Books of 2014!

1. ledna 2015 v 14:29 | Snow Fairy |  Memes

Vítejte v Novém roce!

Včera jsem psala takové malé ohlédnutí za rokem 2014 ze všeobecného hlediska. A slíbila jsem, že knižní ohlédnutí bude později. A to později znamená dnes.
Za rok 2014 jsem objevila spousty a spousty zajímavých knih, ohromujících knih, prostě spousty knih, na které nezapomenu.
Rozhodla jsem si, že to knižní shrnutí roku 2014 rozdělím do jednotlivých kategorií, kterými jsou:

- Nejoblíbenější knižní autor a autorka roku 2014
- Nejočekávanější knihy roku 2014
- Nejlepší romance roku 2014
- Nejlepší dystopie roku 2014
- Nejlepšá fantasy roku 2014
- Nejšílenější zakonečení knižní série roku 2014
- Knižní objev roku 2014
- Nejlepší odreagovačka roku 2014
- Knižní zklamání roku 2014
- Nejkrásnější knižní obálku roku 2014
- Nejbizarnější kniha roku 2014
- Nejmilejší knižní chlapecká postava roku 2014
- Nejmilejší knižní dívčí postava roku 2014
- Nejotravnější knižní chlapecká postava roku 2014
- Nejotravnější knižní dívčí postava roku 2014
- Nejmilepší knižní pár roku 2014

No, vypadá, že toho mám hodně před sebou. :D
Chtěla bych jenom říct, že všechny knihy, které jmenuju, jsou knihy, které jsem četla. Samozřejmě, že na světě asi existují i lepší knihy, než které jsem vybrala, ale vybírala jsem z toho, co jsem četla v roce 2014. To jenom aby bylo jasno. Snad se vám bude tento článek líbit a na konci ještě budou dvě takové bonusové kategorie. :)


Nejočekávanější knihy roku 2014


Aliance - Veronica Roth

Eleanor a Park - Rainbow Rowell


Čtyřka: Divergentní povídky - Veronica Roth


Ano, já opravdu jsem nadšenec Divergence. Na jednu stranu je to série, kterou hodně lidí miluje, ale na druhou stranu ji někdo nemusí. To je v pohodě. Ale já jsem v minulém roce fakt neskutečně těšila na Alianci. To bylo čekání! Byla jsem zvědavá, co se bude dít, jak to dopadne, co se stane. Na Alianci jsem asi byla natěšená nejvíc. Hned potom jsem byla nadšená ze Čtyřky a jeho divergentních povídek. Já mám Čtyřku moc ráda a číst z jeho pohledu, co bylo před Divergencí se mi opravdu líbilo. (Recenze na Čtyřku ještě na blogu není, ale v nejbližší době vám ji dodám).
A jako poslední kniha mého velkého očekávání byla Eleanor a Park. Tuhle knížku už jsem měla opravdu hodněkrát v košíku, že si ji na 100% pořídím v originále. Bylo to šílené a ještě šílenější, když bylo oznámeno, že vyjde v překladu. I v tomto případě t očekání fakt stálo za to.

Nejoblíbenější knižní autor a autorka roku 2014


John Green


Tímto jsem asi nikoho moc nepřekvapila.
John Green je pro mě takový anděl s ďáblem v těle. Je to skvělý člověk, pokaždé, když vídím nějakou jeho fotku nebo video s ním, všude se usmívá od ucha k uchu, je přátelský a beztarostný. Někdy i vypadá jako šílenec, ale v dobrém.
Ale na druhou stranu přes všechnu jeho pozitivní energii, je to spisovatel, který píše opravdu realistické a nemilosrdné, smutné knihy, které mě ale pokaždé uchvátí, překvapí a totálně zničí. Opravdu nechápu, kde se tato jeho stránka bere. Nicméně ho velice obdivuju. Za to, co píše, jak to píše, proč to píše. V závěru jsou to knihy, na které jen tak nezapomenete, i když byste možná chtěli.
Jeho Hvězdy nám nepřály jsem četla už roce 2013, ale minulý rok jsem přečetla Hledání Aljašky i Papírová města (Papírová města, opět, recenze na blogu zatím není, ale dodám ji) a zamilovala jsem se do anotace knihy Will Grayson Will Grayson i Příliš mnoho Kateřin. Pro mě to jednoznačně autor minulého roku a možná i všech let.


