Filmová recenze - The Theory of Everything/Teorie všeho

4. března 2015 v 19:10 | Snow Fairy |  Film Reviews

The Theory of Everything

Režie: James Marsh
Žánr: Autobiografický, romantický, realistický
Datum české premiéry: 26.2.2015
Délka filmu: 123
Název knižní předlohy: Travelling to Infinity: The True Story Behind The Theory of Everything
Autorka knižní předlohy: Jane Hawking
Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Charlie Cox, David Thewlis, Harry LIoyd, Lesley Manville, Charlotte Hope a další.
O filmu:
eorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho "nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu - neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít.(CinemArt)

Trailer:


Píše se rok 1963, Anglie. Mladý jednadvacetiletý Stephen Hawking jako vyjímečný student Cambridgeské univerzity, obor kosmologie. Vědec, jenž hledá jednu rovnici, která by vysvětlila všechno ve vesmíru. Jeden z nejchytřejších lidí na světě. Člověk, který našel lásku, jenž mu zachránila život. Život, který doktoři odhadovali na dva roky.
Dva lidé, kteří se rozhodli bojovat spolu a prožít každý den naplno.
Takový je příběh slavného vědce a teoretického fyzika, Stephena Hawking z pohledu jeho ženy, Jane Hawkingové.

Musím říct, že o tomto filmu jsem se dozvěděla vlastně úplnou náhodou a hodně nedávno. Jenom podle několika ukázek v televizi mezi záznamem předávání Oscarů. Ale stačilo právě pár těch ukázek, abych si našla na interntu knižní předlohu a v mžiku ji objednala a v kině si zamluvila první možný termín. S vědomím, že tohle bude naprosto fenomenální zážitek.
Velké díky Jane Hawkingové a náhodě, protože The Theory of Everything je více než fenomenální zážitek.

Na Teorii všeho jsem se opravdu neskutečně těšila. Ještě nikdy se mi nestalo, že by mě dílo, o kterém nevím prakticky nic, takhle upoutalo jenom podle traileru.
Stephen Hawking je člověk, o kterém každý minimálně slyšel. Impozantní osoba, která se postavila vlastnímu osudu navzdory minimálním šancím na dlouhý život.
Jane Hawkingová napsala Travelling to Infinity: The True Story Behind The Theory of Everything, knihu o tom, jak Stephena Hawkinga poznala, jaký byl její život s ním i s jeho zákeřnou nemocí ALS. Jane je také osoba, která byla se Stephenem v době, kdy mu byla ALS diagnostikována. Byla s ním v začátcích jeho nemoci a byla s ním i dlouho potom. Stala se mu oporou a také láskou, která mu prakticky zachránila život.


Právě tato kniha Jane Hawkingové se stala předlohou filmu nominovaného na 5 Oscarů: za nejlepší mužskou postavu v hlavní roli, za nejlepší ženskou postavu v hlavní roli, za nejlepší film, za nejlepší scénář a nakonec za nejlepší hudbu.
5 nominací a jeden získaný Oscar, to už o něčem také vypovídá. A Eddie Redmayne, který právě toho jednoho Oscara získal za roli Stephena Hawkinga, si ho opravdu zasloužil. Eddie je brilatní herec a touto rolí to jenom dokazuje!

Tím se dostávám k výběrů herců. Tady bych se na chvíli moc ráda zastavila. Výběr herců je v případě Teorie všeho geniální. Opravdu nepřeháním. Eddie Redmayne se své role zhostil s obrovskou ctí, uměním a veškerým svým velkým talentem. V jeho případě nemáte absolutně tušení, kde začína Stephen Hawking a končí Eddie Redmayne. Eddie pusobí jako by on sám byl Stephen, svým postižením i vzhledem. Tak úžasně jsem ještě neviděla jakéhokoli herce zahrát roli. Navíc hrát člověka postiženého ALS musí být nesmírně složité. Za to musím Eddiemu Redmaynovi neustále tleskat. Protože, klobouk dolů, tohle je výkon, který si toho Oscara zasloužil na nekonečno procent.
Felicity jako Jane Hawking je také úžasná.
Opět je tu neskutečná podoba s opravdovou Jane. Týmu, který vybíral herce se povedla úžasná věc. Teorie všeho díky hercům působí tak reálně a autenticky, že to jednoduše nejde neobdivovat.

