla do doby než vyšla Divergentní kolekce povídek.
Ve zbývajích třech dodatkových kapitolách se už sice potkáváme s Triss a částí Divergence, kterou známe, ale i tato část je z Tobiasova pohledu maličko jiná.

Veronica dala Čtyřkovi určitou tvář a v těchto povídkách ho vídíme jako člověka z Odevzdanosti, který toho moc nemá a který toho ani moc chtít nemůže, ale i jako člověka, který si začíná budovat své vlastní brnění, novou identitu i nový způsob života.
Bylo to tak už v Divergenci a je to i u Čtyřky. Veroničin popis atmosféry, okolí, událostí, postav. Mě její styl psaní ohromně sedí. Dobře se to čte a ještě líp se to představuje. Taky se mi zdá, že i když je její pohled a obraz dystopické budoucnosti poněkud složitější, ve své podstatě opravdu zamotaný a nepředvídatelný, tak ona to popisuje, jako by se to už dělo nebo jako by se to opravdu mělo stát. Mám z ní takový pocit, že si je jistá sama sebou i tím příběhem. Že se nebojí riskovat a ukázat něco nového.


Čtyřka: Divergentní povídky je opravdu kniha, která vám do série Divergence vnese nové světlo. Je to z Čtyřkova pohledu napínavé, akční, do jisté míry emotivní a osobní. Musím říct, že číst ze Čtyřkova pohledu a dozvídat se věci, které jsem nevěděla, mě opravdu bavilo. Jak jsem říkala, tak hodně věcí zapadne do souvislostí z Divergence a to jako fanoušek považuju za určitý bonus navíc. Já osobně nemůžu říct půl slova. Dostalo se mi vysvětlení minulosti mé oblíbené postavy a nakonec jsem zjistila i něco navíc.
V tomto případě není na co si stěžovat. Fanoušci Divergence Čtyřkovy povídky určitě ocení a určitě je to velice potěší. Ty, kteří jsou na tom s Divergencí neutrálně, ale jsou zvědaví, ti nešlápnou vedle, když se do čtení pustí.

Inspiration (99) - S láskou Rosie

18. ledna 2015 v 18:02 | Snow Fairy |  Inspiration
-Meme od Nikki Finn.

Ahoj,

co se týká Inspiration, tak tady už opravdu hodně dlouho nebyla. Skoro 2 měsíce jsem se do žádného "inspiration" článku nepustila a když se tak ohlížím, tak mi to i docela chybí. Všechno to focení a aranžování. Nejsem sice profesionální fotograf, to ani zdaleka, i když by to bylo super a strašně by se mi líbilo něco takového dělat. Ale teď to dělám spíš pro radost, pro zábavu a líbí se mi, když některé fotky opravdu hezky vyjdou, to se potom může nenápadně poplácat po rameni a kapku své práce v tomto ohledu ocenit.

Teď bych chtěla říct jenom něco na začátek, jinak tohle nebudete muset každý článek číst, nebojte.
Dnes, nebo vlastně ode dnes, jsem se rozhodla dělat Inspiration ještě maličko jinak. Nejsem si jistá, jestli budou vždycky fotky knížek, někdy když by byl čas a prostor, bych ráda zkoušela fotit i přírodu, okolí, všelico, co by mě nějak zaujalo a byla bych schopná to nějak hezky vyfotit, ale většinou si vyberu nějakou konkrétní knížku a pár fotek s ní vám sem dám. Já Inspiration beru jako takové oddechové články, kdy se nemusíte moc ničím zabývat, nemusíte si nic moc číst. Doufám, že i vy to takhle trochu oceňujete a že se vám to takhle líbí. :))

Dnes jsem si tedy vybrala knížku S láskou Rosie od Cecelie Ahern, podle které je teď i film. Musím říct, že na film jsem nešla a nepůjdu dokud si nepřečtu knížku a to bude myslím ještě chvliku trvat, protože teď moc nestíhám. Takže se na film podívám někdy později online, až to bude možné. Ale neskutečně se těším na obojí. Možná více na knížku, ale s tím, že díky filmu si teď můžu konkrétněji představovat Alexe a Rosie.
A ta obálka filmová, ta je prostě top, moc krásná.