Colleen Hoover


A za autorky tu mám Colleen Hoover. Opět bych řekla, že u mě nic moc překvapivého.
Minulý rok jsem od ní přečetla celkem 5 knih: Bez naděje, Ztracená naděje, Ugly Love, Finding Cinderella a Život jedna báseň. A za celou dobu, kdy jsem četla ty knihy jsem si uvědomila, že ona je ta autorka roku, že ten titul si zaslouží.
Je to jako s Johnem Greenem. Colleen je taky úžasná žena, má milou, přátelskou a pozitivní osobnost. Je to ta autorka, která chodí do knihkupectví svoje knihy podepisovat vracet je do regálů. Její knihy jsou ale plné života, emocí, beznaděje, bolesti, ale i naděje. Její knihy mě vždycky zanechají úplně mimo mísu, ale já se do nich pokaždé zamiluju.
Letos si od Colleen plánuji přečíst další knihy, v první řadě Maybe Somaday, Maybe Not, Never Never, Confess a pokračování Život jedna báseň, které doufám, že vyjde i v češtině.


Nejlepší romance roku 2014


Ugly Love - Colleen Hoover

Eleanor a Park - Rainbow Rowell


Ugly Love jsem si díky mojí kamarádce přečetla ještě v minulém roce, za což jsem teď strašně moc ráda, protože ta kniha se mnou zamávala jako tajfun. Opravdu úžasná záležitost, kterou stojí za to si přečíst. Teď jsem navíc šílenně zvědavá na natáčení a celkový výsledek Ugly Love ve filmové podobě, kde hlavní mužskou roli Milese Archera bude hrát Nick Bateman.

Eleanor a Park je prostě srdcová záležitost. Užila jsem si to opravdu náramně. Všechno, co se stalo mělo hloubku, zranitelnou duši a křídla motýla. Eleanor a Park jsou úžasní průvodci životem takový jaký je a ta kniha je prostě fenomenální, i když trochu smutná.

Nejlepší dystopie roku 2014


Selekce - Kiera Cass

Labyrint: Útěk - James Dashner


Já jsem opravdu dystopický nadšenec. Takové knihy zbožňuju číst, protože jsou znepokojivé, akční a napínavé. Z minulého roku jsem vybrala Selekci, která má ke znepokojivé budoucnosti navíc i nádech princeznoství a je opravdu luxusně zporacovaná jak obálkou tak příběhem.

Labyrint je také kniha, na kterou jsem hodně čekala a jakmile jsem začala číst, v podstatě do konce jsem nepřestala valit oči překvapním i hrůzou.

Nejlepší fantasy roku 2014


Ohnivé srdce - Richelle Mead

Tady jsem prostě nemohla nezařadit Richelle. Ona a její knihy jsou po celém svět legendární a není se čemu divit, Mead je úžasná v tom, co dělá. I u mě jí patří obrovitásnký obdiv. A jelikož jsem v minulém roce nestihla přečíst Stříbrné stíny, zvolila jsem Ohnivé srdce.

Nejšílenější zakončení knižní série roku 2014


Aliance - Veronica Roth


Tady jsem měla hned jasno. Já jsem se na to zakončení tolik těšila. Ale opravdu strašně moc. Čekala jsem něco, co se mi zaryje do paměti, co mě bude pronásledovat do konce dní, ale to, co Veronica udělala mě zničilo na celé čáře a fakt jsem to nečekala.
Z mého pohledu si proto tuto pozici Aliance zaslouží.

Knižní objev roku 2014


Solitaire - Alice Oseman


V tomto případě je to takové double vítězství. Nejenže jsem se na Solitaire těšila, byla jsem na něj zvědavá a nakonec mě opravdu mile překvapil. Ale také mě milo překvapilo, že autorce Alice Oseman je jenom 19 let. Solitaire je na její věk opravdu skvělý. Realistický a suprový. Takže klobouk dolů!

