Reviews - Spáleniště: Zkouška

21. ledna 2015 v 17:40 | Snow Fairy |  Reviews

Spáleniště: Zkouška

Autor: James Dashner
Žánr: YA, Dystopie, Sci-fi, Postapokalyptický, Fantasy, Thriller, Dobrodrzžný, Romance,
Díl: 2.
Originální název: The Scorch Trials
Počet stran: 344
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: YOLI
Anotace:
LABYRINT BYL TEPRVE ZAČÁTEK
NALEZENÍM CESTY Z LABYRINTU TO MĚLO SKONČIT...

Už žádné hlavolamy. Žádné proměnné. A žádné běhání. Thomas byl přesvědčený, že když se jim podařilo uniknout, vrátí se on i Placeři ke svým dřívějším životům. Nikdo však ve skutečnosti netušil, do jakého života se vracejí. Země, sežehnutá slunečními erupcemi a spálená novým, krutým klimatem, se změnila v pustinu. Vláda se zhroutila - a s ní i pořádek. Rozpadajícími se městy teď bloudí "raplové", lidé pokrytí hnisavými ranami, které infekční nemoc nazývaná erupce dohání k vražednému šílenství. Hledají, kde by našli další oběť... a potravu. Pro Placery běhání zdaleka neskončilo. Namísto svobody zjišťují, že mají před sebou další zkoušku. Musejí překonat Spáleniště, nejvíc sežehnutou část planety, a do dvou týdnů dorazit do bezpečného útočiště. A organizace ZLOSIN se postarala o to, aby uzpůsobila proměnné a nastavila šance v jejich neprospěch. Thomase čeká zkouška ohněm - skutečně přechovává někde v hlavě tajemství svobody? Nebo bude věčně vydán ZLOSINu na milost?

***

Placeři se z rozluštění kódu Labyritnu radovali. Znamenalo to pro ně konec bojů se rmuty, konec všech nejistot, kterých se jim v Labyrintu dostávalo víc než dost. Všechno se zdálo takové, jak by si to představoval člověk, který si prošel peklem. Že teď už bude všechno lepší.
Ale ZLOSIN si všechny svoje tajné zbraně schovával a to nejhorší má ještě přijít. Na Spáleništi. Místě ještě těžších zkoušek, než kterých bylo v Labyrintu. Teď se už nikdo nemůže spolehnout na to, že umí rychle běhat, nebo na to, že je chytrý. Teď už se nemohou spoléhat ani na to, že jsou venku.
Jediné, co jim ještě zbylo je pomalu umírající naděje...


Labyrint, kde se skupina mladých lidí, Placerů, musela proběhat a probojovat smrtelně nebezpečnými nástrahami v podobně naprogramovaných monster, byl překonán.
Teď ale začíná ještě něco mnohem horšího.

Když jsem se poprvé začetla do knihy Jamese Dashnera, říkala jsem si, že je to vážně pecka. Labyrint je objev, který mi totálně vzal vítr z plachet. Výkon více než na jedničku.
Na Spáleniště jsem se vážně, vážně těšila. James je výborný spisovatel, umí čtenáře vtáhnout do děje a překvapit. Ale i přese všechno těšení bych nikdy nebyla schopná odhadnout, co se bude dít. Rozhodně nečekejte miloučký příběh o záchraně mladých Placerů, James se o nic takového ani nesnaží. Ve Spáleništi je naopak ještě více nemilosrdný a to úplně ke všem a úplně ke všemu.

Spáleniště je jedna velká šílenost, která vám zamotá hlavu. Nemyslím to ve zlém. Chci tím říct, že Dashner je opravdový mistr klamů. V mém případě to bylo tak, že jsem si určitou dobu budovala určitý názor, určitou představu o tom, jak se bude potenciálně vyvíjet příběh dál. Ono to nějakou chvíli možná i sedělo, všechno se zdálo tak jaksi, v rámci možností, v pořádku. Ale po určité době se stalo to, že James Dashner spálil všechny mé představy jako domeček z papíru. Pokaždé mě absolutně dorazil. Po přečtení Labyrintu jsem si říkala, že se mi Spáleniště bude líbit tak stejně, protože, co jiného by mohl vymyslet, aby to bylo ještě lepší? Nečekala bych to, ale tohle bylo prostě destruktivní.

James Dashner to opravdu umí se slovy. Umí to prodat tak, že vám z toho budou oči vypadávat důlků. Postavy se nijak radikálně nezměnily, až teda na pár extrémně vyhrocených vyjímek, u kterých budete na jednu stranu chtít křičet a na druhou budete tak trochu zmatení, že se na křik ani nevzmůžete a několika nových postav. Dashner stvořil opravdu extra drsnou podívanou, respektive počtenou. Nešetří slovy ani akcí a čím rozhodně nešetří je morbidita, ze které mrazí. Do samotného konce nevíte co čekat a ani potom, co kniha skončí nevíte, co čekat. Po Spáleništi si ani netroufám odhadovat, co se ještě přihodí ve třetím díle. Co můžu říct s aspoň malou jistotou je, že nás toho ještě opravdu hodně čeká.

Mnohokrát děkuji YOLI za poskytnutí knihy k recenzi!


Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 10:48 | Reagovat

Ještě jsem ani nestihla přečíst Labyrint a už se nemůžu dočkat druhého dílu :D

2 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 11:00 | Reagovat

uz se na to taky tesim, se mi udelala takova kupa neprectenych knih, musim si pohnout :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!