Projekt: Splynutí - Vše o Splynutí

17. ledna 2015 v 19:52 | Snow Fairy |  Projekt: Splynutí

Ahoj.

další díl tohoto projektu zaměřím výhradně a jenom na Splynutí. Řekneme si všechny informace o knížce, goodreads hodnocení, úryvky některých zahraničních recenzí.
Chtěla jsem jeden článek podobného rázu udělat proto, abych Splynutí co nejvíce přiblížila, jako by ho položila pod čočku mikroskopu, ale zároveň neprozradila žádný zásadní spoiler, který by zkazil všechen požitek ze čtení.
Doufám, že takový článek oceníte, že se vám bude líbit a že i tento způsob představení vás na knížku trochu navnadí.

Autorka: Julianna Baggott
Žánr: YA, Dystopie, Fantasy, Postapokalyptický
Díl: 2.
Originální název: Fuse
Vazba: pevná s přebalem
Formát: 145×210
Počet stran: 512
Datum vydání: 21. 1. 2015
Nakladatelství: Jota
Překladatelka: Naďa Funioková
ISBN: 978-80-7462-739-2
EAN: 9788074627392

Anotace:
V druhé knize sledujeme další osudy Partridge a Pressie, kterým se spolu s jejich přáteli podařilo uniknout ze spárů Speciálních jednotek. Dobře ale vědí, že ještě nemají vyhráno. Jejich protivník sice utrpěl pár šrámů, ale jeho síla a odhodlání zůstaly nezlomené. Pokud jej mají porazit, bude je to něco stát.

Na scénu přichází tajemná dívka, která přináší vzkaz z Dómu: "Vraťte nám našeho syna, jinak zabijeme rukojmí." A první mrtví jasně dokazují, že jsou tato slova míněna zcela vážně. Partridge dobře ví, že to on je tím synem, jehož žádají zpět, ale také je mu jasné, že víc než o něj jim jde o obsah zkumavek, které dostal od své matky. Ty totiž skrývají důležitou složku léku na nemoc, na niž pomalu umírá jeho otec i další obyvatelé Dómu.

Aby ochránil nevinné, rozhodne se uposlechnout, i když se svým návratem vystavuje smrtelnému nebezpečí. To ale koneckonců hrozí i venku, protože Dóm má své cíle, a těch se jen tak nevzdá…

Druhý díl oceňované dystopické trilogii Čistý - příběh z postapokalyptického světa, v němž je lidstvo rozděleno do dvou táborů: na Čisté a Zmrzačené. (zdroj: Jota)

Hodnocení na GoodReads:

Celkem hlasovalo 5 002 lidí.

Pěti hvězdičkami (Bylo to úžasné) hodnotilo: 1765 lidí (35%)
Čtyřmi hvězdičkami (Opravdu se mi to líbilo) hodnotilo: 2 129 lidí (42%)
Třemi hvězdičkami (Líbilo se mi to) hodnotilo: 886 lidí (17%)
Dvěma hvězdičkami (Bylo to v pohodě) hodnotilo: 155 lidí (3%)
Jednou zvědičkou (nelíbilo se mi to) hodnotilo: 67 lidí (1%)

Recenze na GoodReads:


Rose (hodnotila pěti hvězdičkami):
"Tohle je velký, výrazný epický příběh, řekla bych, ve velkém měřítku."
celá recenze TADY

Giselle (hodnotila pěti hěvzdičkami):
"Tak jako je Splynutí rušivé a velmi návykové, tak je také úžasným pokračováním Julianniny úžasné dystopické série."
celá recenze TADY

Kennedy W. (hodnotila pěti hěvzdičkami):
"Zamilovala jsem se do této knížky. Jak jednou začnete číst, nemůžete přestat."
celá recenze TADY

Chaitra (hodnotila dvěma hvězdičkami):
"Nelíbil se mi první díl, Čistý. Bohužel jsem měla druhý díl v knihovničce a než jsem začala Splynutí číst, Čistého jsem nesnášela a dokonce jsem zapomněla, že vůbec přišel."
celá recenze TADY


Těch recenzí je na celém GoodReads ke Splynutí opravdu o hodně, hodně více. Chtěla jsem vám ukázat pár, které mě zaujaly a jednu takovou trochu negativní, abychom tady měli i nějaký takový názor.

Já zatím ke knížce moc říct nemůžu, nemám ji dočtenou a ještě mě toho hodně čeká. Ale Na Čistého jsem se hodně těšila moc, když minulý rok vycházel a po přečtení jsem byla naprosto neskutečně zvědavá na Splynutí. Stále můžu jenom hádat, co všechno mě čeká, ale Julianna opravdu umí psát skvěle a vymyslela působivý příběh.