Samotný děj je plný emocí. Jedná se o velmi silný příběh, který vás nenechá chladnými. Celý tým filmařů si dal na celkovém zpracování velmi záležet. Jednotlivé scény jsou krásně dotažené do detailů, propracované, autentické tak, že skoro cítíte, jak na vás dýchá atmosféra Anglie z 60. let. Ale i přesto, že převážně jde o příběh emotivní, tak se mi velmi líbily scény, u kterých jste se mohli příjemně a od srdce zasmát, ne posměšně, ale tak s úlevou, s radostí, tak jak je to pro tento film jedinečné.

Teorie všeho je opravdu počin, který si zaslouží větší pozornost, než které se jí dostává, třeba právě i tady v Česku nebo na Slovensku. Když sledujete film, uvědomujete si, že tato verze je maličko učesanější a romantičtější než to bylo pravděodpbně ve skutečnosti, přece jenom film je film a opravdový život je zase něco jiného. Žít jako Stephen a Jane musí být nesmírně těžké, jak fyzicky, tak psychicky.
Ale celé zpracování, Eddie, Felicity, hudba, všechno na mě neskutečně působilo, mám z toho maximální radost, ale i velké slzy v očích. Příběh Jane a Stephena Hawkingových je nádherný, srdcervoucí, silný a emotivní, velmi působivý, ale co asi nejvíc, tak plný naděje.
Plný života a důkazů, že je možné úplně všechno.
I když to možná zní všelijak, tak já jsem na celý film, herce, předlohu, kterou si rozhodně hodlám přečíst, na samotný opravdový příběh Hawkingových velice, velice, ale opravdu obrovsky pyšná.
Na tento film nezapomenu také z důvodu, jakým poukazuje na to, že bychom si měli vážít toho, co máme, že jsme zdraví a že můžeme dělat, co chceme.

Teorii všeho já nemám, co bych vytkla. Tohle je dílo, které stojí za to. Vezme za srdce, zlomí ho a pak ho zase složí zpět. Nádhera. Moje máma například je velká filmová kritička a ne všechny filmy ji berou, ale z tohoto je nadšená. O žádném filmu nikdy nemluvila i den po tom, co ho viděla a rozhodně si kvůli žádnému filmu nezašla na internet, aby nasbírala více informací o původním příběhu. V tomto případě to udělala.
Rozhodně vám doporučuji The Theory of Everything. Je to geniální, krásný a nežný příběh o geniálním člověku, který se svou vůlí a láskou postavil osudu a dva roky proměnil v dlouhý život, který žije do teď.


"While there's life, there's hope."
- Stephen Hawking

***


Hodnocení
100%

Poznámka: Jenom bych ráda napsala pár slov o samotné ALS, velmi kruté nemoci, která je bohužel pro většinu pacientů fatální. Jedná se o Amyotrofickou laterární sklerózu, nemoc, která postihuje motoneurony, buňky centrální nervové soustavy. Ty postupně degenerují, člověk ztrácí schopnost chodit, postupně také dýchat. Délka života postižených ALS je odhadována na cca 1-2 roky.
A tady vám posílám i nějakou hudbu z filmu. Stejně jako všechno ostatní, i hudba je nádherná. K filmu se hodí a opravdu úžasným způsobem ho doplňuje. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mersmerize Mersmerize | Web | 4. března 2015 v 19:24 | Reagovat

Viděla jsem ho o víkendu a taky jsem byla moc nadšená. Patřím k lidem co hodně sledují dokumenty o vesmíru - sice tomu moc nerozumím, ale vždycky mě to hrozně fascinovalo a baví mě to na té laické úrovni a Hawking je pro mě, jak díky vzdělanosti a inteligenci, tak i díky svému postižení jednou z nejvýraznějších postav v tomhle směru.

Z filmu jsem taky byla nadšená, herci úžasní (jak už píšeš, hlavní herec to zahrál na jedničku a zasloužil by si aspoň milion oscarů:D).

2 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 4. března 2015 v 22:17 | Reagovat

[1]: Souhlasím s tebou v tom, že Hawking je velmi výrazná osoba. A dokumenty o vesmíru mám taky ráda, i když třeba když nám něco pustí učitelka ve škole, tak u toho spím, ale ne proto, že by mě to téma nudilo. :D

A přesně! Milion oscarů minimálně. Zasloužil by si ještě víc. :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!