Nejlepší odreagovačka roku 2014


Wreck This Journal - Keri Smith


Tak tady jsem měla také jasno. Tohle je jednoduše geniální vynázel. Já si do něj spíše kreslím, než abych ho fakt vyloženě devastovala, ale i tak je to věc, která vždycky bude hodit každému.
Uklidnit nervy si přece občas potřebuje každý, ne? :D

Knižní zklamání roku 2014


Hon - Andrew Hukuda


Tady jsem se naopak musela trochu rozmýšlet. Většina knih roku 2014 se mi spíše líbila, než abych z nich byla zklamaná, ale potom jsem si uvědomila, že Hon mi opravdu nesedl. Neříkám, že to byla vyloženě špatná kniha, kterou bych okamžitě odepsala. Ale nesedlo mi to, ta atmosféra, ani nápad. Necítila jsem se v tomto moc pohodlně a i když mi většinou bizarnosti a divnosti v knížkách nevadí, tak tohle bylo na mě trochu moc.

Nejkrásnější knižní obálka roku 2014


To All the Boys I've Loved Before - Jenny Han


Tady jsem si zase nedokázala vybrat. Myslela jsem ještě na První stříbrnou knihu snů nebo na Tím všechno začíná a ještě na spoustu dalších knížek. Ale nakonec to vyhrála Jenny Han. Tuto knihu jsem chtěla tak dlouho, sice jsem se do ní ještě nepustila, ale pustím snad už co nejdříve. Ta obálka je ale naprosto bombastická. V krásných jemných barvách a... prostě je fakt skvělá a já ji miluju!

Nejznepokojivější kniha roku 2014


Čistý - Julianna Baggott


Brr. Ještě teď, když jsi vzpomenu na to, co jsem se v té knížce dočetla, mi běhá mráz po zádech. Tohle bylo opravdu děsivé, šílené a opravdu znepokojivé. Čistý se mi ale líbil tím nápadem i postavami. Ale to prostředí bylo opravdu šílené, nic takového jsem do té doby nečetla. Fakt masakr.


Nejmilejší knižní chlapecká postava roku 2014


Ezra Faulkner

Tím všechno začíná - Robyn Schneiderová


V této kategorii jsem měla také hodně kandidátů. Nakonec jsem si ale z celé té změnit vybrala Ezru Faulnera. Je to kluk, který měl v životě na jednu stranu šílenou smůlu, ale na druhou stranu i štěstí. Strašně moc se mi líbila jeho povaha a přístup k životu. Sice trochu sarkastický, ale toho kluka mám opravdu hodně ráda.

Nejmilejší knižní dívší postava roku 2014


Samantha Reed

Můj život u sousedů - Huntley Fitzpatrick


Tady mě hned napadla Sam Reedová. V knížce Můj život u sousedů, což je mimochodem také skvělá knížka sama o sobě, mi Sam přirostla k srdci. Sice byla její maminka bohatá, takže Sam mohla mít v podstatě všechno, na co by si jenom vzpomněla. Ale ona toho nikdy nechtěla moc. Měla svou práci, takže si na sebe vydělávala sama. Snažila se a svou osbností mě okouzlila. Od přečtení knížky mám Sam vážně ráda.


Nejotravnější knižní chlapecká postava roku 2014


Patrik Simmons

Elusion - Claudia Gabel, Cheryl Klam


Svoje "padouchy" roku 2014 začínám postavou Patrika. Sakriš, to byl ale blbeček! Celou knížku se choval jako by jenom na něm stál svět. Jako by jenom jemu se lidé měli klanět k nohám. Nene, Patrika opravdu nemám ráda.

Nejotravnější knižní dívčí postava roku 2014


Clarke Griffin

Prvních 100 - Kass Morgan


Ale tady je to snad ještě horší než u předchozího Patricka. Clarke mi opravdu neskutečně pila krev. Nevím proč mi tolik nesedla, ale nesedla mi. Byla mi na jednu stranu i nesympatická a nějak jsem si na ni nedokázala zvyknout. V seriálu ji taky moc nemusím, ale v knížce to bylo ještě horší. Nicméně na další díl knížky jsem moc zvědavá. :D


Nejmilejší pár roku 2014


Na hraně zapomnění - J. A. Redmerski


A vítězové jsou Camdrew. Promiňte, Camryn a Andrew. Jsou to oba moc hodní lidi stíháni osudem, bolestí a nespravedlností. Ani jeden z nich od světa, života a od lásky už vůbec ne, nic nečekal. Nikoho nehledali, ale přesto se našli. Camryn a Andrew jsou dohromady krásný pár a všechno to, co se stalo než se k sobě dostali z nich dělá můj pár roku 2014.