Recenzi vám zveřejním co nejdříve potom, co knížku dočtu.
Doufám, že vám tento článek alespoň maličko něco řekl a že se vám líbil. Další články do projektu čekejte během týdne.
Zatím se mějte krásně. :)

Snow Fairy

Recenze - Never Never

16. ledna 2015 v 19:24 | Snow Fairy |  Recenze

Never Never

Autorky: Colleen Hoover, Tarryn Fisher
Žánr: YA, Mystery, Fiction, Romance, Moderní
Díl: 1.
Originální název: Never Never
Počet stran (EN): 140
Rok vydání (EN): 2015 (7. ledna 2015)
Nakladatelství: Hoover Ink
Anotace:
Nejlepší přátele od té doby, co se naučili chodit. Zamilovaní od doby, kdy jim bylo čtrnáct. Úplní cizinci od dnešního rána. On udělá všechno, jenom aby si pamatoval. Ona udělá všechno jenom aby zapomněla.

***

Silas a Charlie jsou lidé, kteří si už snad nemohou být bližší. Bohužel jak se zdá, děje se něco, co z nich dělá naprosté cizince. Doslova.
Jednoho rána se stane taková věc. Charlie se probudí a kromě všeobecných věcí, například jak řídat auto, si nepamatuje nic, ani vlastní jméno, ani rodinu nebo vlastní život. A Silas na tom není lépe.
I přesto, že teď o sobě nic neví, něco je k sobě táhne. Možná vzájemná přitažlivost, kterou nemohou popřít. Možná touha přijít na to, proč se něco tak divného děje zrovna jim. Co znamenají všechny ty malé stopy, indice, které jim nepřijdou ani trochu povědomé. Co vlastně provedli, že si nic nepamatují?

Colleen Hoover opět na scéně s nejnovější knihou psanou ve spolupráci s Tarryn Fisher. A absolutně mění taktiku i všechna pravidla.

Never Never je příběh o dvou mladých lidech, Silasovi a Charlie. Autorky to udělali docela chytře, abych tak řekla. Zveřejněná anotace vám prakticky nic neřekne a ohlasy, které celou knížku předcházejí ještě před vydáním jsou opravdu velice hlasité, víc než to. Je to jako požář, který se šíří fakt rychle a kterému neutečete.
Osobně nemám žádnou zkušenost s Tarryn Fisher a jejími knihami, takže odhadovat, co má která autorka má na svědomí, pro mě bylo opravdu těžké. Jelikož se mi zdá, že Tarryn píše ve valné většině případů knihy podobného žánru jako Colleen, což jsou romány, realistic fiction, tak tohle odhalování ráda rychle nechala stranou. Samotný děj mě navíc hodně nechával překvapenou a opravdu mě bavil, takže nějakých podobných pátrání nebylo ani potřeba.

Never Never bych tentokrát rozhodně neoznačila za vyloženě romantickou nebo nějak příliš citově zabarvenou knihu. Příběh byl opravdu hodně tajemný a nepředvídatelný. U Colleen jsem zvyklá na hlubší pohled na život, realistický pohled na člověka a jeho situaci, ale na druhou stranu tohle spojení s Tarryn Fisher dodalo knížce úplně jinou úroveň. Ten, kdo zná Colleen a její styl psaní, částěčně ví, co čekat, nějaké to překvápko, když to nejméně čekáte. Tato knížka je rozhodně překvápko samo o sobě, v mnoha ohledech. Ve více než bych čekala.

Silas i Charlie jsou tak trochu neurčité postavy. Možné je, že to byl taktický záměr. Hlavní pointou je, že tyto dvě postavy si mají být cizí, nic o sobě nevědí, i když by měly. To, jak jsou oba nesví a zmatení z toho, co se děje, je prakticky hmatelený pocit i pro čtenáře. Autorky jim ale dávají i hlubší podstatu, komplikovanjší minulost a přítomnost, kde Silas i Charlie stojí na okraji velice zapletené pavučiny lží a problémů, které se marně snaží porozumět. Snaží se najít důkazy a informace o tom, kdo že to Silas a Charlie vlastně jsou.
Absolutně nemám s takovými postavami problém. Nijak mě neiritovaly ani mě neštvaly. Líbil se mi kontrast mezi osobnostmi těch původních a těch, kteří se ráno probudili a nic nevěděli. Úplně do mdlob jsem z nich sice nepadala, ale ani jsem je neměla chuť zaškrtit.

