Recenze - The Julian Chapter

17. února 2015 v 20:05 | Snow Fairy |  Recenze

The Julian Chapter

Autorka: R. J. Palacio
Díl: 1.5
Originální název: The Julian Chapter
Počet stran (EN): 88
Rok vydání (EN): 2014
Nakladatelství: Knopf Books for Young Readers
Anotace:
Od úplně prvního dne, kdy se Julian a Auggie na stránkách knihy (Ne)obyčejný kluk potkali, bylo hned jasné, že tihle dva chlapci nebudou přátelé, rozhodně ne s tím, jak se Julian k Augustovi chová jako by měl mor. A zatímco byl Auggieho příběh vyprávěn ze šesti různých úhlů pohledu, ten Julianův zahrnut nebyl. Čtenáři tak mohli jenom hádat, co si myslí.

Až do teď. The Julian Chapter konečně odhaluje stránku šikanisty celého příběhu. Proč je Julian k Auggiemu tak zlý? A má vůbec nějakou šanci na vykoupení?

***


Už když se potkal Julian s Augustem, byl každý z nich na opačném břehu řeky. Julian byl vždycky oblíbený kluk ze zámožnější rodiny. Lidé okolo se smáli jeho vtípkům a vždycky na něj dali. Lidé Juliana brali a jemu to tak více než vyhovovalo.
August je Julianův úplný opak. A úplně ve všem. Má vrozenou deformaci obličeje a těžký rozštěp rtu. Vždycky se učil doma a mezi lidi chodil jenom zřídkakdy.
Ale tohle je život, ne pohádka, a každý z nich měl dostat určitou lekci. August o tom, jaké to je poprvé za celý život nastopuit do školy a setkat se tváří v tvář s různými povahami lidí. Julian o tom, že soudit podle vzhledu a šikanovat chlapce s postižením je věc, která s sebou nikdy nenese nic dobrého. Ani pro šikanovaného, ani pro toho, kdo šikanuje.


I přesto, že příběh Augusta Pullmana z knihy (Ne)obyčejný kluk, je pouze fiktivní, pokaždé, co to čtu, ať už z pohledu kohokoli, mám pocit, jako bych četla reálný příběh o reálném chlapci.
Z Julianova pohledu celý příběh dostává úplně jinou perspektivu. Perspektivu kluka, který místo, aby se Augusta snažil trochu pochopit, ho jenom dále potápí.

Jedná se v podstatě o příběh ze života. Každý den se můžeme setkat s nějakým podobným agresorem, člověkem záměrně se navážejícím do jiných, většinou slabších, lidí za účelem jim ublížit. Zní to drsně a krutě, ale každý jsme o někom takovém už slyšeli.

Paradoxně je ale The Julian Chapter velmi emotivní a silný příběh, který pomocí slov a velmi příjemného stylu psaní R. J. Palacio zprostředkovává zásadní posun v životě právě mladého Juliana. Řekla bych, že tato postava je z celé knihy úplně nejkontroverznější. Zpočátku jsem Juliana opravdu moc nemusela, myslím, že to nikoho nepřekvapí. K Augustovi se chová opravdu zle, dělá z něj něco, čím v žádném případě není a Julian to ani nebere jako vážnou věc. Ale i přesto, že tohle sledovat z pohledu onoho agresora, nebo šikanisty, jak chcete, bylo velmi přímé a R. J. si v tomto případě nebrala příliš servítky, samozřejmě s ohledem na věk obou chlapců, tak mi připadalo, že tím Julian dostal o další dimenzi skutečnosti navíc.

Co se ještě (Ne)obyčejného kluka týká, tak musím říct, že se mi líbil více než The Julian Chpater. V tomto případě ale spíše šlo o můj osobní pocit z Juliana, protože v tom, jak je knížka napsaná, žadný problém není. Autorka jde systematicky od začátku do konce, působí to přirozeně a retrospektivní ohlédnutí knížku navíc ještě oživují a přidávají jí na zajímvosti a hlavně na srozumitelnosti. Autorka se zde také kromě přímého vysvětlení Julianova šikanování dostává ještě hlouběji na kloub tomu, kdo že je Julian opravdu zač. Velkou roli v příběhu hraje Julianova babička, která se sice objeví až u konce knížky, ale která svým působivým vyprávěním Julianův život zcela změní a přinese mu světlo tam, kde dosud neviděl přes tmu na krok.
Navíc kromě toho, že čtenář dostane krásně popsaný, čtivý příběh o životě, rozdílech, neporozumnění a nalezení sebe sama, se v originále opravdu neskutečně skvěle čte. Knížka je psána srozumitelnou, příjemnou a jednoduchou angličtinou, která vás vtáhne do děje a nepustí, dokud nebudete u konce.

Recenze za (Ne)obyčejného kluka ZDEMoje Hodnocení
9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Scribbler Scribbler | Web | 18. února 2015 v 14:42 | Reagovat

Věřím, že to může být úplně jako ze života. Možná si jí přečtu, chtěla bych něco zajímavého, a to určitě tahle knížka bude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!