Takže tímto bych ukončila všechny nejhlavnější kategorie roku 2014. Bylo toho hodně a nemusíte se mou sohlasit, to je v pořádku. I tak doufám, že se vám takové shrnutí líbí.
Dejte mi určitě vědět, jaké jsou vaše knihy roku 2014, do jakých knih jste se zamilovali a co za knihu/knihy jste naopak moc nemuseli. :))

Ještě na úúplný závěr tady pro vás mám dvě takové speciální kategorie.


Nejočekávanější kniha roku 2015Hlavní knižní předsevzetí roku 2015


Jak jsem včera říkala, nemám moc ráda předsevzetí. Nedávám si je. Ale co se týká knižních předsevzetí, u mě osobně, jsou o hodně splnitejší než třeba, že se začnu více učit nebo jiné podobně věci. A tak jsem se na letošek rozhodla, že...

si pořídím a přečtu si Hru o trůny.

Pokusím se jí přijít na chuť, odhalit, co se skrývá na těch tisícech a tisícech stránkách. Abych se vám přiznala jsem velice zvědavá. Tato knižní série je celý rok všude kolem mě. Slyšela jsem o ní už tolik, ale ještě se do ní nepustila. Vlastně jsem se do ní ani pouštět nechtěla. Nevím, nelákala mě, ale poslední dobou ve mě něco v tomto ohledu hlodá, něco, co mi nedá spát. Takže to hodlám tento rok napravit.

Vy, kdo jste Hru četli, co myslíte, mám se na co těšit? :))


A kromě toho, že zkusím přečíst Hru o trůny, jsem si samozřejmě aktualizovala GoodReads čtecí knižní výzvu na rok 2015.
Na letošek jsem si dala přečíst 60 knih. Ale budu doufat, že se mi podaří přečíst i více něž 60. :D

A kolik jste si stanovili VY?


Tohle už je ode mě opravdu všechno.
Mějte se v Novém roce krásně, ať se daří!
Brzy se uvidíme.

Snow Fairy
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marianne Marianne | E-mail | Web | 1. ledna 2015 v 15:09 | Reagovat

Mě divergence moc nezaujala... Přijde mi to podobné jako hunger games, ale taky to chci přečíst. Taky budu číst maze runner, čistý a možná selekci.
Boží článek :)

2 Kiki Borderka Kiki Borderka | E-mail | Web | 1. ledna 2015 v 23:31 | Reagovat

Zase jsi mi dala spoustu skvělých typů, super článek :D!

3 Sabča Sabča | E-mail | Web | 2. ledna 2015 v 10:01 | Reagovat

Skvělý článek! Divergenci jsem si velmi oblíbila a u mě se řadí k nejlepším dystopiím, její konec mě totálně zničil ale musím uznat, že to Veronica napsala opravdu originálně.
Jinak letos se hodlám pustit do knih Collen Hooverové a moc se na ně těším. Se selekcí s tebou naprosto souhlasím, je to moje srdcovka. U ostatních knih, bohužel jsem je všechny ještě nečetla ale většinu mám doma :-) už se nemůžu dočkat, až se do nich pustím. Jinak John Green je opravdu mist spisovatel :-)

4 Panelka Panelka | 3. ledna 2015 v 20:51 | Reagovat

Knihu si rozhodně přečti a nenech se odradit počtem stránek. Myslím, že tvůj špatný pocit z knihy rychle odezní. Je to velmi napínavé a hlavně velmi originální. George R.R. Martin je výborný spisovatel u kterého nemůžeš vůbec nic předvídat. Postavy tě rozhodně nebudou nudit, každá je zajímavá něčím jiným a dobré je, že se v knize střídá více pohledů. Rozhodně se budeš bát o to, co se s tvou oblíbenou postavou stane.
Ze začátku možná budeš trochu zmatená, ale myslím, že to přejde hned jak se začteš.
Také bych ti poradila aby sis nejdříve  přečetla knihy a pak se začala dívat na seriál (který je taky velmi super!)
Pro mě je největší hrůzou čekat na vydání knih. Nemůžu se dočkat až u nás vyjde další díl!
Přeji krásné čtení a doufám, že tě kniha osloví :)
P.S. Moc hezký článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!