Never Never je velice napínavá kniha. Mozaika minulosti se splétá do kruhů s přítomností i nejistotou z budoucnosti. Napětí mělo také svou specifickou barvu, nemáte u čtení strach, spíše cítíme určité pochybnosti, nejistotu, kapku mrazení v zádech a příslib toho nevyřčeného, co vás od první stránky chytne a nepustí. Colleen a Tarryn umějí taky dokonale porušovat pravidla. A to takovým způsobem, který vám roztrhá nervy na maličké kousky. Skrz celou knihu jsou kapitoly tak akorát celistvé, končí obyčejnou větou, která vás ani tolik nepřekvapí, což navozuje pocit zdánlivého bezpečí. Konec ale ukončí tak, že z toho mám chuť křičet. Co křičet, přímo řvát!
Ten konec je absolutně to nejšílenější na celé knize. Je to přesně takový konec, ze kterého se vám chce okamžitě sednou na letadlo a potom úpěnlivě prosit o další díl. Never Never je opravdu nepředvídatelná kniha, napínavá a opravdu suprově se čte. Možná se ne všem zalíbí, ale jestli máte rádi tajemno a záhady, dotek romantiky a nervy drásající konec, Never Never je rozhodně kniha, kterou bych doporučila. Předem ale varuju, komu se knížka bude líbit; čekání na další díl, který má vyjít v květnu, bude naprosté mučení.

Bylo nebylo (95)

15. ledna 2015 v 19:26 | Snow Fairy |  Bylo nebylo...
-Meme z dílny Kath.
-Čtvrteční meme, jehož cílem je zveřejnit první větu z knihy, kterou čtete.

Název: Splynutí (Čistý #2)
Autorka: Julianna Baggott

První Věta:
- "Ležela na tenké sněhové pokrývce, před sebou viděla šedivou zemi splývající s šedivou oblohou a pochopila, že je zpátky. "

Projekt: Splynutí - Úvodní článek

13. ledna 2015 v 18:12 | Snow Fairy |  Projekt: Splynutí

Ahojte,

takže podle ikonky i nadpisu už víte, o co se jedná. Minule jsem projekt věnovala prvnímu dílu, Čistému (všechny články k Čistému projektu ZDE), a letos je čas, aby si svůj vlastní projekt vysloužilo i Splynutí, které na pultech knihkupectví budete moci najít už příští týden, maximálně začátkem toho dalšího.
Musím říct, že po prvním dílu jsem na Splynutí neskutečně zvědavá. Ale otom, jak se mi knížka bude líbit nebo ne, vám samozřejmě řeknu v recenzi, kterou pro vás chystám. Sice nevím, jestli ji stihnu do vydání, protože knížku rozečítám teprve dnes, ale rozhodně ji čekejte co nejdříve.

Teď vám povím něco málo o tomto projektu. Minule jsem projekt měla o něco maličko nachystanější a připravenější než je tomu tentokrát. I přesto, že bych Projekt: Splynutí označila spíše za takový volnější, doufám, že se vám bude také líbit, že si ho užijete a že vás hezky připraví na samotnou knihu.


Přesná data, kdy se jednotlivé články projektu objeví, vám nenapíšu. Je to právě z důvodu, že jsem se všechno snažila vymyslet co nejrychleji. Ale berte to tak, bude to pro vás taky trochu překvapení. Snažila jsem se vymyslet něco jiného než v minulém projektu, abych jenom tak nepapouškovala předcházející projekt jenom s tím rozdílem, že tento je ke druhému dílu. Sice toho bude možná méně než minule, ale uvidíme, třeba se to vyvrbí lépe něž čekám.

Řeknu vám jednu věc, která doufám opravdu vyjde. Jako jeden z článku k projektu chystám i rozhovor s autorkou, Juliannou Baggott. Sice to může chvíli trvat, ale asistent Julianny slíbil, že Julianna na otázky odpoví. Jenom si musím, já i vy, chvíli počkat. Sama jsem velice zvědavá, jak mi Julianna odpoví na moje všetečné otázky. S troškou štěstí a trpělivost se to už všichni brzo dozvíme.

To by bylo asi tak na úvod všechno. Další článek čekejte opravdu brzy, protože i když se to tak možná nezdá, tak datum vydání Splynutí se rychle blíží a já bych vám chtěla všechny články do té doby zveřejnit.
Takže doufám, že se vám bude i tentokrát líbit a snad bude mít Projekt: Splynutí aspoň malý úspěch.

Zatím se mějte krásně a uvidíme se už brzy.

Snow Fairy

Reviews - Elusion

12. ledna 2015 v 18:00 | Snow Fairy |  Reviews

Elusion

Autorky: Claudia Gabel, Cheryl Klam
Žánr: YA, Dystopie, Drama, Sci-fi, Mystery, Thriller, Technologie
Díl: 1.
Originální název: Elusion
Počet stran: 296
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Chcete žít v bezproblémovém světě, kde se splní každé vaše přání? Chcete mít možnost vybrat si libovolné místo na Zemi či ve Vesmíru a v okamžiku se tam ocitnout? Chcete zapomenout na svůj reálný život a dělat si, cokoli jen chcete? V tom případě vítejte v Elusion - v dokonalém virtuálním světě.
Regan byla vždy velkou zastánkyní Elusion, ještě aby ne - její otec tento nový svět naprogramoval a její nejlepší kamarád Patrick teď řídí firmu, která tuto snovou virtuální realitu vydává. Avšak od otcovy nečekané smrti do Elusion nevstoupila. Navíc se začínají šířit zvěsti, že celý program není tak bezpečný, jak tvrdí oficiální představitelé firmy. A tvrzení o návykovosti a nebezpečnosti přicházejí i z velmi důvěryhodných zdrojů - například od Joshe, absolventa vojenské akademie a skvělého programátora. Regan se pustí do osobního vyšetřování a postupně odhaluje spletitou síť lží a tajemství. A zjistí, že bude muset volit mezi láskou a věrností… a její rozhodnutí ovlivní životy milionů lidí.

Fantastický příběh z blízké budoucnosti o svůdné povaze virtuálního světa, v němž můžete uskutečnit všechno, co chcete.

***


Život, který se dá přepnout tlačítkem a který je tak dokonalý, že k jeho vykreslení vám nebude stačit ani ta nejdivočejší fantazie? Virtuální realita tak dokonalá, že lidé do ní utíkají před pravou realitou. Nejmodernější vynález v dějinách lidstva. Jenomže to, co se na první pohled zdá neškodné, může být nakonec příčinou všeho špatného...

Regan to v Elusion milovala. Její otec navrhl program, kde by spolu mohli být a kde by navíc mohli obdivovat nádhernou přírodu, kterou už nikdo v současném světě nezná, jelikož je svět tvořen jenom mračny popílku, vysokými futuristickými mrakodrapy, továrnami na florapetro a kyslíkovými štíty na ochranu před zamořeným vzduchem. Reganin otec měl jenom mírumilovné úmysly. A potom byl najednou pryč. Regan ztratila všechno, co si do té doby myslela, že zná. Skoro ztratila i sebe.
Postupně se ale ukazuje, že je spousta věcí, které Regan o Elusion neví a které jí její nejlepší kamarád Patrik, druhý člověk, který zná Elusion nejlépe, nehodlá nejspíš nikdy říct.
Ale aniž by Regan čekala, začně se dozvídat věci, o kterých by sama od sebe snad ani uvažovat nezačala. Všechno se zdá jako jedna velká lež a jedno velké nebezpečí. Elusion zdaleka není to, za co ho všichni mají.
A tak se Regan na popud nejnovějším okolnostem rozhodne odhalit pravdu. Ať to stojí, co chce.


Utéct od světa nikdy nebylo jednodušší. Stačí si nasadit ekvip a zapnout program na tabletu. Nakonec se uvolníte a trypnóza ovládne vaši mysl. Stačí chvilička a všechny vaše problémy se prostě rozplynou. Na chvíli zmízí a vy můžete vidět svět, jaký jste si vždy přáli vidět. Možná ještě lepší.

Musím se přiznat, že zvědavá jsem na Elusion byla naprosto šíleně. Ten nápad je prostě bombastický, neuvěřitelně novátorský a neokoukaný. Svým způsobem i hodně slibuje. Přečtete si něco, co jste do té doby nikde jinde pravděpodobně nečetli. Bohužel je ale pravda, že o Elusion, technologickém vynálezu jako takovém, tam toho až tolik řečeno nebylo. Dozvíte se o tom, co to je, jak se to používá a co to dělá, ale to by bylo tak všechno. Nebo se mi to tak možná jenom zdálo. V průběhu knihy se mluvilo v souvislosti s Elusion o tom, co už bylo řečeno předtím. Sice jste sbírali střípky v celé knize, ale spíše k dostavění představ o postavách a jejich vzájemných vztazích a o tom, že jak je složité Elusion vytvářet a vylepšovat, tak je také jednoduché její pravidla obejít a zneužít ji.

Na jednu stranu to byla opravdu kniha originální. Líbilo se mi, jak se o Elusion mluvilo odborně, technicky a naprosto inovativně. Bylo to jako by Elusion normálně existovala a já si četla informace z návodu k použití. Musím říct, že autorky umí nejen člověka do děje v táhnou, ale také ho pořádně zaplést. Já osobně jsem se v tom občas hodně ztratila. V tom, jak se k sobě postavy chovají, jaké emoce vůči sobě cítí. V celém ději jsem se několikrát prostě zasekla.
Vizuálně, když si je představíte, se autorkám povedly i postavy. Nejpříjemnější mi byla postava Joshe, kluka, který Regan s odhalením pravdy pomáhá, ale i přesto, že se mi líbil, tak ve mě žádný hluboký dojem nezanechal. Regan mě neohromila vůbec a Patrik je blbec číslo jedna.

Elusion vůbec není špatná kniha, opravdu ji nechci nějak nadbytečně hanit. Námět je opravdu převratný a na první přečtení v anotaci čtenáři velice imponuje. Já na to byla strašlivě zvědavá. Děj byl zajímavý, akční, technologicky vyspělý, nečekaný a v určitých chvílích i mile překvapil. Popisy okolí jsou poměrně rozsáhlé, což já až tolik nemusím, ale komu tohle nevadí, může to vnímat jako další impuls k tomu si Elusion přečíst. Mě se ten nápad s virtuální realitou opravdu líbil. Jenom ty postavy mě prostě nějak vůbec nehromily, občas se mi zdály poněkud nevýrazné a celkově se mi občas zdálo, že příběh je trochu roztahaný.

Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Čtenářská výzva 2015

11. ledna 2015 v 16:33 | Snow Fairy |  Memes

Ahoj,

dnes vám svým způsobem neukazuju nic nového. Tato výzva koluje po interntu už pár dní a většina z vás o ní ví. Celou tu dobu jsem si říkala, že by nemuselo být špatné to zkusit. Myslím, že tato čtenářská výzva je opravdu super nápad. Beru ji ale spíš jenom jako takovou flexibilní výzvu, že ne všechno musím splnit, ne všechno jde splnit a dodržet. Říká se ale, že člověk se musí neustále vyzývat, tak proč si občas nepomoct třeba zrovna výzvu jako je tato? :)
Jak se znám, tak možná na chvíli i zapomenu, že jsem se rozhodla tuto výzvu zkusit. Některé úkoly možná ani nebudu schopná splnit, možná se mi je ani nebude chtít plnit - jop, přiznávám. Ale na druhou stranu, fakticky, proč ne?
Uvidíme, jak dlouho mi to vydrží a jak dlouho a jak co se budu snažit splnit.
Občas bych na blog zveřejnila samostatný článek věnovaný některému z úkolů spolu s fotkou knížky, kterou jsem si pro splnění úkolu vybrala. Byl by to vždycky takový kratší článek s fotkou a malým komentářem. Co na to říkáte?

A co, že je vlastně obsahem celé výzvy?


Jak se tak na ty úkoly dívám, tak některé budou asi opravdu trošku problém. :D

- Kniha tlustší než 500 stran
- Klasická romance
- Kniha podle které byl natočen film
- Kniha, která vyšla tento rok
- Kniha, která má v názvu číslo
- Kniha, kterou napsal autor do svých 30 let
- Kniha, ve které nejsou postavy lidé
- Vtipná kniha
- Kniha napsaná ženskou autorkou
- Mysteriózní kniha nebo thriller
- Kniha s jednoslovným názvem
- Kniha krátkých povídek
- Kniha, která se odehrává v cizí zemi
- Kniha věcné literatury
- První kniha populárního autora
- Kniha od vašeho oblíbeného autora, kterou jste ještě nečetli
- Kniha, kterou vám doporučil kamarád
- Kniha, která vyhrála Pulitzerovu cenu
- Kniha napsaná podle skutečných událostí
- Kniha, která je poslední na vašem "chystám se číst" seznamu
- Kniha, kterou miluje vaše mamka
- Kniha, která vás děsí
- Kniha, která byla napsána před více než 100 lety
- Kniha, kterou jste si vybrali pouze podle obálky
- Kniha, kterou jste měli přečíst ve škole, ale neučinili jste tak
- Memoár
- Kniha, kterou zvládnete přečíst za den
- Kniha s antonymy v názvu
- Kniha, která se odehrává na místě, kam jste se vždy chtěli podívat
- Kniha, která vyšla v roce vašeho narození
- Kniha, která má špatné hodnocení
- Trilogie
- Kniha z vašeho dětství
- Kniha s milostným trojúhelníkem
- Kniha, která se odehrává v budoucnosti
- Kniha, která se odehrává na střední škole
- Kniha, která má v názvu barvu
- Kniha, která vás rozbrečela
- Kniha s kouzly
- Grafický román
- Kniha od autora, kterého jste ještě nečetli
- Kniha, kterou vlastníte, ale nikdy jste ji ještě nečetli
- Kniha, která se odehrává ve vašem rodném městě
- Kniha, která byla původně napsána v cizím jazyce
- Kniha, která se odehrává během Vánoc
- Kniha, jejíž autor má stejné iniciály jako vy
- Hra
- Zakázaná kniha
- Kniha napsaná podle TV pořadu nebo z které TV pořad vznikl
- Kniha, kterou jste začali, ale nikdy nedočetli

No, je to požehnaně, ale na druhou stranu je aspoň z čeho vybírat. :D

Co vy si myslíte o této čtenářské výzvě vy? Líbí se vám a zkusíte si ji taky nebo raději ne?
Určitě mi to všechno dejte vědět v komentářích.

Snow Fairy

On My Wishlist (91)

10. ledna 2015 v 19:50 | Snow Fairy |  On My Wishlist
-Meme z dílny Book Chick City.
- Cílem je každou SOBOTU zveřejnit knihy,které bychom si chtěli pořídit. Mohou to být novější, starší i knihy, které ještě nevyšly.

My True Love Gave To Me

By Stephanie Perkins, Holly Black, Ally Carter, Matt de la Pena, Gayle Forman, Jenny Han, David Levithan, Kelly Link, Myra McEntire, Rainbow Rowell, Laini Taylor, Kiersten WhiteAnotace:
Jestli miluješ vánoční příběhy, vánoční filmy, televizní vánoční speciály, vánoční epizody tvých oblíbených sitcomů, obzvlášť, jestli miluješ vánoční antologii, potom se určitě zamiluješ do My True Love Gave To Me: 12 vánočních příběhů od dvanácti bestsellerových young adult autorů, editovaných mezinárodní bestsellerovou autorkou Stephanie Perkins!

Proč právě My True Love Gave To Me?
Na ten asi nejhlavnější důvod jste už všichni asi přišli. Stephanie Perkins nejen jako editorka celé knížky, ale také jako jedna z autorek/autorů, které svým příběhem do knížky přispěli. Páni, tohle je spojení všeho, co miluju; Vánoce, svátky, prázdniny, knížky a skoro všichni moji oblíbení knižní autoři. Tato knížka je jako sen. Příběh od Stephanie Perkins, Rainbow Rowell, Jenny Han, Gayle Forman, Davida Levithana a Kiersten White budou asi mé úplně nejoblíbenější, jelikož knihy těchto autorů zbožňuju z celého srdce.
Navíc jsem si naprosto jistá, že je zažítek ji číst během roku, ale ještě silnější pocit to musí být na Vánoce.
Já se do této knížky hodlám pustit co nejříve to jenom půjde, jenom co si ji objednám a ona mi přijde domů. My true Love Gave To Me má pár dalších obálek v jiných vydáních, ale já jsem se totálně a naprosto zamilovala do této, s kluzistěm a spoustou lidiček, ta je totiž naprosto nádherná a kouzelná.
Ani neumím popsat, jak strašlivě moc a šíleně se na ni těším! :)

Reviews - Život jedna báseň

9. ledna 2015 v 16:30 | Snow Fairy |  Reviews

Život jedna báseň

Autorka: Colleen Hoover
Žánr: YA, Moderní, New Adult, Romance, Psychologický
Díl: 1.
Originální název: Slammed
Počet stran: 264
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: YOLI
Anotace:
Osmnáctileté Layken zvané Lake nečekaně umírá otec, a přestože jeho ztrátu bolestně prožívá, stává se oporou matce i malému bratrovi. Zvlášť když se rodina musí stěhovat přes celou zemi. A na novém místě, kde Lake neočekává vůbec nic dobrého, poznává Willa, kluka ze sousedství s jedinečným smyslem pro humor a vášní pro poezii. Začínající vztah však ukončí šokující odhalení…
Další romantický příběh od Colleen Hoverové, autorky bestselleru Bez naděje.

***


Layken milovala svůj život. Měla tátu, se kterým si rozumněla. Fungující rodinu, která vždy držela při sobě. Byl to krásný život a Layken si vážila toho, že byl takový. Ale potom její táta umřel. Zasáhlo to celou rodinu, Layken je zdrcená vším, co jí život připravil. Smiřování se je pro ni jako očistec. A když už se Layken zdá, že to nemůže být horší, zjistí, že se musejí přestěhovat.
Layken opustila svůj domov, vzpomínky a spolu s mamkou milovaným bratrem a bolavým srdcem odjeli. Černé myšlenky na nový domov Layken nepouštějí, drží se jí jako stín, dokud se s ní nepřijde seznámit Will, kluk, který bydlí naproti nového domova Layken.
Najednou se všechno zdá lepší, nachází chuť do života, i když už v to nikdy nedoufala. Potom ale přijde další rána pod pás. A ne jedna...


Další Coleenina kniha a můžu říct, že to bylo zase fenomenální. Tentokrát jsem měla pocit, že Colleen do knihy reflektovala hodně ze své vlastní osobnosti. Ne v tom smyslu, že by promítla sebe do postavy Layken, to určitě ne, ale ten podtón je jednoznačně hudbou Colleen Hoover.

Velmi se mi líbilo, že je kniha věnována hudební skupině, The Avett Brothers, která zároveň hrála velkou roli v samotném příběhu Layken a Willa.
Život jedna báseň je vlastně celá poháněná poezií. Slamovou poezií, jenž se stala tlukoucím srdcem příběhu i postav. Už hodněkrát jsem říkala, že Colleen nešetří emocemi, pocity i těžkými životními situacemi. Ani tentokrát se nedržela zpátky. Myslím, že Život jedna báseň je o hodně psychologičtější než jiné knihy Colleen Hoover, které jsem do teď četla a musím říct, že se mi tento aspekt jejích knih vždy hodně líbí. Čím dalším Colleen nešetřila, jsou nečekané zvraty a skoro až šokující odhalení. V této knížce nešetřila nejen Layken, ale nešetřila ani její maminku a bratra a Willa a jeho bratra. Každému přichystala něco, čím je poznamenán a s čím musí žít.

Taky bych řekla, že v příběhu je určitý vývoj. Zápletka, ve které má Layken od života naprosto nulová očekávání, si Colleen zpracovala v tom smyslu, že když to nejméně čeká, něco se stane. Layken je na začátku utrápená holka, která se straní naprosto všemu. A i když její trápení ještě nemá zdaleka zkončit, nakonec si uvědomí, že s čímkoli se jí dostane se dá žít.

Hlavním zádrhelem mezi komplikujícím se vztahem Willa a Layken je povinnost. Willova povinnost postarat se o mladšího bratra. Nejde jenom o vzájemné sympatie mezi holkou a klukem, cítí k sobě daleko víc, ale kvůli Willově profesi musí všechny city jít stranou, i když musí přemáhat sám sebe, aby se toho držel.
Tím Colleen opět přihodila polínko do ohně. Na jednu stranu je to kniha plná bolesti, pocitů, lásky, ale na straně druhé je tohle všechno vyvažováno povinností, zodpovědností a popíráním.

Colleen Hoover opět vytvořila velmi silný, smutný a dojemný příběh o komplikovanosti života, nejistotách, ztrátách a bolestech, ale také o poznávání nového a objevování těch lidských stránek, o kterých si myslíme, že je snad ani nemáme.
Příběh mě opravdu vzal za srdce. Paradoxně mi k srdci ani tolik nepřirostla Layken nebo Will jako spíše Laykenin a Willův bratr, Kel a Caulder, kteří se tam neobjevovali tak často, ale přesto na nich je něco, co mě donutilo si je prostě zamilovat.
Od druhého dílu nevím moc, co očekávat, každopádně ale po Život jedna báseň jsem nesmírně natěšená a zvědavá, co se bude dít dál.

Za recenzní výtisk knížky moc děkuju nakladatelství Yoli!
Get your own free Blogoversary button!